www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

עיירת הסקי והספא לויקרבאד


עיירת הסקי והספא לויקרבאד –
נופש סביב השעון

מאת: כרמית וייס


סוף נובמבר בלב הרי האלפים, גובה אלף ארבע מאות מטר, אוויר הרים צלול וקפוא. הטמפרטורה מדגדגת את האפס מעלות. שלג טרי של תחילת חורף, או כפי שהוא מכונה כאן בשוויץ "פֻודֶר צֻוקֶר" (אבקת סוכר), מעטר את המצוקים סביב. מי הבריכה, המעלים אדים אל האוויר הצונן, מפנקים אותנו בחום. 


הצלמת שבי לא יכולה שלא לתעד רגע קסום שכזה. אני מזנקת בבגד ים אל האוויר הקפוא ומנציחה את הרגע. עיני כל הרוחצים מופנות אלי בהבעת השתאות. כנראה הבריאות ששאבתי מהמים המינרליים איזנה את חוסר הבריאות שבקפיצה מהחום אל הקור... והנה התמונה...

 
מרחצאות אלפנתרם, לויקרבאד, שוויץ
לשכשך במים החמים, באוויר הרים צלול, קר ומושלג - מרחצאות אלפנתרם  (צילום: כרמית וייס)
 

היכן אנחנו נמצאים?

הכפר לויקרבאד (Leukerbad), נמצא בקנטון ואלה (Valais) - דרום-מערב שוויץ, באחד העמקים המתפצלים צפונה מעמק הריין בחלקו המרכזי. בכפר מתגוררים 1,500 תושבים, המארחים 8,500 נופשים בו זמנית, כלומר, כמות הגדולה כמעט פי שש ממספרם. ביחס כזה של נופשים מול תושבים טרם נתקלתי. דומה שזהו אתר הנופש המושלם וגם די ברור מדוע.
 
הכל כאן בנוי סביב המרחצאות החמים, שהם הגדולים מסוגם בהרי האלפים, המוקפים נוף הרים מרהיב, המציע שפע אפשרויות לנופש פעיל. הרי לא כולם רוצים "לרבוץ" כל היום במים... ואם אמא רוצה, לא בטוח שגם אבא והילדים משתפים פעולה...
 

הכפר לויקרבאד (אדום) והכפר לויק (ירוק) שבעמק נהר הרון
להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל


שוויץ
 

נופש סביב השעון

בקיץ מזומנות למי שמגיע לכאן שפע של פעילויות, שמרכזן בטבע ובהרים הגבוהים. שני רכבלים: האחד למעבר גמי (Gemmi-bahnen) והשני לטורנט (Torrent-bahnen), מעלים את המטיילים אל ההרים. אלו מציעים מסלולי הליכה, אופני הרים, קורקינטים, ולאמיצים במיוחד גם טיפוס צוקים, מסלולי ויה-פראטה ומצנחי רחיפה.
בחורף יש כאן אתר סקי קטן, שאולי לא יספק את אלו ש"צריכים להספיק"... אבל השילוב של סקי וספא הוא תמיד שילוב מנצח.
 
וכך יכולים האורחים ליהנות מנופש סביב השעון - בבוקר נופש פעיל ובערב נופש רגוע וטיפול בשרירים הדואבים.
בתי מלון בלויקרבאד
 
מרחצאות בורגרבאד, שוויץ
מרחצאות בורגרבאד, שילוב נפלא של ספורט חורף וספא   (צילום: Leukerbad Tourismus)
 
איך הכל החל
לפני שאספר מה יש היום בלויקרבד, נלך קצת אחורה.
מעבר ההרים גמי (Gemmi Pass) שמצפון ללויקרבאד, משמש מזה מאות בשנים כמקשר בין קנטון ואלה, בדרום שוויץ, לאזור ברניז אוברלנד, במרכז שוויץ.
ממצאים שנמצאו לאחרונה בחפירות בקניון דלה (Dala), הסמוך ללויקרבאד, מעידים על מרחצאות קדומים שהיו בו כבר במאה השנייה. אולם תיעוד של המרחצאות במקום קיים רק מתחילת המאה ה- 15, אז נסללה דרך פרדות, שאפשרה את תנופת הפיתוח. הכביש לכפר נסלל בשנת 1850 ואז התגוררו בו כ- 500 תושבים.
 
מפולות שלגים קטלניות החריבו את הכפר מספר פעמים וכל פעם חייבו את בנייתו מחדש. מספר מפולות אירעו במהלך המאה ה- 16, ואחת מהן אף גבתה את חייהם של 61 איש. לאחר המפולת של שנת 1719, נבנה הכפר מצדו השני של נהר דלה, רחוק יותר מהמצוקים. למרבה המזל, בתחילת המאה ה-19 נבנו מספר אמצעי הגנה ומאז לא אירעו במקום מפולות שלגים נוספות. כיום מונעים מפולות גם על ידי פיצוצים יזומים, שחלקם מתבצע בסיוע מסוקים, המטילים חומר נפץ היכן שקיים חשש ממפולת, ובכך גורמים למפולת יזומה לפני ששלג רב מספיק להיערם. למרות זאת, באזורים מסוימים עדיין אסורה הבנייה מחשש למפולות.
 
בתי הכפר לויקרבאד למרגלות מעבר גמי
בתי הכפר לויקרבאד למרגלות מעבר גמי    (צילום: כרמית וייס)
 
הלוואי עלינו "הכיעור" של נובמבר
חודש נובמבר, שבסופו הגענו אנו ללויקרבאד, נחשב כאן כחודש הכי "מכוער" והכי חלש במבקרים. ההרים כבר לא ירוקים, הפרחים באדניות ובגינות כבר קמלו ונגזמו לקראת החורף, העצים השירו עליהם, אך הכל טרם התכסה במעטה הכל כך מרהיב של הלבן.
הלוואי עלינו כזה כיעור!
 
כשהאוטובוס, העושה דרכו לאורך 15 הקילומטרים מתחנת הרכבת של לויק (Leuk), מתקרב ליעדו, אני מתחילה להבין שגם עבורי, שמכירה כבר כל כך הרבה אתרים בהרי האלפים, יש כאן "וואו גדול". מצוקים אדירים מקיפים את הכפר האלפיני, שבתיו ברובם בנויים מעץ, כמעט מכל עבר. המצוקים המרשימים, שמזכירים לי את מצוקי הדולומיטים האיטלקים הכל כך דרמטיים, עוטרו בשכבת מלמלה עדינה של שלג טרי ובוהק בלבן. פשוט מרהיב.
 
חלק קטן מהבתים הישנים בכפר נבנו מבטון, אך כיום חוקי בנייה קפדניים מחייבים בניית בתים בסגנון שָאלֶה (chalet) – בתים הבנויים בחלקם מעץ, בעלי גגות רעפים משופעים.
 
חורף בשוויץ
נוף של תחילת החורף, לפני בוא השלגים - בעיניי יש לו קסם מיוחד   (צילום: כרמית וייס)
 

אלוף אתרי הספא של הרי האלפים

65 מעיינות חמים, המפיקים כל יום 3.9 מיליון ליטר של מים מינראליים, בטמפרטורה של עד 51 מעלות צלזיוס, הופכים את המקום לאתר הספא הגדול בהרי האלפים. 30 מרחצאות יש בכפר, חלקם ציבוריים וחלקם פרטיים, השייכים לבתי המלון. סביב המרחצאות התפתחה "תעשיה" שלמה של כושר, בריאות ופינוק, המציעה את כל הטיפולים שרק חלמתם עליהם.
 
סיפורם של המעיינות הוא סיפור מרתק. המים מחלחלים אל בינות לסלעים בהרים שממזח ללויקרבאד, באזור טורנט. שם, ברום 2,300 - 3,000 מטר, הם מתחילים את מסעם מטה, עד לאקוויפר, הנמצא בעומק של 500 מטרים מתחת פני הים. משם הם שבים ועולים עד שהם פורצים כמעיינות ליד לויקרבאד, ברום 1,400 מטר. בחישוב פשוט – הם עושים את מסעם על פני למעלה מ- 4,000 מטרים, מסע שלוקח 40 שנה. בדרכם הארוכה הם אוספים אליהם גבס (סידן-גופרתי), מעט מגנזיום וברזל, ומכאן, כך טוענים, סוד בריאותם (לסידן-גופרתי, בניגוד לגופרית, אין ריח לא נעים, כפי שנוכחנו בכל המרחצאות בהם ביקרנו).
אם אתם שואלים מי עקב אחר המים? ובכן, החוקרים סימנו אותם בטריטיום (מימן איזוטופי רדיואקטיבי) וכך הם התחקו אחר מסעם.
 
מרחצאות חמים בשוויץ
מרחצאות אלפנתרם - כל הטיפולים שתעלו בדעתכם, בנוף קסום   (צילום: כרמית וייס)

 

בתי מלון בלויקרבאד - בריכה לכל אחד

למספר בתי מלון בלויקרבאד מעיין "פרטי" משלהם, אך רוב הנופשים בכפר נהנים משרותיהם של שני מרכזי ספא גדולים.
 
מרחצאות אָלְפֶנְתֶרְם (Thermal Hotels & Walliser Alpentherme) הוא מרכז ספא חדיש ונוצץ , הנחשב לאחד הגדולים באירופה ולטעמי מתאים יותר למבוגרים. במרכז שתי בריכות של מי מעיינות חמים – חיצונית ופנימית, שהטמפרטורה בהן 36 מעלות צלזיוס. בבריכה החיצונית מהבילים האדים אל האוויר הקר, וההרים הירוקים (בקיץ) או הלבנים (בחורף) מוסיפים נופך מיוחד לחוויה.
בנוסף לכך יש במקום גם סאונה ענקית, הבנויה ככפר אלפיני טיפוסי, בית מרחץ (בשניהם הרחצה בעירום) וכל טיפולי הבריאות שאתם רק יכולים להעלות בדעתכם.
מספר פעמים בשנה מתקיים במקום אירוע Cinema in the pool, בו צופים בסרט תוך כדי שכשוך במי הבריכה. לא זכיתי להגיע ביום שכזה, אבל נשמע מגניב.
אורחי בתי המלון של רשת לינדנר, הממוקמים קרוב למדי, זוכים לפינוק. הם מגיעים לספא במעבר תת קרקעי ויכולים להגיע בחלוק וכפכפים...
מלון אלפנתרם בלויקרבאד

 
בתי מלון עם ספא בשוויץ
בית המרחץ (ללא הרוחצים בעירום...) במרחצאות אלפנתרם   (צילום: כרמית וייס)

המלצה על מלון מומלץ בלוייקרבאד, שוויץ   
המלצה על מלון מומלץ בלוייקרבאד שוויץ   המלצה על מלון מומלץ בלוייקרבאד שוויץ
מלון אלפנתרם
 - גישה ישירה לספא אלפנתרם
 
בורגרבאד (Burgerbad) הוא מרכז הספא הגדול ביותר באלפים. הוא יותר עממי מקודמו וכאן גם ילדים ימצאו היכן להוציא אנרגיות. 10 בריכות שונות, מכל סוג אפשרי כמעט, יש במרכז, כולל בריכת ילדים, בריכת שחייה ובריכה חיצונית המשקיפה אל עבר המצוקים המושלגים.
גם כאן מציעים טיפולי ספא מכל הסוגים, למי שרוצה להתפנק. אך האטרקציה העיקרית עבור בעלי האנרגיות העודפות היא מגלשות מים, היוצאות אל מחוץ למבנה וחוזרות אליו בצינורות סגורים, כך שגם בחורף לא יקפאו הגולשים.
בתי מלון בקרבת מרחצאות בורגבאד
 
מרחצאות בורגרבאד , לויקרבאד
בריכת השחייה החיצונית והמגלשות במרחצאות בורגרבאד   (צילום: כרמית וייס)
 

טיולים בהרים לימי הקיץ החמים

בקיץ חייבים, ממש חייבים, לעלות להרים ולחוות אותם דרך הרגליים (או לפחות דרך הרכבל...).
שני רכבלים מעלים את המטיילים אל ההרים שמעל הכפר – לאזור טורנט ולאזור מעבר גמי. אם אתם מתכוונים להשתמש בהם מספר פעמים וגם ליהנות מהספא בלויקרבאד, כדאי לשקול קנייה של Mountain & Spa Pass, המאפשר שימוש חופשי ברכבלים ובספא.
 
הגונדולה העולה למעבר גֶמי (Gemmi Pass) מאפשרת לכל אחד להגיע לתצפית מרום 2,350 מטר. ביום בהיר ניתן לצפות לעבר האלפים הברניים - מצפון, והאלפים של קנטון ואלה (פנין אלפס) - מדרום, בהם כמה מהשמות הכי מפורסמים, כמו, מטרהורן, וייסהורן, דום ודנט-בלאנש. אם אתם ממש קרביים אתם יכולים לעלות את אותה עלייה גם ברגל (או לרדת).
מעבר גמי הוא נקודת יציאה למסלולי טיול רבים, לכל רמות הכושר, שהקשים שבהם מגיעים לקרחונים שעל הפסגות הסמוכות.
 
הרכבל למעבר גמי, לויקרבאד
הרכבל למעבר גמי, תצפית ומסלולי טיול   (צילום: Leukerbad Tourismus)
 
לא הרחק ממעבר גמי נמצא אגם דאובנזה (Daubensee), אליו ניתן להגיע ברגל או בעזרת רכבל נוסף, וסביבו מסלולי הליכה קלים ואזור לפיקניק. באביב ובקיץ מתמלא האגם במי השלגים המפשירים, ואילו בחורף הוא קופא ומתמלא בשלג, ואז הוא משמש את גולשי הקרוס-קאנטרי.
ביום ראשון האחרון של חודש יולי, מתקיים סביב לאגם פסטיבל רועים, הנקרא Schäferfest Gemmi, אליו מגיעים רועי צאן מכל האזור על עדריהם. במקור נועד האירוע להפגיש את הרועים השוהים בהרים, אך כיום מגיעים לפסטיבל תושבים רבים וכמובן תיירים.
 
מטיבי הלכת יכולים לטייל במסלול הפרדות ההיסטורי, העושה דרכו מלויקרבאד, דרך מעבר גמי ואגם דאובנזה, עד לכפר קָנדרשטֶג (Kandersteg). האחרון נמצא באזור ברן אוברלנד, בקנטון ברן שבמרכז שוויץ, וגם בו פועל רכבל, אם תרצו לקצר את הירידה לכפר.
 
אגם דאובנזה ומסעדה עם תצפית פנורמית במעבר גמי
אגם דאובנזה ומסעדה עם תצפית פנורמית במעבר גמי   (צילום: Leukerbad Tourismus)
 
עבור מטיבי הלכת שהם גם אמיצים במיוחד, מציעה לויקרבאד את מסלול הויה-פראטה הארוך ביותר בשוויץ, הכולל סולמות וכבלי מתכת. את יעד הטיפוס, המסומן בדגל שוויץ, ניתן לראות גם בעין בלתי מזוינת, על המצוק האימתני של דאובנהורן (Daubenhorn), המתנשא מעל הכפר.
שימו לב, גם אם אתם אמיצים, עדיין יש צורך במדריך ובציוד מתאים למשימה.
 
מסלול ויה-פראטה הארוך בשוויץ   מסלול ויה-פראטה הארוך בשוויץ
מסלול ויה-פראטה הארוך בשוויץ - הדגל, יעד הטיפוס, מסומן בעיגול צהוב   (צילום: כרמית וייס)
 
מסלול שכל אחד יכול ללכת בו והוא קרוב מאד לכפר, הוא המסלול לקניון המעיינות החמים (Thermalquellen-Steg). זהו מסלול באורך 600 מטר, שנבנה במיוחד בינות קירותיו הזקופים של קניון דלה (Dala), שבסופו מפל בגובה 35 מטר. קטע זה של המסלול מתאים לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים. מהמפל יכול מי שרוצה להמשיך ולעלות במדרגות עד למקור נביעת המעיין המזין את המפל.
מסלול זה, כמו גם המסלול הקודם, פתוח רק בקיץ (יוני עד אוקטובר). מסלול נוסף, מעגלי, מקיף את נהר דלה מהכפר ועד שהוא יוצא מהקניון. מסלול זה פתוח גם בחורף.
 
קניון דלה והמסלול למעיינות החמים
קניון דלה והמסלול למעיינות החמים על שפת המצוק   (צילום: כרמית וייס) 
 

סקי ביום, ספא בערב

גם אם אתר הסקי של לויקרבאד אינו מהגדולים בשוויץ, הוא בהחלט מציע משהו מיוחד – שילוב של סקי וספא, ברמה הכי גבוהה. אתר הסקי נמצא באזור טורנט (Torrent), על הרכס שממזרח לכפר, והוא מציע מסלולים באורך 50 קילומטרים, המתחילים בגובה 2,610 מטר וכמה מהם יורדים לעמק (1,411 מטר). בסמוך לכפר גם מספר מסלולים עבור אלו שעושים את צעדיהם הראשונים על השלג.
 
ללויקרבאד סקי פאס מיוחד – Snow & spa pass, המשותף לשני הבילויים הללו. סקי פאס (כזה או רגיל) לשישה ימים מאפשר גם יום גלישה אחד באתרי הסקי הסמוכים של קראן-מונטנה (Crans-Montana) או אניבייה (Anniviers).
 
בעמק ועל הרכס של מעבר גמי יש 30 קילומטרים של מסלולי קרוס-קאנטרי ועוד 40 קילומטרים של מסלולי הליכה בשלג. המסלול המקשר את מעבר גמי לקנדרשטאג (או נכון יותר ל- Sunnbüel ומשם ברכבל לקנדרשטאג) מוכשר כולו, כ- 10 קילומטרים, עבור הצועדים בשלג.
הצעירים בגילם ובנפשם ימצאו במעבר גמי גם מסלול מיוחד למזחלות שלג.
 
בלויקרבאד גם מרכז ספורט מקורה, למקרה שמזג האוויר אינו מאפשר עלייה להרים, או סתם לבילוי של ערב. כאן תוכלו למצוא קיר טיפוס, משטח החלקה על הקרח, משטח קרלינג, מגרשי טניס, סקווש והתעמלות.
 
מזחלות שלג במעבר גמי, ספורט חורף גם למי שאינו גולש סקי
מזחלות שלג במעבר גמי, ספורט חורף גם למי שאינו גולש סקי  (צילום: Leukerbad Tourismus)
 
זהירות בכביש בלי מכוניות
בלויקרבאד 28 בתי מלון ובתי הארחה, בהם 1,600 מיטות. מרבית האורחים המגיעים לכאן מעדיפים להתארח בדירות נופש, שרובן נמצאות בסמוך לבתי המשפחות המקומיות, בהן יכולים ללון 6,900 איש. בקיץ ניתן להתארח גם בקמפינג הצמוד לכפר.
לינה בלויקרבאד
 
לויקרבאד הוא כפר (כמעט) ללא מכוניות. אם תרצו להגיע עד למלון ברכב, על מנת לפרוק מזוודות, או מכל סיבה אחרת, תוכלו לעשות זאת, אך את הרכב תחנו באחד מחמשת החניונים שעל הכביש ההיקפי. חלק מהכבישים הפנימיים סגורים וחלקם פתוחים, אבל הכפר קטן וממש אין צורך לנסוע בו ברכב. טיול ברחובות השקטים, בלי למהר לשום מקום (הספא לא יברח...) הוא חוויה נפלאה.
 
עוד אנו משוטטים לאיטנו בכפר הגענו לרחוב הראשי. "זהירות בכביש הראשי", אמר מארחנו השוויצרי. הבטנו ימינה ושמאלה, אף מכונית לא נראתה באופק, והמשכנו ללכת לאיטנו על הכביש וליהנות מהמראות הנפלאים סביב.
 
לויקרבאד והמצוקים המושלגים
לויקרבאד והמצוקים המושלגים, נופים דרמטיים שהמצלמה מתקשה להעביר  (צילום: כרמית וייס)

מלון ספא מומלץ בלוייקרבאד

מלון לה סורס דז אלפס סופרייר (Hôtel Les Sources des Alpes Supérieur) הוא מלון 5 כוכבים, השייך לרשת המלונות היוקרתית ראלה שאטו. הוא מציע מתקני ספא יוקרתיים, מסעדת גורמה עם מרתף יין ומבחר יינות מהטובים בעולם. החדרים והסוויטות, המתאימות גם למשפחות, מרווחים ואלגנטיים, עם מיני בר, שולחן עבודה ומרפסת. במלון שני מרחצאות תרמיים (מקורה וחיצוני), סאונה, סולריום, חדר כושר ומרכז בריאות ויופי, עם תכניות שונות להרזיה, ניקוי רעלים ועוד. כרטיס Leukerbad Card Plus מוענק לאורחי המלון ומקנה הטבות במרכזי הספא התרמיים הציבוריים, רכבלים, אוטובוסים מקומיים ומתקני הספורט. המלון ממוקם במרכז העיירה, במרחק הליכה קצר מהרכבלים, והוא נותן תמורה מצוינת למחיר.
מלון לה סורס דז אלפס סופרייר – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 

מלון מומלץ בלוייקרבאד   מלון מומלץ בלוייקרבאד
מלון מומלץ בלוייקרבאד   מלון מומלץ בלוייקרבאד
מלון לה סורס דז אלפס סופרייר
 - טיפולי בריאות, יופי וספא מפנקים
 כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 24431
7089