טיפים לגלישה חסכונית וחכמה בחו"ל
מאת: מיכאל טולדנו


לקראת נסיעה, מטיילים רבים מתלבטים לגבי הדרך המשתלמת והיעילה ביותר לגלוש באינטרנט בחו"ל. ישנן כמה אפשרויות וחשוב להכיר את יתרונותיהן וחסרונותיהן ולעשות בחירה מושכלת שתשרת את מטרותיכם. 


אין ספק שמהיום שהטלפונים החכמים חדרו לחיינו הם הפכו אותנו לזמינים יותר, מקושרים יותר, נווטים טובים יותר ועם יכולת עדכון והתעדכנות 24 שעות ביממה. יש כאלו שיוצאים לחופשה ומשאירים את החבר הנייד מאחור, אך רובנו בוחרים להשתמש בו כאמצעי עזר גם בחו"ל, ובשל כך השוק מלא היום ב"חבילות" ופתרונות נוספים, שחלקם לא מספקים.

בכתבה אציג את אפשרויות הגלישה העיקריות הקיימות ועבור מי הן מתאימות. 
 
1 / 3
2 / 3
3 / 3

מעדכנים מהשטח - עם ההמראה ומיד עם הנחיתה... (צילום: ירדן גור)
אפליקציות הניווט עובדות נפלא גם בחו"ל (צילום: Maurina Rara)
להיות בעניינים כל הזמן ומכל מקום בעולם... (צילום: Hernán Piñera)
 

שלוש אפשרויות גלישה בחו"ל

אם נתבונן בהצעות השונות נגלה שניתן לחלק אותן לשלושה סוגים, באופן הבא:

רכישת חבילת גלישה חד פעמית באמצעות מפעיל סלולארי בישראל: מדובר בחבילה חד פעמית, שרוכשים עבור טיול מסוים, למספר ימים ידוע מראש. בדרך כלל התשלום הוא עבור יום או עבור נפח גלישה שנקנה לכל התקופה היעודה. בסך הכל מדובר בפתרון נוח, שמשמר את מספר הטלפון שלכם מהארץ, אך לפני ש"הולכים על זה" כדאי להשוות מחירים. שימו לב שלעתים האינטרנט המוצע במסגרת חבילות אלו משתלם, אך עלות השיחות המקומיות והבינלאומיות (למדינה שאינה ישראל) יקרה מאוד.

רכישת כרטיס סים (
Sim Card) בינלאומי: למי שמרבים בנסיעות ייתכן שזהו פתרון טוב יותר מקודמו, משום שהכרטיס נשאר זמין גם לטיולים הבאים. את הכרטיס רוכשים דרך ספקי סים בינלאומי ועלותו אינה גבוהה. גם כאן כדאי לערוך סקר שוק מקדים ולהשוות בין התעריפים השונים. שימו לב שהסים הבינלאומי לא תמיד כולל מענה להפניית שיחות.

רכישת סים מקומי בחו"ל: פתרון זה גם הוא מתאים ליעד מסוים שאליו נוסעים ולא למי שאצלו תדירות הנסיעות לארץ מסויימת היא גבוהה. הסים המקומי טוב לגלישה באינטרנט (בהתאם לנפח הכרטיס) ומצוין עבור ביצוע שיחות מקומיות, למי שצריך לתקשר באופן רציף עם גורמים מקומיים. חסרונו הוא בכך שהוא לא נותן מענה לשיחות לישראל ולהפניית שיחות מישראל (ניתן לקבל שירות משלים זה מספקים בארץ).
כתבות על יעדי טיול לפי יבשות ומדינות
 
גלישה באינטרנט בחו
הסתבכתם עם הטלפון? תעבירו לדור הצעיר, הם ידעו איך לסדר אותו...  (צילום: CC Richard Leeming)
כתבות על יעדים לטיולי משפחות בחו"ל


ביטוח
 
 

בעיית נדידת הנתונים

אין מי שלא מכיר את המושג "נדידת נתונים", אף שלא כולנו בטוחים לגמרי מה משמעותו. ובכן, בפשטות: זהו "הברז" של הגלישה באמצעות כרטיס הסים. במצב בו נדידת נתונים מאופשרת – ניתן לגלוש באמצעות הסים.

שימו לב שאין כל קשר בין נדידת נתונים לבין שירות ה- Wi-Fi. בחו"ל יש להשאיר את ה- Wi-Fi פתוח תמיד (זה ללא עלות כמובן).

בכל מכשיר מותקנים יישומים רבים העושים שימוש בשירות הגלישה לצורך משיכת עדכונים ושליחת מידע. כל היישומים עושים זאת, ולהם זה לא משנה באיזו מדינה המכשיר בחר לטייל. אפילו יישומים הנמצאים ברקע ולכאורה אינם פעילים - צורכים נפח גלישה, לרוב ללא ידיעת המשתמש.

בכל מכשיר ניתן לגלוש גם באמצעות
Wi-Fi  - רשת אלחוטית, שלרוב היא חינמית, ושבאמצעות סיסמה ניתן להיכנס אליה ולהשתמש בה לצרכים שלכם. לעומת המודעות הגבוהה בארץ ל- Wi-Fi ולעובדה שכיום לכל בית קפה כמעט יש רשת שמוקדשת ללקוחות, במרבית מדינות העולם התחום קצת מפגר מאחור. יש סבירות גבוהה שבבתי מלון שמכבדים את עצמם תמצאו רשת אלחוטית סבירה, אך לא כך הוא המצב בכל בתי העסק האחרים. בנוסף, בתי מלון רבים (ואפילו מסעדות) גובים תשלום עבור השימוש ברשת, ובדרך כלל מדובר בסכום מסוים עבור זמן שימוש. היישומים המותקנים בנייד "נהנים" מנוכחות הרשת הפתוחה וזו הזדמנות טובה לתת לעדכונים לעלות ולהוריד קבצים ומידע. הבעיה מתחילה כאשר אנחנו עוזבים את המקום, הנייד בכיסנו, והנתונים הניידים ממשיכים לחגוג (אם נדידת הנתונים מאופשרת)... והפעם, באין רשת פתוחה – על חשבון הברון (זה אתם).
כתבה על תקשורת לוויינית למטיילים

גלישה באינטרנט בחו
האפליקציות מתעדכנות כל אימת שיש אינטרנט בסביבה, מבלי לשאול את דעתכם בעניין  (צילום: CC Sam Azgor)

 

אז מה עושים?

ניתן להפעיל או להפסיק גלישה סלולרית באמצעות "נדידת נתונים" (Data Roaming) שבמסך ההגדרות. בדרך כלל ניתן לבצע זאת גם במסך האפשרויות הנגלל שבחלקו העליון של המסך. כאשר מכבים את נדידת הנתונים, למעשה לא מאפשרים לכל היישומים לגשת לרשת באמצעות הגלישה דרך הסים.
הבעיה היא שמטיילים רבים רוצים להיות זמינים במהלך הטיול, לפחות ליישומים החברתיים ( WhatsApp, Twitter, Instagram), לכן יצטרכו להפעיל את נדידת נתונים במשך רוב היום. החדשות המשמחות הן שאפשר להפריד בין רמת הפעילות של היישומים השונים – לחסום את הגישה של כל היישומים לגלישה, אך לאפשר גלישה רק ליישומים נבחרים (לדוגמא: חסום גישה לכל היישומים ואפשר גישה רק ל- WhatsApp) במצב זה, רק היישומים ש"אופשרו" (enabled) יוכלו לגשת לרשת.

ועכשיו לפרקטיקה: חסימת יישומים מתבצעת דרך הגדרות >> נתונים ניידים  - שם ניתן להיכנס לכל יישום ולהגדיר עבורו "הגבל הורדת נתונים ברקע"
.
מומלץ גם לבדוק יתרה (או צריכה) בבוקר ובערב, וכך לקבל הערכה לגביי עלות השירותים שנצרכו באותו יום.

קיימות מספר חברות בעולם המציעות חבילות
Wi-Fi בינלאומיות ובלתי מוגבלות בנפח השימוש. הגדולה שבהן היא חברת iPass עם מגוון חבילות שבועיות וחודשיות, כיסוי של 60 מיליון נקודות גישה בעולם, כיסוי בכל נמלי התעופה (טוב גם להמתנה בין טיסות...) ושירות חינם במטוסי חברות מובילות בעולם.
כתבה על תקשורת לוויינית למטיילים

טרק, זגוריה
ללא סים מקומי החבורה הזו כנראה עוד היתה "מתברברת" בשבילי הטרק בהרי פינדוס ביוון...  (צילום: עופרי וייס)
 

"סליחה, אתה יודע איך מגיעים ל..."

בארץ כבר כמעט שלא רואים אנשים פותחים את החלון ושואלים איש את רעהו בחיוך מבויש כיצד להגיע ליעדם, פשוט מפני שכולנו שואלים את היחיד שבאמת יודע (וגם על זה יש ויכוח, אבל נשאיר אותו לכתבה אחרת...) – WAZE! כשמגיעים ליעד חדש בעולם, חשיבות יישום זה עולה שבעתיים. להלן מספר המלצות כיצד להשתמש ב- Waze מבלי לשחוק את הארנק:

ראשית, כאשר אתם מפעילים את היישום בפעם הראשונה במדינה שאליה הגעתם, עשו זאת רק כאשר יש שירות
Wi-Fi חינמי. הסיבה לכך היא שבהפעלה ראשונית בחו"ל מוריד ה- Waze  מפה מקומית בנפח של כ-  60MB - חבל לשלם על זה מכיסכם. לאחר מכן, במהלך הנסיעה צורך ה-Waze  כ- 1MB לכל 12 ק"מ. אם אתם יודעים מה המרחק שאותו תגמעו בנסיעה תוכלו לחשב בקלות את הצריכה של היישום.
מומלץ לכבות את ה-Waze בנסיעה בכביש מהיר ומשולט היטב. אין שום סיבה שהיישום ימשיך "לאכול" את החשבון כאשר יש לכם 150 ק"מ נסיעה לפניכם עד הפנייה הבאה... רק חשוב מאוד לשים לב לשלטים ולהפעיל אותו שוב רק לקראת ההגעה ליעד.

לידיעתכם, ניתן כיום לבצע ניווט גם ללא גלישה באינטרנט (Offline navigation).

קניון טארן, דרום צרפת
בכבישי ההרים של דרום צרפת, לא בטוח שהוצאת הראש מהחלון תעזור...  (צילום: כרמית וייס)
 

להישאר בקשר כל הזמן

משתמשי WhatsApp רבים מעוניינים להיות זמינים במשך כל הטיול לצורך עדכונים שוטפים ושיתוף חוויות באופן רציף. אם גם אתם נמנים עליהם אמליץ לכם לחסום את הגלישה ליתר היישומים, ולאפשר גלישה רציפה ל- WhatsApp  בלבד, כלומר – לאפשר רק לו "נדידת נתונים" באופן רציף.
באופן כללי - אפליקציית ה- WhatsApp איננה נחשבת ל"זוללת חבילות גלישה", כל עוד מדובר בהודעות טקסט. לצורך קבלת מושג: כ- 1MB יספיקו לכ- 30 הודעות טקסט. וידאו ותמונות יצרכו כמובן הרבה יותר נפח גלישה.

גלישה באינטרנט בחו
אין כמו ווטסאפ מסבא וסבתא שמבלים להם בחו"ל  (צילום: CC David Santaolalla)
כתבות על טיולים לבני גיל הזהב
 
 

יישומים נוספים, שיחות וסרטים

כבר מזמן הפך המכשיר הנייד למחשב קטן שבו אנחנו צופים בסרטים, בודקים מיילים וקוראים ערכים בוויקיפדיה... את אלו נוכל להמשיך לעשות גם בחו"ל, כל עוד נעקוב אחר נפח הגלישה שנותר בחבילה ונעשה סדר עדיפויות לגביי התכנים שאנו מורידים. השאלה הגדולה שתמיד עולה בזמן הלא נכון (במהלך הטיול, לאחר שכבר התחלנו להוריד סרטון/ קליפ...) היא: כמה צורכים היישומים השונים?
ובכן, באופן גס אפשר לומר שווידאו באיכות
HD (למשל סרטון ב- YouTube) יצרוך כ- 5mb  לכל דקת צפייה. אם נצפה באותו הסרטון ברזולוציה "רגילה" נחסוך כ- 60%, והוא יעלה לנו רק כ- 2mb לדקה.

משתמשים רבים מנצלים את הגלישה לטובת שיחות (WhatsApp, Skype, Viber וכו'). שיחות אלה צורכות  כ- 1.2mb לדקת שיחה ב- Skype, כ- 0.9mb לדקת שיחה ב- WhatsApp  וכ- 0.4mb ביישומי חייגן כגון Zoiper
לעומתם, יישומים זוללי נפח גלישה הם Facebook ו- Google Maps. מומלץ מאוד לחסום אותם ולהשתמש בהם רק בסביבת Wi-Fi  חינמית.­ 
 
גלישה באינטרנט בחו
מזהים את זה??  (צילום: CC Ed Schipul)
 

כללי האצבע שחשוב לארוז איתכם לחו"ל

לסיכום, כדי ליהנות מגלישה יעילה לאורך כל הטיול, ללא חיובים שערורייתיים ו"הפתעות", חשוב מאוד לזכור את הכללים הבאים:
1. היה מודע לעלויות גלישה סלולארית בחו"ל.

2. שלוט בגלישה באמצעות נדידת נתונים.
3. חסום גלישה ליישומים לא נדרשים.
 

כתבות נוספות


מיכאל טולדנו AEROSIP
 
אודות הכותב
מיכאל טולדנו, מנכ"ל חברת AeroSip, העוסקת במתן שירותי סלולר, סים בינלאומי ושיחות בינלאומיות למטיילים בחו"ל.
ליצירת קשר עם מיכאל  michael@aerosip.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר