הזמנות לחופשה שלך
פני הארץ ותושביה       

הונגריה: פני הארץ ותושביה
מאת: כרמית וייס


נביא כאן מידע תמציתי וקצר, שמטרתו להכיר למטיילים את הגאוגרפיה של הונגריה, האקלים המאפיין אותה, מי הם תושביה, ופרק מיוחד על תושביה היהודים.


הונגריה והמדינות השכנות
הונגריה והמדינות השכנות
 

הגאוגרפיה של הונגריה

הונגריה שוכנת במרכזה של אירופה. בשטחה, המשתרע על פני 93,030 קמ"ר (גדול פי 4.5 משטח מדינת ישראל), מתגוררים 9.9 מיליון תושבים. להונגריה אין מוצא לים, מלבד נתיב השייט שמאפשר לה נהר הדנובה רחב הידיים אל הים השחור. את גבולותיה חולקת הונגריה עם: אוסטריה במערב, סרביה, קרואטיה וסלובניה מדרום, רומניה במזרח, אוקראינה וסלובקיה מצפון. גבולותיה כיום קטנים בהרבה מגבולותיה ההיסטוריים, והם נקבעו לאחר מלחמת העולם הראשונה, אז היא איבדה למדינות השכנות 71% משטחה וקרוב ל- 60% מתושביה שהתגוררו בשטחים אלו.

רוב שטחה של הונגריה הוא מישור, בגובה ממוצע של 200 מטרים, ורק 2% הם הרים וגבעות, שגובהם מעל 300 מטרים. הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת קקש (Kékes), שגובהה 1,014 מטר והיא חלק מרכס הרי המטרה (Mátra), המשתרע בצפון המדינה. 
 
שני נהרות גדולים חוצים את הונגריה מצפון לדרום:
נהר הדנובה (Danube), העושה דרכו לאורך 418 קילומטרים בשטחה של הונגריה, מהגבול עם סלובקיה אותו הוא מסמן בצפון-מערב ועד לגבול עם סרביה בדרום.
נהר טיסה (Tisza), הנהר השני בגודלו, עושה דרכו מהגבול עם אוקראינה בצפון-מזרח ועד לגבול עם סרביה בדרום, שם הוא נשפך אל הדנובה.
היער על הרי המטרה, הונגריה
זרימה על הרי המטרה (צילום: gregoriosz)
 

 ברירת מחדלאגמים גדולים בהונגריה

אגם בלטון (Balaton) הנמצא במערב המדינה, הוא האגם הגדול בהונגריה, עם שטח של 592 קמ"ר (כמעט פי 4 מהכנרת שלנו). זהו אגם המים המתוקים הגדול ביותר במרכז אירופה, הנחשב לאזור קייט ונופש מרכזי, שההונגרים מכנים "הים ההונגרי".
 
אגם טיסה (Tisza) הוא האגם המלאכותי הגדול בהונגריה, והשני בגודלו בין אגמיה (127 קמ"ר). הוא נוצר כתוצאה ממערכת הסכרים והניקוז על נהר טיסה, שנועדו למנוע הצפות של שטחי המישור ההונגרי. עם סיום בנייתו של הסכר, בסוף המאה ה- 20, הפך האגם ליעד נופש מתחרה לאגם בלטון הפופולרי.
 
מישוריה הנרחבים של הונגריה, שרובם הם אדמה פורייה, מאפשרים לנצל לחקלאות כ- 50% משטחה של המדינה. בעבר סבלו שטחים נרחבים של המישור מהצפות של נהרות, אך החל מהמחצית השנייה של המאה ה- 19 החלו ההונגרים לבנות מערכת ניקוז שתמנע הצפות, ותאפשר ניצול הקרקע לחקלאות. כיום גידולי החקלאות העיקריים הם: תירס, חיטה, שעורה, חמניות, פרג, תפוחי אדמה, סלק סוכר וכן מטעי תפוחים, אגסים, אפרסקים, ענבים, משמשים ועוד. יערות מכסים 19% משטחה של הונגריה, בעיקר באזורי ההרים, והם כוללים עצי אשוח, אשור, אלון, ערבה, שיטה, דולב ועוד.
 
אגם בלאטון, הונגריה
שקיעה על אגם בלטון, הכנרת של הונגריה (צילום: brettie)
 

האקלים בהונגריה

בהונגריה מזג אוויר יבשתי, עם קיץ חם למדי וחורף קר. בקיץ נעה הטמפרטורה בין 27 ל- 35 מעלות צלזיוס, ובחורף 0 עד 15 מעלות צלזיוס, אך היא יכולה להגיע גם הרחק אל מתחת לאפס בימים קיצוניים.
כמות המשקעים השנתית נעה סביב 600 מ"מ, כאשר החלק המערבי גשום יותר מהחלק המזרחי, שאף עלול לסבול משנים של בצורת. 
 

תושבי הונגריה

תושבי הונגריה מונים 9.8 מילון איש, כאשר גידול האוכלוסייה הוא מעט שלילי (-0.257%), עם שיעור ילודה מהנמוכים בעולם ושיעור תמותה מהגבוהים בעולם. 68% מהתושבים מתגוררים בערים.
מרבית תושבי הונגריה (92%) הם ממוצא הונגרי, עם מיעוט של צוענים (1.9%) ועוד מספר מיעוטים קטנים, בהם גם מיעוט גרמני.
כרבע מהתושבים אינם דתיים, אך בין הדתיים הדת העיקרית היא הנצרות, עם רוב לנוצרים הקתולים (51%), והשאר קלוויניסטים (16%), לותרנים (3%) ויוונים קתולים (2%).
רוב תושבי הונגריה (94%) דוברי הונגרית, שהיא גם השפה הרשמית במדינה.
כתוצאה משינויי הגבולות שהתרחשו אחרי מלחמת העולם הראשונה, וסיפוחם של שטחים נרחבים מהונגריה למדינות השכנות, ניתן למצוא דוברי הונגרית רבים גם ברומניה (חבל טרנסילבניה), סלובקיה, סרביה, סלובניה ואוסטריה.
 
בזיליקת סנט סטפן, העיר העתיקה של בודפשט
הנצרות היא הדת העיקרית בהונגריה, בזילקית סנט סטפאן בבודפשט (צילום: כרמית וייס)
יהודי הונגריה

בהונגריה חייתה לאורך שנים רבות קהילה יהודית גדולה ומפוארת. בבודפשט הוקם בית הכנסת הגדול בעולם והוא פעיל גם כיום.
לפני מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה היהודית בהונגריה 846 אלף איש, שהיו 6% מהאוכלוסייה כולה. בזמן השואה נשלחו 400 אלף מיהודי הונגריה למחנות ההשמדה, בעיקר לאושוויץ, ורבים אחרים מצאו את מותם במחנות עבודה, בצעדות המוות או מידי פאשיסטים מקומיים. ניסיון של הישוב היהודי לסייע ליהודי הונגריה, באמצעות צנחנים ובהם חנה סנש, בעצמה ילידת הונגריה, לא עלה יפה. רק כ- 145 אלף איש מיהודי הונגריה שרדו את השואה, ורבים מהם עלו לארץ.
גם בימי המשטר הקומוניסטי לא שבעו יהודי הונגריה נחת, שכן נאסרו החינוך היהודי והפעילות הציונית והדתית. יחד עם זאת חלק לא קטן מהיהודים החילוניים אהדו את המשטר הקומוניסטי, ואף לקחו בו חלק.
כיום מונה הקהילה היהודית כ- 60 אלף נפש (עפ"י אומדנים אחרים 100 אלף), שרובם מרוכזים בבודפשט הבירה.
 
בית הכנסת ברחוב דוהני, הונגריה
בית הכנסת הגדול של בודפשט ברחוב דוהני (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 18480
85000
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!