באקו בירת אזרבייג'ן:
פריז של אסיה או דובאי של אירופה
מאת: ד"ר רמי דברת


מה יש לך לחפש שם? אזרבייג'ן? תמיד אתה בוחר לך מקומות מוזרים לנסוע אליהם... כך הגיבו רבים ממכרי בשומעם על כוונתי לבקר בבאקו. עם לא מעט ספקות עליתי לטיסה הישירה, שלפחות הייתה קצרה – קצת למעלה משלוש שעות טיסה מפרידות בין תל-אביב לבאקו.


רבות שמעתי על באקו (Baku) שהיא שילוב מרתק של פריז ודובאי, אך האם לא אתאכזב? על כך ועוד אספר בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אוהבים את באקו...  (צילום: רמי דברת)
מגדלי הלהבה מעל בתי העיר הישנה  (צילום: Trevor Claringbold)
אמנות האריגה במוזיאון השטיחים  (צילום: Sek Keung Lo)
דונר קבאב, בשר כבש בתוך לחם או פיתה, מאכל אזרי טיפוסי ומענג  (צילום: senkaya)
ארמון שירוואנשה בעיר העתיקה   (צילום: Ludvig14)
המבנה המרשים של מרכז היידר אלייב  (צילום: amanderson)
מגדלי הלהבה מוארים לעת ערב   (צילום: רמי דברת)
ועוד קצת ממרכז היידר אלייב  (צילום: רמי דברת)


יעדים לביקור בבאקו המומלצים בכתבה (A-I) ומלון מומלץ במגדלי הלהבה  מלון פיירמונט (J)
 

אזרבייג'ן ובאקו  בין מזרח למערב

מי את אזרבייג'ן?
אסיה או אירופה? עוד אחת מאותן מדינות שהיו פעם רפובליקות של ברית המועצות הגדולה. ובכן, הכול נכון – אזרבייג'ן שוכנת על קו התפר שבין אסיה לאירופה – רגל כאן ורגל שם  ושנים רבות הייתה תחת שלטון של שכניה הרוסים וגם הפרסים.
 
מי את באקו?
דובאי, על מגדליה המוגזמים, או פריז, עם שדרות רחבות ידיים, בתי מידות, כיכרות ומזרקות? גם כאן הכול נכון, גם אם הכתרים אשר הונחו על ראשה של העיר קצת מוגזמים, אין ספק כי מדובר בעיר מיוחדת ויוצאת דופן.
 
באקו, אזרבייג'ן
ישן אל מול חדש, מסורתי אל מול מודרני, בבירת אזרבייג'ן (צילום: רמי דברת)


המזרח הרחוקהעיר העתיקה של באקו

אתחיל במוקד העניין המרכזי – העיר העתיקה של באקו, שאף הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר לשימור מורשת התרבות האנושית. מדובר במבוך סימטאות צרות, בהן עדיין מתגוררים תושבים, אך מספרם של בתי הקפה, המסעדות והמוזיאונים הולך וגדל בהתמדה. האזרים, תושבי אזרבייג'ן, קבעו את בירתם במקום כבר במאה ה- 12, והשרידים המוקדמים ביותר במקום הם מתקופה זו.
 
סיור בין חומות העיר העתיקה מוביל אותנו בינות צריחי מסגדים, מרפסות עץ מסוגננות ובתי קפה קטנים וציוריים. פה ושם סוחרים ומארחים מזהים את שפתנו וקוראים לעברנו בעברית, במטרה לעודד אותנו לסור לבתי העסק שלהם. כאן המקום לציין כי למרות שאזרבייג'ן היא מדינה מוסלמית, כישראלים הרגשנו רצויים מאד במדינה.
 
השפעות השכנים מרוסיה, גאורגיה, ארמניה ואיראן ניכרות כאן. קיר מנוקב כדורים ליד הארמון בעיר העתיקה, מהווה תזכורת להתערבות הצבא האדום בסכסוך בין ארמניה ואזרבייג'ן על חבל נגורנו קרבאך, בשנת 1990.
בתי מלון בעיר באקו

העיר העתיקה של באקו, אזרבייג'ן
העיר העתיקה של באקו - תבחרו לכם שטיח... (צילום: Sek Keung Lo)
 

מגדל הבתולה והסיפורים שנקשרו בשמו

נקודת הציון הבולטת ביותר בעיר העתיקה הוא מגדל עגול, אשר מחובר אליו חלק נוסף, גם הוא מעוגל, ושניהם משתלבים בשרידי חומות העיר העתיקה. המגדל שגובהו 29 מ', משמש גם כסמל העיר וקרוי מגדל הבתולה (Maiden Tower). מקור השם לוט בערפל והוא מוקד לגרסאות רבות. במספר גרסאות חוזר הסיפור על בתולות צעירות, אשר שמו קץ לחייהן בנסיבות שונות, אך תמיד בקפיצה מראש המגדל. גרסאות אחרות מתארות את המגדל, אשר שימש לצרכי הגנה, כבלתי חדיר, כלומר "בתול" מבחינה צבאית.
 
כך או כך, המגדל מרשים במידותיו ובחוסנו  קירותיו רחבים ביותר ובבסיסו עוביים מעל 5 מ' (!). מדרגות אבן לולייניות מובילות לראש המגדל, ואת הטיפוס מלווים מוצגים המתארים את החיים בתקופה בה נבנה (מאה 12), כולל דגם של מצפה כוכבים.
כתבה על באקו וסביבתה - טיול משפחתי

מגדלי הבתולה באקו, אזרבייג'ן
מגדל הבתולה שסיפורים רבים נקשרו בשמו מעורר הדמיון (צילום: Sek Keung Lo)
 

סיפורי אלף לילה ולילה וספר תהילים

במרחק קצר נמצאת גולת הכותרת הנוספת של העיר העתיקה  ארמון שירוואנשה (Şirvanşahlar Saray), אשר נבנה במאה ה- 15 עבור שושלת שירוואנשה, אשר שלטה בחלק זה של אזרבייג'ן. במתחם הארמון, אשר בו גם קברי קדושים, חמאם ומסגד, ניתן להתרשם מעושרה של השושלת בתקופה ההיא, עם מוצגים המזכירים "סיפורי אלף לילה ולילה".
 
לאחר הסיור בארמון העמוס לעייפה, מוזיאון הספרים המיניאטוריים (Miniatür Kitab Muzeyi) הסמוך אליו, הוא שינוי מרענן. מאות ספרים בשפות שונות, חלקם בגודל גרגר אפונה. בין ספרים אזרים, ספר רוסי על קוסמונאוטים ואחר על מוצרט, מצאנו גם מספר ספרים זעירים בלשון הקודש – ספר תהילים ומספר ספרים נוספים.

מגדלי הלהבה מעל ארמון שירוואנשה, באקו
הדמיון עובד שעות נוספות... מגדלי הלהבה מעל ארמון שירוואנשה  (צילום: Ludvig14)
 
 

מלון מומלץ בעיר העתיקה של באקו

אם אתם רוצים להישאר באווירה המיוחדת, בקרבת מגדל הבתולה וארמון שירוואנשה, מלון דה מרצ'נט באקו (The Merchant Baku) ממוקם בבניין היסטורי, שנבנה בשנת 1858 ושימש את חברת הספנות לים הכספי. מוטיבים מקוריים משולבים כאן עם מלון משופץ ומודרני, רהיטי וינטאג' ושטיחים מסורתיים. החדרים גדולים מאד, עם שולחן כתיבה, פינת ישיבה ולחלקם גם מרפסת (יש גם חדרים הניתנים לחיבור עבור משפחות). ארוחת הבוקר מוגשת בסגנון בופה, לא עמוסה מידי - בדיוק מה שצריך, וארוחות צהרים וערב ניתן לסעוד במסעדת המלון, מסעדת שף המגישה מאכלים מקומיים לצד מאכלים בי"ל. 

מלון מומלץ במרכז באקו, אזרבייג'ן
מלון דה מרצ'נט באקו - בניין מלא אווירה בעיר העתיקה ולא רחוק מהטיילת
 

העיר החדשה של באקו

עם היציאה מחומות העיר העתיקה מקדמות את פנינו שדרות רחבות ידיים, בסגנון אירופה של פעם (פריז, כבר אמרנו). בין מגוון סגנונות הבנייה ניתן להבחין גם באתרים בעלי משמעות לאומית. אחד מהם הוא מצבה לזכר התקופה הקצרה (1918-1920) בה הוכרזה אזרבייג'ן כדמוקרטיה המוסלמית הראשונה בעולם - תקופה אשר נקטעה עם פלישה רוסית, אשר הפכה אותה לאחת הרפובליקות של ברית המועצות.
 
אתר בולט אחר הוא נתיב הקדושים (Martyrs' Lane) – שביל יפה ומקושט בצמחים ופרחים. משני צידיו קבורים חללי מלחמת ארמניה-אזרבייג'ן וחללי הפלישה הרוסית של 1990. בקצה השביל ניצב מגדל מרשים של אנדרטת אש התמיד (Eternal Flame Memorial). מבעד לקירותיו ניתן להשקיף על נוף מרהיב של נמל הים הכספי, בצד אחד, ובמגדלי הלהבה (עליהם אספר בהמשך) בצד השני.

אש התמיד, באקו, אזרבייג'ן
אש התמיד בוערת לזכר חללי המלחמות עם השכנות ארמניה ורוסיה (צילום: רמי דברת)
 

מוזיאון השטיחים של באקו

אינני זוכר מוזיאון שחזותו החיצונית קשורה לתוכנו בצורה הולמת יותר מאשר מוזיאון השטיחים של אזרבייג'ן (Azerbaijan Carpet Museum), שהגג שלו מעוצב בצורת שטיח מגולגל. גם פנים המוזיאון אינו מאכזב. עשרות שטיחים מרהיבים מספרים את תולדות מלאכת השטיחים רבת המוניטין של אזרבייג'ן. באזורים שונים של המדינה התפתחו מסורות אריגת שטיחים שונות, והמוזיאון מאורגן בהתאם לחבלי הארץ השונים.

חלק מהשטיחים מרהיבים באופן מיוחד. לא בכדי הוכרה מורשת השטיחים של אזרבייג'ן כמורשת תרבות אנושית על ידי אונסק"ו. 
המקום משמש גם כמרכז מחקר והדרכה, כך שניתן לחזות בנשים האורגות את השטיחים ואף להתנסות בכך בעצמכם.

מוזיאון השטיחים, אזרבייג'ן
דגם מוזיאון השטיחים ארוג על שטיח המוצג במוזיאון, ומוטיבים נוספים הקשורים בשמה של העיר (צילום: Sek Keung Lo)
 הנזר בכתר של באקו

אם מדברים על מוזיאונים, הרי שללא ספק גולת הכותרת של מבני העיר הוא מבנה הנצחה לאדם אחד. היידר אלייב (Heydar Aliyev) היה נשיאה הראשון של אזרבייג'ן כמדינה עצמאית (1993 – 2003). הוא נחשב גיבור לאומי, ובנו אילהם אלייב, שהחליף אותו, משמש עד היום נשיא אזרבייג'ן.
 
היותו גיבור לאומי מתבטא, בין השאר, במספר גדול של מוזיאונים ומוסדות רשמיים המוקדשים לציון דמותו ופועלו רב השנים. אחד מהם הוא שדה התעופה דרכו בוודאי הגעתם לכאן - נמל התעופה הבינלאומי באקו-היידר אלייב (Heydar Aliyev International Airport). אך הנזר בכתר ההנצחה הוא ללא ספק, מרכז היידר אלייב (Heydar Aliyev Center), מבנה אקסטרווגנטי, אשר תוכנן על ידי הארכיטקטית המפורסמת זייא חדד.
 
הרואה את המוזיאון בוודאי יסכים עימי כי שמות תואר, כגון, קולוסלי, מפלצתי, מרשים וכיוצא באלו, יפים גם הם לתיאור מונומנט עתיר ממדים זה. קשה לתאר את מה שתראו במספר מילים פשוטות. לא רק שהמבנה עצמו ענק, הוא ניצב בשטח פתוח רחב ידיים ומרשים, אשר מדרגות רחבות מובילות אל הכניסה אליו, וביניהן פזורים פסלי חוצות מרשימים.
 
המבנה כולו עשוי שיש בוהק, מבחוץ ומבפנים, כך שכאשר אתה נע במסדרונות האור המוחזר מהשיש בוהק בעינייך עד כדי סנוור. במוזיאון מספר תצוגות, כולל אחת בלתי נמנעת, המעלה על נס את פועלו של אלייב בכל תחנות חייו. אפילו על המעקות מוטבעות תמונות המנציחות את תרומתו של המנהיג לעמו. במרכז שפע תערוכות בנושאים שונים, חלקן תצוגות קבע, בהן תצוגה על ההיסטוריה של המדינה ותצוגת "מיני אזרבייג'ן", ובנוסף תערוכות מתחלפות.

מרכז היידר אלייב, אזרבייג'ן
מרכז היידר אלייב, סגידה למנהיג נערץ (צילום: רמי דברת)
 

רוסיה-פריז-ונציה נפגשות באזרבייג'ן

בסיור במרכז העיר החדשה ניתן להבחין בבתי מידות, כיכרות ומזרקות, המעוצבים בסגנון רוסי של תחילת המאה העשרים, אך מזכירים לא מעט מבנים דומים בפריז. אלה ניבנו בתקופת הפריחה של העיר כמרכז של גילוי נפט, אשר הפך את באקו לעיר עשירה ולמוקד עניין של מדינות ושליטים רבים.
 
הרוסים שלטו במדינה לסירוגין במאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים. לאחר שהשתחררה אזרבייג'ן מחיבוקו של הדוב הרוסי, בשנת 1991, הופנה העושר מהנפט ביתר שאת להבלטת עושרה של העיר. הדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, בתנופה גדולה של פרויקטים שאפתניים של בנייה.
 
כך למשל, נבנה מרכז קניות ובילוי ענק – כאספיאן ווטרפרונט (Caspian Waterfront Mall), על הטיילת שלחופי הים הכספי. הגג רחב הידיים, המעוצב בצורת מפרשים לבנים, מזכיר לא במעט את גג מבנה האופרה המפורסם של סידני. המבנה משתלב להפליא בטיילת הארוכה והיפה, המכונה שדרות באקו (Baku Boulevard) ונפרסת במקביל לחוף הים. הטיילת זרועה ככרות יפות ואף מיני ונציה (Mini-Venice‏) - רשת תעלות מלאכותית בה שטות ספינות, להנאתם של מבוגרים וילדים כאחד.

הטיילת של באקו, אזרבייג'ן
לחופי הים הכספי, הטיילת של באקו ומגדלי הלהבה ברקע (צילום: Sek Keung Lo)
 

להבות הנפט ולהבות המגדלים

אין ספק כי הסמל המסחרי של הבנייה המודרנית בעיר ושל באקו בכלל, הוא מגדלי הלהבה (Flame Towers). שלושה מגדלים זהים המעוצבים בצורת להבה, מחווה ללהבות של בארות הנפט שבקרבת העיר. גובהם של המגדלים 140-190 מטר והם ניצבים על גבעה רמה, כך שניתן לראותם כמעט מכל נקודה בעיר.
 
המראה מרהיב במיוחד בלילה, אז מוארים המגדלים, כל אחד בצבע אחר, כאשר דפוסי התאורה משתנים חליפות. המראה ממש מהפנט, במיוחד כאשר אתה צופה בו מקרוב, מתוך אחד המגדלים אל עבר השניים הנותרים. המגדל ממנו צפינו אנו, משמש כמלון יוקרה אשר זכינו לחסות בצילו במשך מספר לילות.

מגדלי הלהבה, באקו, אזרבייג'ן
הסמל לעושרה של העיר, ביום ובלילה לא ניתן להתעלם מהמגדלים שמסמלים את להבות הנפט  (צילום: Viaggio Routard)
 

לינה והתניידות בבאקו

מלון פיירמונט מגדלי הלהבה (Fairmont Baku, Flame Towers) הוא מלון חמישה כוכבים, שכאמור ממוקם באחד ממגדלי הלהבה המפורסמים. למלון לובי רחב ידיים ומפואר, אשר במרכזו נברשת עתירת ממדים. מחדרי המלון ומשטחיו הציבוריים נשקפים נופים יפים של העיר ושל חופי הים הכספי. במלון מסעדה משובחת, בר ומועדון ג'אז, שבו הופעות חיות, וכן בריכה, חדר כושר ומרכז ספא. למרבית אתרי העיר ניתן להגיע מהמלון בהליכה של עד חצי שעה.

כאמור, לחלק גדול מהיעדים התיירותיים בעיר ניתן להגיע ברגל. לרחוקים יותר או למתקשים בהליכה, מומלץ להיעזר במוניות, שמחיריהן אינם יקרים, אך יש לקבוע את המחיר מראש, שכן לא מותקנים בהן מונים. בעיר גם רכבת תחתית בעלת שני קווים. 

המלון במגדלי הלהבה של באקו
המלון שבאחד ממגדלי הלהבה – מלון פיירמונט, ממנו ניתן להשקיף על שני האחרים, על העיר והים הכספי
 

מטעמי המטבח האזרי של באקו

אי אפשר לסיים כתבה על באקו מבלי להזכיר את המטבח האזרי. כלום יכול לצאת משהו רע ממאכלים בהשפעה טורקית, פרסית וקווקזית, עם תוספת רוסית ואירופאית. ברור שלא.
 
המטבח האזרי הוא אחד העשירים והמגוונים בעולם. חומרי הגלם נמצאים בשפע, כך שהמרקים אלוהיים, הממולאים מצוינים ותבשילי האורז (פילאף) מעולים, בין אם מדובר במסעדות עממיות פשוטות או במסעדות יוקרה, שכמה מהן ממוקמות בבתי המלון הטובים בעיר.
 
לעת ערב התישבנו בביסטרו כמו פריזאי, באחת הכיכרות המרכזיות של מרכז העיר. טעמנו ממאכלי המטבח האזרי, לצלילי שיריה של אדית פיאף, כאשר מגדלי הלהבה מציצים מעל  פריז ודובאי כבר אמרנו?
עוד על באקו ומסלולי טיול ממנה
 
דונר קבאב, אוכל אזרי טיפוסי, אזרבייג'ן
דונר קבאב, בשר כבש בתוך לחם או פיתה, מאכל אזרי טיפוסי ומענג  (צילום: senkaya)


4 דקות ו- 10 יעדים מומלצים לביקור בעיר באקו
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיר באקו

כתבות נוספות

באקו וסביבתה בטיול עם ילדים
מסלולי טיול באזרבייג'ן
מידע וטיפים למטייל באזרבייג'ן

רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת, חורש את העולם עם מצלמה ומעביר הרצאות חוויתיות על מסעות, תרבויות וטיולים בעולם. ניסיון עשיר בהרצאות למגוון של קהלים, מוסדות וגופים. מעביר קורסים בבית הספר המרכזי להשתלמויות של הסתדרות המורים. דוא"ל: ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר