טיפים למניעת גניבות בטיול בחו"ל 


קודם כל בלי פאניקה. מטייל עיריני, שדואג למספר כללי זהירות בסיסיים, לא צריך להיתקל בבעיות.


לפני הכל - מומלץ תמיד לעשות ביטוח נסיעות לכל הציוד שאתם לוקחים עמכם.

רחוב אוקספורד
רחוב אוקספורד בלונדון - אינספור חנויות, קונים ואולי גם כמה כייסים...  (צילום: netpalantir)
מתוך הכתבה על מדריך לביקור ראשון בלונדון
 

מה עוד?

1. מומלץ לצאת לחופשה ללא תכשיטים או פריטים יקרי ערך שמושכים את עיניהם של הגנבים.

2. ציוד או פריטים יקרים שאתה מוכרח לקחת עמך לחו"ל, ניתן לשמור בתיק שבו תאים מיוחדים. הוצא את הציוד היקר רק לפני שאתה משתמש בו.

3. אל תשאיר ציוד יקר ערך ללא השגחה בחדר או בתא המטען של הרכב/אוטובוס. לא עוזר לנעול את הציוד בחדר, או לקשור את התיק למיטה! אם אתה מתכונן לישון ברכב, וודא שהתיק עם הציוד נעול, וכי התיק קשור לכיסא או צמוד וקשור לגופך. הכי מומלץ להשתמש בכספת בבית המלון. השאר בה כרטיסי טיסה וכל דבר יקר ערך שאין לך צורך בו במהלך הטיול, כולל הדרכון (לא בכל המדינות כדאי להשאיר דרכון בכספת).

4. אל תשאיר את התיק על הרצפה במסעדות/מזנונים או בחנויות - שים אותו במקום שקשה יהיה לגנבים להגיע אליו.

5. פקח זוג עיניים, ושים לב האם עוקבים אחריך ואחרי רכושך. בעיקר, במקומות ובאתרים שבהם מתקהלים אנשים: תחבורה ציבורית/מטרו/רכבות/אוטובוסים, מעליות, מדרגות נעות, אלו יעדים מועדפים על גנבים שעובדים בקבוצות. 

6. כשאתה מכניס את כרטיס האשראי שלך לכספומט, בדוק את פתח הכניסה של הכספומט. אם תראה שני "תפסים" אל תכניס את כרטיס האשראי. התפסים מונעים מכרטיס האשראי להיכנס לכספומט, וגורמים לו ליפול לתוך שקית קטנה שהושתלה קודם לכן. הכספומט ידרוש ממך את המספר הסודי, אך הכרטיס יהיה תפוס בשרוול זה ולא יצא. לאחר שתתייאש, הגנב יוציא את הכרטיס ממקומו ויוציא גם את הכסף (יש לו את האמצעים לראות את המספרים שהקשת). 

7. במידה ותתקל ב "שוטרים" (אנשים במדים), הדורשים ממך לראות את הדרכון ואת הכסף, על מנת לוודא שאינם מזויפים, הזהר! אל תתפתה! דחה אותם באדיבות מהולה בתקיפות ותנסה למשוך אותם אל תוך קבוצת אנשים או לניידת קרובה. וראה זה פלא הם ייעלמו כהרף עין.

8. יש גנבים המתחזים לתיירים, עם מפות בידם, מבט חסר אונים, ושאלות איך להגיע.

9. לא פעם אנו רוצים להצטלם ומבקשים מאדם זר לצלם אותנו, והבחור נעלם כהרף עין עם המצלמה. לפני שמבקשים יש לבדוק האם גם הוא תייר או מקומי. כמו כן לא להיענות לאנשים המתנדבים לצלם אותך.

10. כדאי גם להחזיק מצלמה בהישג יד בתיק או בתא הכפפות (או טלפון סלולארי עם מצלמה) ולצלם את הגנב. אז ניתן גם להגיש תלונה במשטרה הכוללת את תמונת הגנב.

11. אל תחליף כסף ברחוב, גם לא אצל אדם זר העומד בתור כמוך בתוך משרד להחלפת כספים, אלא רק במקומות מוסדרים ומאושרים לכך ואצל הפקיד הנותן שירות.

12.  אל תסתובב עם ארנק בכיס האחורי.

13.  השתדל שלא להתבלט ולדבר בקול רם ובמיוחד בעברית. ישר יזהו שאתה תייר.

14. לא ללכת עם תיק גב או תיק צד המופנה לגב, שכן יש גנבים החותכים חלק מהתיק ומוציאים את תכולתו מבלי שתרגיש. תיק אישי יש לשים כך שחזיתו תהיה מלפנים, כדי שתהיה לך שליטה עליו.

טיילת חוף קופקבנה, ריו
הטיילת של חוף קופקבנה בריו דה ז'ניירו - אווירה מחשמלת וחובה לשמור על הציוד האישי  (צילום: כרמית וייס)
תמונה מתוך כתבה על החופים של ריו
 

ביטוח
 

להלן מספר שיטות לגניבות מרכב: 


1. פותחים בכוח את דלת הרכב בזמן עמידה ברמזור ואז באיומים או בכוח משליכים את הנהג מהרכב ובורחים מהמקום. הפתרון: נעילת דלתות הרכב כל זמן הנסיעה.

2. פוגעים ברכב של הנשדד מאחור, לפני שנהג הרכב מצליח לעכל מה קרה, השודדים פותחים את הדלת משליכים את הנהג ובורחים מהמקום. לכן חובה לנעול את הרכב כל זמן הנסיעה, לא למהר לצאת החוצה ולהגיב רק אם זוהה הנהג הפוגע כאדם לא חשוד.

3. השודדים ממתינים בצומת, מבקשים טרמפ ונכנסים לרכב בכוח. הפתרון: לא להעלות טרמפיסטים.

4. מתקרבים לנהג הרכב עם נשק ובאיומים גונבים את הרכב (במקרה הטוב). 

5. אם אתה נמצא ברכב ומישהו מסמן לך על תקר או לרדת לשוליים, המנע מלעשות זאת במקום מבודד, אם אתה יכול המשך לנסוע עוד קצת (עד לתחנת דלק או תחנת אוטובוס) בטרם תעצור לבדוק אם אכן יש תקר, העיקר להתרחק מאותו איש שסימן לך לעצור. 

6. יש שמתחילים לדבר אליך בשפת המקום ואז בא שותף, פותח את אחת הדלתות וגונב את התיקים. אי לכך, מומלץ לנעול את הדלתות ותא המטען ובכלל לא לדבר עם מישהו שאתה לא מכיר.

7. בעת חנייה ברחוב ובחניון כסה עד כמה שניתן את הציוד ברכב, בכדי שלא ימשוך תשומת לב מיותרת ויקרוץ לגנב .
 
8. במידה והמזוודות ברכב וודא שלא ניתן לראותן מבחוץ. 

9.  אין להשאיר מנוע פועל כאשר אתה יוצא מהרכב לכספומט או למזנון (אפילו לא לשתי שניות). לידיעתך, הביטוח לא יהיה תקף, בגלל שהשארת מפתחות ברכב. אם מסיבה כלשהי תצא מהמכונית, דומם את המנוע, קח עמך את המפתחות ונעל מייד את הרכב. 
 

מידע נוסף לנוסעים לחו"ל

כתבות על יעדים ומדינות בעולם - בכל מדינה תמצאו עמוד עם מידע שימושי וטיפים למטייל.

עוד באתר

אודות הכותב:
יאיר בר זוהר - יועץ טיולים ומנהל אתר הקישורים והמידע למטייל העצמאי.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר