הזמנות לחופשה שלך

סיור ברומא בעקבות הפסל והאדריכל ברניני
מאת: אלון איקן


רומא חובקת כמה מיצירות האומנות החשובות של האנושות, אולם מה שמייחד אותה מערי אומנות אחרות, כמו פריז או פירנצה, היא העובדה שברומא האומנות נוכחת בכל מקום ופתוחה להמונים – מוזיאונים, וילות עתיקות, רחובות ואף גשרים. רומא חוותה את כל התקופות, הסגנונות והאסכולות: פסיפסים אטרוסקים, פסלים רומיים קלאסיים, ציורי רנסאנס, מבני בארוק ויצירות אומנות מודרנית.


יחד עם הגיוון הרב, רומא כיום היא במהותה עיר רנסאנס ובארוק וזאת, בלא ספק, רבות בזכותו של הפסל והאדריכל ג'אן לורנצו ברניני. ברניני עיצב כמה מהחללים הציבוריים היפים ביותר בעיר ומילא אותה בחן ופאר.
 
המלאכים של ברניני, גשר סנט אנג'לו ברומא
אחד משנים עשר המלאכים של ברניני על גשר סנט אנג'לו ברומא (צילום: אלון איקן)

תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון הגלאם (B)
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D)
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא
היכרות עם רומא פיאצות, גנים ומוזיאונים  מקומות מיוחדים וקניות ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה


 ברירת מחדלכיכר אחת  ארבעה נהרות

יהיה זה חטא לא להקדיש ביקור ליצירותיו החשובות ביותר של מי שתרם כה רבות לחזותה המרהיבה של העיר. ברניני אחראי למזרקת ארבעת הנהרות (Fontana Dei Quattro Fiumi) המדהימה במרכז פיאצה נבונה. המזרקה האדירה הזו מתארת 4 דמויות, המייצגות את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם. שימו לב כי אחת מארבע הדמויות נראית כמסתירה את עיניה מפני הכנסייה המרכזית בכיכר, שהיא עבודתו של ברומיניו, יריבו הגדול של ברניני. למעשה המזרקה נבנתה לפני הכנסייה, ולכן, כנראה, ישנה סיבה אחרת לכך שהדמות מסרבת לראות את הכיכר החיננית.

מזרקת ארבעת הנהרות, פיאצה נאבונה, רומא
מזרקת ארבעת הנהרות בפיאצה נאבונה, מייצגת את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם (צילום: כרמית וייס)

 
יצירה נפלאה נוספת של ברניני, המוצגת בגלריה בורגזה, היא הפסל המתאר סצינה מיתולוגית מפורסמת, בה האל אפולו רודף אחרי הנימפה דפני. הפסל תופס באופן מושלם את התנועה והדינמיות של הסצינה ואת הבעת הפנים המיוסרות של דפני, ההופכת עצמה לעץ כדי לברוח מרודפה. לברניני היכולת להפוך גוש של שיש טוסקני נאה לסצינה דינמית ומלאת רגשות.
 

הגשר של המלאכים

גשר סנט אנג'לו (Ponte Sant'Angelo) מעוטר ב- 12 פסלי מלאכים מדהימים, מעשה ידי ברניני, ההופכים את הגשר ליפה ביותר ברומא ואחת הנקודות היפות והרומנטיות ביותר בעיר. יש משהו מאוד מיוחד בהליכה באור השקיעה הזהוב, תחת מבטם הבוחן של המלאכים המדהימים האלה. נדמה כי כל רגע הם יפרסו את כנפיהם מכוסות הנוצות ויעופו אל על. 
 
שני מלאכים נוספים של ברניני נמצאים בכנסיית סנט אנדראה דלה פראטה (Sant'Andrea della Fratte), ליד פיאצה די ספנייה. כדאי לבקר בכנסייה גם בשל החצר (קלויסטר) היפה שלה, המלאה עצי תפוזים ריחניים.
לינה במרכז העיר רומא
 
גשר סנט אנג'לו, רומא GOTRAVEL
שנים עשר מלאכים על גשר סנט-אנג'לו  (צילום: Diego Albero Román)
 

מזרקת טרווי – בהשפעתו של ברניני

מזרקת טרווי (Fontana di Trevi) אינה יצירה של ברניני, אך היא הסימן המובהק ביותר להשפעתו המתמשכת של ברניני על הטעם הרומאי. לדעתי, זו המזרקה היפה ביותר ברומא, ועוצמתה והאנרגיה הטהורה שהיא משדרת מיוחסת לעבודותיו של ברניני. המזרקה ממלאה כמעט לגמרי את הכיכר הקטנה בה היא נמצאת, כיכר המלאה ועמוסה תמיד באנשים. השם טרווי מגיע משיבוש של "טרה ויה" (שלושה רחובות), על שום שלושת הרחובות היוצרים את הכיכר בה ניצבת המזרקה.
 
יש לעמוד מולה על מנת להבין את עוצמתה של המזרקה האדירה הזו. קודם כל זוהי מזרקה עצומה בגודלה. שנית, הסצינה שהיא מתארת מפוסלת בכשרון רב, ובשילוב עם המים הזורמים וצבע האבן הבהיר, מדובר בהחלט באחת מהיצירות המדהימות ברומא ובעולם כולו. אל תשכחו לזרוק שלושה מטבעות למזרקה, מעבר לכתף, כדי להבטיח את חזרתכם לעיר הנצח.
 
מזרקת טרווי, רומא
מזרקת טרווי, לדעתי היפה ביותר ברומא (צילום: כרמית וייס)
 

עוד כיכרות של ברניני ברומא

גם כיכר סן פייטרו המרשימה בוותיקן היא עבודה של ברניני. אולם ברניני הותיר לא רק חותם חיצוני בוותיקן, שכן הוא אחראי גם למזבח העצום בתוך כנסיית סן פייטרו. אפשר שהמזבח ימצא חן בעיניכם ואפשר שלא, אולם בכל אופן הוא מותיר רושם עז.
כתבה על הוותיקן
 
עבודות נוספות של ברניני תוכלו לראות גם במקומות אחרים ברומא, כמו, מזרקת הטריטון (Fontana del Tritone) הנפלאה, בפיאצה ברבריני האלגנטית, או פיל השיש המקסים, המשמש כבסיס לאובליסק בפיאצה מינרווה (Piazza della Minerva), במרכז העיר העתיקה.

מומלץ לצאת לסיור בעקבות האומן המדהים הזה  עם כל הכבוד למיכלאנג'לו ורפאל, לטעמי ברניני הוא הכוכב האמיתי ברומא.
 
כיכר סן פייטרו, הוותיקן, רומא GOTRAVEL
כיכר סן פייטרו בקריית הוותיקן, גם היא יצירה של ברניני (צילום: Diego Albero Román)


היכן מומלץ ללון ברומא?

בגדול יש שתי אפשרויות  לינה בקרבת תחנת הרכבת רומא טרמיני (Roma Termini), תיתן נגישות טובה לתחבורה הציבורית (רכבות, מטרו ואוטובוסים) וגם תאפשר הגעה רגלית לחלק מהאתרים, ואילו לינה במרכז העיר העתיקה תיתן נגישות טובה ברגל לאתרי מרכז העיר (עלול להיות מעייף למי שמתקשה בהליכה).

ראשית נמליץ על שני בתי מלון ברמת 4 כוכבים בקרבת תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני:
מלון הגלאם (The Glam) המציע חדרים וסוויטות ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה, המתאימים גם למשפחות.
מלון ארטמיד (Hotel Artemide) המציע מרכז בריאות וספא, חדרים וסוויטת ממוזגים ובר-מסעדה על הגג.

מלון מומלץ ברומא  מלון מומלץ ברומא
בתי מלון מומלצים ליד תחנת הרכבת  מלון הגלאם (מימין), מלון ארטמיד (משמאל)
 

בנוסף, נמליץ על שני בתי מלון במרכז העיר העתיקה של רומא:
מלון פלאצו נאבונה (Palazzo Navona Hotel), מלון 4 כוכבים ליד פיאצה נאבונה.
מלון בוטיק קאמפו די פיורי (Boutique Hotel Campo de' Fiori), מלון 3 כוכבים בקרבת כיכר השוק.
 
מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
בתי מלון מומלצים במרכז העיר  מלון פלאצו נאבונה (מימין) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (משמאל)


 


אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.מספר צפיות: 28192
88420
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
כפרי הנופש סנטר פארקס
החופשה המשפחתית המושלמת!
כן, זה מעניין אותי!