משמר המפרץ: החופים הנפלאים של לוס אנג'לס
מאת: כרמית וייס


כחובבת חופים מושבעת יצאתי לסרוק את החופים ולא שבעתי – איך אפשר לשבוע מחופי חול זהובים מלוא העין, דקלי וושינגטוניה מתנשאים אל על ובתים שכולם מיליון דולר (שלא לומר מולטי-מיליון...). אז את פמלה אנדרסון לא פגשנו, גם לא את שאר כוכבי הסדרה האייקונית, אבל "משמר המפרץ" זה בהחלט כאן.


מתוך עשרות חופים, בחרתי את היפים והמעניינים ביותר. נתחיל בצפון, בחופים קטנים ובתוליים, משם נדרים לחופים ההומים של המרכז ונסיים בחוף שיסחרר לנו את הראש.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

משמר המפרץ בחוף הרמוסה וברקע המזח של חוף מנהטן  (צילום: כרמית וייס)
המזח המרשים של חוף הנטינגטון  (צילום: כרמית וייס)
חוף מטדור - לוקיישן לצילומי אופנה  (צילום: כרמית וייס)
סלפי עם חדק הפיל של חוף מטדור  (צילום: כרמית וייס)
סלאקליין (הליכה על חבל) בטיילת של סנטה מוניקה  (צילום: כרמית וייס)
המזח של סנטה מוניקה  (צילום: כרמית וייס)
גולש על רקע המזח של חוף הנטינגטון  (צילום: כרמית וייס)
גולש על רקע עמודי המזח של חוף הנטינגטון  (צילום: כרמית וייס)
אנפה לבנה בחוף לאו קרילו   (צילום: כרמית וייס)

כניסה חופשית ומזג אוויר נוח כל השנה

המטרופולין השני בגודלו בארה"ב (אחרי ניו יורק), משתרע על פני 6,000 קמ"ר (כשליש משטח ישראל), בהם מתגוררים 18 מיליון תושבים (כפול מישראל). אבל בשטח המאוד צפוף הזה יש גם המון "אוויר", ולחופים הבלתי נגמרים יש תרומה גדולה לתחושה הזו.
 
עם למעלה מ- 120 ק"מ של חוף ומזג אוויר נוח כל השנה, החופים של לוס אנג'לס (Los Angeles) הם אבן שואבת לתיירים ומקומיים כאחד. הכניסה לכל החופים היא חופשית, על פי חוק, אם כי על חניה תשלמו לא מעט. הטמפרטורות כאן קרירות יותר מאשר בעיר עצמה, עקב השפעתו המקררת של האוקיינוס השקט, וטמפרטורת המים נמוכה מעט מזו שאנו מורגלים לה בים התיכון (20 מעלות בקיץ, 14 מעלות בחורף).
כתבה על יעדי טיול בלוס אנג'לס לכל המשפחה


מטרופולין לוס אנג'לס והחופים המוזכרים בכתבה לפי סדר הופעתם  מצפון לדרום
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה

 ברירת מחדלהחופים הצפוניים – הרחק מההמון

החוף הצפוני ביותר אליו אקח אותכם נמצא על כביש מס' 1 (Pacific Coast Highway), כ- 10 ק"מ מערבית לעיירה מאליבו (Malibu), השייכת למחוז לוס אנג'לס. חוף לאו קרילו (Leo Carrillo State Beach), שהוא חלק משמורת טבע (Leo Carrillo State Park), הוא חוף קטן ובתולי. מצוקי גיר שהמים משחקים ביניהם, מערות ובריכות מים קטנות המתגלות בשעות השפל, והמון עופות מים הנהנים מהשלווה.
 
אחיו הגדול, רק 5 ק"מ דרום-מזרחה ממנו, הוא חוף אל מטדור (El Matador State Beach), שאף הוא שמורת טבע (אם שילמתם חניה באחד, לא תידרשו לשלם שוב בשני). שביל מסודר, הכולל מדרגות תלולות, יורד לחוף ולעינינו מתגלה סלע מרשים, המזכיר פיל עם חדק הטובל במי הים. זוג קורמורנים מקננים על ראש "הפיל", הגלים משחקים ומתנפצים בינות הסלעים, ובשעות השפל ניתן להיכנס למערות שבסלע. השקיעה כאן יפה במיוחד, כאשר השמש מציצה בינות לסלעים, ולא לחינם זהו לוקיישן פופולרי לצילומי אופנה.

חוף אל מטדור, לוס אנג'לס, קליפורניה
כמה שחפים ו"פיל" אחד... בחוף אל מטדור (צילום: כרמית וייס)

חוף אל מטדור, לוס אנג'לס, קליפורניה
לוקיישן לצילומי אופנה, חוף אל מטדור (צילום: כרמית וייס)
 

החופים של מליבו – כוכבים ושקנאים

מנקודת התצפית פוינט דיום (Point Dume), בראש מצוק גבוה החודר לים, נגלים לעינינו חופי מפרץ סנטה מוניקה (כן, כן, זה של משמר המפרץ). ממערב משתרע חוף זומה (Zuma Beach), חוף רחצה מוסדר ורחב ידיים, וממזרח בתי העיירה מאליבו. הבתים כאן מפוארים ויקרים מאוד ומתגוררים בהם רבים מכוכבי תעשיית הקולנוע הפורחת של הוליווד.
 
אחרי שפגשנו בכוכבים (טוב, לא ממש...) אנו עוברים לשקנאים, שרבים מהם "חונים" לחופי הלגונה של מאליבו (Malibu Lagoon State Beach) ומשני עברי המזח (Malibu Pier). השקנאים ועופות מים נוספים עוצרים כאן במסלול הנדידה לאורך חופי האוקיינוס השקט, בדרכם לאלסקה באביב וכאשר הם חוזרים לאמריקה הדרומית בסתיו. מהמזח הצבוע לבן הם נראים היטב, צוללים מגובה רב לדוג את מזונם. כאשר הגלים גבוהים זהו אחד המקומות האהובים על גולשי הגלים, ובימים שקטים יותר ניתן לעיתים לצפות בדולפינים.
בתי מלון לחופי מאליבו

חוף מאליבו, לוס אנג'לס, קליפורניה
שקנאים לצד המזח של מאליבו (צילום: כרמית וייס)

חוף מאליבו
ביצנית לחופי הלגונה של מאליבו (צילום: כרמית וייס)
 

סנטה מוניקה – המזח הכי מטורף בעיר

החופים שממערב למרכז העיר (דאון טאון לוס אנג'לס) הם סיפור אחר. כאן נגמרת השלווה ומתחיל הטירוף, והחוף של העיירה סנטה מוניקה (Santa Monica) הוא המטורף שבהם. המעבר מהמזח הקטן והרגוע של מאליבו למזח של סנטה מוניקה הוא קיצוני.
 
על המזח רחב הידיים, אחד הראשונים שנבנו בעיר כבר בשנת 1909, פארק שעשועים קטן בשם פאסיפיק פארק (Pacific Park), היחיד בעיר שהכניסה אליו חופשית, אם כי על החניה תשלמו לא מעט וגם על המתקנים. גלגל ענק, רכבת הרים, קרוסלה ושעשועים נוספים, שלל מסעדות, דוכנים, אקווריום ומופעי רחוב, מביאים לכאן אלפי מבקרים הגודשים את המזח בכל שעות היממה. משני הצדדים נפרסים חופים אינסופיים, עם תחנות הצלה, עשרות מגרשי כדורעף, שבקיץ כולם בתפוסה מלאה, טיילת, שביל אופניים, מתקני ספורט, חנויות ומסעדות.
 
אבל למרות ההמונים הגודשים את המזח והחופים, אני מוצאת כאן רגעים של יופי ושלווה, יושבת לצד עמודי המזח המרשימים וצופה בגולשים, מטיילת ב"יער הצדפות" על עמודי המזח, נמלאת קנאה למראה הבתים המקסימים שלאורך הטיילת.
 
סנטה מוניקה, לוס אנג'לס, קליפורניה
גלגל ענק על המזח של סנטה מוניקה ותחנת הצלה בחוף הרחצה שלצידו (צילום: כרמית וייס)

סנטה מוניקה, לוס אנג'לס, קליפורניה
"יער הצדפות" על עמודי המזח של סנטה מוניקה, מראה סוריאליסטי (צילום: כרמית וייס)
 
אם תרצו להאריך את הבילוי כאן, אמליץ על מלון שאטרס און דה ביץ' (Shutters On The Beach) שהוא באמת חלום רטוב...

מלון מומלץ בסנטה מוניקה, לוס אנג'לס  מלון מומלץ בסנטה מוניקה, לוס אנג'לס
מלון שאטרס און דה ביץ'
  חמישה כוכבים בוהקים בלבן על הטיילת של סנטה מוניקה
 

וניס ביץ' – העיר שהתקנאה בוונציה

צעידה דרומה (2.5 ק"מ) על הטיילת של סנטה מוניקה, מביאה אותנו אל וניס ביץ' (Venice Beach), החוף של שכונת וניס (Venice). מבחינות רבות לא תרגישו במעבר – דקלי וושינגטוניה, מגרשי ומתקני ספורט רבים, המכונים כאן Muscle Beach, המון אדם על הטיילת. אבל את בתי המלון הגדולים של סנטה מוניקה יחליפו בתי מלון קטנים יותר, חלק מהחנויות הופכות לדוכנים, מופעי רחוב ואווירה הרבה יותר היפית, משוחררת ותוססת. תושבי השכונה גאים בעובדה שבין מגרשי הכדורסל שעל הטיילת צמחו שחקני כדורסל רבים מהליגות הגבוהות, ובאולימפיאדת לוס אנג'לס 2028 הם יארחו כאן תחרויות סקייטבורד וכדורסל 3X3.
 
וכן, אתם לא טועים לגבי שמה של השכונה – הוא אכן על שמה של העיר המפורסמת באיטליה. כאשר הוקמה השכונה, בתחילת המאה ה- 20, היה צריך לייבש את הביצות ואת התעלות שנחפרו שיפצו עבור התיירים. גונדולות לא תמצאו כאן, אבל סירות קטנות, גשרים ציוריים, ברווזים המשייטים בנחת והמון שלווה – הם סיבה נפלאה לטייל באזור התעלות הסמוך לחוף. המים מגיעים ומתנקזים אל הים באזור מרינה דל ריי (Marina del Rey), מעגן סירות ענק עם יאכטות מעוררות קנאה.
 
וניס ביץ', לוס אנג'לס, קליפורניה
התעלות של וניס ביץ', כמו אצל האחות הגדולה מאיטליה (צילום: כרמית וייס)
 
אם תחליטו להישאר ללון בחוף, מלון וניס וי (Venice V Hotel) הוא בחירה מצוינת, ממש על הטיילת ובמרחק הליכה מהתעלות, עם חדרים וסוויטות שרובם עם נוף לים.

מלון מומלץ בלוס אנג'לס  מלון מומלץ בלוס אנג'לס
מלון וניס וי
  מרחק הליכה מהחוף, הטיילת ואזור התעלות
 

מנהטן ביץ' – נחיתה רכה בחוף

גם העיירה מנהטן ביץ' (Manhattan Beach) קרויה על שם אח גדול – רובע מנהטן בניו-יורק, אך אין כל דמיון. את החוף גודשים בעיקר תושבים מקומיים ותרגישו פחות "תיירים". הרחוב הראשי יורד אל המזח, שבקצהו אקווריום ובית קפה קטן ומשני צידיו חופים עד קצה האופק. כמות מגרשי הכדורעף כאן מעוררת התפעלות, וכך גם מספר הגולשים.
 
זהו החוף הקרוב ביותר אל שדה התעופה הבינלאומי של לוס אנג'לס (LAX), כ- 15 דקות נסיעה, וזהו רעיון מעולה ללון כאן לאחר הנחיתה. בדרכנו, על כביש מס' 1, המקשר חלק ניכר מהחופים, אנו נדהמים לראות מעלינו מטוס נוסעים ענק – לא, לא בשמיים, ממש על הכביש מעלינו. מסתבר שהכביש הוא לא כביש, אלא אחד המסלולים העוברים מעל הכביש המהיר, שנכנס אל מנהרה מתחת לשדה.
בתי מלון לחופי מנהטן ביץ'

מנהטן ביץ', לוס אנג'לס, קליפורניה
גולש צעיר ליד המזח של חוף מנהטן (צילום: כרמית וייס)
 הרמוסה ביץ' – החוף הספורטיבי

שדרת המזח (Pier Avenue), המוליכה מכביש מס' 1 אל המזח של הרמוסה ביץ' (Hermosa Beach), היא מרכז החיים של העיירה, שפירוש שמה בספרדית "היפה". אל מול המזח פסל של גולש ולצידו מספר מרשים במיוחד של מגרשי כדורעף חופים, גם ביחס למספרים הגדולים שכבר הורגלנו בהם בחופים האחרים. כל שנה בקיץ מתקיימת כאן תחרות בסבב כדורעף החופים המקצועני של ארה"ב (כמו גם בחוף מנהטן).
 
ב- 4 ביולי, יום העצמאות האמריקאי, מתקיימת כאן תחרות טריאתלון מיוחדת, הכוללת ריצה על החוף, חתירה בגלשן סאפ ושתיית שישיית בקבוקי בירה – המנצח הוא הראשון שמסיים מבלי להקיא... בנוסף מתקיימות כאן גם תחרויות גלישה, חתירת סאפ ושחייה (ספורטיבי, כבר אמרנו), וכן אירועי תרבות כמו הצגות וקונצרטים פתוחים לקהל הרחב.
בתי מלון לחופי הרמוסה ביץ'
הרמוסה ביץ', לוס אנג'לס, קליפורניה
פסל הגולש ומגרשי הכדורעף הרבים של חוף הרמוסה (צילום: כרמית וייס)
 

רדונדו ביץ' – כלבי ים, דולפינים ולווייתנים

בעיירה רדונדו ביץ' (Redondo Beach) המזח הגדול ביותר בלוס אנג'לס, ולצידו מרינה וחוף קטן (Torrance Beach). המזח, שנבנה בצורת פרסה, הוא אזור בילוי גדוש מסעדות, ברים, דוכני אוכל, חנויות והשכרת ציוד ספורט ימי (קיאקים, סאפ, סירות פדלים). שייט בספינה עם דפנות זכוכית או ספינה רגילה, מאפשר לצפות מקרוב בכלבי ים, שהפכו מצופים מול החוף לביתם. ברי המזל יפגשו דולפינים משתובבים בין הגלים ולווייתנים, העוברים כאן בדרכם לאלסקה (באביב) וכאשר הם חוזרים לאמריקה הדרומית (בסתיו).
 
אנחנו זכינו לצפות מהטיילת בלווייתן אחד, שכנראה התעייף והתקרב לחוף בצורה נדירה. מה שראינו הוא בעיקר סילון המים שלו, כי את הצלילות המרשימות עם הנפת הזנב הוא עושה רק במים העמוקים. לצד הטיילת שביל אופניים (The Strand) המגיע מחוף סנטה מוניקה, לאורך 30 ק"מ ודרך כל החופים שבדרך.

מלון שייד (Shade Hotel Redondo Beach) הממוקם מול המרינה ובמרחק קצר מהמזח, הוא הבחירה הטובה ביותר ללינה באזור זה, עם חדרים מרווחים, סוויטות משגעות ומראה המרינה בשקיעה.

מלון מומלץ בלוס אנג'לס  מלון מומלץ בלוס אנג'לס
מלון שייד
  מול המרינה והשקיעות של רדונדו ביץ'


סיור של שתי דקות על המזח של רדונדו ביץ'
 

הנטינגטון ביץ' – עיר הגולשים

בדרכנו דרומה נדלג על חצי האי פאלוס ורדס (Palos Verdes), עם מצוקיו המרשימים הנופלים לים ובתיו המרשימים לא פחות. נדלג גם על העיר לונג ביץ' (Long Beach), עם מרינה ענקית ונמל מסחרי השני בגודלו בארה"ב. אבל לא נוכל שלא להזכיר שתיים מערי החוף הנפלאות של מחוז אורנג' (Orange County) הסמוך.
 
העיר האנטינגטון ביץ' (Huntington Beach) זכתה לכינוי "עיר הגלישה של ארה"ב" (Surf City USA), בזכות תנאי גלישה טובים כל השנה, אירועי גלישה רבים ותחרויות מקצוענים, שבראשן אליפות ארה"ב הפתוחה. המקום הטוב ביותר לצפות בגולשים הוא לצד עמודי המזח המרשימים, אך המקצוענים גולשים גם בחופים האחרים של העיר. ברחוב הראשי, הנקרא מיין סטריט (Main Street), מרכז החיים של עיר החוף, נמצאת שדרת הכוכבים של הגלישה (Surfing Walk of Fame). בדומה לזו של הוליווד, מונצחים כאן כוכבי גלישה על אבני המדרכה. לא הרחק נמצא מוזיאון הגלישה הבינלאומי, לרוצים להעמיק בהיסטוריית הגלישה.
 
חוף הנטינגטון, לוס אנג'לס, קליפורניה
אפשר לשבת שעות ולצפות בגולשים לצידי המזח של חוף הנטינגטון (צילום: כרמית וייס)
 
ממש מעל המזח, מלון קימפטון שורברייק (Kimpton Shorebreak Huntington Beach) הוא בחירה מצוינת למי שרוצה להתפנק ועדיין להישאר באווירת החוף.

מלון מומלץ בהנטינגטון ביץ', לוס אנג'לס  מלון מומלץ בהנטינגטון ביץ', לוס אנג'לס
מלון קימפטון שורברייק
  4 כוכבים באווירה של חוף
 

ניופורט ביץ' – למות מקנאה

בחוף הדרומי ביותר של מטרופולין לוס אנג'לס, אפשר להחזיר את בגד הים למזוודה, כי חופים הם לא האטרקציה המרכזית בעיר ניופורט ביץ' (Newport Beach). ראשכם בוודאי יסתחרר למראה היאכטות הרבות, העוגנות לאורך תעלות מים ואיים קטנים, שחלקם מעשה ידי אדם. הטופוגרפיה כאן בהחלט מבלבלת. המלון הנפלא שלנו, מלון ניופורט ביץ' (Newport Beach Hotel) נמצא על חצי האי בלבואה (Balboa Peninsula), רצועת חוף צרה וארוכה, שחלקה הצפוני פונה לתעלה והדרומי לאוקיינוס.
 
מלון מומלץ בניופורט ביץ', לוס אנג'לס  מלון מומלץ בניופורט ביץ', לוס אנג'לס
מלון ניופורט ביץ'
  על רצועת החוף הצרה והארוכה של חצי האי בלבואה
 
היפה באיים הוא האי בלבואה (Balboa Island), אליו ניתן להגיע עם גשר מצפון או עם מעבורת מדרום. מומלץ לצעוד במסלול המקיף את האי לאורך 3 ק"מ, ולמות מקנאה למראה הבתים הקטנים והמקסימים, הגינות, הרציפים, הסירות והיאכטות העוגנות בשלווה סטואית.

ניופורט ביץ', האי בלבואה, לוס אנג'לס, קליפורניה
למות מקנאה, מזח וסירה לכל בית באי בלבואה (צילום: כרמית וייס)

ניופורט ביץ', האי בלבואה, לוס אנג'לס, קליפורניה
ההורים בחופשה והילדים עובדים... נופש באי בלבואה (צילום: כרמית וייס)
 

החיים הטובים

אני מסתכלת בקנאה על שני הזוגות הצעירים, שילדיהם בונים טירה גדולה על החול, בזמן שהם יושבים בנחת בבית חוף מקסים ששכרו (South Bayfront Bliss) בחלקו הדרומי של האי בלבואה, וחושבת לעצמי:
החיים הטובים נוסח ארצות הברית...

מלון מומלץ באי בלבואה, ניופורט, לוס אנג'לס
החיים הטובים ארצות הברית: בתים מטופחים, מזח פרטי וחוף ים קטן – האי בלבואה
 (צילום: South Bayfront Bliss
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר