מוזיאונים מיוחדים בקרואטיה
מאת: כרמית וייס


בדרך כלל מוזיאונים אינם הבילוי המועדף עלי בטיול, אך המארח שלי התעקש שיש בקרואטיה שני מוזיאונים אותם אסור לי להחמיץ. אחרי שביקרתי אני מסכימה שזה אכן כך.


מוזיאון האדם הקדמון, קרפינה, קרואטיה
מוזיאון האדם הניאנדרטלי, התצוגה מרתקת ומוחשית להפליא  (צילום: כרמית וייס)

שני המוזיאונים אליהם אקח אתכם בכתבה זו, האחד בזאגרב והשני כשעה צפונה, הם באמת משהו מיוחד, גם למי, שכמוני, קצת חושש ממוזיאונים.
מוזיאון האדם הניאנדרטלי עוסק בנושא שכמו נלקח מהשיעורים המשעממים ביותר בתיכון, ולמרות זאת נחשב לאחד המוזיאונים המרתקים ביותר באירופה.
מוזיאון היחסים השבורים מספר את סיפורם העצוב של קשרי אהבה שהגיעו אל קיצם, נושא שאולי אין בו הרבה חידוש, אך החפצים המספרים את הסיפור הופכים אותו למיוחד.

 

מוזיאון היחסים השבורים בזאגרב (A), מוזיאון האדם הניאנדרטלי בעיירה קרפינה (B), 
עיירות המעיינות החמים - קרפינה טופוליצה (C) וטוכילייסקה טופליצה (D)
 

בלקןמה לקרפינה ולאדם הקדמון?

קרפינה (Krapina) היא עיירה בת 4,500 תושבים, בצפון קרואטיה, 60 ק"מ צפונה לזאגרב, בקרבת הגבול עם סלובניה. העיר הוקמה במאה ה-12, והיתה חביבה על האצולה הקרואטית והאוסטרו-הונגרית, שהותירה בה לא מעט טירות ובתי מידות נאים. במרכז ההיסטורי של העיר מספר רחובות שהפכו למדרחוב, ובהם בתים עתיקים שנשתמרו מאותה תקופה. ביתה של אחת המשפחות העשירות בעיר, שנבנה בסוף המאה ה-19, משמש כיום כגלריה העירונית. העיירה נודעה כמרכז לבעלי מלאכה רבים, בהם גם לא מעט יהודים, שחיו בה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.
 
בשנת 1899, בעת עבודות חציבה לכריית חול, נמצאו מאובני שלדים של האדם הניאנדרטלי, במערה ליד העיירה. השלדים הובאו לרוקח המקומי, שניקה אותם והבין את חשיבותם. בהמשך בוצעו במקום חפירות ארכיאולוגיות, בהן נמצאו כמה עשרות שלדים נוספים, שיוחסו לאדם הניאנדרטלי, שחי באירופה לפני 130 אלף שנה, עד שהוא נכחד או נטמע באדם הקדמון שהגיע מאפריקה, לפני 30 אלף שנה.

לינה בעיירה קרפינה
 
מוזיאון האדם הקדמון, קרפינה, קרואטיה
הדמייה של החיים במערה, מוזיאון האדם הניאנדרטלי  (צילום: כרמית וייס)
 

איך הופכים נושא משעמם לתצוגה מרתקת?

מוזיאון האדם הניאנדרטלי של קרפינה (Krapina Neanderthal Museum), הנמצא בתוך יער מול העיירה, הוקם בשנת 2010, ליד המערה בה נמצאו השלדים. הכניסה למוזיאון נראית כמו פתח של מערה (צריך קצת דימיון, אבל זו הכוונה), מבטון מצופה בחול מקומי וקיר זכוכית גדול. באולם הכניסה מוצג סרט על חייו של האדם הניאנדרטלי, וכדאי להתרכז היטב בפרטים, כי כמה מהם יופיעו שוב בהמשך התצוגה, ואז הם גם יובנו טוב יותר. בהמשך מוצגת העיירה קרפינה, כפי שהיתה בסוף המאה ה-19, עם בית הספר המקומי ובית המרקחת, אליו הובאו השלדים הראשונים שנמצאו.
 
מכאן מתחילה תצוגה מרתקת של תולדות הייקום והאבולוציה של המין האנושי, החל מהמפץ הגדול – לפני 13.7 מיליארד שנה, ועד ימינו. במקביל לציון הזמן, מצויין כל שלב גם על שעון של 24 שעות, הנותן פרספקטיבה לשלב בו אנו נמצאים. לקראת סיום המסע בזמן מגיעים שוב אל האדם הניאנדרטלי. כאן, בתוך המערה, אנו פוגשים שוב את הדמויות שהכרנו בסרט, והן נראות כל כך אמיתיות, כאילו עוד רגע יצאו לקראתנו. בהמשך קצרה הדרך עד האדם המודרני וכיבוש החלל – מסע של 13 מיליארד שנה, בשעה אחת מרתקת.
 
בתצוגת מולטימדיה, סופר-מודרנית ומרתקת, הצליחו ללמד אותי שהיסטוריה לא חייבת להיות משעממת. באחת העמדות בחר כל אחד מאיתנו לשלב את תמונתו בדמות של אחד מהניאנדרטלים, ונוכחנו שאחדים מאיתנו לא הרחיקו כל כך... את התמונה אפשר להדפיס ביציאה מהמוזיאון – מזכרת יפה תמורת 10 קונה.
 
למוזיאון מגיעות קבוצות רבות של ילדי בתי ספר, מכל רחבי קרואטיה, ולכן הזמן הטוב ביותר להגיע אליו כדי להימנע מצפיפות, הן שעות אחר הצהריים, סופי שבוע או חופשות בתי הספר המקומיים. מומלץ לתאם מראש הדרכה (קרואטית או אנגלית) או להיעזר במדריך הקולי, אותו ניתן לשכור בכניסה, לסיור בן 70 דקות.

 
מוזיאון האדם הקדמון, קרפינה, קרואטיה
האדם הניאנדרטלי על מסך המחשב, הפנים של אחת הדמויות הן של אדם בן זמננו. מזהים?  (צילום: כרמית וייס)
 
 

אם אנחנו כבר כאן - מה עוד באזור?

מחוז קרפינה-זגורייה (Krapina-Zagorje) שהעיירה קרפינה היא בירתו, מאופיין בגבעות מוריקות, שעל מורדותיהן נטועים כרמים רבים. לא מעט ייקבים יש באזור ובחלק מהם ניתן לבקר. באזור שתי עיירות ששמן מסתיים ב"טופוליצה", שפירושו מרחצאות. האחת היא קרפינה טופוליצה (Krapinske Toplice), הנמצאת כ- 13 ק"מ דרומית לקרפינה, והשנייה היא טוכילייסקה טופליצה (Tuheljske Toplice), לא הרחק ממנה, בה יש מספר בריכות פנימיות וחיצוניות בהן ניתן לרחוץ כל השנה.
 
שני מוקדי עניין נוספים באזור זה הם העיירה קליינץ' (Klanjec), בה נמצא מוזיאון פסלים של אחד מאמניה הנודעים של קרואטיה, והכפר קומרובץ' (Kumrovec), כפר הולדתו של יוזיפ ברוז טיטו, שבתיו הישנים משמשים מוזיאון אתנוגרפי.
על קליינץ' וקומרובץ' בכתבה גיהנום בדרך לגן העדן

 
מוזיאון האדם הקדמון, קרפינה, קרואטיה
מוזיאון האדם הניאנדרטלי, הכל בגודל טבעי ואפשר ממש לדמיין שאנחנו שם  (צילום: כרמית וייס)
 
 

מה מיוחד בלבבות השבורים של זאגרב?

בשנת 2003 הגיעה אל קיצה מערכת יחסים בת שלוש שנים, בין אולינקה (Olinka), מפיקת סרטים, ודרז'ן (Dražen), פסל, שניהם מהעיר זאגרב. השניים התלבטו מה לעשות עם חפציהם המשותפים, והתלוצצו בינהם שכדאי לפתוח מוזיאון עבורם. שלוש שנים מאוחר יותר הם החליטו לממש את הרעיון המקורי, גייסו חפצים נוספים מידידים ומכרים, שגם הם חוו חוויה דומה, והציגו אותם לראשונה בגלריה בזאגרב. בהמשך נדדה התצוגה ברחבי העולם, כשבכל מקום נוספו לה חפצים נוספים, של אנשים שבורי לב, כמותם כנראה יש בכל העולם. בשנת 2010 נפתח מוזיאון היחסים השבורים (Museum of Broken Relationships) בבית הקבע שלו, בעיר העתיקה של זאגרב, ולצדו בית קפה קטן, בו ניתן להתנחם אחרי כל הסיפורים העצובים.
כתובת: Ćirilometodska 2, זאגרב
 
לא אשאיר אותכם ללא סיפורם של שניים מהמוצגים היותר משעשעים במוזיאון:
האחד - תחתונים כתומים של גבר, לידם כתבה בעלת הלב השבור, שכנראה כבר התפכחה: "המידה קטנה מידי... אך לא היה לי אכפת בכלל..." .
השני - טלפון סלולרי, שנתרם על ידי מי שהקשר כנראה הסתיים בניגוד לרצונה: "הוא נתן לי את הטלפון שלו, כדי שלא אוכל להתקשר אליו...".
ויש גם מספר מוצגים מאחורי וילון שקוף, אותם עדיף שלא יראו ילדים מתחת גיל 18...

 
מוזיאון היחסים השבורים, זאגרב, קרואטיה מוזיאון היחסים השבורים, זאגרב, קרואטיה
מוזיאון היחסים השבורים, שניים מהמוצגים שאת סיפורם הבאתי כאן  (צילום: כרמית וייס)
 
מלון מומלץ במרכז זאגרב

מלון אקדמיה (Hotel Academia) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במדרחוב המסעדות והברים של העיר העתיקה (Ivana Tkalčića), מרחק הליכה קצר (750 מ') מהכיכר המרכזית ושאר אתרי התיירות בעיר. המלון מציע חניון מקורה (בתשלום), מסעדה, ארוחת בוקר עשירה, סוויטות ממוזגות לזוגות ומשפחות. המלון זוכה להמלצות אורחים חמות.

מלון מומלץ במרכז זאגרב
מלון אקדמיה - סוויטות מרווחות ושירות אדיב במרכז זאגרב, עם חנייה מקורה

מידע נוסף

בתי מלון בזאגרב
בתי מלון בעיר העתיקה של זאגרב
השכרת רכב בקרואטיה


כתבות נוספות על זאגרב וצפון קרואטיה

זאגרב בירת קרואטיה
סיור בעקבות יהודי זאגרב
כנר על הגג בקרואטיה

שמורת אגמי פליטביצה

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של זאגרב


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר