טיול במחוז מוליזה – איטליה הבתולית
מאת: ברק לב


כן, הכותרת לא משקרת. גם באיטליה הכה מתוירת, עדיין ניתן למצוא יעד בתולי, אם כי המשימה לא קלה. אני הגעתי אל מחוז מוליזה בדרום איטליה בעקבות האהבה, ונשארתי בזכות שתי אהבות...


דומה שמוליזה הוא המחוז הבתולי האחרון באיטליה, שעדין לא נחשף ונגלה לעיניי התיירים, הממלאים כל פינה במדינה שכולנו כל כך אוהבים לאהוב. מיקומו, רק שעתיים נסיעה מזרחה מרומא, הופך את נופיו ההרריים ליעד נפלא, למי שקצה נפשו בגדודי התיירים הממלאים את איטליה.
 
הכפר פסקֶה, מוליזה, דרום איטליה
הכפר פסקֶה, בתי אבן עתיקים תלויים על המצוק
 (צילום: ברק לב)
 

להתאהב במחוז מוליזה

כמו רבים לפני, גם אני הגעתי לרומא לספוג תרבות וללמוד עיצוב. שבע שנים גרתי בעיר היפהפייה וחשבתי לעצמי: מה יכול להיות טוב יותר מלחיות כאן? כחיה אורבנית-חברתית, התאהבתי ממבט ראשון  בעיר, בקסמה, באופייה ובאישה שתהפוך לימים לאשתי. הגעתי בשביל ההרפתקה ונשארתי בזכות האהבה.
 
כל זה השתנה, כשיום אחד לקחה אותי כלתי לעתיד לבקר את משפחתה, בעיר הולדתה איסרניה (Isernia), אשר במחוז מוליזה (Molise). תוך זמן קצר הבנתי שרומא היתה אהבתי הראשונה, את אהבתי השנייה אתם כבר מכירים... ומוליזה היא אהבתי השלישית, שרק הולכת וגוברת ככל שאני מגלה בה עוד ועוד פינות נסתרות. מחוז מוליזה משלב מגוון של נופים קסומים: הרים, עמקים, שלג על פסגות ההרים, חופי הים האדריאטי, אגמים בטורקיז, כרמי גפנים ועדרי צאן, התורמים לטעמים המיוחדים של התוצרת המקומית.

 
מחוז מוליזה על מפת איטליה
מחוז מוליזה (באדום) על מפת איטליה
 (מקור: TUBS)
 

טיולי אופנייםהמחוז החדש ביותר באיטליה

עד שנת 1970 היה מחוז מוליזה חלק ממחוז אברוצו (Abbruzzo) השכן, מה שהופך אותו למחוז "החדש" ביותר באיטליה. עם שטח של 4,500 קמ"ר, מוליזה הוא כמעט המחוז הקטן ביותר באיטליה, שני רק למחוז האוטונומי ואל ד'אוסטה. הוא "שני מהסוף" גם במספר תושביו  330 אלף, שרובם מתגוררים בשתי הערים הגדולות – קמפובאסו (Campobasso) ואיסרניה (Isernia).
לינה בעיר קמפובאסו  |  לינה בעיר איסרניה
 
מלבד מחוז אברוצו, השכן מצפון, גובל מחוז מוליזה בשלושה מחוזות נוספים של דרום איטליה: לאציו (Lazio), שבירתו היא רומא, מחוז קמפניה (Campania), מחוז פוליה (Puglia), וכן בים האדריאטי במזרח. מרבית שטחו של המחוז הררי, ורק חלקים קטנים ממנו מישוריים. ההרים מגיעים לגובה 2,249 מ', בפסגת  מונטה מטה (Monte Meta), ההר הגבוה במחוז. חמישה נהרות זורמים במוליזה, שהארוך והחשוב בהם הוא ביפרנו (Biferno), הזורם לאורך 85 ק"מ, עד שהוא נשפך לים האדריאטי.

 

הכפר פסקה (A), ליד העיר איסרניה, העיירה רוקאראזו (B) בכניסה לפארק הלאומי דל מאיילה,
הכפר 
קסטל סן וינצ'נסו (C) בכניסה לפארק הלאומי אברוצו-לאציו-מוליזה, 
העיירה ספינו (D) ולידה האתר הארכיאולוגי ספינום, קמפובאסו (E), לארינו (F
), טרמולי (G)  
הצג מפה גדולה יותר
 
 

בתים מימי הביניים תלויים על הסלע

לא ציפיתי להרבה מהמחוז ה"נידח" בביקורי הראשון. יוצאים מרומא על אוטוסטרדת השמש (A1) לכיוון נאפולי, יורדים ביציאה לעיירה סן ויטורה (San Vittore), עדיין בתחומי מחוז לאציו, ומטפסים במעלה הדרך ההררית אל מחוז מוליזה.

עוד 40 דקות נסיעה ואנו בפאתי הכפר פסקֶה (Pesche), כפר קטן, שבתיו מימי הביניים נראים תלויים על הסלע, כמו ספרים בספרייה. הייתה זו הפעם הראשונה בה חשבתי, מה לעזאזל אנשים גרים ועושים שם, מבודדים מהעולם באמצע "שום מקום". לא הצלחתי להבין את קצב החיים האיטי, שכמו נשתמר מימי הביניים. טיול בסמטאות הכפר הצרות והנוף הנשקף בעת שקיעה, מגלים את הקסם.

הכפר שוכן למרגלות שמורת פסקֶה (Riserva Statale Pesche), בה נערך לקראת סוף יולי "פסטיבל ההר", עם שלל פעילויות לילדים, מוסיקה, ריקודים ואוכל.

עוד על פסקה בכתבה: מחוז מוליזה - נופים, כפרים, אנשים ואוכל 
 
לאחר שהייה של יום אחד בחיק משפחתה של אשתי לעתיד 
 משפחה איטלקית, דרומית, מסורתית, משופעת באוכל איטלקי אותנטי והמון פיטפוטים... העוסקים גם הם בחלק הגסטרונומי של חיי המשפחה... החלטתי לצאת להתאוורר. לקחתי את הג'יפ ונסעתי לגלות את רזי המקום.
 
מבצר עתיק באזור פסקֶה, מוליזה
מבצר עתיק באזור פסקֶה
 (צילום: ברק לב)
 
 

ההרים של מוליזה

עוזבים את עמק ולטורנו (Volturno), הקרוי על שם הנהר החוצה אותו, ו"מתגלגלים" לכיוון החלק ההררי של מוליזיה. לאורך כל הטיול כמעט לא פוגשים במכוניות אחרות.
 
הרי מאטזה (Monti del Matese), בצפון מחוז מוליזה, הם החלק הדרומי של רכס הרי האפנינים, החוצה את איטליה לכל אורכה. כאן נמצא הפארק הלאומי אברוצו-לאציו-מוליזה (Parco Nazionale d'Abruzzo, Lazio e Molise), בו לראשונה אני נפעם מיופיו של האזור - מרבדי ירוק מקשטים את הנוף, המשתנה מעמקים להרים עם שלג בפסגתם. זו גם פגישה ראשונה עם בעלי החיים המסתובבים חופשי 
 סוסים, פרות, צבאים, איילים, חזירי בר, דובים  כאילו מתמזגים עם האדם והנופים. מקום פראי שיד אדם לא עיצבה, שינתה ופגמה בו.

הפארק הלאומי מאפשר מגוון פעילויות למשפחה ולאוהבי הטבע 
 טיולי טרקטורונים, טרקים רגליים לפסגת הר מרה, אזורי פיקניק יפהפיים ותצפית על אגם סן וינצ'נסו ( San Vincenzo), ולידו הכפר הקטן קסטל סן וינצ'נסו (Castel San Vincenzo) שהוא שער הכניסה לפארק הלאומי.
עוד על אגם קסטל סן וינצ'נסו בכתבה: מחוז מוליזה - נופים, כפרים, אנשים ואוכל 
 
אגם סן וינצ'נסו, מוליזה
אגם סן וינצ'נסו  וההרים של הפארק הלאומי אברוצו-לאציו-מוליזה (צילום: כרמית וייס)
 תרבות עתיקה במוליזה

במחוז מוליזה, כמו גם במחוז קמפניה השכן, נמצאו שרידי התרבות העתיקה של הסאמניטים, ששלטו באזור במשך 300 שנה, עד שנת 290 לפנה"ס, אז עבר האזור לשליטת הרומאים. אתרים ארכיאולוגיים שמורים היטב, מהווים עדות לקיום של חברה פרה-רומאית מפותחת.
 
אחד האתרים הללו הוא ספינום (Sepinium), ליד העיירה ספינו (Sepino), כ- 15 ק"מ דרומית לבירת המחוז קמפובאסו. העיר העתיקה, שהוקמה על ידי הסאמניטים ומאוחר יותר נשלטה על ידי הרומאים, מאפשרת הצצה לימי פריחת האימפריה הרומית (מומלץ לקחת מדריך מקומי שיספר על המקום). שרידים נוספים מראשית ימי האימפריה הרומית נמצאו בתחומי המחוז, עם לא מעט ערים מימי הביניים הפזורות לאורך הדרכים.

מוליזה, עתיקות ספינום
עתיקות ספינום, שרידים מימי האימפריה הרומית (צילום: ברק לב)
 

קולינריה במוליזה

הבישול המאפיין את מחוז מוליזה הוא ברובו בישול ביתי, לא מתועש, המשלב תוצרת מקומית טרייה. אורח חיים פשוט, כמו פעם, בו כל אחד מגדל עבור עצמו את הירקות, הפירות ומשק החי. מוליזה ידועה בגבינות, נקניקים ויינות תוצרת עצמית, ובטיב השמן זית שלה. יין הדגל של מוליזה הוא טינטיליה דל מוליזה (Tintilia del Molise), יין אדום המיוצר מענביי טינטיליה השחורים, אותם מגדלים ברחבי המחוז. בעיר לארינו (Larino) ניתן לבקר במספר ייקבים בהם מייצרים את יין הטינטילה.
 
כל אזור באיטליה מתהדר בפסטה וביין המקומי שלו, וכולם טוענים ששלהם הוא הטוב ביותר. לכל מחוז יש את הטעם שלו, ומוליזה מיוחדת במטבח האותנטי והאקזוטי שלה. באחד המקומות המרוחקים והמבודדים במחוז, מצאנו מסעדת גורמה, המעניקה חוויה קולינארית 
 תאווה לחייך ולעיניים. מסעדת גרנדה קוארצ'ה (Grande Quercia), ליד הכפר קארובילי (Carovilli), ממוקמת בעמק ירוק ושליו. המטבח מציע אוכל יצירתי ובריא, רק ממוצרים מקומיים  פסטה תוצרת בית, אנטי-פאסטי עשיר והבשר הכי משובח במוליזה.
 
מסעדת גרנדה קוארצ'ה, מחוז מוליזה, איטליה
מסעדת גרנדה קוארצ'ה
, מאכלים תוצרת בית (צילום: ברק לב)
 

טיול במוליזה

מזג האוויר במוליזה מגוון  החל בימים שטופי שמש וחום בקיץ, ועד לימי קור ושלג בחורף. המקום טהור, נקי עדיין מריחות עשן מכוניות ומפעלים, והכל משתלב עם הטבע. תוכלו למצוא כאן אטרקציות לכל ימות השנה: רכיבת אופניים, טיפוס הרים, רכיבה על סוסים, שייט אגמים, ביקור בייקבים, טיולי רכבות, גלישת סקי, ביקור באיי הים האדריאטי ועוד. המחוז עשיר בפסטיבלים וטקסים מקומיים, החל מג'אז וכלה בטקסי אש עתיקים.
 
יחד עם זאת, כמעט לא תמצאו כאן תיירים זרים, אלא בעיקר נופשים איטלקים, ולכן אל תצפו שמישהו ידע לדבר איתכם באנגלית. אך הלבביות של התושבים המקומיים כבר תחפה על כך, ובטוח תסתדרו גם עם הידיים.

 
שמורת טבע בהרים של מחוז מוליזה
שמורת טבע בהרים של מחוז מוליזה (צילום: ברק לב)
 

רכבת נופים לפארק הלאומי

אחת הדרכים היפות לגלות את מחוז מוליזה, היא באמצעות סיור ברכבת טרנזיטה (Transita), היוצאת מאיסרניה ונוסעת עד הפארק הלאומי דל מאיילה (Parco Nazionale della Majella). הפארק הוא אחת משמורות הטבע החשובות באיטליה, והוא נמצא בתחומי המחוז השכן אברוצו, בקרבת הגבול עם מוליזה.
 
רכבת טרנזיטה היא רכבת נוסעים ישנה, המשמשת רק את המטיילים, ולכן היא נוסעת לאט ומאפשרת לצפות בנופים ההרריים מבעד לחלון. הנסיעה מלווה בהופעות פולקלור ואוכל מקומי המוגש לנוסעים. בדרך עוצרת הרכבת למפגש עם עיירות מקומיות. אין כאן מרכזי קניות גדולים או מגוון של חנויות, הכל בקטן, אותנטי, מותאם ומשרת רק את הקהילה המקומית.

הרכבת מאפשרת טיולי יום 
 יציאה בבוקר וחזרה אחר הצהרים, עם 2–3 עצירות ארוכות, הכוללות ביקור בעיירה הציורית סולמונה (Sulmona), שווקים מקומיים, וכן ביקור בפארק הלאומי דל מאיילה.
 
הפארק המציע מגוון פעילויות, ובהן רכיבה על אופניים (גם חשמליות), רכיבה על סוסים, טיולים רגליים וטרקים. למגיעים ברכב, הכניסה לפארק מכיוון דרום היא דרך עיירת הסקי רוקאראזו (Roccaraso). למי שבוחר להגיע לכאן לזמן ארוך יותר, מציע הפארק מסלולי טיול באורך של 500 ק"מ, החל ממסלולים קלים ועד מסלולים של מספר ימים עם לינה בבקתות.

עוד על הרכבת בכתבה: אברוצו ומוליזה - רכבת במנהרת הזמן
 
שלג בהרי מוליזה, דרום איטליה
שלג בהרי מוליזה – בקיץ פארק לאומי, בחורף אתרי סקי (צילום: ברק לב)

 

החופים של מוליזה

מחוז מוליזה נושק לחופי הים האדריאטי, לאורך 35 קילומטרים של חופים חוליים, היכולים להוות סיום נפלא לטיול, או נופש בפני עצמו.

העיר טרמולי (Termoli), העיר הגדולה על קו החוף האדריאטי של מוליזה, היא עיר נמל מקסימה, ממנה יוצאות הפלגות לאיי הים האדריאטי. טרמולי מציעה שפע של בילויים במסעדות, ברים, חנויות וחופים ארוכים. מומלץ לבקר בקתדרלה של טרמולי ובמבצר, שהוא חלק ממערכת ביצורים גדולה, שכללה חומה שהקיפה את כל העיר העתיקה, וכיום נותר ממנה רק מגדל שמירה אחד.

לחופי טרמולי מספר מתקני דייג עתיקים וציוריים, הנקראים טראבוקי (
trabucchi, ביחיד טראבוקו), האופיניים לחופים הדרומיים של הים האדריאטי, ואחדים מהם נשתמרו במחוזות מוליזה, פוליה ואברוצו.
לינה בעיר טרמולי
כתבה על טיול במחוז פוליה

למרות החופים המקסימים, עדיין מרבית התיירים בטרמולי, כמו במחוז מוליזה כולו, הם איטלקים ממחוזות הדרום השכנים. ואולי טוב שכך, שהרי עיקר קסמה של מוליזה הוא בהיותה לא מתויירת ולא ממוסחרת – או במילים אחרות אותנטית. מי היה מאמין שבאיטליה עדיין ניתן למצוא אותנטיות.
 
חופי טרמולי, טראבוקי
טראבוקי, מתקני דייג עתיקים לחופי טרמולי (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ במחוז מוליזה

הכפר העתיק בניולי דל טריניו (Bagnoli del Trigno), שבתיו "דבוקים" למצוק מסולע, מהווה את אחד המראות היפים ביותר במוליזה וטוען לתואר "הפנינה של מוליזה". אל מול הנוף המרשים הזה, נפתח מלון ספא מודרני, מלון דומוס (Domus Hotel).

את ייחודו מעניקים לו מיקומו הדרמטי ומגוון טיפולי הבריאות שהוא מציע. במלון 40 חדרים, מסעדה מצויינת ובריכת שחיה מחוממת, שלכולם מרפסות וחלונות גדולים, הפונים אל הנוף המרהיב. יש בו גם חדר כושר, מתקני ספא רפואי ושלל קליניקות לטיפולים הידרותרמליים, פיזיותרמליים, אסתטיים ועוד. מומלץ לשבת על המרפסת הגדולה הפונה אל הכפר, בכל שעות היום ובמיוחד לעת זריחה ושקיעה, אז נצבע הנוף בגוונים מרהיבים. החרוצים מוזמנים לחלץ עצמות בטיפוס לא קשה אל מרומי הכפר, המרוחק 900 מ' מהמלון. 
 
בתי מלון באיטליה  בתי מלון באיטליה
דרום איטליה, מוליזה, בניולי
מלון דומוס – הכניסה, אחד החדרים והכפר בניולי נשקף מחלון הספא (צילום: כרמית וייס)


מידע נוסף

השכרת רכב באיטליה
בתי מלון במחוז מוליזה
אפשרויות לינה נוספות באיטליה

כתבות נוספות על מוליזה ומחוזות קרובים

מחוז מוליזה: נופים, כפרים, אנשים ואוכל
אברוצו ומוליזה: רכבת במנהרת הזמן
כתבה על מחוז קמפניה
כתבה על מחוז פוליה
כתבה על רומא (מחוז לאציו)
הפארק הלאומי אברוצו
הפארק הלאומי מיילה באברוצו


ברק לב, איטליה
 
אודות הכותב
ברק לב, מתגורר באיטליה, בה ייסד את חברת מוליזה דיסקברי - שירותי תיור אותנטים במחוזות מוליזה ואברוצו שבדרום איטליה.
 ליצירת קשר עם ברק info@molisediscovery.com.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר