תכנון חופשת סקי
מאת: כרמית וייס


אם החלטתם לצאת לחופשת סקי ולהבין אחת ולתמיד מהו השיגעון הזה, כתבה זו מיועדת עבורכם. ננסה להבין: מתי כדאי לצאת? על מה חשוב להקפיד? ממה יש להיזהר? היכן יקר והיכן זול? ושאלת השאלות – כמה זה עולה לנו? חופשת סקי כבר אינה תענוג לעשירים בלבד.


בסדרת כתבות ננסה ללמד אותכם כיצד ניתן לעשות זאת נכון יותר וחסכוני יותר.
 
חופשת סקי עם ילדים
חופשת סקי לכל המשפחה, איך עושים את זה נכון?  (צילום: MaxTopchij)


 ברירת מחדל
 
חופשת סקי, אם רוצים לתכנן אותה היטב, היא עולם ומלאו. מגוון היעדים הוא עצום, מגוון סוגי החופשות הוא גדול, וכך גם ההפרשים במחירים. כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורכם, חשוב קודם כל להגדיר היטב מה אתם רוצים מהחופשה שלכם, וזה כולל מספר נושאים במקביל:
1 - מתי אתם רוצים ויכולים לנסוע.
2 – משך הזמן העומד לרשותכם.
3 - התקציב שאתם רוצים להקדיש לחופשה.
4 - ניסיון ויכולות הגלישה שלכם.
5 - מה חשוב לכם בחופשת הסקי.
 
אנסה יחד לפרוט כל אחת מהשאלות הללו, להבין את היתרונות אל מול החסרונות ולנסות להחליט מה הכי מתאים עבורכם.
 
אתר הסקי גראנד ואלרה, אנדורה
אתר הסקי גראן ואלירה באנדורה, מחירים זולים יחסית (צילום: Canon)
כתבה על אתרי סקי באנדורה

 

1 - מתי נוסעים לחופשת סקי

איזו שאלה, חורף כמובן, כשיורד שלג!
לא מדויק. בואו נהפוך את כדור הארץ ונקבל שלג בקיץ. הקיץ שלנו, החורף שלהם. אולם לנו, תושבי חצי הכדור הצפוני, החורף הוא העונה הטובה ביותר בה נקבל שלג במרחק לא גדול מכאן. 
 
אתרי הסקי באירופה הם הקרובים אלינו ביותר, אבל תוכלו למצוא בחורף עוד אתרים רבים וטובים אם תרחיקו עד ארצות הברית וקנדה. באתרים של חצי הכדור הצפוני עונת הסקי מתחילה בדרך כלל בדצמבר ומסתיימת בתחילת אפריל. אתרים גבוהים מאד יכולים להתחיל את העונה אפילו בנובמבר ולמשוך אותה אל תוך חודש מאי. בתחילת ובסיום כל עונה (מה שמכונה "שולי העונה"), בכל אתר בהתאם לעונה שלו, קיים סיכון שכמות השלג ואיכותו יהיו פחותים. ישנם אתרים אחדים שלצדם מתנשא קרחון, עליו ניתן לגלוש, וזה מבטיח שלג גם בשולי העונה ובחלקם אפילו גלישה בקיץ, אם כי במרחב מוגבל מאד.
גורם נוסף שעלינו לקחת בחשבון, בבואנו להחליט מתי נוסעים, הם מועדי חופשות החורף של המקומיים ותושבי המדינות השכנות. אלו נוהרים אל אתרי הסקי, מה שמקפיץ את המחירים, ועלול לגרום לעומס באתר ובכבישי הגישה אליו. לכן עדיף לא להגיע בחופשת חג המולד + ראש השנה האזרחי (אמצע דצמבר עד תחילת ינואר) ובחופשות החורף של האירופאים (התאריכים משתנים ממדינה למדינה, בדרך כלל בפברואר).
 
סקי באישגל
אתר הסקי אישגל - עונת גלישה ארוכה באחד האתרים הפופולריים באירופה  (צילום: ליאת בן צור)
 

2 - כמה זמן צריך

מרבית חופשות הסקי, שלנו הישראלים וגם של שכנינו באירופה, הן חופשות בנות 8 ימים, משבת לשבת או מראשון לראשון. אנחנו נוכל לגלוש מתוך שמונת הימים הללו בשישה ימים, ואת שאר הימים נאלץ להקדיש לטיסות, נסיעות והתארגנות באתר. גולשים זריזים ויעילים במיוחד, בעיקר אלו שיש ברשותם ציוד סקי, יצליחו אולי "לגנוב" עוד כמה שעות גלישה ביום הראשון או האחרון, אבל אל תבנו על זה יותר מידי. 
אותם מאושרים, שאין להם מגבלות תקציב וזמן, יכולים לצאת ליותר משמונה ימים. אבל כדאי לזכור ששישה ימי גלישה הם מאמץ פיזי לא קטן, שסביר להניח יותיר אותכם נטולי כוחות בסיומו. על פי הסטטיסטיקה מרבית הפציעות, קורות בסוף היום השלישי וביום הרביעי, כשהגוף עייף והשרירים לא תמיד מגיבים כמו שהייתם רוצים. אם אתם נוסעים ליותר משישה ימי גלישה, יהיה נבון מצדכם לקחת לכם יום או חצי יום של מנוחה באמצע. 
 
אלו שאינם יכולים, מסיבות שונות (תקציב, עבודה, משפחה), לעזוב הכל לשמונה ימים, בהחלט יכולים לצאת גם לתקופות קצרות יותר של מספר ימים ואפילו סופי שבוע באים בחשבון. במקרים כאלו כדאי לשקול נסיעה לאתרים קרובים יותר אלינו, ואפשר גם להסתפק באתרים קטנים.
 
מלון קמפינסקי בבנסקו והגונדולה לאתר הסקי
מחירי הסקי בבולגריה זולים יחסית -
מלון קמפינסקי גראנד ארנה והגונדולה לאתר הסקי בנסקו הצמודה אליו 
(צילום: Kempinski Hotel Grand Arena
 
 

3 - כמה זה עולה לנו

חופשות סקי הן עסק לא זול, כמו כל חופשה אחרת, אבל ממש לא חייבים להיות בעשירון העליון בשביל לצאת לחופשת סקי. חשוב להבין שפערי המחירים יכולים להגיע לפי שניים, עבור אותה תקופה ואותו אתר בדיוק. ילדים מקבלים הנחות גדולות בסקי פס ובהשכרת ציוד. גם השכרת דירה יכולה להוזיל משמעותית את המחיר למשפחות גדולות.
 
אם אינכם מוגבלים במזומנים יש להניח שתוציאו סכום של 1200-2000 אירו לחופשה של שמונה ימים באירופה, באחד הקלאבים הטובים או בקבוצת סקי מאורגנת עם הדרכה בעברית.
אם תיסעו בדילים המוצעים על ידי מספר ספקי תיירות, תשלמו בעונת השיא 1100 – 1600 אירו (כולל הדרכה וציוד) או מעט פחות מחוץ לשיא העונה.
בארגון עצמי של חופשה, תוך תכנון קפדני ובהתפשרות קלה על סעיף זה או אחר, תוכלו להוזיל עלויות ולהגיע לסכום של 900-1100 אירו (כולל ציוד והדרכה).
מחירים אלו מתייחסים לחופשות במערב אירופה. באתרים של מזרח אירופה, אנדורה וטגאורגיה, מחירי החופשות נמוכים יותר.
אם יש ברשותכם ציוד סקי (נעליים ומגלשיים) ואם אינכם זקוקים להדרכה, תוכלו להוזיל עוד 150-200 אירו מהמחירים שלמעלה.
ישנם אתרי סקי יוקרתיים, המושכים אליהם קהל אמיד יותר, והם יקרים בצורה משמעותית בכל הפרמטרים. אם אתם רוצים לחסוך, התרחקו מהם.
 

כמה שווה חיוך של אושר? גולש צעיר באתר הסקי סקיוולט שבאוסטריה   (צילום: כרמית וייס)
 

חופשת סקי בקלאב

החופשות שבמרבית המקרים יהיו היקרות ביותר הן אלו של הקלאבים השונים (קלאב-מד, קלאב-וולטור וכד'), שהמחירים בהם נעים סביב 1400 – 2000 יורו, והכל כבר כלול. בשולי העונה, בדקה ה- 90 ובקלאבים הפחות יוקרתיים אפשר למצוא גם מחירים זולים יותר. קלאב UCPA הוא קלאב לצעירים (וצעירים ברוחם), בו המגורים הם בתנאי אכסניה והמחירים זולים משמעותית.
 

דילים לחופשת סקי

רבים בוחרים באפשרות זו מטעמי נוחות ו"ראש שקט". המחירים בדרך כלל יהיו זולים יותר ממחירי הקלאבים. חלק מהדילים כוללים רק טיסה, העברות ולינה, חלקם כוללים גם סקי פס, וחלקם כוללים הכל. בחלק מהדילים יש מלווה מטעם החברה, שיכול מאד לעזור לחסרי ניסיון או לאלו מכם שאינם דוברי אנגלית.
כדאי שתהיו מודעים לכך שלפעמים המחיר הזול מושג על ידי נסיעה לאתרים קטנים ופחות מפותחים, לינה במלונות ברמה נמוכה, בעיירות מרוחקות מאתר הסקי, ועוד שלל טריקים, בעזרתם מגיעים למחיר הזול. במקרים אחרים המחיר הזול, אותו תראו בפרסומים, הוא רק הבסיס עליו תאלצו להוסיף הוצאות נוספות.
 

קבוצות מאורגנות לחופשת סקי

מספר חברות ישראליות מוציאות קבוצות מאורגנות עם הדרכה בעברית, שמתאימות במיוחד למשפחות עם ילדים שאינם דוברי אנגלית. קבוצות אלו יוצאות בדרך כלל בחופשות חנוכה ופורים, והן כוללות שמירה והעסקה של הילדים גם מחוץ לשעות הגלישה. בגלל ריבוי הילדים הן זכו לכינוי קייטנות סקי. זוהי אופציה מצוינת, אם כי לא זולה, למי שחשובה לו הדרכה בעברית.
 
חופשת סקי עם הדרכה בעברית
ילדים יפיקו הרבה תועלת מהדרכה בעברית  (צילום: Dougberry)
כתבה על חופשות סקי עם הדרכה בעברית
 

חופשת סקי בארגון עצמי

יותר ויותר גולשים מעיזים לתכנן את חופשתם לבד, וכאן ניתן להגיע למחירים הזולים ביותר. זו אינה משימה מסובכת, אך היא בהחלט דורשת מעט ניסיון או לימוד מניסיונם של אחרים. לא ניכנס כאן לאיך עושים זאת, רק נאמר שניתן לחסוך בעלויות סכומים משמעותיים על ידי חיפוש והכנה מדוקדקים. התפשרות קלה על סעיפים שחשובים לכם פחות (לאחד זה יהיה אוכל, לשני לינה ולשלישי שניהם גם יחד), יכולה להוזיל משמעותית, ועדיין אתם עושים סקי. יציאה בדקה ה- 90, אם מצאתם כרטיסי טיסה זולים, יכולה גם היא לחסוך רבות, אבל מתאימה רק לספונטניים שבכם.
 
שימו לב, בשלושת האופציות הראשונות, היזהרו מקניית חתול בשק. הקפידו לקרוא היטב את האותיות הקטנות ואל תהססו לרדת לפרטים הקטנים ביותר. כדאי גם לבדוק היטב כמה תשלמו במקרה של ביטול החופשה. אם אתם מתכננים את חופשתכם לבד, המרכיב היחיד עליו תצטרכו לשלם מראש הוא הטיסה ולפעמים גם הלינה, וזהו יתרון.
 

4 - גולשים מתקדמים לעומת גולשים מתחילים

גולשים מתקדמים, שכבר צברו מספר שבועות של גלישה, יעדיפו בדרך כלל לגלוש באתרים גדולים. אתרים אלו מציעים מסלולים באורך כולל של מאות קילומטרים, או סקי פס משותף למספר אתרים, ומאפשרים גלישות ספארי כמעט ללא חזרה על מסלולים. הם גם יכולים לוותר על הדרכה (אם כי תמיד יש מה ללמוד ולשפר סגנון).
גולשים מתחילים יכולים בהחלט להסתפק באתרים קטנים יותר. בימים הראשונים הלימוד הוא על מסלולי לימוד, ורק לאחר מכן מתחילים בהדרגה לצאת למסלולים הכחולים. מתלמדים בעלי תפיסה מהירה וכושר גופני טוב יוכלו בסוף השבוע הראשון לטעום גם מהמסלולים האדומים. ועדיין ממש אין צורך בהרבה מסלולים. אתרים קטנים הם זולים יותר, ובקטגוריה זו בהחלט ניתן לשקול יציאה לאתרים הקטנים של אנדורה, צ'כיה, רומניה, בולגריה או סלובניה.
לגולשים מתחילם ממש אסור לוותר על הדרכה! ונדגיש שוב, אל תוותרו על הדרכה! רבים חושבים שאפשר לעלות ברכבל ו... "כבר נרד איכשהו עם כח המשיכה", אבל אז הם מגלים שכח המשיכה מושך חזק מידי...
כתבה על אתר הסקי בנסקו בבולגריה  |  כתבה על אתר הסקי שפינדלרוב מלין בצ'כיה
 
סקי סרפאוס-פיס-לאדיס
אזור הלימוד לילדים באתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס באוסטריה, המתאים לכל הרמות  (צילום: כרמית וייס)

5 - מה חשוב בחופשת סקי

חשוב הסקי, כמובן, אבל לרובנו חשובים גם דברים נוספים. ופה סביר להניח נמצא את השונות הגדולה ביותר בין הגולשים: הצעירים, ולא רק הם, לא יתפשרו על אפרה-סקי תוסס, ואילו משפחות עם ילדים יעדיפו הדרכה טובה לילדים. חובבי הגורמה לא יתפשרו על ארוחות במסעדות, בעוד אחרים יהנו לקנות בסופר המקומי ולבשל לעצמם משהו קל. אוהבי הפינוקים ירצו מלון עם ספא, קרוב למרכז העניינים, ואילו אחרים יעדיפו דווקא דירה או חדר בעיירה שקטה. ויש את אוהבי הקלאבים, שם הכל נמצא תחת קורת גג אחת.
כאן אין חוקים, וכל אחד יעשה כטוב על ליבו ועל כיסו. לבחירות שתעשו תהיה השפעה מכרעת גם על תקציב החופשה כמובן. מי שמוכן לוותר על חלק מהפינוקים יכול לחסוך, והרבה.
 
יש עוד המון פרטים קטנים עליהם לא דיברנו, כמו למשל, האם רוצים גם לטייל בסביבה, להיכן יש טיסות זולות, מי נוסע אתכם, איך אתם אוהבים את הסטייק שלכם (סליחה, את זה המלצר כבר ישאל אתכם...). על כך, ועל שאלות אחרות שבוודאי נשארו פתוחות, תוכלו לקרוא בכתבות הבאות. 
 

כתבות המשך

לנפץ מיתוסים בסקי
כתבות על סקי עם ילדים ונוער
כתבות על יעדים לחופשת סקי

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר