טיול עם ילדים בסקוטלנד – טיפים והמלצות
מאת: ד"ר מיכל סגל ארנולד


סקוטלנד היא מקלט מושלם מפני חום יולי-אוגוסט הישראלי. היא ירוקה ויפהפייה, מזור מפני הקיץ הצורב שלנו. יורד בה גשם נעים המרווה את הנפש, והאנשים, נחמדים כל כך, אינטליגנטים אך בלתי יומרניים, מהירים לצחוק, לחבק ולהתבדח.


האם סקוטלנד היא יעד מתאים למשפחות עם ילדים? בהחלט כן, אך כדאי לדעת איך להיערך נכון לטיול, ועל כך בכתבה זו.

נוף המלכה, דרום סקוטלנד
הכותבת ובנותיה נהנות מהגשם הסקוטי (צילום: רמי ארנולד)
 

האם יש בסקוטלנד אטרקציות לילדים?

למטיילים עם ילדים, סקוטלנד היא יעד מפתיע בהתאמתו: אין בה אטרקציות מיוחדות לילדים ואנשים לא נוטים לנסוע לשם מלווים בטף. אך כל מי שנסע עם ילדים ונתקל באתגרים המלווים טיול כזה, ידע להעריך את הכנסת האורחים הסקוטית המושלמת, המתמחה בפתרון בעיות.
 
הגאווה הלאומית הסקוטית מתבטאת, בין השאר, בכך שכל סקוטי רואה עצמו אחראי באופן אישי על הצלחת הטיול שלכם, ויעשה את המרב כדי שתיהנו משהייתכם בארצו. בנוסף, האוכל הסקוטי שבו תתקלו לרוב, הינו פשוט, שום דבר לכתוב עליו הביתה, אך בנסיעה עם ילדים זהו כמובן יתרון גדול. חובבי הבישול העילי ימצאו מסעדות מצוינות, הן בערים והן במקומות קטנים ומפתיעים.
כתבה על מסעדות גורמה באי סקאי  |  כתבה על טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד


טיולי אופנייםילדים ומזקקות ויסקי בסקוטלנד

מזקקות הוויסקי בסקוטלנד הן כמובן אתרים ראויים מאוד לביקור, ואנו ביקרנו בהן בהנאה רבה, אך שימו לב כי ילדים מתחת גיל 8 בדרך כלל אינם מורשים להיכנס למזקקות, ומבוגר אחראי יצטרך להישאר איתם מחוץ לאולמות הייצור. ריכוז האלכוהול באוויר של חדרי הזיקוק הינו כה גבוה, עד כי בעליהם של המזקקות חוששים משכרות בטרם עת אצל הקטנים. הניסיון מראה כי גם המבוגרים לוקים (או זוכים...) בהשתכרות קלה, כתוצאה משאיפת האוויר רווי האלכוהול המתוק. רוב המזקקות נמצאות בצפון סקוטלנד, אך יש מהן המפוזרות ברחבי הארץ. אם החלטתם לבקר במזקקת וויסקי, כדאי כמובן למנות נהג תורן.
 

מזקקת ויסקי, דרום סקוטלנד
מזקקת ויסקי, ילדים קטנים עלולים להשתכר מהאדים (צילום: רמי ארנולד)
 
 

שיאיו של הטיול בסקוטלנד

יש מטיילים שנוסעים עם ילדים ומתכננים את כל הטיול סביבם, כאילו הילדים הם בעיה שצריך לפתור אותה. אנחנו מטיילים קצת אחרת. בנותינו (6,8) נוסעות איתנו מאז ומתמיד, כבר כבת שלושה חודשים נסעה איתנו בתנו הגדולה לחווה אורגנית בהרים המערביים של כרתים, והתחבבה על כולם כשהיא מציצה מהמנשא. הן מטיילות איתנו בסגנון שלנו: בלי לתכנן יותר מדי, עם לקרוא מפות במקום, להתעדכן מפי המקומיים וליהנות ממה שמגיע בדרך.
 
הרבה אנשים ששומעים על שיטת הטיול שלנו, אם אפשר לקרוא לכך שיטה, מתפלאים מאוד: הילדות לא עושות לכם בעיות? הם שואלים. אנחנו מושכים בכתפינו ומנידים בראשנו – לא, הן נהנות איתנו, מקטרות כשהדרך ארוכה מדי לטעמן, אבל סקרניות ופתוחות לעולם.
 
ילדים לא צריכים הרבה בשביל להיות מאושרים – גור כלבים, גלידה, גן שעשועים, קפיצה מעל נחל זורם – אלה היו חלק משיאיו של הטיול בדרום סקוטלנד עבור הבנות שלנו. אם היינו נשארים מדי יום בביתם של חברינו, משפחת בל, והן היו יכולות לשחק כל היום עם ילדי המשפחה ועם הכלבה איזי, ייתכן מאוד שהטיול המושלם עבורן היה מושג. אבל את התענוג הזה לא אפשרנו להן...

דרום סקוטלנד
טיול עם ילדים בדרום סקוטלנד, לא צריכים הרבה כדי להיות מאושרים (צילום: רמי ארנולד)
 טיול כוכב עם ילדים בסקוטלנד

כידוע, ילדים קטנים לא אוהבים יותר מדי שינויים. טיול לחו"ל בעבורם יכול להיות סוג של משבר, שצריך לנהל אותו. בדרך כלל הם לא אוהבים נסיעות ארוכות במכונית ("מתי נגיע?"), והם הופכים נרגנים ומעצבנים כתוצאה מנסיעות כאלה. גם מיטה חדשה בכל ערב אינה רעיון טוב. הקטנים יותר צריכים לילה או שניים כדי להסתגל ולישון היטב במיטה חדשה.
 
לפיכך, אופן הטיול המומלץ ביותר לטיולים עם ילדים צעירים הינו "טיולי כוכב", דהיינו, היצמדות לבסיס בו נבלה את רוב הלילות, ויציאה ממנו לטיולים יומיים, מהם נחזור לאותן המיטות מדי לילה. הילדים יהיו הרבה יותר רגועים וכתוצאה מכך הרבה יותר נחמדים ומשתפי פעולה, וגם מכם תיחסך מלאכת הפריקה והאריזה המלווה מעברים מרובים בין מקומות לינה שונים.
 
בסקוטלנד שיטת טיולי הכוכב מוצלחת במיוחד, שכן הארץ עשירה במקומות הראויים לבקר בהם, ובהם טירות וארמונות, מעגלי אבנים, ערים וכפרים, לוכים (אגמים), חופים, יערות ערפיליים והרים. יש שפע של אתרים בסמיכות רבה, ולכן אין צורך לנסוע רחוק כדי להגיע למקום שיש בו עניין. מעבר לציר אדינבורו-גלאזגו, בו מתבצעת רוב הפעילות העסקית-מסחרית של סקוטלנד, ושם תמצאו דרכים ראשיות וטובות, הארץ זרועה באגמים והרים. אלו יוצרים נוף נפלא ולעתים קרובות דרמטי, אך מלווה בדרכים צרות ועקלקלות, שאינן קלות לנהיגה.
 
סקוטלנד מטעה במקצת מבחינת המרחקים והזמנים שלוקח לצלוח אותם: לכאורה היא ארץ לא גדולה, אך הנהיגה בה אורכת תמיד יותר זמן מהמצופה, בשל הנוף המקוטע והדרכים הצרות. הוסיפו לכך שכאן, כמו בכל האיים הבריטיים, נוהגים בצד שמאל של הכביש, חוויה מעייפת עבור רוב הנהגים שאינם רגילים בכך (טיפ לנהגים: בהגיעכם למעגל תנועה, אנא הסתכלו ימינה, ולא שמאלה). המסקנה המתבקשת, בעיקר כשמטיילים עם ילדים, היא למצוא בסיס אם שבו תבלו את הלילות, ולצאת ממנו לטיולי יום.
כתבה על אדינבורו  |  כתבה על גלזגו

דרום סקוטלנד
הרים ואגמים, נוף נפלא אך לא קל לנהיגה (צילום: רמי ארנולד)
 

לינה בסקוטלנד

בסקוטלנד אין עודף היצע של מקומות לינה. הסקוטים אינם קמצנים, כפי שמתאר אותם הסטראוטיפ, רחוק מכך, אך הם משתמשים במשאבים ביעילות מעוררת קנאה. הדבר מביא למיקסום רבתי של המשאבים העומדים לרשותם, ובהתאם, אין בזבוז. כך הדבר הוא גם בתחום הלינה והאירוח, והתוצאה היא שאין עודף מקומות לינה. הוסיפו לכך כי רוב הסקוטים יוצאים לחופשה באוגוסט, והם אוהבים לטייל בארצם, ותקבלו ביקוש והיצע די דומים. לכן אל תסמכו על המזל, ארגנו לעצמכם מקומות לינה מראש, ורצוי זמן מה מראש. הדבר נכון שבעתיים כשמטיילים עם ילדים, כי הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה לכם הוא להיתקע עם ילדים עייפים ועצבניים, כשהערב יורד ואינכם יודעים איפה תתאכסנו הלילה.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


מיכל סגל-ארנולד אודות הכותבת
ד"ר מיכל סגל-ארנולד, חיה תקופה ארוכה בשמורה אינדיאנית במינסוטה, בביתו של מנהיג רוחני משבט הדקוטה-סו, וכתבה עבודת דוקטורט על התנועה האינדיאנית המיליטנטית באוניברסיטת פנסילבניה. מרצה על פוליטיקה, הסטוריה, רוחניות, טקסים ותרבות האינדיאניים, בבית ובטבע.
טלפון: 050-5210755, דוא"ל segalarnold@gmail.com

ד"ר מיכל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר