הזמנות לחופשה שלך

הדרך הרומנטית:
מסלול מקסים בדרום גרמניה
מאת: יונית אבני


כתבה זו עוסקת בדרך תיירותית נפלאה, העושה דרכה בין הכפרים והעיירות של מדינת בוואריה, בדרום גרמניה, וזכתה לשם מעורר ההשראה "הדרך הרומנטית".


אם גם אתם, כמוני, שואלים את עצמכם: מה לגרמניה, לגרמנים ולרומנטיקה? הישארו עד סוף הכתבה ותבינו.
 
רוטנברג, גרמניה
הירח מציץ בין בתי העיר רוטנברג שעל הדרך הרומנטית, אל תגידו שזה לא רומנטי... (צילום: Antonella Alicervi)

גרייבר סנטר פארקסיעד התיירות הפופולרי בגרמניה

בשנת 47 לספירה, חיפשו הרומאים דרכי שליטה צבאית בכל האזור. כך הם המשיכו את בנייתה של דרך ויה קלאודיה אוגוסטה (Via Claudia Augusta), הדרך החוצה את האלפים, מעמק נהר פו באיטליה אל גרמניה, כך שתחבר את פוסן עם אוגסבורג ומאוחר יותר עם גדות הדנובה.
 
על התוואי הזה בדיוק, החליטו בשנות החמישים פרנסי מערב גרמניה, מסיבות כלכליות ופוליטיות (בלתי רומנטיות בעליל), להקים דרך תיירותית, שתמשוך את בני משפחות החיילים האמריקאים, שהיו מוצבים בגרמניה המחולקת של אחרי המלחמה. לא רק שמצאו שם גאוני לדרך, המובילה בין פוסן בדרום לוירצבורג בצפון, אלא שבמהלך השנים, הדרך הפכה להיות יעד התיירות המרכזי של גרמניה.
 
יש מי שטוען כי השם "הדרך הרומנטית" (Romantische Strasse) הוא שיבוש של השם "הדרך הרומאית". יתכן שמקורה הלשוני ברומא, אבל ללא ספק הדרך הרומנטית בגרמניה היא מיטבה של הרומנטיקה, עד ההגזמה והקיטש אפילו. השילוש הקדוש -  טבע, עיירות קטנות מימי הביניים, ומיומנות תיירותית, הופך אותה לדרך התיירותית הפופולרית ביותר בגרמניה. למרות הסיבות הצבאיות, הכלכליות והפוליטיות ליוזמה של ה"דרך הרומנטית", תחושת התיירים בדרך מבטאת את הרעיון אליו התכוונו יוזמיה. כאן אין צורך בקטורת, יין או נרות כדי לקבל אווירה רומנטית, הדרך פשוט "עושה את זה". ויחד עם זאת מומלץ להשתמש במכונית ולא בכרכרה עם עגלון ועלמה ענוגה...
לינה לאורך הדרך הרומנטית
 
וירצבורג בדרך הרומנטית, גרמניה
פריחה אביבית בגני ארמון רזידנץ בעיר וירצבורג (צילום: Twyx)
 

היכן מתחילים את הדרך הרומנטית?

אל הדרך הרומנטית נוח להגיע בשלוש דרכים:
משדה התעופה של נירנברג (Nürnberg) אל וירצבורג (Würzburgאו רוטנברג (Rothenburg ob der Tauber).
משדה התעופה של מינכן, דרך אוגסבורג (Augsburg) ואוטוסטרדה 8A.
משדה התעופה של פרנקפורט (Frankfurt am Main), על אוטוסטרדה 3A, לכוון וירצבורג (Würzburg).
לאורך כל הדרך תראו שלטים חומים בגרמנית ויפנית, בהם כתוב Romantische Strasse, שפירושו, כמובן, "הדרך הרומנטית".
כתבה על טיול במינכן  כתבה על העיר נירנברג
 

הדרך הרומנטית מצפון לדרום

בטיול מצפון לדרום, לאורכה של הדרך הרומנטית, הנופים משתנים: מנופי עמקים ונהרות, אדמה חקלאית פורה ומבצרים, אל נופי הרים דרמטיים. האתרים עליהם אמליץ בכתבה זו מסודרים מצפון לדרום, אך אפשר גם לטייל בהם הפוך, כמובן. 

בואו נצא לדרך.
 
יעדים במסלול הדרך הרומנטית מצפון לדרום:
וירצבורג (A), רוטנברג (B), דינקלסביל (C), נורדלינגן (D), אוגסבורג (E), טירת נושוונשטיין (F)
 

העיר וירצבורג – נהר באמצע העיר, רומנטיקה במיטבה

כמו כל הערים שנהר חוצה אותן, גם וירצבורג (Würzburg) היא עיר רומנטית להפליא. העיר, בה מתחילים (או מסיימים) את הטיול בדרך הרומנטית, יושבת לגדות נהר מיין (Main), החוצה אותה, מוקפת בכרמים ונחשבת למרכז יין. אבל אל היין הרומנטי עוד נגיע בהמשך. מדי קיץ מתקיימים בעיר פסטיבל יין, פסטיבל מוצרט (Mozart festival) וקרנבל (Kiliani-Volksfest), במהלכו מוקמים אוהלי בירה ענקיים.
 
וירצבורג נוסדה במאה ה- 8 ושימשה עיר המושב של הנסיך-בישוף ועיר הבירה של ממלכת פרנקופוניה, עד שאוחדה עם בוואריה, לאחר ה"סדר החדש" שערך נפוליאון באירופה. העיר, שנשארה קתולית לאורך שנים, כאשר רוב גרמניה הפכה לפרוטסטנטית, נקראה בשל כך "עיר המדונות", בשל אין ספור פסלי המדונה המקשטים את פתחי הבתים.

היין שהעיר מייצרת שימש אותה גם בעת ההפגזה האווירית הקשה על ידי בנות הברית, במרץ 1945, שהייתה חריגה בעוצמתה והיקפה. כמעט כל בתי העיר נהרסו ושריפות הענק שפרצו בה, כובו באמצעות היין שזרם ברחובות מהחביות ומכלי היין המחוררים. מרבית המבנים בעיר הם שחזור של עברה המפואר, אך העיר שוחזרה להפליא.
לינה באזור וירצבורג
 
וירצבורג בדרך הרומנטית, גרמניה
וירצבורג על גדות נהר מיין, תחילתה של הדרך הרומנטית למגיעים מצפון (צילום: Polybert49)
 

שלושה מוקדי ביקור עיקריים יש בווירצבורג: העיר העתיקה, המבצר העתיק מריאנברג, וארמון רזידנץ

נהר המיין מפריד בין העיר העתיקה עמוסת הכנסיות, המדרחוב והתנועה התוססת, לבין מבצר מריאנברג, הנמצא במרחק של כ- 20 דקות. את הדרך עושים בעליה רגלית, לא קלה, מהגשר הישן על נהר המיין - Alte Mainbrücke, גשר יפה וארוך יחסית לתקופה בה נבנה – המאה ה- 15. לאורכו של הגשר פזורים פסלי מלאכים, קדושים וכמה נסיכים-בישופים מקומיים. הגשר מזכיר מאד את גשר קרל בפראג ואף נושא את פסליו של יאן, הקדוש שהוטבע שם על ידי קארל הרביעי.
 
מבצר מריאנברג (Festung Marienburg), הצופה אל העיר, הוא משכנם של כמה מוזיאונים לאמנות והיסטוריה מקומית, ובעיקר נוף נהדר אל הנהר והחצי השני של העיר.
 
ארמון רזידנץ (Residenz), מצדה השני של העיר, הוא מבצר הבארוק היפה ביותר בבוואריה, ומוכר גם על ידי אונסק"ו כאתר לשימור. הארמון נבנה במאות ה-17-18, בהתאם להנחיות הנסיך-בישוף, שמאס במבצר מריאנברג על הגבעה ממול, שכבר לא היה מספיק גדול בשבילו. אך למרבה הצער, אותו נסיך שרצה את הארמון, לא זכה לחיות מספיק כדי להתגורר בו. הוא שכר את טובי האמנים הצרפתים, האוסטרים והגרמנים כדי לעצב את הארמון והגנים, תחת פיקוחו של הארכיטקט הנודע Balthasar Neumannהארמון והגנים מזכירים את מיטב הארמונות האירופאים של אותה תקופה, בין אם מדובר בוורסאי בצרפת או שיינבורן בוינה. כאן גם מתקיים פסטיבל מוצרט מדי קיץ.

אפשרות לינה נוחה ונעימה מציע מלון מרקיור וירצבורג (
Mercure Hotel Würzburg am Mainufer), הממוקם דקות הליכה מהעיר העתיקה, עם חדרים זוגיים וחדרי סופיריור מפנקים (בתוספת מחיר קטנה) שכולם ממוזגים.
מלון מרקיור וירצבורג - השוואת מחירים
 
וירצבורג בדרך הרומנטית, גרמניה
ארמון רזידנץ בעיר וירצבורג, מבצר הבארוק היפה ביותר בבוואריה (צילום: Kay Gaensler)

מלונות מומלצים בדרך הרומנטית 
מלונות מומלצים בדרך הרומנטית
מלון מרקיור וירצבורג מלון מודרני ומפנק בקרבת העיר העתיקה של וירצבורג
 

העיר רוטנברג – יין עוזר לרומנטיקה?

60 ק"מ דרומה משם נמצאת העיר רוטנברג אוב דר טאובר (Rothenburg ob der Tauber), שפירוש שמה "רוטנברג מעל נהר הטאובר", בגלל מיקומה הצופה על הנהר. העיר נמצאת בעיקולו של נהר טאובר, ומכאן מחצית שמה. החצי השני, רוטנברג, פירושו "טירה אדומה".
 
במאה ה-17, במהלך מלחמת שלושים השנים, הטיל גנרל טילי (Tilly) מצור על העיר. לאחר שהעיר הוכתה קשות ונכבשה, הוא התכוון לסגור חשבון עם חברי המועצה ולערוף את ראשיהם, אך הם, משום מה, לא אהבו במיוחד את הרעיון ולכן יזמו התערבות: אם הוא יצליח לשתות את כד היין במלואו, בלגימה אחת, הוא ינצח, אבל אם לא – ייערף ראשו. ראש העיר האמיץ (או השתיין) התנדב להיות נציג העיר ולשתות. אך הגנרל טילי, שחשש שלא יצליח להתמודד מולו, חס על חיי חברי המועצה וראש העיר. לזכר אותו אירוע, עד היום בכל שעה מגיחות דמויותיהם של גיבורי הסיפור  גנרל טילי וראש העיר נוש  מהשעון המוצב מעל בית העירייה. 
 
העיר המקסימה אינה גדולה, והיא שומרה להפליא מימי הביניים. העיר מוקפת  חומות, מגדלי שמירה ורחובות מרוצפים. חומת העיר, שנשתמרה כמעט בשלמותה, מוקפת בסוללות מקוריות, ולכן שימשה בתור יעד לציורים של אומנים רבים. רוטנברג היא אחד היעדים התיירותיים הפופולריים ביותר בגרמניה (כל שנה מבקרים בה כשני מליון נפש), ואין זה מפתיע, כי היא אכן מרתקת, אולם מאד קשה להסתובב בה וגם לראות דבר מה. שיטה לא רעה כדי להימנע מהמוני התיירים, היא לסייר בעיר בשעות הלילה. כדאי להצטרף אל "הסיור של שומר הלילה", היוצא עם חשכה מלשכת התיירות (בכיכר השוק Marktplatz), פנס או לפיד בידו, ומדריך סיור לילי בעיר בימי הקיץ.
רוטנברג, גרמניה  רוטנברג, גרמניה
רוטנברג, סיור ליילי כדי להימנע מהמוני התיירים המציפים את העיר (צילום: Brendan Meachen)
 

אם תרצו לחוש באמת בימי הביניים ברוטנברג  כנסו אל מוזיאון הפשע (Kriminalmuseum), המשחזר בצורה מצמררת את צורות הענישה שהיו מקובלות אז. לא מומלץ להיכנס אחרי ארוחת צהריים.

לעיר יש גם מוזיאון הרבה יותר מתקתק – מוזיאון הצעצועים (Spielzeugmuseum), בו מוצגים מאות צעצועים של פעם. מעל 300 מוצגים – בובות, בתי בובות וחפצים, כל מה שבובות צריכות כדי להסתדר בעולמנו.

אם אתם שייכים למחפשי המתיקות – אציע לכם לבקר בחנות גדולה ומוזיאון לצידה, הפועלת כל השנה ומוכרת מתנות וקישוטי חג מולד גם בימי חמסין של קיץ. החנות, Käthe Wohlfahrt שמה, בנויה כמו כפר גרמני מקומי.

אם אתם רוצים לאכול דבר מה כתוספת ליין המקומי  המאכל המאפיין את העיר הן עוגיות Schneeballen  כדור בצק אפוי, עם ציפויים מסוגים שונים, הנמכר כאן בכל קונדיטוריה וקרן רחוב. 
 
 כדור בצק אפוי המאפיין את העיר רוטנברג, גרמניה
עוגיות Schneeballen 
– כדור בצק אפוי המאפיין את העיר רוטנברג


בתי מלון מומלצים בעיר רוטנברג שעל הדרך הרומנטית

מלון אלטס בראוהאוס (Hotel Altes Brauhaus) הוא מלון 4 כוכבים בניהול משפחתי, הממוקם בקרבת כיכר השוק בעיר העתיקה של רוטנברג. המבנה המשופץ שנבנה בשנת 1698, מציע חדרים, סוויטות ודירות. במלון גם פינת ילדים וחניון פרטי.

מלון גולדנס פאס (Hotel Goldenes Fass) הוא מלון 3 כוכבים, המוקם בקרבת תחנת הרכבת והעיר העתיקה של רוטנברג (לאורחי המלון חנייה בחינם). במלון מסעדה מסורתית המגישה מנות מקומיות ובינלאומיות, ובקיץ ניתן לסעוד בגינת המלון.

מלון מומלץ בדרך הרומנטית, גרמניה  מלון מומלץ בדרך הרומנטית, גרמניה
מלון מומלץ בדרך הרומנטית, גרמניה  מלון מומלץ בדרך הרומנטית, גרמניה
למעלה  מלון אלטס בראוהאוס המציע חדרים, סוויטות ודירות
למטה 
 
מלון גולדנס פאס המציע חדרים לזוגות ומשפחות


העיר דינקלסביל – בכרכרה או באופניים בעיירה המקסימה

אם את העיר רוטנברג הציל ראש העיר השתיין מפני הגנרל טילי, בעיר דינקלסביל (Dinkelsbühl) ילדה אחת אמיצה הצילה את העיר באותה מלחמה – מלחמת שלושים השנים. היא הובילה קבוצת ילדים אל מפקד הצבא השוודי אדולפו, שצר על העיר, והתחננה בפניו שלא להרוס את עיר הולדתה. המפקד הקשוח, לא יכול היה לעמוד בפניה ונעתר לבקשתה. עד היום, באמצע יולי, מתקיים כאן פסטיבל הילדים, הנקרא Kinderzeche, בו חוגגים את האירוע במצעדים, הצגה המשחזרת את האירוע ותלבושות של פעם.
 
פסטיבל הילדים בעיר דינקלסביל, גרמניה
פסטיבל הילדים בעיר דינקלסביל, ילדה אחת אמיצה שהצילה את העיר (צילום: Manfred Nowag)
 

מזלה של העיר (ומזלנו התיירים) שהילדה הצילה אותה, שכן העיר משומרת להפליא. היא מוקפת חומה, עליה ניצבים 20 מגדלים, רחובותיה מרוצפים אבן ובתיה אופייניים לבנייה של ימי הביניים – תזכורת לעברה העשיר של העיר במאות ה- 15-16. העיר רוטנברג מקבלת את מירב תשומת הלב, אבל היא קצת מלוקקת ומזכירה את אולפני הסרטים של דיסני. דינקלסביל פחות תיירותית ומשמרת יופי "טבעי" יותר.
 
זוהי עיר קטנה מאוד ונוחה לשוטטות. לא צריך מפה וכמובן שיש את חומות העיר, אליהן אפשר להתייחס כאשר לא מוצאים את הצפון, אבל תמיד מוצאים. לשכת התיירות של דינקלסביל נמצאת בכיכר השוק (Marktplatz).

אל תהססו לצאת משערי העיר ולשוטט גם מחוץ לחומה, יש אין סוף מקומות "סודיים" וכניסות שאפשר להציץ וללכת בהן, רק תפזרו פירורי לחם, כדי שתוכלו למצוא את הדרך חזרה (ולא תמצאו את עצמכם במעבה היער ליד הבית של המכשפה...). ניתן לשכור אופניים ולטייל בעיר או מחוץ לחומות, וכן לטייל בה בכרכרה, ומה רומנטי מזה?
 
מלון הצלהוף (Hezelhof Hotel) ממוקם לצדי כיכר השוק, בבית אצולה משופץ היטב מהמאה ה- 17, ומציע חדרים גדולים ומרווחים, שבכולם חדר שינה, אזור מגורים ומטבחון.
מלון הצלהוף בדינקלסביל - השוואת מחירים
 
העיר דינקלסביל, גרמניה
בתי העיר דינקלסביל, פחות תיירותית ומשמרת יופי "טבעי" יותר (צילום: Manfred Nowag)

מלון מומלץ בדרך הרומנטית  מלון מומלץ בדרך הרומנטית
מלון הצלהוף במרכז העיר דינקלסביל, לצדי כיכר השוק המרכזית
  

העיירה נורדלינגן – האם שומר הלילה עוזר לרומנטיקה?

נמשיך וניסע דרומה לעיירה נורדלינגן (Nördlingen im Reis). גם כאן עבד שומר הלילה שעות נוספות ומדי לילה, בין 22:00 לחצות, היה עומד במרומי שער Loepsinger וקורא לתושבי העיר: "הכול בסדר חברים, הכול בסדר", מה שהבטיח להם כי יש מי ששומר עליהם בלילות הקרים והם יכולים לישון בלי חשש שריפה או אויב מחוץ לחומות. היום הצעקה די מיותרת ומפריעה לרומנטיקה, אבל מסורת לא מקלקלים...
 
שמה של העיר Nördlingen im Reis – כלומר נורדלינגן שבמכתש, מעיד על היווצרותה. Nördlinger Ries הוא מכתש ענק, ברדיוס של 39 ק"מ, שנוצר על ידי אסטרואיד לפני 15 מיליון שנה. בתוך המכתש נבנתה העיר. אם התופעה מעניינת אותכם, תוכלו לבקר במוזיאון Rieskrater-Museum, המתעד את התהליכים הגיאולוגים, שהביאו להיווצרות המכתש של נורדלינגן וכן מכתש נוסף.
 
נורדלינגן היא עיר עתיקה מאוד, אשר נוסדה כבר בתקופה הרומית. היא אחת הערים הבודדות בגרמניה בה נותרה חומת העיר מימי הביניים, בדיוק כפי שהייתה במקור. החומה כוללת 11 מגדלים ו- 5 שערים. במרבית הערים העתיקות דוגמתה, ניתן לראות בתוך החומות רבעים עתיקים ואילו בחלק החיצוני הערים מודרניות להפליא. נורדליגן היא העיר היחידה מבין השלוש (רוטנבורג, דינסקביל ונורדלינגן), בה ההבדלים בין החדש לישן אינם כה בולטים. בנורדלינגן החומה נשמרה לאורך מאות שנים ולכן העיר יותר "אחידה" בתרבות הבנייה שלה. יתרון נוסף שלה  פחות תיירים!
 
ואם ברומנטיקה עסקינן, אחרי היין, הבובות וחג המולד, מה יותר רומנטי ממוזיאון קטן של פנסי קסם, סרטים אילמים, תיבות נגינה וגרמופונים, הנקרא Musica Magica. לעיתים מתקיימים במקום קונצרטים להדגמה.
לשכת התיירות של נורדלינגן נמצאת ב- Marktplatz 2
לינה באזור העיר נורדלינגן
 
 העיר נורדלינגן, גרמניה
נורדלינגן, אפשר לישון בשקט עם שומר הלילה (צילום: Manfred Nowag)
 

העיר אוגסבורג – רומנטיקה שחלפה מהעולם

בדרכנו דרומה לא כדאי לפספס את העיר אוגסבורג (Augsburg). מעבר למרכז העיר העשיר בכנסיות, כיכרות, בתים מצועצעים ומוזיאונים, יש בה מתחם מעניין של עזרה סוציאלית. בימי הביניים, שנת 1450, מצב האוכלוסייה הענייה היה בכי רע ואילו העשירים חיו בשפע רב. סוחר עשיר ממשפחת פוג'רי החליט לפתוח חדרי מחסה לעניי העיר, או כפי שהוא הגדיר זאת "קתולים חרוצים, שהפכו לאומללים, כתוצאה משגיאותיהם שלהם". תנאי הקבלה לבתי המגורים הללו היו: להיות נשוי או בעל משפחה, קתולי, ובתור שכזה להתפלל לזכרו של ג'קוב פוג'רי שלוש פעמים ביום. ואכן סממני הקתוליות בולטים לעין אפילו בגומחות הבתים. עם התפרצות המגיפות באירופה, המתחם שימש גם כחדרי חולים, ואפילו בית חולים קטן הוקם בתחומו.
 
נכון למפקד האוכלוסייה של שנת 1623, בשכונה התגוררו 93 משפחות, עם 173 ילדים, כאשר ל- 19 מהן היו יותר מ- 4 ילדים בחיים (באותה תקופה תמותת ילודים הייתה גדולה מאד). הילדים הורשו להתגורר במתחם, בבית הוריהם, רק עד תום התבגרותם ואז נאלצו לעזוב. המתגוררים כאן היו צריכים לשלם "מוזהב" אחד (שווה ערך ל- 1 אירו בערך) ולהיות קתולים מאמינים.
 
בתי פוג'ר באוגסבורג, גרמניה
בתי פוג'ר באוגסבורג, בתי מחסה לעניי העיר
 
מה שמדהים שעד היום מתגוררים כאן בתנאים דומים, משלמים 0.90 סנט למגורים וצריכים להתפלל 3 פעמים ביום "אווה מריה" לטובת משפחת פוג'רי – בדיוק כמו לפני 550 שנה. אפילו פרנץ יוזף מוצרט, סבו של המלחין הנודע, התגורר כאן בין השנים 1681-1694. אבל הוא לא גר כאן בתור דייר עני, אלא כבנאי שעבד בשיפוצים ודאג לתחזוקת אזור המגורים. ביתו משמש היום כמוזיאון של המתחם (בית מספר 14).

אפשר להסתובב בשכונה רק בשעות היום. בלילה סוגרים את השערים, אז  כמו היום. קצת פחות רומנטי אבל בהחלט מעיד על מעורבות חברתית ואכפתיות לחלשים, ואולי גם זו סוג של רומנטיקה שחלפה מהעולם?

סיטי הוטל אוסט אם קו (
City Hotel Ost am Ko) הוא מלון 3 כוכבים משפחתי מומלץ, במיקום מעולה, ליד כיכר המלכים (Königsplatz), במרחק הליכה קצר לעיר העתיקה ולתחנת הרכבת של אוגסבורג.
סיטי הוטל אוסט אם קו - השוואת מחירים
 
העיר אוגוסבורג, גרמניה
אוגסבורג. מרכז העיר עשיר בכנסיות, כיכרות, בתים מצועצעים ומוזיאונים (צילום: 3dom)

מלון מומלץ באוגוסבורג, הדרך הרומנטית 
מלון מומלץ באוגוסבורג, הדרך הרומנטית
סיטי הוטל אוסט אם קו  ממוקם במרכז העיר אוגסבורג ומציע סאונה ואווירה משפחתית
 

טירת נוישוונשטיין – בשביל הרומנטיקה

אי אפשר לטייל טיול רומנטי, בלי לחוות, ולו פעם אחת, טירה מצועצעת ומתקתקה להפליא. אותה הטירה ששימשה מודל לוולט דיסני בבניית הטירה לפארקי השעשועים שלו. בסמוך לעיירה פוסן (Füssen), בדרום בוואריה נמצאות שלש טירות, שכדאי לבחור אחת מהן, כדי לא לקבל הרעלת טירות חס וחלילה.
 
הטירה המיוחדת ביותר היא טירת נוישוונשטיין (Neuschwanstein), המוכרת בשמה "טירת המלך לודוויג המשוגע". טירת האגדות של המלך לודוויג השני, אשר נבנתה משך 17 שנה (1869 -1886), עד מותו בגיל 43, אז הופסקה בנייתה. לכן חלק מהפנים של הטירה לא הושלם. לודוויג עצמו התגורר בה רק כשישה חודשים בשנים 1884-1886. חדר העבודה כמו חדרים רבים אחרים, מעוטר בציורים של סצנות מאגדות נורדיות, אשר השפיעו גם על יצירותיו של המלחין ריכארד ואגנר, שיש הסבורים שהוא ולודוויג היו נאהבים.
 
מאחורי החזית של ימי הביניים לכאורה, השתמשו בטכניקות המודרניות ביותר לתקופה, כמו הסקה מרכזית על בסיס אוויר חם, מים זורמים בכל הקומות, ובמטבח אפילו מים חמים וקרים (לא לשכוח את השנה בה נבנתה הטירה). המלך השתמש במערכת קריאה חשמלית, כאשר נזקק למשרתיו, ובקומה העליונה יש אפילו טלפון. הטירה כולה מעוטרת בברבורים ומשקפת את אישיותו הייחודית של המלך לודוויג השני, שנקרא גם לודוויג המשוגע, בשל מחלת הנפש ממנה סבל והתנהגותו החריגה, או בשל הנורמות של אותה עת, שלא יכלו לקבל הומוסקסואל עדין נפש ודכאוני בתור מלך גרמני.
לינה באזור טירת נוישוונשטיין
 
טירת נוישוונשטיין, גרמניה
טירת נוישוונשטיין, לא סתם נראית לכם מוכרת... (צילום: John Marshok)
 
המלצות לביקור בטירת נוישוונשטיין:
* לפני הביקור בטירה לקרוא את הביוגרפיה של המלך לודוויג השני  סיפור חיים מרתק שהטירה מאפשרת הצצה אליו.
* להזמין כרטיסים מראש, בוודאי בקיץ, ולחסוך תורים ארוכים.
* לעלות באוטובוס עד גשר Marienbruecke ומשם לצפות ולצלם את הטירה.
* לרדת ברגל או עם כרכרה דרך היער – שיא הרומנטיקה.
* אם תרצו תוכלו לבקר גם בשתי הטירות הנוספות של המלך לודוויג השני  טירת Linderhof וטירת Herrenchiemsee.
אחרי ששתיתם יין בכל עיירה, שטתם בנהר מיין או טאובר ואכלתם בפונדקים המקומיים, כשתגיעו אל טירות לודוויג השני, גולת הכותרת של הטיול בדרך הרומנטית  תבינו סוף סוף למה השם "הדרך הרומנטית" כל כך מתאים למסלול הטיול.
 


בתי מלון מומלצים ליד שדה התעופה של מינכן

נמליץ כאן על מספר בתי מלון שלא תוכלו "ליפול" איתם. כולם מציעים שאטלים לטרמינל, שעות ארוחות גמישות, חדרים ממוזגים ואטומים לרעש ושירות אדיב.
מלון הילטון מיוניק איירפורט (Hilton Munich Airport) הוא מלון מפואר ומפנק, הממוקם בתוך שדה התעופה, בין טרמינל 1 (ממנו יוצאות הטיסות לישראל) וטרמינל 2, צמוד למתחם החנויות והמסעדות. 
מלון נובוטל מינכן איירפורט (Novotel München Airport) ממוקם אף הוא במתחם שדה התעופה, במרחק  2 ק"מ מהכניסה לטרמינל. החדרים גדולים ויכולים להתאים גם למשפחות.
מלון מוקסי מיוניק איירפורט (Moxy Munich Airport) ממוקם בעיירה שוויג ביי (Schwaig bei), במרחק 5 ק"מ מדה התעופה. בעל עיצוב מודרני, צעיר וכייפי, אם יש לכם ערב להעביר לפני או אחרי טיסה.
מלון מובנפיק מינכן-איירפורט (Mövenpick Hotel München-Airport) נמצא בעיירה האלברגמוס (Hallbergmoos), הממוקמת 7 ק"מ משדה התעופה. ניתן לצרף לחדרים מיטות לילדים ועריסה לתינוק.מידע נוסף

כתבות נוספות


יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 89992
223390
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!