www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

סיור ברומא - מקומות מיוחדים


סיור ברומא - 
המקומות במיוחדים בעיר
מאת: אלון איקן


בכתבה זו נצא לסיור בכמה מהאזורים היותר מרתקים של רומא, לטעמי. חלקם בעלי אווירה איטלקית חמה, כמו רובע טְרָאסְטֶבֶרֵה, ואילו חלקם האחר יוקרתי ואלגנטי, כמו השדרות של צפון רומא. ברובע אאור, רובע שנוי במחלוקת, תמצאו שילוב בין אדריכלות וגישה אורבנית מימי רומא העתיקה למוטיבים ארכיטקטוניים מודרניים.
לסיום, אי אפשר בלי כמה מילים נוקבות על נפלאותיה ומגרעותיה של התחבורה בעיר הנצח. 


בתים צבעוניים באזור טְרָאסְטֶבֶרֵה, רומא
בתים צבעוניים באזור טְרָאסְטֶבֶרֵה, מעבר לנהר הטיבר  (צילום: אלון איקן)
 

טְרָאסְטֶבֶרֵה - נשמתה של רומא

תושבי רומא ידועים בגאוותם האדירה על עירם ועל עצמם, בהיותם בעלי מסורת כה ארוכת שנים ומרשימה. מפתיע לעיתים כי תושבי רומא הגאים ביותר, אלו המגדירים עצמם כרומאים המקוריים, נמצאים דרומית לגבעת הג'אניקולו, בעיקול נהר הטֶבֶרֵה (טיבר). אזור זה נקרא טְרָאסְטֶבֶרֵה (Trastevere), שמשמעו "מעבר לטֶבֶרֵה".
 
מדובר ברובע מקסים של מבוך סמטאות צרות, כיכרות ציוריות ואווירה מיוחדת. שכונה ענייה ומוזנחת בעבר, היום טראסטברה אופנתית יותר מתמיד, מוצפת אווירה איטלקית חמה וצבעים משכרים. בעודכם אובדים במבוך הסמטאות הזה, עם גביע גלידה רומאית עמוסה, תיתקלו בסצינות טיפוסיות מחיי רומא- שכנים קוראים זה לזה מהחלונות הציוריים, צעירים דוהרים על ווספות ברחובות הצרים וזקנות מאכילות חתולים בפתחי הבתים. אם יתמזל מזלכם תקלעו למאורע שכונתי חביב, ואם כן כנראה ותוזמנו להצטרף. זהו הקסם האמיתי של השכונה הקסומה הזו- תמצאו כאן אתרים ציוריים, אך גם הזדמנות לטעום מרומא האמיתית, החמה והמזמינה.
 
אל תשכחו לבקר בכיכר סנטה מריה אין טראסטברה (Santa Maria in Trastevere) היפה במיוחד בלילה, כשהיא מוארת באור יקרות.
בקצה הטראסטברה, לפני מדרונות גבעת הג'אנקולו, תמצאו את הגן הבוטני (Orto Botanico) הנאה של רומא ואת וילה פרנזינה (Villa Farensina). וילה זו היא אתר חובה, שכן היא מצופה מבפנים בפרסקאות מדהימות, מעשה ידי רפאל ותלמידיו. ציור הפרסקו המפורסם ביותר נקרא "ניצחונה של וונוס".
 
דרך יעילה להגיע לטראסטברה הוא טראם מספר 8, היוצא מלארגו די טורה ארג'נטינה, במרכז העיר.
לינה ברובע טראסטברה
 
כיכר סנטה מריה אין טראסטברה, רומא
המזרקה בכיכר סנטה מריה אין טראסטברה  (צילום: אלון איקן)
 

יקבים ויין 

צפון רומא - אלגנטיות אירופאית

ממרומי גבעת קווירינלה עד לפיאצה ברבריני, מהמדרגות הספרדיות לאורך ויה ונטו (Via Veneto) המפוארת, פורשת בפניכם רומא את הדולצ'ה ויטה האיטלקית המסחררת. כאן לא מדובר בעתיקות בנות אלפי שנים, כנסיות רנסאנס או ארמונות בארוק, אלא בתענוגות החיים המודרניים. רדו אט אט ממגדל השן האינטלקטואלי אליו יכולה רומא להוביל אתכם. השתחררו והתמכרו גם לקניות בבוטיקים נוצצים, קפה ארומטי בבית קפה יוקרתי או לילה במלון מפואר, כמיטב המסורת האירופאית. ברומא, לעיתים קל לשכוח את זה, אך אתם עדיין באירופה וזה בהחלט אומר הרבה. אין זה אומר שלא תמצאו כאן ארמונות מדהימים, כנסיות יפות וכיכרות מרשימות, אולם כאן לא שולטת תיירות ההמון - זהו תחום השיפוט של הדולצ'ה ויטה.  
 
לטעמי, אין תענוג גדול יותר מהליכה תחת גשם שוטף במורד המדרכות הציוריות של שדרת ויה ונטו המדהימה והאלגנטית, בעודכם מציצים לראות אנשים לוגמים קפה חם או שוקו בבתי המלון המפוארים, המעטרים את הרחוב לכל אורכו. חיוכים עם שפם שוקולד מחייכים מבין הוילונות האדומים, הנופלים באצילות עד לרצפה, והאור הצהוב והרך כאילו קורא לכם להיכנס. בהחלט, כיף להתמסר לתחושה המשכרת הזו, ולהחליט שגם לכם מגיעה לגימה מקפה משובח בבוקר גשום שכזה, ואם כבר, למה לא לעשות זאת בתפאורה מרגשת של אירופה הקלאסית באחת מהשדרות האלגנטיות ביותר ביבשת?
בתי מלון באזור ויה ונטו
 
מלון יוקרה בשדרת ויה ונטו, רומא
מלון יוקרה בשדרת ויה ונטו  (צילום: אלון איקן)
 
רומא היא אירופה במיטבה - אתרים מרשימים מהעבר המפואר, אומנות סוחפת ובהכרח גם שדרות מפוארות, ארוחות שחיתות המענגות את החך, ובתי מלון מן הטובים והמפוארים שתפגשו. רומא היא גם שם נרדף ל"שופינג" ומהווה בעיני רבים בירת אופנה עולמית. מעצבים מוכשרים, בעלי שם עולמי, חולשים על רחובותיה. חנויות אופנה יוקרתיות תוכלו למצוא כאן כפטריות לאחר הגשם. צפון העיר האלגנטי הוא בהחלט אזור לחמם בו את כרטיס האשראי.
 
בכל הקשור לקניות ויה דאי קונדוטי (Via Dei Condotti) היא גולת הכותרת. הרחוב הצר, נפרש תחת המדרגות הספרדיות, ואוצר בתוכו שלל חנויות יוקרה מרשים. באם עייפתם ממסע הקניות המפרך ואם אתם וכרטיס האשראי שלכם צריכים לנוח מעט, התרפקו על המדרגות הספרדיות המפוארות או הסתובבו בגני פינצ'ו (Pincio) המקסימים.
* על גני פינצ'ו והמדרגות הספרדיות בכתבה רומא של פיאצות, גנים ומוזיאונים
 
אזור נוסף מקסים, בצפון רומא, המשדר הרבה פאר ורשמיות, הוא אזור פיאצה דל קווירינלה. כיכר מדהימה זו, מעוטרת אובליסק מקסים ונשקף ממנה נוף מרגש של גגות העיר והקופולה (כיפה) של סן פייטרו.
פאלאצו קווירינלה (Palazzo Quirunale) המרשים, משמש כמעונו הרשמי של נשיא איטליה. אם תגיעו לכיכר בשעות הערב ייתכן ותיתקלו בקבלת פנים רשמית או בקונצרט בכנסייה הסמוכה. תוכלו לעבור ולבחון את מכוניות היוקרה החולשות על הכיכר ואת האנשים ההדורים המתגודדים בה, לאור פנסי הרחוב הנאים שלה. 
 
בעודכם צועדים ברחובות צפון העיר האלגנטיים בין בנקים מפוארים, מסעדות יוקרתיות, בתי מלון ייחודיים ואווירה ניצחת של כסף וסטטוס, זכרו כי גם זו רומא האמיתית, בין אם זה לטעמכם או לא.
 
 
פאלאצו קווירינלה, רומא
פאלאצו קווירינלה לאור פנסי הרחוב  (צילום: אלון איקן)
 

רובע אאור

אין ספק שמכל פניה של רומא, אאור מסמלת את זו השנויה במחלוקת ביותר. אאור מסמלת את הפשיזם ואת כל המשתמע ממנו. מחד, אאור מסמלת זיכרונות מתקופה מסוימת של זוהר והאדרה של התרבות האיטלקית המפוארת, אך מצד שני, האדרה שהגיעה לעיתים למימדים גרוטסקים, מלווה בדיקטטורה צבאית חזקה.
ראשי התיבות EUR משמעותם - אספוזיציונה אוניברסלה די רומא (Esposizione Universale Roma), כלומר התערוכה הבינלאומית של רומא.
ואכן, רובע מרתק זה נבנה עבור התערוכה הבינלאומית, שרומא הייתה צפויה לארח בשנת 1942. התערוכה, כמובן, לא התקיימה, עקב מלחמת העולם השנייה, אולם רומא נותרה עם רובע מרשים, מעניין ומעט גרוטסקי. הסימטריה ומבני הציבור הלבנים הענקים, לצד בנייני מגורים ושדרות מגוננות, הם תוצאה של שילוב, בין אדריכלות וגישה אורבנית מימי רומא העתיקה למוטיבים ארכיטקטוניים מודרניים (עד כמה שניתן לומר זאת על האדריכלות באותה תקופה). התוצאה מעט מביכה, אך עם זאת מעניינת ושווה ביקור, במיוחד לחובבי אדריכלות ואורבניזם.
 
שימו לב לבניין המיוחד, הקרוי הקולוסיאום המרובע, אשר ניחן בשורות חלונות קשתיים, המסודרים באופן דומה לאלו שבקולוסיאום. צבעו לבן ומארבעת צדדיו דמויות מפוסלות עם סוסים.
באאור תמצאו כמה מפניני האדריכלות המודרנית העכשווית של רומא, בהם, פאלאצו ENI (Palazzo ENI), בעל החזית הכחולה, המשתקפת במי האגם המלאכותי, לרגליו הוא שוכן.
 

אאור מדגימה שגם גרוטסקיות היא נחלתה של רומא. אמנם נדמה כי אדריכלות גרוטסקית לא מושלת בכיפה, אולם מנקודת מבט מסוימת רומא היא עיר גרוטסקית במהותה. כל שליט ניסה לפאר את רומא, מעבר למה שהיה מקובל באותה התקופה, בין אם היה זה הקיסר, האפיפיור או הדוצ'ה. התוצאה הייתה מבנים שלא תאמו את קנה המידה של הבנייה באותה תקופה. למרות שהיום מבחינתנו כנסיית סן פייטרו או הקולוסיאום הם חלק מהנוף הרומאי הטיפוסי, כנראה שבתקופה שבה הם נבנו הם נחשבו לחריגים ואולי אף שנויים במחלוקת.

 

ברובע אאור שלוש תחנות מטרו, אך המומלצת ביותר היא EUR Palasport. על מנת להתמצא מעט ברובע, תמצאו מפה מפורטת של הרובע, בחלקו המערבי של האגם המלאכותי, ליד בניין Banca di Roma.

הקולוסיאום המרובע, רומא

הקולוסיאום המרובע, חלונות קשתיים המזכירים את הקולוסיאום המקורי  (צילום: אלון איקן)

 

מקרונות לעקרונות - דעה נוקבת על התחבורה בעיר הנצח

ככל מטרופולין מודרני אחר, רומא מתהדרת במערכת תחבורה ציבורית רחבה, הכוללת שני קווי מטרו, מספר קווי רכבת קלה, קווי אוטובוסים רבים מאוד ואף מערכת רכבות פרברים. שני קווי המטרופוליטנה של רומא (Metropolitana di Roma) חוצים זה את זה תחת תחנת טרמיני (Stazione Termini), תחנת הרכבת המרכזית של רומא. נסיעה במטרו של רומא יכולה להיות חוויה טראומטית למדי.
קרונות הקו הכתום, החדיש מבין השניים, נוחים וממוזגים. עם זאת בשעות העומס הם הופכים לקופסאות סרדינים, שבקושי ניתן לנשום בהן.
הקו הכחול הוא גלריית אומנות מזעזעת, בה כל קרון מתפקד כגלריית גרפיטי נפרדת, המציגה לראווה את עבודותיהם של מאות פורעי חוק אנונימיים, בעלי כשרון שנוי במחלוקת.
הרכבות מגיעות בתדירות נמוכה ולחץ רב נוצר על הרציפים. כל רכבת מעוררת קרב חסר חוקים כדי לעלות לרכבת הצפופה. נראה כי הקהל זנח את כבודו העצמי- על מה אתם נלחמים? כל הקרב הזה רק כדי להגיע מזיעים ומתנשמים ליעדכם? האם האירו הבודד ששילמתם בכלל שווה את מפח הנפש?
כדי לסכם את התיאורים המצמררים הללו, אנא הניחו כי הרומאים בנו את עירם הענוגה על מנת שתוכלו ליהנות ממה שיש לה להציע מעל פני האדמה ולצמצם מגע עם מה שתחתיה. במידה ויש לכם דחף בלתי נשלט לצלול למעמקי הגלריות התת קרקעיות של רומא, אתם בוודאי תעריכו יותר טוב את מה שנמצא מעל והימנעו משעות העומס בכל מחיר.
לינה בקרבת תחנת הרכבת טרמיני
 
המטרו בקו הכתום, רומא
המטרו בקו הכתום חולף ברציף  (צילום: אלון איקן)
 
אוטובוסים הם דרך טובה לנוע ממקום למקום ולחוות את העיר באותו זמן. טרמינל האוטובוסים המרכזי ממוקם בפיאצה דה צ'ינקווצ'נטו, מחוץ לתחנת הרכבת טרמיני.
מומלץ לנסוע בקו 64 לוותיקן. זוהי דרך טובה לראות את העיר ולחוות את אופי תושביה. אין רחמים בקרב על העלייה לאוטובוס הזה, שחביב על מקומיים ותיירים כאחד.
 
נושא מעניין אחר לדון בו הוא תחנת הרכבת המרכזית טרמיני. על אף שהיא מושכת לסביבותיה תופעות חברתיות לא נעימות (כגון מהגרים, סוחרי סמים, זונות ושילובים שונים בין כל אלו), היא יכולה להיות מתוארת כמרכז תחבורה מסילתית יעיל, מזמין, מודרני, נוח לשימוש ומעוצב בטוב טעם. רכבות מרחבי המגף האיטלקי, כמו גם רכבות מקומיות ובינלאומיות, עוברות או מסיימות נסיעתן בטרמינל שוקק פעילות זה.
עם בתי הקפה, המסעדות והחנויות שלה, תחנת טרמיני משמשת גם כמרכז מסחרי מאובזר היטב. במידה ויש לכם רכבת לעלות עליה וגם אם לא, אל תפספסו ביקור ביצירה התחבורתית הנפלאה הזו.
 

בניגוד לתחנת טרמיני, התחנות היותר קטנות של רומא כמו טראסטברה, טוסקולנה וטיבורטינה הן גלריות גרפיטי מלוכלכות למדי. אם הייתי רוצה לראות גרפיטי ולהריח ריחות שלא אתאר כאן בפרוטרוט, הייתי הולך לשירותים הציבוריים. לכן מומלץ להימנע מתחנות אלה, אלא אם כן אתם חפצים לסייר במערכת רכבות הפרברים של העיר (דבר מובן לחלוטין) או באזורי השיכונים הציוריים של העיר (גם כן דבר מובן בהחלט).

 

הכניסה למטרו בפיאצה רפובליקה, רומא
הכניסה למטרו בפיאצה רפובליקה  (צילום: אלון איקן)

 

טיפים "למסתבכים" ברחובותיה של רומא

*         לפני תחילת הטיול מומלץ להצטייד במפת תחבורה של העיר.
*         בתחנות המטרופוליטנה מחלקים מפה של המטרפוליטנה וקווי רכבת הפרברים (Passante Ferroviaria). בתחנות הרכבת מחלקים מפה מקיפה הכוללת אוטובוסים, אוטובוסי לילה, רכבות פרברים ואת המטרופוליטנה.
*         התחנות הנגישות ביותר לתייר הן תחנת טֶרְמיני (Termini) וכן תחנת רומא צפון (Roma Nord), הנמצאת ביציאה הצפונית של פיאצה דל פופולו.
*         במרכז רומא הליכה ברגל היא האופציה הטובה ביותר. לינה במרכז העיר רומא
*         תחנות המטרופוליטנה מפוזרות ליד מוקדי תיירות מרכזיים, ולכן מומלץ ביותר להשתמש בעיקר בה.
*         תחנות המטרופוליטנה השימושיות ביותר לתייר הן:
תחנת Colosseo - בסמוך לקולוסיאום ולפורום הרומאי.
תחנת טרמיני - משרתת גם את תחנת הרכבת. לינה בקרבת תחנת הרכבת טרמיני
תחנות Barberini ו- Spagna - משרתות את צפון רומא האלגנטי, במרחק הליכה מפיאצה נבונה ומרכז העיר.
תחנת Flaminio - בצמוד לפארק וילה בורגזה.
תחנת Ottaviano - במרחק קצר מהוותיקן ומבצר סנט אנג'לו.
תחנת San Giovanni - סמוכה לכנסיית סן ג'ובאני המדהימה.
 
בעודכם הולכים ברחובות רומא תבינו את ממדיה, גם בכל הקשור לתנועת המכוניות. איטליה, כידוע, מקדשת את הרכב ובאופן לא מפתיע כמות המכוניות בעיר אדירה והנהגים אינם בדיוק מופתיים.
עצה מבעל ניסיון, היזהרו מאוד בזמן חציית כביש סואן, אך עם זאת אל תפגינו לעולם היסוס. במקום בו אין רמזור (ויש רבים כאלה), הנהגים הרומאים אינם עוצרים באדיבות להולכי הרגל. יש ללכת באופן בטוח וללא היסוס למרכז הכביש. במידה ויש נהג שאינו נראה מגיב לנוכחותכם על הכביש עצרו ואז המשיכו בחצייה. בכל אופן, אם תישארו על המדרכה עד שמישהו יעצור לכם, אתם עלולים להזדקן על המדרכה ולהתעורר בחפירה ארכיאולוגית עוד 2,000 שנה. מצד שני אולי בכך תזכו למקום של כבוד במוזיאון רומאי עתידני... 

 

 היכן מומלץ ללון ברומא?

רומא היא עיר גדולה ולכן לא ניתן להגיע ברגל לכל אתריה היפים, ולכן מומלץ ללון בקרבת תחנת הרכבת המרכזית רומא טרמיני (Roma Termini), ממנה יוצאות רכבות ליעדים שונים באיטליה, כולל שדה התעופה, ובה עוברים קווי המטרו איתם ניתן להגיע לכל מקום בעיר. אם אתם קלי רגליים תוכלו להגיע מכאן לחלק ניכר מאתרי התיירות המפורסמים גם ברגל.
לינה בקרבת תחנת הרכבת טרמיני
להלן שני בתי מלון מומלצים באזור זה, מרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת:
 
מלון רומא גלאם (Rome Glam Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בקרבת תחנת טרמיני. במלון חדרים וסוויטות גדולות, המתאימות גם למשפחות, כולם ממוזגים, נקיים ומעוצבים בקפידה. בחדר גם פינת קפה ותה ומיני בר בחינם. ארוחת הבוקר עשירה יחסית.
מלון רומא גלאם – השוואת מחירים
 
מלון ארטמיד (Hotel Artemide) הוא מלון 4 כוכבים, בבניין מהמאה ה- 19, המציע גם מרכז בריאות וספא (סאונה, אמבט עיסוי, חמאם טורקי ומגוון טיפולים). החדרים והסוויטת ממוזגים וכוללים מיני בר חופשי ופינת קפה ותה. מזנון ארוחת הבוקר עשיר וניתן ליהנות גם מבר-מסעדה Ambrosia הממוקם על הגג ומציע תצפית יפה על העיר.
מלון ארטמיד – השוואת מחירים


מלון מומלץ ברומא   מלון מומלץ ברומא
מלון מומלץ ברומא   מלון מומלץ ברומא
בתי מלון מומלצים במרכז רומא - מלון רומא גלאם (למעלה), מלון ארטמיד (למטה)

מידע נוסף
לינה במרכז העיר רומא
 

עוד על רומא בסדרת הכתבות הבאות: 
הקולוסיאום ברומא


אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.

לקריאת כתבות נוספות של אלון
מספר צפיות: 18858
4653