היסטוריה ותרבות פרו: ריכוז כתבות

היסטוריה ותרבות פרו: ריכוז כתבות
צילום: אמיר גור

ההיסטוריה של פרו נמשכת על פני אלפי שנים. פרו ידועה כלב אימפריית האינקה, אך היא הייתה ביתם של תרבויות ילידים שונות, הרבה לפני שבני האינקה הגיעו לאזור. ישנן עדויות למגורי אדם בפרו מסביבות המאה התשיעית לפני הספירה. במשך השנים התפתחה הציביליזציה הפרואנית למספר תרבויות מאורגנות, כמו תרבות הצ'אווין ותרבות הצ'יקו.


ההיעלמות של תרבות הצ'אווין ותרבויות אחרות, סביב המאה החמישית לפנה"ס, עוררה מספר תרבויות אזוריות ייחודיות, כמו הסאלינאר והפארקאס, הידועות בשל האומנות שלהם והתקדמות טכנולוגית, כמו שריפת כלי חרס ושיטות אריגה מתקדמות. מהפאראקס עלו הנאסקה, שהמורשת שלהם כוללת את קווי נאסקה העצומים והמסתוריים. עם זאת, ההישגים של תרבויות פרו המוקדמות, נראים כיום חיוורים לעומת התרבות שלפני גילוי אמריקה, תרבות האינקה.

בני האורו, האיים הצפים, אגם טיטיקקה בפרו  אנשי פרו
אנשי פרו, מגוון תרבויות (צילום: רותם קצין)
 

אימפריית האינקה והכיבוש הספרדי

המאפיין המרשים ביותר של אימפריית האינקה הגדולה, היה משך הזמן הקצר בו התקיימה. בשנת 1430, כללה ממלכת האינקה את אזור עמק הנהר סביב קוסקו בלבד. פחות ממאה שנים מאוחר יותר, בני האינקה שלטו על שטח עצום של כמעט מיליון קילומטרים רבועים - שלטון שהשתרע מצפון מערב ארגנטינה לדרום קולומביה.

בשנת 1532, בשיא כוחה, אימפריית האינקה הייתה מונעת על ידי מלחמת ירושה. באחת הטרגדיות הגדולות בהיסטוריה, בדיוק בשלב זה הגיעו למקום פרנסיסקו פיסרו וכובשים הספרדים והחלו בכיבוש שטחי האימפרייה. בני האינקה המשיכו להילחם במשך מספר שנים, אך שלטון האימפריה שלהם תם והשלטון הספרדי החל. 
ב-28 ביולי, שנת 1821, הכריזה פרו על עצמאות, אך הספרדים לא הובסו סופית עד 1824.

מאצ'ו פיצ'ו פרו
מאצ'ו פיצ'ו, עיר שנבנתה על ידי בני האינקה (צילום: אביב וייס)


דרום אמריקה
אנשי פרו

אוכלוסיית פרו, המונה כיום כ-23 מיליון נפש, מחולקת כמעט באופן שווה בין האזור ההררי ובין מרכזי האוכלוסייה של החוף. החלוקה הגיאוגרפית מסמנת גם שוני תרבותי ברור. אזורי פנים הארץ מאופיינים בעוני קיצוני וקיום מחקלאות, בעוד עמקי הנהרות הפוריים של השפלה הפיקו תרבות עשירה ויותר קוסמופוליטית. כיום, כמעט מחצית מאוכלוסיית פרו הם אינדיאנים, כשליש בני תערובת (מסטיסים), כעשרה אחוז ממוצא אירופאי וכן מיעוטים אפריקאים ואסיאתים. למרות שספרדית היא השפה הרשמית של פרו, מספר רב של שפות ילידים עדיין קיימות באזורים ההרריים.
 
הגיוון של אנשי פרו והתרבויות שלה בא לידי ביטוי במסורת עשירה של פסטיבלים, מחול ומוסיקה. בהרי האנדים הניגון העצוב של החליל וקצב התופים, מלווים שירים המתארים את חיי הילידים, ורקדנים במסכות של שדים ורוחות הם זיווג של אמונות פגאניות ונוצריות. בג'ונגל, המוסיקה והריקוד הטקסיים הם חלון הצצה לחיים השבטיים. לאורך החוף, מיזוג של צלילים ספרדיים ומקצבים אפריקאיים תוססים, משקפים את הכיבוש והעבדות של העולם החדש.

מידע נוסף

סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר