הזמנות לחופשה שלך

סיור ברומא – המקומות המיוחדים בעיר
(וגם קניות)
מאת: אלון איקן


בכתבה זו נצא לסיור בכמה מהאזורים היותר מרתקים של רומא, לטעמי. חלקם בעלי אווירה איטלקית חמה, כמו רובע טְרָאסְטֶבֶרֵה, ואילו חלקם האחר יוקרתי ואלגנטי, כמו השדרות של צפון רומא. ברובע אאור, רובע שנוי במחלוקת, תמצאו שילוב בין אדריכלות וגישה אורבנית מימי רומא העתיקה למוטיבים ארכיטקטוניים מודרניים.


לסיום, אי אפשר בלי כמה מילים על נפלאותיה ומגרעותיה של התחבורה הציבורית בעיר הנצח. 
 
טראסטברה, רומא GOTRAVEL
רובע טְרָאסְטֶבֶרֵה, יפה במיוחד בלילה (צילום: Ben Cremin)
 
תחנת רומא טרמיני (A) ולידה מלון הגלאם (B)
בתי מלון במרכז העיר 
מלון פלאצו נאבונה (C) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (D)
ויעדים לביקור המוזכרים בסדרת הכתבות על רומא
היכרות עם רומא פיאצות, גנים ומוזיאונים  |  מקומות מיוחדים וקנית ברומא
רומא בעקבות ברניני  אוצרות הוותיקן  הקולוסיאום ברומא
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

טְרָאסְטֶבֶרֵה – מעבר לנהר טיבר

תושבי רומא ידועים בגאוותם האדירה על עירם ועל עצמם, בהיותם בעלי מסורת כה ארוכת שנים ומרשימה. מפתיע לעיתים כי תושבי רומא הגאים ביותר, אלו המגדירים עצמם כרומאים המקוריים, נמצאים דרומית לגבעת הג'אניקולו, בעיקול נהר הטֶבֶרֵה (טיבר). אזור זה נקרא טְרָאסְטֶבֶרֵה (Trastevere), שמשמעו "מעבר לטֶבֶרֵה".
 
מדובר ברובע מקסים של מבוך סמטאות צרות, כיכרות ציוריות ואווירה מיוחדת. שכונה ענייה ומוזנחת בעבר, היום טראסטברה אופנתית יותר מתמיד, מוצפת אווירה איטלקית חמה וצבעים משכרים. בעודכם אובדים במבוך הסמטאות הזה, עם גביע גלידה רומאית עמוסה, תיתקלו בסצינות טיפוסיות מחיי רומא  שכנים קוראים זה לזה מהחלונות הציוריים, צעירים דוהרים על ווספות ברחובות הצרים וזקנות מאכילות חתולים בפתחי הבתים. אם יתמזל מזלכם תקלעו למאורע שכונתי חביב, ואם כן כנראה ותוזמנו להצטרף. זהו הקסם האמיתי של השכונה הקסומה הזו- תמצאו כאן אתרים ציוריים, אך גם הזדמנות לטעום מרומא האמיתית, החמה והמזמינה.
 
אל תשכחו לבקר בכיכר סנטה מריה אין טראסטברה (Santa Maria in Trastevere) היפה במיוחד בלילה, כשהיא מוארת באור יקרות. בקצה הטראסטברה, לפני מדרונות גבעת ג'אנקולו, תמצאו את הגן הבוטני (Orto Botanico) הנאה של רומא ואת וילה פרנזינה (Villa Farensina). וילה זו היא אתר חובה, שכן היא מצופה מבפנים בפרסקאות מדהימות, מעשה ידי רפאל ותלמידיו. ציור הפרסקו המפורסם ביותר נקרא "ניצחונה של וונוס".
 
דרך יעילה להגיע לטראסטברה הוא טראם מספר 8, היוצא מלארגו די טורה ארג'נטינה, במרכז העיר.
לינה ברובע טראסטברה
 
טראסטברה, רומא GOTRAVEL
רובע טְרָאסְטֶבֶרֵה  מבוך סמטאות צרות, כיכרות ציוריות ואווירה מיוחדת (צילום: Bradley Weber)

טיולי אופנייםצפון רומא – אלגנטיות אירופאית

ממרומי גבעת קווירינלה עד לפיאצה ברבריני, מהמדרגות הספרדיות לאורך ויה ונטו (Via Veneto) המפוארת, פורשת בפניכם רומא את הדולצ'ה ויטה האיטלקית המסחררת. כאן לא מדובר בעתיקות בנות אלפי שנים, כנסיות רנסאנס או ארמונות בארוק, אלא בתענוגות החיים המודרניים. רדו אט אט ממגדל השן האינטלקטואלי אליו יכולה רומא להוביל אתכם. השתחררו והתמכרו גם לקניות בבוטיקים נוצצים, קפה ארומטי בבית קפה יוקרתי או לילה במלון מפואר, כמיטב המסורת האירופאית. ברומא, לעיתים קל לשכוח את זה, אך אתם עדיין באירופה וזה בהחלט אומר הרבה. אין זה אומר שלא תמצאו כאן ארמונות מדהימים, כנסיות יפות וכיכרות מרשימות, אולם כאן לא שולטת תיירות ההמון - זהו תחום השיפוט של הדולצ'ה ויטה. 
 
לטעמי, אין תענוג גדול יותר מהליכה תחת גשם שוטף במורד המדרכות הציוריות של שדרת ויה ונטו המדהימה והאלגנטית, בעודכם מציצים לראות אנשים לוגמים קפה חם או שוקו בבתי המלון המפוארים, המעטרים את הרחוב לכל אורכו. חיוכים עם שפם שוקולד מחייכים מבין הוילונות האדומים, הנופלים באצילות עד לרצפה, והאור הצהוב והרך כאילו קורא לכם להיכנס. בהחלט, כיף להתמסר לתחושה המשכרת הזו, ולהחליט שגם לכם מגיעה לגימה מקפה משובח בבוקר גשום שכזה, ואם כבר, למה לא לעשות זאת בתפאורה מרגשת של אירופה הקלאסית באחת מהשדרות האלגנטיות ביותר ביבשת?
בתי מלון באזור ויה ונטו
 
שדרת ויה ונטו, רומא
שדרת ויה ונטו, בתי מלון מפוארים מעטרים את הרחוב לכל אורכו (צילום: randreu)
 

קניות ברומא

רומא היא אירופה במיטבה  אתרים מרשימים מהעבר המפואר, אומנות סוחפת ובהכרח גם שדרות מפוארות, ארוחות שחיתות המענגות את החך, ובתי מלון מן הטובים והמפוארים שתפגשו. רומא היא גם שם נרדף ל"שופינג" ומהווה בעיני רבים בירת אופנה עולמית. מעצבים מוכשרים, בעלי שם עולמי, חולשים על רחובותיה. חנויות אופנה יוקרתיות תוכלו למצוא כאן כפטריות לאחר הגשם. צפון העיר האלגנטי הוא בהחלט אזור לחמם בו את כרטיס האשראי.
 
בכל הקשור לקניות ויה דאי קונדוטי (Via Dei Condotti) היא גולת הכותרת. הרחוב הצר, נפרש תחת המדרגות הספרדיות, ואוצר בתוכו שלל חנויות יוקרה מרשים. באם עייפתם ממסע הקניות המפרך ואם אתם וכרטיס האשראי שלכם צריכים לנוח מעט, התרפקו על המדרגות הספרדיות המפוארות או הסתובבו בגני פינצ'ו (Pincio) המקסימים.
על גני פינצ'ו והמדרגות הספרדיות בכתבה: רומא של פיאצות, גנים ומוזיאונים
 
שדרת ויה קונדוטי, רחוב הקניות, רומא
ויה דאי קונדוטי, גולת הכותרת של הקניות ברומא (צילום: randreu)
 

לפגוש את נשיא איטליה

אזור נוסף מקסים, בצפון רומא, המשדר הרבה פאר ורשמיות, הוא אזור פיאצה דל קווירינלה. כיכר מדהימה זו, מעוטרת אובליסק מקסים ונשקף ממנה נוף מרגש של גגות העיר והקופולה (כיפה) של סן פייטרו.

פאלאצו קווירינלה (Palazzo Quirinale) המרשים, משמש כמעונו הרשמי של נשיא איטליה. אם תגיעו לכיכר בשעות הערב ייתכן ותיתקלו בקבלת פנים רשמית או בקונצרט בכנסייה הסמוכה. תוכלו לעבור ולבחון את מכוניות היוקרה החולשות על הכיכר ואת האנשים ההדורים המתגודדים בה, לאור פנסי הרחוב הנאים שלה. 
 
פאלאצו קווירינלה, רומא
פאלאצו קווירינלה, מעונו הרשמי של נשיא איטליה (צילום: Geobia)
 

רובע אאור

אין ספק שמכל פניה של רומא, אאור מסמלת את זו השנויה במחלוקת ביותר. אאור מסמלת את הפשיזם ואת כל המשתמע ממנו. מחד, אאור מסמלת זיכרונות מתקופה מסוימת של זוהר והאדרה של התרבות האיטלקית המפוארת, אך מצד שני, האדרה שהגיעה לעיתים למימדים גרוטסקים, מלווה בדיקטטורה צבאית חזקה. ראשי התיבות EUR משמעותם אספוזיציונה אוניברסלה די רומא (Esposizione Universale Roma), כלומר התערוכה הבינלאומית של רומא. 

ואכן, רובע מרתק זה נבנה עבור התערוכה הבינלאומית, שרומא הייתה צפויה לארח בשנת 1942. התערוכה, כמובן, לא התקיימה, עקב מלחמת העולם השנייה, אולם רומא נותרה עם רובע מרשים, מעניין ומעט גרוטסקי. הסימטריה ומבני הציבור הלבנים הענקים, לצד בנייני מגורים ושדרות מגוננות, הם תוצאה של שילוב, בין אדריכלות וגישה אורבנית מימי רומא העתיקה למוטיבים ארכיטקטוניים מודרניים (עד כמה שניתן לומר זאת על האדריכלות באותה תקופה). התוצאה מעט מביכה, אך עם זאת מעניינת ושווה ביקור, במיוחד לחובבי אדריכלות ואורבניזם.
 
שימו לב לבניין המיוחד, הקרוי הקולוסיאום המרובע, אשר ניחן בשורות חלונות קשתיים, המסודרים באופן דומה לאלו שבקולוסיאום. צבעו לבן ומארבעת צדדיו דמויות מפוסלות עם סוסים. באאור תמצאו כמה מפניני האדריכלות המודרנית העכשווית של רומא, בהם, פאלאצו אני (Palazzo Eni) בעל החזית הכחולה, המשתקפת במי האגם המלאכותי, לרגליו הוא שוכן.
 
אאור מדגימה שגם גרוטסקיות היא נחלתה של רומא. אמנם נדמה כי אדריכלות גרוטסקית לא מושלת בכיפה, אולם מנקודת מבט מסוימת רומא היא עיר גרוטסקית במהותה. כל שליט ניסה לפאר את רומא, מעבר למה שהיה מקובל באותה התקופה, בין אם היה זה הקיסר, האפיפיור או הדוצ'ה. התוצאה הייתה מבנים שלא תאמו את קנה המידה של הבנייה באותה תקופה. למרות שהיום מבחינתנו כנסיית סן פייטרו או הקולוסיאום הם חלק מהנוף הרומאי הטיפוסי, כנראה שבתקופה שבה הם נבנו הם נחשבו לחריגים ואולי אף שנויים במחלוקת.
 
ברובע אאור שלוש תחנות מטרו, אך המומלצת ביותר היא EUR Palasport. על מנת להתמצא מעט ברובע, תמצאו מפה מפורטת של הרובע, בחלקו המערבי של האגם המלאכותי, ליד בניין Banca di Roma.
הקולוסיאום המרובע, רומא
הקולוסיאום המרובע, חלונות קשתיים המזכירים את הקולוסיאום המקורי (צילום: אלון איקן)תחבורה ציבורית ברומא

ככל מטרופולין מודרני אחר, רומא מתהדרת במערכת תחבורה ציבורית רחבה, הכוללת שני קווי מטרו, מספר קווי רכבת קלה, קווי אוטובוסים רבים מאוד ואף מערכת רכבות פרברים. שני קווי המטרופוליטנה של רומא (Metropolitana di Roma) חוצים זה את זה תחת תחנת טרמיני (Stazione Termini), תחנת הרכבת המרכזית של רומא. נסיעה במטרו של רומא יכולה להיות חוויה טראומטית למדי. קרונות הקו הכתום, החדיש מבין השניים, נוחים וממוזגים. עם זאת בשעות העומס הם הופכים לקופסאות סרדינים, שבקושי ניתן לנשום בהן. הרכבות מגיעות בתדירות נמוכה ולחץ רב נוצר על הרציפים. כל רכבת מעוררת קרב חסר חוקים כדי לעלות לרכבת הצפופה. הימנעו משעות העומס בכל מחיר.

אוטובוסים הם דרך טובה לנוע ממקום למקום ולחוות את העיר באותו זמן. טרמינל האוטובוסים המרכזי ממוקם בפיאצה דה צ'ינקווצ'נטו (Piazza dei Cinquecento), מחוץ לתחנת הרכבת טרמיני. מומלץ לנסוע בקו 64 לוותיקן. זוהי דרך טובה לראות את העיר ולחוות את אופי תושביה. אין רחמים בקרב על העלייה לאוטובוס הזה, שחביב על מקומיים ותיירים כאחד.
עוד על התחבורה הציבורית בכתבה: היכרות עם רומא
 
תחנת רומא טרמיני, רומא
תחנת טרמיני  מרכז תחבורה מודרני, יעיל ומזמין (צילום: Ingolf)


היכן מומלץ ללון ברומא?

בגדול יש שתי אפשרויות  לינה בקרבת תחנת הרכבת רומא טרמיני (Roma Termini), תיתן נגישות טובה לתחבורה הציבורית (רכבות, מטרו ואוטובוסים) וגם תאפשר הגעה רגלית לחלק מהאתרים, ואילו לינה במרכז העיר העתיקה תיתן נגישות טובה ברגל לאתרי מרכז העיר (עלול להיות מעייף למי שמתקשה בהליכה).

ראשית נמליץ על שני בתי מלון ברמת 4 כוכבים בקרבת תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני:
מלון הגלאם (The Glam) המציע חדרים וסוויטות ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה, המתאימים גם למשפחות.
מלון ארטמיד (Hotel Artemide) המציע מרכז בריאות וספא, חדרים וסוויטת ממוזגים ובר-מסעדה על הגג.

מלון מומלץ ברומא  מלון מומלץ ברומא
בתי מלון מומלצים ליד תחנת הרכבת  מלון הגלאם (מימין), מלון ארטמיד (משמאל)
 

בנוסף, נמליץ על שני בתי מלון במרכז העיר העתיקה של רומא:
מלון פלאצו נאבונה (Palazzo Navona Hotel), מלון 4 כוכבים ליד פיאצה נאבונה.
מלון בוטיק קאמפו די פיורי (Boutique Hotel Campo de' Fiori), מלון 3 כוכבים בקרבת כיכר השוק.
 
מלון מומלץ במרכז רומא   מלון מומלץ במרכז רומא
בתי מלון מומלצים במרכז העיר  מלון פלאצו נאבונה (מימין) ומלון בוטיק קאמפו די פיורי (משמאל)


מידע נוסף

עוד על רומא בסדרת הכתבות הבאות: אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.מספר צפיות: 25705
100370
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
כפרי הנופש סנטר פארקס
החופשה המשפחתית המושלמת!
כן, זה מעניין אותי!