בתי רוחות בתאילנד
מאת: ציפי בן צבי 


בעת ביקורכם בתאילנד, בוודאי תהיתם מהם הבתים הקטנטנים, הדומים לעיתים לשעון קוקיה או מקדש קטן, ונמצאים ליד בית או בחצר בניין מגורים או משרדים? ובכן, אותם בתים קטנים הם בתי רוחות והם משקפים אמונות ומנהגים המושרשים עמוק בתרבות התאילנדית, שראוי לכל מבקר בתאילנד להכיר. על כך בכתבה זו.


היכל אירוואן, מרכז בנגקוק
היכל אירוואן המלכותי והנוצץ במרכז בנגקוק - אלפי מאמינים תאילנדים מגיעים בכל יום,
להתפלל במקדש ולבקש ברכות להגשמת חלומות והצלחה בחיים 
(צילום: santirf)
 

המזרח הרחוקבתי הרוחות של תאילנד

את בתי הרוחות תוכלו לראות בצורות, צבעים וגדלים שונים. חלקם דומים למקדש מיניאטורי או בית עץ קטן, מעוטר בניירות זהב, והם בנויים על עמוד או במה קטנה.
 
כיום רוב התאילנדים (כ- 95%) הם בודהיסטים, אך מקור המנהג הוא בדתות הפגאניות, שרווחו טרם התבססות הבודהיזם. הוא מושתת על האנימיזם, לפיו נתפס עצם דומם כיצור חי בעל נפש. על פי האמונה האנימיסטית לעצמים דוממים יש תודעה, תחושות ורצונות. כאשר אימצו התאילנדים את הבודהיזם, הם עשו זאת לצד האנימיזם, תוך שמירת חלק מן המנהגים האנימיסטיים, שהבולט שבהם הוא בית הרוחות.
כתבות על יעדי טיול בתאילנד לפי אזורים

בית רוחות, אמונות בתאילנד
בתי הרוחות נבנים בצורות, צבעים וגדלים שונים, חלקם דומים למקדש מיניאטורי  (צילום: Volga2012)


היכל אירוואן במרכז בנגקוק, בית הרוחות המפורסם ביותר בתאילנד,  בסרט וידאו קצר
 

לא להרגיז את הרוחות

בתאילנד נמצא בית רוחות בחצר של כל בית מגורים, בית עסק, מסעדה, דיסקוטק, שוק, מקדש בודהיסטי, שדה ועוד. מטרתו היא בראש ובראשונה לתת מחסה הגון וראוי לרוחות, על מנת שלא להרגיזן.
 
התאילנדים בונים בתי רוחות מכל מני סיבות, למשל בעת רכישת או בניית בית, למקרה שהבית נבנה על אדמה אשר שכנה בה רוח ובעת בנייתו למעשה נגזלה האדמה מהרוח. על מנת שלא להרגיזה וכדי שלא תביא מזל רע (חלילה) לבני הבית, יבנה עבורה בית רוחות. הוא ייבנה בנקודה מסוימת במגרש עליו נבנה הבית כאשר המיקום המדויק יקבע בהתייעצות עם כוהני הדת הבודהיסטים.
 
מקרה אחר יכול להיות פתיחת עסק חדש, מן הסתם שכנה רוח בשטח המקום עוד לפני כן, בניית בית ראוי לרוח תבטיח שהיא לא תגרום למזל רע וצרות אחרות ותתרום להצלחת ושגשוג העסק.
בתי מלון בבנגקוק

בית רוחות, אמונות בתאילנד
מחסה הגון וראוי לרוחות, על מנת שלא להרגיזן  (צילום: Tods0859)
 לשרת, להאכיל ולשעשע את הרוחות

על פי אמונת התאילנדים, בניית בית הרוחות עצמו אינה מספקת, שכן יש לשמר את שביעות רצונה של הרוח, שלא תטיל קללה על הבית או העסק. מסיבה זו נראה במרבית בתי הרוחות דמויות קטנות, בובות מיניאטוריות בדמות אדם, שהם משרתים אשר נועדו לשרת את הרוח, פילים וחיות בית לשעשע אותה ועוד כיד הדמיון הטוב.
 
אך לא מספיק לבנות לרוח בית, לטפל בה ולשעשע אותה, יש גם לשמור על שביעות רצונה ורווחתה. התאילנדים מאכילים ומשקים את הרוחות, מדי יום הם מגישים להן מנחות של קטורת, פרחים, מים, אורז, פירות ומגוון רחב של מאכלים.

רוחות שבעות ומסופקות יביאו מזל לבעליהן, בריאות והצלחה בעסקים. לפני כל אירוע מיידעים התאילנדים את הרוח, לפני חתונה או חתימת חוזה כלשהו הם יבקשו את ברכתה והגנתה, גם תלמידים הניגשים לבחינות יגיעו להתפלל ולבקש עזרה מהרוח.
כתבות על דרום תאילנד והאיים

בית רוחות, אמונות בתאילנד
התאילנדים מאכילים ומשקים את הרוחות, מדי יום הם מגישים להן מנחות של קטורת,
פרחים, מים, אורז, פירות ומגוון רחב של מאכלים
  (צילום: MelanieMaya)
 

ברכות לרוחות

בתי הרוחות נבנים על ידי בעלי מקצוע שזו מומחיותם, הם נבנים בגדלים ובצורות שונות ויכולים להיות אף בגודל של בית קטן אליו יכול להיכנס גם אדם בגודל טבעי. הם ממוקמים תמיד במקום בולט, לצד הבית או העסק ,לעולם לא יוקמו בצילו של בניין ויכולים להיות בצבע יום הולדתו של בעל הבית (בתאילנד כל יום בשבוע מיוצג על ידי צבע, צבע היום בו נולדת הוא הצבע שלך וילווה אותך באירועים רבים במהלך החיים).
 
בני הבית ואורחי הבית, בחולפם על פני בית הרוחות ישתחוו קלות ויקרבו את כפות ידיהם צמודות בתנועת "וואי" – תנועת הברכה המקובלת בתאילנד.

בית רוחות, אמונות בתאילנד
בתי הרוחות ממוקמים תמיד במקום בולט, לצד הבית או העסק  (צילום: Maria Kray)
 

היכל אירוואן ורוחות בנגקוק

בצומת הסואנת של רחובות Phloenchit ו- Rajadamri, בלב ליבה של העיר בנגקוק ואזור מרכזי הקניות, ניצב בית הרוחות המפורסם ביותר בתאילנד – היכל אירוואן (Erawan Shrine) המלכותי והנוצץ. אלפי מאמינים תאילנדים מגיעים בכל יום להתפלל במקדש ולבקש ברכות להגשמת חלומות והצלחה בחיים.
 
בשנת 1953 החלו בעבודות בניית מלון אירוואן, הנמצא במרחק של כ- 50 מטר מאחורי בית הרוחות אותו ניתן לראות כיום. הפרויקט היה מלווה בעיכובים ותקלות שהפחידו את העובדים במקום שהסבירו את התקלות ברוחות לא מרוצות אשר מסתובבות באתר הבנייה. הקבלן נאלץ לפנות לאסטרולוג מכובד שגילה כי אבן היסוד הונחה בתאריך בעייתי שאינו מבשר טובות וכדי לשנות את המזל ייעץ האסטרולוג על הקמת בית מפואר אשר יהיה ראוי לרוח השומרת על האתר.
 
היכל אירוואן (הידוע גם כמקדש אירוואן), שבמרכזו פסל ברהמה (Brahma) בעל ארבע זרועות וארבעה פנים, הוא כיום אטרקציה תיירותית מפורסמת בבנגקוק. אל תחמיצו ביקור באתר בדרככם למרכזי הקניות של כיכר סיאם והסביבה. מספר פעמים ביום מתקיים במקום מופע מסורתי של רקדניות תאילנדיות ובראש השנה הסיני מתקיימים בו גם מופעי בובות הדרקון הסיני הענקיות.

 
ה
היכל אירוואן המלכותי והנוצץ במרכז בנגקוק  (צילום: Photogrape)

היכל אירוואן המלכותי והנוצץ במרכז בנגקוק
אלפי מאמינים מגיעים בכל יום להתפלל ולבקש ברכות להגשמת חלומות והצלחה בחיים (צילום: CC cb_agulto)

התרבות התאית מאמינה בקיומן של רוחות, ובתי הרוחות הם חלק מההוויה הבסיסית בחיי התאילנדים. מודרניים ומתקדמים ככל שיהיו, ימשיכו התאילנדים לקיים את המנהג והטקסים שבצידו, כי מי רוצה להסתבך עם הרוחות...מידע נוסף למטייל בתאילנד

כתבות נוספות על תאילנד


חזי שקד אודות הכותבת
ציפי בן צבי, מארגנת טיולים לקבוצות ומטיילים פרטיים באסיה. בשנים 2003-2005 התגוררה עם משפחתה בתאילנד, טיוליה הרבים עם המשפחה העמיקו את הידע בצרכים המיוחדים של טיול משפחתי במדינות העולם השלישי. 
ליצירת קשר: tzipibenzvi@gmail.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר