הזמנות לחופשה שלך

קליפורניה - ארץ השמש הנצחית
מידע כללי וחלוקה לאזורים
מאת: נטע דגני


קליפורניה, שניחנה ביופי יוצא דופן, היא יעד מושלם למטייל הישראלי המחפש ריגושים חדשים, וללא כל ספק אחת המדינות היפות והמגוונות בארצות הברית. למרות שגם מדינות אחרות בארצות הברית זכו לקבין רבים של יופי, קליפורניה, ללא כל ספק, עולה על רובן.


כתבה זו מטרתה לתת מעט ידע כללי על מדינת קליפורניה ועל חלוקתה לחבלי ארץ שונים, ידע שיאפשר לכם לטעום ממה שהיא מציעה ולהרגיש שאתם יודעים פחות או יותר איך נראה המקום אליו אתם נוסעים.

דיסנילנד לוס אנג'לס
דיסנילנד לוס אנג'לס, 
פארק השעשועים הראשון של וולט דיסני   (צילום: Glen Scarborough)
 

אז מדוע לא מהגרים כולם לקליפורניה?

האמת היא שעד היום אני עדיין לא מבינה מדוע כל תושבי ארצות הברית אינם מהגרים לקליפורניה. בעוד צפון ארצות הברית שקועה בשלג עמוק והטמפרטורות בה צונחות מתחת לאפס, בקליפורניה גולשים תופסים גלים במי הים. בעוד שבשאר חלקי ארצות הברית יש המפנטזים על שחקני קולנוע, לימוזינות מפוארות ושדרות נוצצות, בקליפורניה, שבה אפילו המושל היה שחקן קולנוע שרירי (ארנולד שוורצנגר 2003-2011), הכול מתרחש כאן ועכשיו. בעוד שבשאר מדינות ארצות הברית יש צורך לשלם הון עתק על חינוך גבוה פרטי, בקליפורניה האוניברסיטאות הציבוריות נחשבות לטובות בעולם. בעוד שבשאר ארצות הברית בועת ההיי–טק התפוצצה, אל עמק הסיליקון של קליפורניה ההון ממשיך עדיין לזרום.
 
אז מדוע בכל זאת לא מהגרים יותר אמריקנים לקליפורניה, אחת המדינות הליברליות ביותר בארצות הברית, המקום שנתן לעולם את הוליווד, את שידור הטלוויזיה הראשון, תחנת הדלק הראשונה, מדחן החניה הראשון, את האוטוסטרדה, הג'ינס, הגלשן, הג'קוזי, מקדונלדס ואפילו את הגלולה למניעת היריון?
אולי היא לא מספיק שמרנית עבורם, אולי היא חופשייה מדיי, אולי לא נעים להם להיראות על חוף הים לצד בלונדינית חטובה, ואולי הם פשוט עוד לא גילו אותה, מה שלא ניתן לומר על מאות אלפי ההודים והסינים, וגם על עשרות אלפי הישראלים שהתיישבו במדינה זו ואימצו אותה כביתם.
מנוע חיפוש והשוואת מחירי לינה בקליפורניה
 
גשר הזהב, סן פרנסיסקו
אחד המקומות המפורסמים בעולם, גשר שער הזהב במפרץ סן פרנסיסקו  (צילום: verygreen)


 ברירת מחדל
 

כמו בישראל... אבל כל כך שונה

מבחינה גיאוגרפית יש דמיון רב בין קליפורניה וישראל, למעט הבדל אחד "קטן" – גודלה של קליפורניה יותר מ- 420,000 קמ"ר, פי 20 משטחה של ישראל. לכן גם המרחבים בה גדולים יותר, ההרים גבוהים יותר והנהרות פראיים יותר.
כמו בישראל, גם בקליפורניה השמש שוקעת במערב אל תוך הים.
כמו בישראל, גם את מזרחה של קליפורניה חוצה שרשרת הרים (סיירה נבאדה, רק שזו מתעטפת בחורף במעטה שלג).
כמו בישראל, גם בקליפורניה הצפון מיוער וגשום והדרום מדברי וצחיח.
כמו בישראל, גם בקליפורניה רוב האוכלוסייה מתגוררת במערב, על חוף הים (סן פרנסיסקולוס אנג'לס וסן דייגו).
כמו בישראל, גם בקליפורניה המקום הנמוך ביותר מצוי בדרום-מזרח - בישראל זהו כמובן ים המוות, שהוא גם נמוך ביותר בעולם, ובקליפורניה זהו עמק המוות (Death Valley), המקום הנמוך ביותר בחצי הכדור המערבי.
אגם טאהו, קליפורניה, ארהב 
אגם טאהו בהרי סיירה נבאדה, כמו הכנרת שלנו... רק מתכסה שלג בחורף 
 (צילום: Andrés Nieto Porras)
מתוך כתבה על יעדי טיול מחוץ למסלול השחוק בקליפורניה

 

קליפורניה שוברת את כל השיאים

אז איך בכלל ניתן להתחיל לתכנן טיול במדינה כל כך גדולה ומגוונת?
מדינה שבתחומה מספר הפארקים הלאומיים הגדול ביותר מבין כל מדינות ארצות הברית (למעט אלסקה).
מדינה שרכס סיירה-נבאדה החוצה אותה, יכול לספק את תאבונם של חובבי טיולים במשך שנים על גבי שנים.
מדינה שבשטחה גם המקום הגבוה ביותר בארצות הברית (למעט אלסקה) וגם המקום הנמוך ביותר.
מדינה שעולם החי הימי שלה עשיר באופן יוצא מן הכלל, וכולל לא רק לוטרות ים, כלבי ים ואריות ים, אלא גם פילי ים ענקיים ולווייתנים הנודדים מדי שנה לאורך חופיה.
מדינה שבחלקה המערבי גדלים עצים מהגבוהים בעולם, ושבמרומי ההרים שבמזרחה צומחים עצים מהגדולים ביותר על פני כדור הארץ.
מדינה בה נמצאים גשר הגולדן-גייט, דיסנילנד, הוליווד, "עולם הים" ואטרקציות תיירותיות נוספות מעשה ידי אדם, ומעבר לכל אלה - גם עמק הסיליקון, מרכזן של רוב חברות ההיי-טק הגדולות, אשר בו מפותחות טכנולוגיות עולם המחר.
 
ובכן, דבר ראשון צריך להשלים עם כך שאין שום סיכוי. וגם אין שום טעם. לראות הכול. יש לזכור – מרחקי הנסיעה בארצות הברית עצומים, דבר שאנחנו לא מורגלים אליו בארץ. לכן, עדיף לבלות עוד יום בטיול רגלי בשמורת יוסמיטי (Yosemite National Park) הקסומה, מאשר לגמוא מאות קילומטרים ברכב כדי להספיק לראות את שמורת קינגס קניון (Kings Canyon National Park) או את היקבים של עמק נאפה (Napa Valley). עדיף לוותר על עוד אטרקציה, עוד עיר או עוד מוזיאון, ולמצות את המקומות שאליהם כן מספיקים להגיע.
אחרי שנים רבות של טיולים בקליפורניה, אני יכולה לומר לכם שגם אני עוד לא ראיתי הכול, ורשימת המקומות שאליהם אני רוצה להגיע רק מתארכת...
רציף 39, סן פרנסיסקו
אריות ים על רציף 39, נמל סן פרנסיסקו   (צילום: Lars Plougmann)
 

טבע פראי בצפון קליפורניה

אם משווים את קליפורניה לישראל, אז צפונה מקביל לגליל שלנו - למעט העובדה שהוא גשום, מושלג, מיוער, גבוה והררי יותר. ההרים שבמרכז חבל ארץ זה עשירים בנהרות הזורמים בעוצמה רבה, והם נקראים טריניטי אלפס (Trinity Alps). פראיות היא מילת המפתח במקום זה, בו הרי געש מושלגים, יערות עבותים של עצי רדווד, והמון נהרות צלולים, כדוגמת קלמת’ (Klamath) וסמית’ (Smith), שדגי סלמון עדיין מטפסים במעלה מפליהם. זהו אחד מהמקומות הפחות מטוילים, הפחות מוכרים והפחות נגישים ומיושבים ברחבי המדינה.
בתחומו של אזור זה מצויות שתי שמורות טבע לאומיות.
הפארק הלאומי רדווד (Redwood national park), שלחוף הים, הוא מקום משכנה של אוכלוסייה הולכת ומידלדלת של העצים הגבוהים ביותר בעולם, עצי הרדווד.
הפארק הלאומי הוולקני לאסן (Lassen Volcanic National Park), נמצא בקצהו הדרומי של רכס הרי הקסקד (Cascade). זהו אזור פעיל וולקנית ועשן מיתמר מלב אדמתו (עד לתחילת המאה היו במקום גם התפרצויות של לבה). על כל אלה מביט ממרומים הר הגעש שסטה (Mt. Shasta), המתנשא לרום 4,317 מטר.
כתבה על הפארק הוולקני לאסן כתבה על שמורת רדווד
 
טיול בשמורת רדווד, קליפורניה
עצי רדווד ענקים, מהעצים הגבוהים בעולם, שמורת רדווד בצפון קליפורניה  (צילום: CC Daniel)
 

אוויר מלאכים בהרי סיירה נבאדה

"שלושה חודשים בהרים אלו יצליחו להחיות אפילו מומיה מצרית ולהקנות לה תיאבון של תנין... האוויר שם למעלה בעננים כל כך טהור, זהה לזה שנושמים המלאכים", כך כתב על הרים אלו הסופר מרק טווין. פעיל שמירת הטבע ג'ון מיור כינה אותם "רכס האור" והגדירם כ"רכס ההרים היפה והנפלא ביותר שראיתי בימי חיי".
אחרי עשרות פעמים שביקרתי בהרי סיירה-נבאדה ונשביתי ביופיים, איני יכולה שלא להסכים עם אמירותיהם של שני אנשים חכמים אלו. אם הייתי צריכה להמליץ על מקום אחד בקליפורניה, הייתי בוחרת ברכס מבותר ופראי זה. הוא מתפרס על פני שטח גדול יותר מכל הרי האלפים – האיטלקיים, הצרפתיים, הגרמניים, האוסטריים והשוויצריים יחדיו, מצוקיו החשופים מתרוממים ממישורים ירוקים, ופסגותיו המשוננות מציצות מעל לעננים.
 
אורכו של רכס סיירה-נבאדה, הנפרש לאורך גבולה המזרחי של מדינת קליפורניה, מאזור אגם טאהו (Tahoe) בצפון ועד לאזור המדבריות שבדרום, כ– 700 קילומטרים. חלקו המערבי של הרכס מתון ומיוער ואילו חלקו המזרחי חשוף ותלול. לכל אורכו פזורות פסגות נישאות, שהגבוהה שבהן היא הר ויטני (Mt.Whitney), המתנשא לרום 4,418 מטר מעל פני הים, וזוכה לתואר ה"פסגה הגבוהה ביותר בארצות הברית" (למעט אלסקה).
מערכת של לחצים ושברים גרמה להתרוממותם לפני 5 - 20 מיליון שנה, ומאוחר יותר, בתקופות הקרח, חרצו קרחונים בסלעי הגרניט ויצרו עמקים תלולים. בזכות תהליכים אלה הפך רכס הרי סיירה-נבאדה לפנינת טבע שמעטות בעולם משתוות לה: החל בנופו הפסטורלי של אגם טאהו, האגם האלפיני הגדול ביותר בארצות הברית, וכלה במצוקים האדירים שמתרוממים מעל לעמק יוסמיטי (Yosemite). מה הפלא אפוא שמבין שמונה שמורות הטבע הלאומיות של מדינת קליפורניה, שלוש – יוסמיטי (Yosemite National Park), סקוויה (Sequoia National Park) וקינגס קניון (Kings Canyon National Park) - שוכנות במרומי רכס זה.
מפל ורנל, שמורת יוסמיטי, קליפורניה, ארצות הברית
מפל ורנאל נופל מגובה 97 מטר, שמורת יוסמיטי בהרי סיירה נבאדה  (צילום: jenkinson2455)
 

מדבריות דרום קליפורניה

מדבריות קליפורניה מתפרסים על כל חלקה הדרום-מזרחי של המדינה. מדבריות צחיחים אלה משתרעים למעשה על פני שלושה אזורים, השונים זה מזה גיאוגרפית ואקלימית.
 
הראשון הוא מדבר סונורה (Sonora), המדבר החם ביותר בצפון אמריקה, על גבול דרום-מזרח קליפורניה, אריזונה ומקסיקו. חלקו המערבי של מדבר זה, המצוי בתחומי מדינת קליפורניה, זוכה לכמות גדולה יחסית של משקעים בתקופת החורף, והוא מאופיין על ידי מרבדי פריחה נרחבים שמקשטים אותו מדי אביב.
 
השני הוא מדבר מוהאבי (Mojave), מדבר קטן בחלקה הדרום-מזרחי של המדינה, על גבול קליפורניה עם מדינות נבאדה ואריזונה. מדבר זה, שהאקלים השורר בו נע בקיצוניות בין קור וחום, מאופיין על ידי 200 מינים ייחודיים של צמחים, שלא ניתן למוצאם בשום מקום אחר בעולם, ביניהם עץ ג'ושוע (Joshua Tree) הקוצני.
 
האחרון במדבריות דרום קליפורניה הוא גרייט ביסין (Great Basin), המדבר הגדול ביותר בתחומי ארצות הברית, המתפרס על רוב שטחה של מדינת נבאדה וחודר גם לחלקה המזרחי של קליפורניה. אזור צחיח זה, שמצפון למדבר מוהאבי, תחום על ידי רכסי הרי סיירה נבאדה והקסקד, במערב, ורכס הרי הרוקי, במזרח, הרים שחוסמים מעבר עננים ומותירים אותו יבש (מדבר בצל גשם). בגלל הרום בו הוא שוכן (1,000 – 2,000 מטר מעל פני הים) זהו מדבר קר, שחלק גדול ממעט המשקעים שפוקדים אותו מופיע בצורת שלג, כאשר יוצא מן הכלל הוא עמק המוות, המקום הנמוך ביותר והחם ביותר בחצי הכדור המערבי.
עמק המוות, קליפורניה, ארה 
עמק המוות, המקום הנמוך וחם ביותר בארה"ב 
 (צילום: Andrés Nieto Porras)
מתוך כתבה על יעדי טיול מחוץ למסלול השחוק בקליפורניה
 

חוף ים שהוא פנינת טבע

מצוקים תלולים שתוחמים את קו החוף ואיים קטנים שמזדקרים מתוך המים. כוכבי ים צבעוניים, אריות-ים, שקול נביחותיהם נשמע למרחוק, לוטרות, המשתעשעות באצות ענק היוצרות במי הים ג'ונגל תת-ימי סבוך, פילי-ים שמתחממים בשמש על חופי זהב חוליים, קורמורנים, שקנאים ואפילו לווייתנים. כל אלו הם רק חלק קטן ממה שיש לחופי קליפורניה להציע.
מי שאוהב לחפש בעלי חיים בבריכות שמותיר הים בעת שפל, מי שנהנה לצפות ביונקים ימיים מהחוף או לצאת לשייט בעקבות דולפינים ולווייתנים, מי שאוהב לגלוש או לשוט בקיאק ימי, מי שלא פוחד ממים קרים (המים לאורך חופי קליפורניה קרים מאוד... אולם הם מתחממים ככל שמדרימים), ומי שנהנה סתם כך לטייל ברגל לאורך חוף קסום, אל לו להחמיץ חבל ארץ זה.
אם תשאלו אותי איזה קטע מבין 2,020 הקילומטרים של חופי קליפורניה מומלץ במיוחד, אתקשה לענות לכם, שכן לכל אורכו חוף זה הוא פנינת טבע ייחודית. מומלץ לנסוע לאורכו של כביש מספר אחד (California 1), המחבר את לוס אנג'לס עם סן פרנסיסקו ונחשב יפה במיוחד.
 
מפרץ מורו, קליפורניה
הסלע הבודד במפרץ מורו, כביש מספר 1  באזור סן פרנסיסקו   (צילום: Mike Baird)
 

 

ערים ציוריות במערב

רוב אוכלוסייתה של קליפורניה, המונה כ-37 מליון תושבים, מתגוררת בחלקה המערבי של המדינה, לחופי האוקיינוס השקט בערים סן פרנסיסקולוס אנג'לס וסן דייגו.
 
סן פרנסיסקו היא עיר לא גדולה במושגים אמריקניים (מתגוררים בה פחות ממיליון בני אדם), אבל בכל זאת היא אחת הערים המתוירות והמוכרות בעולם. יתכן שהדבר נובע מכך שהיא אחד המקומות הראשונים שיושבו במערב, או בשל הזהב שהתגלה בעבר בחבל הארץ שעוטף אותה. אולי זה בזכות היותה מוקד כלכלי חשוב, ואולי הודות לנופיה היפים, רחובותיה התלולים, והגשרים המפורסמים שמחברים ליבשת את חצי האי שעליו היא שוכנת. ואולי זה בכלל בגלל תושביה - סינים, יפנים, וייטנאמים, אנגלו-סקסים, איטלקים, מקסיקנים והודים, שחיים בכפיפה אחת עם הומואים, לסביות, פנקיסטים, היפים, מוסיקאים ואמנים, שגורמים לכך שסן פרנסיסקו אינה עוד "סתם עיר".
בתי מלון בסן פרנסיסקו
 
דרומית לסן פרנסיסקו, לוס אנג'לס וסן דייגו, על פרבריהן המרובים, יוצרות רצף התיישבותי נרחב לאורך חופיה היפים של דרום קליפורניה. בלוס אנג'לס ובפרבריה בלבד חיים יותר מ– 13 מיליון תושבים, ובסן דייגו ובסביבתה חיים 5 מיליונים נוספים, מה שהופך חבל ארץ זה למיושב ביותר, למתועש ביותר, שבו גם פקקי התנועה הארוכים ביותר במדינה. ואף על פי כן, השמש הנצחית, חופי הים הארוכים ממערב, ההרים המושלגים שממזרח, כוכבי הוליווד ואפילו מיקי מאוס והלווייתן שאמו (שמככב ב"עולם הים" שבסן דייגו) ממשיכים למשוך לחבל ארץ זה רבבות תיירים.
עולם הים סן דייגו
עולם הים של סן דייגו, אבן שואבת לעיר היפה שבדרום קליפורניה   (צילום: Jack Vew)

מלון מומלץ בין לוס אנג'לס לסן דייגו

מלון בלבואה ביי ריזורט (Balboa Bay Resort) הוא מלון 5 כוכבים מפנק, הממוקם מול המרינה של ניופורט ביץ' ומפרץ בלבואה, במרחק הליכה קצר מחוף הנטינגטון. החדרים כולם גדולים ומרווחים, ממוזגים, עם מרפסת, פינת ישיבה, שולחן, קומקום, מקרר, וחלקן מתאימות למשפחות. במלון גם בריכת שחיה, מרכז בריאות וספא, שתי מסעדות, בית קפה ובר. מיקומו מתאים לטיולים בסן דייגו (1.5 שע'), לוס אנג'לס (כשעה למרכז) ופארק דיסנילנד (כ- 40 דק').
מלון בלבואה ביי ריזורט – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון מומלץ בעיירה ניופורט, קליפורניה   מלון מומלץ בעיירה ניופורט, קליפורניה
מלון מומלץ בעיירה ניופורט, קליפורניה   מלון מומלץ בעיירה ניופורט, קליפורניה
מלון בלבואה ביי ריזורט
 - מיקום מעולה ופינוק 5 כוכבים במחיר סביר

מידע נוסף

השכרת רכב בארה"ב
השוואת מחירים והזמנות בתי מלון בקליפורניה

כתבות נוספות על קליפורניה

לוס אנג'לס לכל המשפחה
לחרוש את סן פרנסיסקו
טיולים באזור סן פרנסיסקו   
סן דייגו – נופש כל השנה     


* נטע דגני היא מחברת הספר 'מדריך קליפורניה - מסלולים'.


נטע דגני
 
אודות הכותבת
נטע דגני, נטע דגני, התגוררה בארצות הברית שנים רבות. כתבה 15 מדריכי טיולים על ארה"ב (כולל אלסקה) וקנדה מסדרות 'מסלולים' ו'זום-אין', שחלקם הפכו במהלך השנים להיות רבי מכר בתחומם. בעלת תואר שני בביולוגיה ימית. יועצת ומתכננת טיולים בהתאמה אישית.
לאתר של נטע www.maslulim-america.com

נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 31531
103150
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!