תכנון טיול ומסלול באזרבייג'ן

מתכננים טיול באזרבייג'ן?
כל מה שחשוב לדעת לפני שמתחילים
מאת: נעם סלע


אזרבייג'ן הולכת ותופסת מקום חשוב על מפת התיירות הישראלית, בזכות טיסות ישירות שאורכות 3 שעות בלבד. היא מצליחה לאזן בין שמרנות ומסורת לבין חדשנות ופיתוח, בין מזרח למערב, בין אסיה לאירופה.


אביא כאן מידע בסיסי למתכננים טיול במדינה מרתקת זו (עונות, ויזה, ביטחון אישי וכו'), כמו גם מספר אזורים בהם תוכלו להתמקד לטיולי כוכב, בהתאם למספר הימים שתבחרו להקדיש לביקור באזרבייג'ן.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

עבודת שבקיה בארמון שקי (צילום: Rita Willaert)
כפר בהרי הקווקז  (צילום: Adam Jones)
העיר שנייה בגודלה גנג'ה (צילום: Nuhun)
אגם גויגול במערב המדינה  (צילום: Naturefriends)
מסגד ומוזולאום בעיר גנג'ה  (צילום: Sosialplus)
למרגלות פסגות הקווקז  (צילום: Adam Jones)
מגדלי הלהבה של באקו  (צילום: Viaggio Routard)
זקני הכפר  (צילום: Rita Willaert)
בדרכי הקווקז  (צילום: Adam Jones)

ארבע סיבות טובות לטייל באזרבייג'ן

טיול במדינה שפירוש שמה הוא "ארץ האש", אכן יכול להיות "מדליק" במיוחד, ואפרט כאן את הסיבות שהופכות אותה ליעד אטרקטיבי.
 
1. מדובר ביעד קרוב ונגיש (טיסות ישירות מביאות אותנו אל באקו תוך 3 שעות).
2. המחירים זולים והיחס עלות-תועלת הינו חיובי בצורה משמעותית  עבור מעט כסף ומאמץ, אפשר לקבל תמורה גבוהה.
3. אזרבייג'ן הינה (עדיין) מדינה בתולית מבחינה תיירותית, והעומס על האטרקציות המרכזיות הינו נמוך יחסית, כך ש"חוויית המשתמש" הינה נעימה.
4. מדובר במדינה שהיא שונה מאוד ממה שרובנו רגילים לחוות או לדמיין  מצד אחד, מדינה מוסלמית-שיעית (גובלת באיראן), אך מצד שני, מדובר באיסלאם רך, פתוח, מכיל ומקבל (למשל, בתקופת צום הרמדאן הרוב המוחלט של המסעדות נשאר פתוח ומותר לשתות אלכוהול).
כל הכתבות על אזרבייג'ן  |  כתבה על באקו


המזרח הרחוק
 

לפני שיוצאים לדרך

ויזה לאזרבייג'ן

אזרחים ישראליים נדרשים לוויזה שעלותה 20-30 דולר, וניתן לקבלה בשני אופנים:
א. בהגעה לשדה התעופה בבאקו (26$) – כרוך בעמידה בתור שאורכו בהתאם למזל...
ב. על ידי מילוי טופס אינטרנטי (23$)  לאחר כ- 3 ימי עסקים מקבלים אישור והוויזה נשלחת במייל. אפשרות זו הינה עדיפה, למעוניינים לחסוך עמידה בתור בשדה התעופה בבאקו.

אזרבייג'ן, לאזה
פסגות הקווקז במסלול טיול מצפון לבאקו, הכפר לאזה    (צילום: CC Adam Jones)
 

מתי לטייל באזרבייג'ן

אזרבייג'ן חמה בקיץ וקרה בחורף. הזמן הטוב ביותר לנסוע אליה הינו בחודשי המעבר – באביב (מאי- יוני) ובסתיו (ספטמבר- אוקטובר). למעשה החל מאמצע מרץ יכול להיות מתאים, אם כי אז עשוי להיות מעט יותר קר בהרים. בחודשים יולי-אוגוסט, הזמן בו רובנו בחופשה, הטמפרטורות יכולות להגיע ל- 40 מעלות בבאקו ובאזורים הנמוכים, ולכן עדיף להמנע מנסיעה בתקופה זו.

מצד שני, האוויר יבש ואם בחרתם דווקא בחודשי הקיץ, תוכלו לנצל את השעות הקרירות של הבוקר ואת שעות אחר הצהריים להסתובבות בחוץ, ואילו בשעות הצהריים החמות תוכלו לשהות במקומות מוצלים וממוזגים.

אזרבייג'ן
תבחרו לכם מטאטא, מסורת אל מול קדמה (צילום: CC Rita Willaert)
 

כמה ימים להקדיש לטיול באזרבייג'ן

טיול באזרבייג'ן יתמקד בעיקר באזורים עירוניים ובתרבות, אך ניתן בהחלט לשבץ בו גם מרכיבים של טבע יפה והליכות נעימות. מאוד נוח לטייל באזרבייג'ן וטיול בה יכול להתאים הן למשפחות והן לזוגות, הן בטיולים קצרים של 4 ימים בבאקו והסביבה, והן בטיולים ארוכים יותר של 8-9 ימים בחלקים נרחבים יותר של המדינה.
 

בטחון אישי

על אף שמדובר במדינה מוסלמית-שיעית, זוהי מדינה בטוחה מאוד לישראלים. בין שתי המדינות שוררים יחסים טובים, הכוללים שיתופי פעולה במספר תחומים. העם האזרי הינו מכניס אורחים וליברלי, תוך שמירת הפרדה מוחלטת בין דת למדינה (כיאה למדינה אקס-סובייטית). אין בה גילויי אנטישמיות וישראלים מסתובבים בבטחה רבה ברחובות. רמת הפשיעה במדינה נמוכה מאוד  הן בערים הגדולות והן בפריפריה.

אזרבייג'ן
מקומיים בלבוש מסורתי בכפר להיג' (צילום: נעם סלע)
 

ביקור בחבל נגורנו קרבאך

בתחילת שנות ה-90, בעקבות התפרקות בריה"מ, פרץ סכסוך אלים בין אזרבייג'ן לארמניה, על חבל נגורנו קרבאך (Nagorno-Karabakh). ארמניה ניצחה וזכתה בשליטה על החבל, שלפני כן היה תחת שלטון אזרי. כיום ניתן לבקר בחבל ארץ זה למגיעים מארמניה (בכניסה מחתימים את הדרכון בחותמת מיוחדת, שעלולה למנוע כניסה לאזרבייג'ן, ומומלץ לבקש שיחתימו על דף נפרד, כדי להימנע מבעיות). בין שתי המדינות לא שוררים יחסי ידידות ונושא זה הוא עדיין פצע פתוח בשתיהן. המשמעות מבחינת המטיילים היא שעליכם להיות מאוד רגישים כאשר אתם מדברים על נושא זה עם התושבים המקומיים, וככלל, עדיף להמנע מלהכנס לדיון על כך.
 
אם בשטח עסקינן, אזרבייג'ן הינה אחת המדינות היחידות בעולם אשר אין רצף טריטוריאלי בין כל חלקיה. באותו אופן בו קנדה מפרידה בין אלסקה לשאר ארה"ב, ארמניה ואיראן מפרידות בין אזרבייג'ן לטריטוריה הדרום-מערבית שלה, העונה לשם נחצ'יבאן (Nakhchivan). היות שלאזרביג'אן אין יחסים דיפלומטיים עם ארמניה (זכר לסכסוך עליו סיפרתי), הדרך היחידה להגיע לשם היא בטיסה או בנסיעה דרך איראן.


העיר באקו (A), יעדים בקרבתה (B-E), יעדים מצפון לה (F-J), יעדים ממערב (K-R),
מלון קובה פאלאס ליד העיר קובה מצפון לבאקו (S), מלון בוטיק מיני-עלי בעיירה שאקי ממערב לבאקו (T)

 

מוקדי עניין עיקריים באזרבייג'ן

באקו – בסיס נוח לטיול כוכב

במוקד הביקור באזרבייג'ן עומדת עיר הבירה באקו (Baku), אשר מהווה את שער הכניסה והיציאה למדינה. מיקומה מהווה בסיס נוח לטיולי כוכב והיא מציעה אטרקציות רבות.
 
לבאקו כדאי להקדיש יום טיול מלא, ובנוסף להשאיר לה עוד מספר שעות בימים אחרים, בהם תצאו מהעיר. ניתן להקדיש לעיר העתיקה כחצי יום, לבקר במוזיאון השטיחים המרהיב, הבזאר הגדול, מרכז התרבות על שם היידר אלייב, פארק הזיכרון, המדרחוב הנעים ברחוב ניזאמי (Nizami), המוזיאון לאומנות מודרנית, צעידה לעת ערב על הטיילת של הים הכספי, אל מול אורותיה המנצנצים של העיר המודרנית, ועוד. מומלץ לקחת את הזמן ברוגע, לפרגן לעצמכם ישיבה באחד מבתי הקפה ולחוש את האווירה הנעימה.
בתי מלון בעיר באקו  |  כתבה על טיול בעיר באקו

מוזיאון הבובות, באקו  מוזיאון הבובות, באקו
תצוגת הבובות במרכז היידר אלייב, אחד המבנים המרשימים של באקו (צילום: נעם סלע)
  טיול יום באזור באקו

יום טיול נהדר שניתן לעשות מחוץ לבאקו, יתחיל בנסיעה של כ- 60 ק"מ דרומה, לביקור בשמורת הפארק הלאומי גובוסטאן (Gobustan National Park). השמורה כוללת פארק של סלעים עצומים, עליהם חרוטים פטרוגליפים פרה-היסטוריים. אם כבר הגעתם לכאן, אל תחמיצו את אזור הבוץ הגעשי (Mud Volcanoes), שם תוכלו לראות בוץ מבעבע מתחת לאדמה ויוצא החוצה מתוך גבעות בוץ קטנות.
 
בהמשך ניתן לנסוע צפונה מבאקו, לביקור בשתי נקודות עניין נוספות. מקדש האש אטאשגה (Ateshgah), המכונה גם "מקדש האש של באקו" (Fire Temple of Baku), הינו מקום פולחן עתיק, בעל חשיבות דתית והיסטורית למאמיני דת זרתוסטרא. ההר הבוער (Yanar Dag), מעט צפונה לבאקו, מציע מחזה מרהיב כתוצאת מפריצת גז טבעי מתוך האדמה, שמזין אש הבוערת על פני הסלעים ונראית כאלו ההר כולו בוער.
כתבה על באקו וסביבתה - טיול משפחתי
 
ההר הבוער, באקו
ההר הבוער, גז טבעי שפורץ מהאדמה ומזין אש תמיד (צילום: CC BBC World Service)
 
 
ניתן לתכנן את הנסיעה דרך חצי האי אבשרון (Absheron peninsula), חצי האי עליו שוכנת באקו, המתאפיין במאות "חרגולים" של משאבות נפט, הפזורות לחופי הים הכספי ושואבות את הזהב השחור מן האדמה. כאן השיגה משפחת נובל המפורסמת (משפחתו של אלפרד נובל, על שמו מוענק פרס נובל) חלק ניכר מן העושר שלה, בתור סוחרי הנפט הגדולים של תחילת המאה ה-20.
 
בשביל יום כזה יש לצאת בבוקר מבאקו ולחזור לעיר בשעות אחר הצהריים. לגובוסטאן רצוי להגיע בשעות הבוקר, מאחר ובשעות הצהרים הטמפרטורות עלולות להיות גבוהות.

גובוסטן, באקו
הפארק הלאומי גובוסטאן, בוץ געשי מבעבע (צילום: CC Peretz Partensky)
 

יעדי טיול צפונית לבאקו

במרחק שעתיים וחצי נסיעה צפונה שוכנת העיר קובה (Quba)*, שבצמוד אליה נמצאת "העיר האדומה" – קיריזמי קאסבה (Qirmizi Qasaba), המכונה גם "העיירה היהודית האחרונה". היא מהווה את המקום היחיד מחוץ למדינת ישראל שתושביו כולם יהודים.
 
למעשה, מדובר בשכונה, הבנויה מעברו הצפוני של הנהר, צמוד לעיר קובה, שבעבר התגוררו בה אלפי יהודים. כיום נשארו כאן רק כמה עשרות יהודים, וניתן לבקר באחד מבתי הכנסת שלהם ובבית הקברות היהודי. זהו מסע מרתק אל העבר  התושבים משמרים את המסורות של היהודים ההרריים, את השפה המובחנת שלהם, וכמובן, את הדת היהודית.
* התעתיק האנגלי של השמות האזרים שכוללים את האות Q, מתבצע לעיתים עם G, ולכן נכתב גם Guba.
 
קובה, אזרבייג'אן   קובה, אזרבייג'אן
עדות לחיים יהודיים בעיר קובה, כיום נותרו במקום רק כמה עשרות יהודים (צילום: CC Adam Jones)
 

בהמשך תוביל אותנו הנסיעה אל שני כפרים, הנמצאים בשיפוליו של רכס הרי הקווקז  הכפר לאזה (Laza) והכפר חינאליק (Khinaliq). כאן ניתן להתרשם מהחיים הכפריים, מעבר למרחב העירוני, ולזכות במגע קרוב יותר עם הטבע. שימו לב, ההגעה לחינאליק אינה מומלצת עם רכב פרטי ומומלץ להגיע לשם עם רכב יותר "קשוח". ניתן לצאת מהעיר קובה עם ואן שטח, כאשר בדרך עוברים בקניון צר ויפה וכרי דשא נרחבים, אותם חוצים הרועים עם הצאן בדרכם להרים.
 
למסלול זה, הכולל יציאה מבאקו וחזרה אליה, יש להקדיש יומיים–שלושה, בהם ניתן להשאר ללון בקובה או בעיירה גוסאר (Qusar), אשר בחורף יש לצדה אתר סקי קטן. ההרפתקנים שבמטיילים יכולים לשקול להשאר ללינה באחד הבתים בחינאליק. כדאי לקחת בחשבון את נושא מזג האוויר, ולזכור שבחורף, בעיקר בין החודשים דצמבר לפברואר, האזור קר מאוד וצפוי שלג, שמעניק לשטח כסות לבנה מרהיבה, אך גם עשוי להקשות על התעבורה. זוהי גם הדרך למעוניינים להמשיך לעבר רפובליקת דגסטאן (Dagestan) והקווקז הרוסי, בדרך אל מעבר הגבול לרוסיה.
בתי מלון בעיר קובה  |  בתי מלון בעיירה גוסאר

חינאליק  אזרבייג'ן
כרי דשא מעל הכפר חינאליק ולמרגלות פסגות הקווקז (צילום: נעם סלע)


המלצה על מלון משגע ליד העיר קובה

מלון קובה פאלאס (Quba Palace Hotel & Golf Resort) הוא מלון ברמת 5 כוכבים, הממוקם במרחק 10 דקות נסיעה מקובה. המלון המודרני, המעוצב עם נגיעות מסורתיות, ממוקם לצידי אגם קטן, ומציע בריכה, ספא, מגרשי גולף וספורט, מסעדה מסורתית ומסעדה בינלאומית, בר, חדרים גדולים ומפנקים, סוויטות מקסימות וגם וילות פרטיות, עם 3-4 חדרי שינה. מומלץ בחום להתמקם כאן למספר לילות ולצאת לטיולים בהרים ובסביבה.

המלצה על מלון משגע בצפון אזרבייג'ן
מלון קובה פאלאס - מיקום מוצלח לטיולי כוכב בסביבה הקרובה

 

יעדי טיול ממערב לבאקו

במרחק 5 שעות נסיעה מערבה מבאקו נמצאת העיר שקי (Sheki), בה ניתן לראות את ארמון הקיץ של אחד השליטים המקומיים (Sheki Khan Palace), המתאפיין בעבודת שבאקה יפה (מעין ויטראז').
 
בדרך לשקי ניתן לעצור לביקור קצר בעיר הבירה הישנה של האזור, העיר שמאחי (Shamakhi), לבקר בכפר הררי בשם להיג' (Lahij), לעלות ברכבל לתצפית יפה בעיירה גבלה (Gebele), אשר לצדה אתר סקי בחורף. אפשר לעצור גם בכפר אוגוז (Oghuz), בו הייתה בעבר קהילה יהודית חשובה, וניתן לתאם מראש עם אחד מאחרוני היהודים שנשאר במקום, שיבוא לפתוח את בית הכנסת.

מצפון לעיר שקי תוכלו לבקר בכפר קטן בשם קיש (
Kiş או Kish), שבו כנסייה אלבנית עתיקה, עדות להיותה של אלבניה ממלכה נוצרית ששלטה בחלק ממרחבי הקווקזכמובן שלא חייבים לעשות את כל העצירות באותו היום, וניתן להשתמש בעיר שקי כבסיס לטיולי כוכב.
בתי מלון בעיר שקי
 
שאקי אזרבייג'אן
ארמון הקיץ בעיר שקי, עבודת שבקה יפה (צילום: CC Rita Willaert)


מלון מומלץ בעיירה שקי

מלון בוטיק מיני-עלי (MinAli Boutique Hotel) הוא מלון 4 כוכבים במרכז העיירה שקי, שיכול להוות בסיס לטיול כוכב באזור. למלון חניה צמודה, מסעדה, חדרים מרווחים וממוזגים וסוויטה היכולה להתאים למשפחות.

מלון מומלץ בעיר שקי, צפון אזרבייג'ן
מלון בוטיק מיני-עלי - מלון בוטיק  מודרני באווירה מסורתית


 

נקודת מפתח נוספת בחלק המערבי היא העיר גנג'ה (Ganja), העיר השנייה בגודלה במדינה, אשר שימשה אף היא כעיר בירה. כאן נולד המשורר הלאומי ניזאמי (Nizami), שניתן לבקר במאוזוליאום שלו, ומכאן ניתן לצאת לחצי יום טיול לכיוון אגם גויגול (Goygol) ולחזור ללינה בעיר.
 
המעוניינים להמשיך לגאורגיה השכנה, יכולים לעשות זאת משקי או מגנג'ה.

גאנג'ה אזרבייג'ן
הנהר החוצה את גנג'ה, העיר השנייה בגודלה באזרבייג'ן (צילום: CC Kamil Namazov)
 

ביקור קצר או טיול ארוך

תכנון טיול באזרבייג'ן הינו משימה פשוטה, והמסלול יקבע על פי משך הזמן העומד לרשותכם. ניתן להגיע לטיול קצר של 3-4 ימים, ואז תסתפקו בטיול בבאקו וסביבתה הקרובה. אם תרצו לשלב גם ביקור בחלק הצפוני של המדינה, מומלץ להקדיש לפחות 5-6 ימים, ואם תרצו לבקר גם במערב המדינה, יש צורך ב- 8 ימים לפחות.
 
אזרבייג'ן, שמאחי
מסגד בעיר שמאחי, מסלול טיול אל מערב אזרבייג'ן (צילום: CC Diego Delso)
 

אזרבייג'ן הינה מדינה נוחה מאוד ונעימה לטיול. היא מפתיעה, התשתיות בה מצויינות (בעיקר בבאקו), האוכל טעים, מגוון ומתאים לחיך הישראלי, והיא מתאימה מאוד למשפחות, כמו גם למבוגרים. זוהי הזדמנות מצויינת להכיר אסלאם רך, מכיל וליברלי, המאפשר חופש רב ומכיר בחפץ לב במדינת ישראל.
 
 

מידע נוסף

בתי מלון בבאקו
 

כתבות נוספות

באקו וסביבתה - טיול עם ילדים
יעדים לביקור בעיר באקו
מידע וטיפים למטיילים באזרבייג'ן

נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר