טורקיה: טיול אופניים מאנטליה

טיול אופניים בהרי הטאורוס בטורקיה
מאת: עומר יגאל


באנטליה יש הרבה יותר מבתי מלון מפנקים וממתחמי נופש "הכול כלול". סביבתה שופעת נופים מרהיבים, יערות אורנים אין סופיים, הרים גבוהים ומושלגים, מים זורמים ושוצפים, כפרים הרריים וציוריים ושבילי רכיבה אתגריים. בטיול אופניים מרתק ומפתיע בהרי הטאורוס, לאורך נהר הקופרולו, אפשר לחוות מקרוב את אנטליה האחרת.


כשהמנהל בעבודה שאל כבר בפעם השלישית, מה קורה עם המסמך על הכשל בפרויקט האחרון, החלטתי שהגיע הזמן לניקוי ראש אמיתי. כזה שיש בו טבע, נופים מרהיבים, שקט, אווירה של חו"ל והכי חשוב  שני גלגלים.
 
קניון נהר קופרולו בהרי הטאורוס, טיול אופניים במרחק נסיעה קצר מאנטליה (צילום: guvel Ozdemir)


טיול אופניים בהרי הטאורוס – מתחילים באנטליה ורוכבים לאורך נהר הקופרולו  
להגדלת המפה לחצו למעלה מימין
 

טיולי אופניים
 
הסכום שרעייתי הקציבה לנסיעה היה מצומצם וזמני היה קצר וכך, לאחר התייעצות עם ידידי מהחברה להגנת הטבע, אריה אלאלוף, מדריך טיולים ומומחה לטורקיה, נולד הטיול להרי הטאורוסארזתי את אופני ההרים המשודרגות שלי, הוספתי כמה חטיפי אנרגיה, פירות יבשים, שק שינה ועזרה ראשונה ויצאתי את ביתי. טיסה של שעה מתל אביב הנחיתה אותי בעיר אנטליה, בין הערים המרכזיות בטורקיה.
 

אנטליה האחרת

אנטליה מצטיירת לרובנו כעיר חוף שוקקת נופשים ישראלים, שהגיעו אליה ב"דיל" הכולל טיסה, מלון, אוכל, קניות וחוף  במחיר של יום באילת. לשמחתי, אני הגעתי לאנטליה אחרת. אנטליה של יערות אורנים אין סופיים, הרים גבוהים ומושלגים, מים זורמים ושוצפים, כפרים הרריים ציוריים ושבילי רכיבה אתגריים. לקחתי את הדולמוש  האוטובוס המקומי  ולאחר כשעתיים הגעתי אל עיירה ציורית, היושבת על גדות נהר מדהים, הנקרא קופרולו (Köprülü), שפירושו "הנחל עם הגשר".
נהר הקופרולו בהרי הטאורוס, טורקיה
 
נהר הקופרולו, ההרים המושלגים והאופניים שלי (צילום: עומר יגאל)
 

לאורך נהר הקופרולו

קמתי בבוקר ויצאתי לטיפוס ארוך ומתמשך, בשביל שהתפתל אל כפר בלב ההרים, סלגה (Selge) שמו. עלייה של שעתיים לגובה 1,300 מ’, הביאה אותי למבנה עצום, בנוי מאבני גזית ענקיות. היה זה תיאטרון רומי עתיק ששכן בלב כפר מוזנח, שבתיו העלובים היו היפוך מושלם לעוצמה ששידר המבנה המרשים. המשכתי בדרכי, בין שלוחות ההרים, חוצה את הנחלים הקטנים המזרימים את מי הפשרת השלגים הנוצצים במעלה ההר ומורחים את אופניי בשכבת בוץ חומה-אפורה. עמודי אבן גדולים שהיו מונחים באי סדר במרחב שנקרא קפדוקיה הקטנה, משכו אותי לרדת לשבילי הבקר ולשוטט בסינגלים הרבים שפזורים בין סלעי הענק, לצד בקתות רועים קטנות ומקסימות.
לינה באזור קניון קופרולו  |  כתבה על טיולים באזור קפדוקיה

 
ראפטינג על נהר הקופרולו, טורקיה
רפטינג על נהר הקופרולו (צילום: עומר יגאל)
 

ביתו של הסן קובלק

לקראת ערב, כשהתחלתי לחפש מקום להניח את ראשי, הגעתי אל ביתו של הסן קובלק. בית היא מילה קצת יומרנית למערה האפלולית, הכוללת חדר אחד ובפינתו אח עצים בוערת. הסן התעקש, בשיחה שהתנהלה בעיקר באמצעות תנועות ידיים, להזמין אותי לבלות את הלילה במחיצת משפחתו. לאחר ארוחה שכללה את היורק המסורתי, שהוא מין יוגורט דלוח, וגוזלמה שהוא מעין קרפ-פיתה ממולא בבשר או בירק, נפרשו המזרונים על רצפת החדר שבו ביליתי את הלילה. עם שחר התעוררתי כששתי עיניים שחורות מציצות בי מפינתו השנייה של החדר. היו אלה עיניה של נהייה, בתו הסקרנית בת ה- 17 של הסן, שעקבה אחרי במבטיה עוד מליל אמש.
 

טיול אופניים בהרי הטאורוס, טורקיה
 בקתת עץ המשמשת לאירוח וללינה (צילום: עומר יגאל)
 

מפגשים על הדרך

הפרידה מהסן קובלק וממשפחתו הייתה נרגשת. החלפנו ברכות ואיחולים הדדיים ועליתי בחזרה על האופניים, להמשיך במסע ללב הרי הטאורוס. לאורך קילומטרים ארוכים רכבתי לבדי, רק אני והטבע השקט. שקט מדי. ניכר היה שכמעט ואין בעלי חיים בהרים, שכן אלו ניצודו בעקביות על ידי הטורקים. בעלי החיים היחידים שפגשתי בדרכי היו מעט ציפורי שיר קטנות, ארנבת, וחזיר בר גדול ושחור  שהפתיע אותי באחד מעיקולי הדרך כשבעקבותיו... שני טורקים עם גרזנים. רועי הצאן, או ליתר דיוק, בעיקר רועות הצאן, הן היחידות שמסתובבות במרחבי ההרים המיוערים. אלו שראו אותי מרחוק היו יורדות אל השביל ומקבלות אותי בברכת "מרהבה" (מרח'בה בלי ח’ית) ובנפנוף היד לשלום. ניסיונותיי לקשור שיחה עם הרועים נתקלו באי הבנה מוחלטת והסתיימו תמיד בשיחת ידיים לבבית.

העליות של אתמול הובילו לירידות המהירות והארוכות של היום, בדרכים שמשמשות בעיקר את הכפריים, ברכיבתם על הפרדות 
 כלי תחבורה נפוץ באזור. את היום סיימתי שוב בבקתות המפנקות על שפת נהר הקופרולו. לאחר שטיפת האופניים מהבוץ הרב שדבק בהן, נפלתי שדוד מעייפות על המיטה הרכה.
 
 
 קניון הקופרולו במבט מלמעלה, טורקיה
 קניון הקופרולו במבט מלמעלה   (צילום: עומר יגאל)
  

שיטוט בין כפרים קטנים וציוריים

ביומיים הבאים ביליתי בין הכפרים הקטנים והרבים שפזורים על מדרונות ההרים. העלייה לכפרים הצריכה כמעט תמיד מאמץ פיזי, אך המאמץ השתלם וזכיתי למראות ולמפגשים אנושיים נדירים. הדרכים המתפתלות מגיעות אל מצבורי בקתות כפריות, תלויות על ההרים כמעט ללא סדר ברור. כל כניסה שלי לכפר גררה אחריה הסתערות של ילדים לבושים בתלבושות אחידות תכולות וצועקים: "ביציקליטה, ביציקליטה" (אופניים, אופניים). שיחה עם הילדים הובילה תמיד להכנסת אורחים לבבית, גם מצד המבוגרים, שהזמינו אותי לצ’אי  תה חזק טורקי, כמעט בלי סוכר. הפרידה מכל כפר לוותה בריצה של הילדים אחרי האורח על האופניים עד שאפסו כוחותיהם. את הטיול חתמתי בראפטינג מדהים על נהר הקופרולו וברכיבה במורד הרי הטאורוס אל העיר אנטליה ולנמל התעופה.
 
 
ילדים טורקים מתלהבים מהאופניים, הרי הטאורוס
ילדים טורקים מתלהבים מהאופניים (צילום: עומר יגאל)
 

ספירת מלאי

לסיכום: כ- 190 ק"מ, חמישה ימים של דרכים הרריות, יומיים של רכיבה בהפרשי גובה של 500-900 מ', התרסקות אחת, שני פנצ’רים, חוויה שרוצים לחזור עליה שוב ושוב ומסקנה אחת: יש כאן, כמעט מתחת לאף, את כל מה שרוכב אופניים מחפש  עליות מאתגרות, ירידות טכניות, קצת סינגלים, הרים מושלגים, מים זורמים, דרכים אינסופיות, כפרים ציוריים, אנשים חביבים ומקבלי פנים. ובונוס קטן  כל זה אך במרחק שעת טיסה אחת בלבד מתל אביב.
 
נופי העמקים והרי הטאורוס, טורקיה 
נופי העמקים מלמעלה, באופק הרי הטאורוס

 

מסלול טיול רכיבה באופני הרים בהרי הטאורוס, בן 5 ימים

מסלול הרכיבה מקביל לנהר הקופרולו, ועובר בין כפרים ציוריים, יערות אורנים וערערים, תוך תצפיות מרהיבות אל הפסגות הגבוהות. הטיול מיועד לרוכבים עם ניסיון וכושר בינוני ומעלה (אינו מיועד לרוכבים מתחילים). גומעים כ- 40-65 ק"מ בכל יום, בתוואי שטח הררי מגוון.
 
יום ראשון: מתל אביב לאנטליה ולנהר הקופרולו
טיסה לאנטליה (Antalya), בירת חבל פמפיליה, ונסיעה ברכב מקומי לאזור נהר הקופרולו. רכיבת היכרות והתרעננות קצרה באזור.
מקום לינה מומלץ: בקתות העץ של חוסני, בכפר בשקונק (Beskonak), על גדת הנהר.
 
יום שני: רכיבה לאורך נהר הקופרולו
לאחר ארוחת הבוקר, יוצאים לרכיבה באגן הניקוז הענק של נהר הקופרולו. מתחילים בעליה ארוכה ומתפתלת, המעלה את הרוכבים לגובה 1,200 מ’, לכיוון הכפר סלגה, אתר עתיקות מרשים בלב ההרים. בהמשך מסלול הרכיבה מתפתל בין יערות אורנים וכפרים קטנים וציוריים. עוברים ב"קפדוקיה הקטנה", אזור קסום של פסלי אבן טבעיים שמשולבים בנוף היער הטבעי. אפשר להתארח באחד הכפרים, לשתות צ'אי מקומי חזק ולסעוד את ארוחת הצהרים. לאחר שנטענים באנרגיות מחודשות, אפשר להמשיך במורד התלול והמהיר.
ביום זה רוכבים מרחק של כ- 65 ק"מ וחוזרים ללון על שפת הנהר בבקתות העץ.
 
יום שלישי: רכסים וכפרים ממזרח לקופרולו
רוכבים לאורך הנחל היפה, הזורם בתוך היער, במהלך הרכיבה מגיעים לכפר ציורי בשם בורמאהן (Burmahan) התלוי על צלע ההר. לאחר תצפית מרהיבה מצפה לנו ירידה טכנית ארוכה ומרהיבה לא פחות, המובילה אל ערוצו של הקופרולו. ממשיכים ברכיבה דרך הגשר היפהפה, שעל שמו נקרא הנהר, אל הקניון המרשים שבו הנחל חותר את דרכו. הליכה רגלית קצרה מובילה אל המעיינות הנובעים שבערוץ הקניון. ממשיכים בדרכי עפר, מעל קניונים, גשרים ותצפיות נוף נפלאות, וחוזרים למיטה ולמקלחות המפנקות שבבקתות העץ על שפת הנהר.
ביום זה רוכבים כ- 45 ק"מ.

 
יום רביעי: רפטינג ורכיבה במורד הקופרולו
בבוקר אפשר לצאת לראפטינג אתגרי במים גועשים לאורך נהר הקופרולו. מסלול השייט עובר באחד מן הקניונים המרשימים ביותר בטורקיה. לאחר הראפטינג רוכבים במורד הנהר לכיוון אספנדוס (Aspendos) בה נראה תיאטרון רומי שנשתמר במלואו ואת אמת המים הגדולה אשר הובילה את מי נהר הקופרולו אל העיר. לאחר כ- 40 ק"מ של רכיבה, עולים על אוטובוס מקומי או טנדר ונוסעים לעיר אנטליה (Antalya), לסיור בעיר העתיקה ולהתפנקות בחמאם טורקי ובארוחה טובה. 
 
יום חמישי: אנטליה - תל אביב
אם יש זמן עד הטיסה אפשר לטייל קצת באנטליה, עם האופניים או ברגל. לאחר מכן אורזים את האופניים ונשבעים לחזור לכאן בשנה הבאה. נוסעים לשדה התעופה ועולים על הטיסה לתל אביב.
 
 
*הערה חשובה
לא ניתן להשיג מפות טובות להרי הטאורוס, לכן הרכיבה היא על בסיס אגני הנחלים ושיחות התייעצות עם המקומיים. עם זאת, בשטח יש דרכים ושבילים רבים, בהם ניתן לרכוב בהנאה רבה וללא חשש. כל שעליכם לעשות הוא לזכור את הדרך חזרה.
 

מלון מומלץ בחוף לארה שליד אנטליה

ריזורט קונקורד דלקס (Concorde De Luxe Resort), מלון 5 כוכבים מפואר ומפנק, עם חוף ים פרטי, בריכה ענקית ומגלשות מים, הממוקם בחוף לארה (Lara Beach) מרחק רק 10 דקות משדה התעופה וכחצי שעה ממרכז העיר אנטליה. במלון לא פחות מ- 7 מסעדות וברים, בהם מסעדה איטלקית, מסעדת סטייקים ועוד, והאוכל והשתיה (כולל חריפה) מוגשים חופשי בכל שעות היום. בנוסף לבריכה החיצונית יש גם בריכה מקורה ומרכז ספא, המציע מגוון טיפולים ופינוקים, חדר משחקים ומסלול באולינג, העומד לרשות האורחים. חדרי המלון גדולים, נקיים ויפים ולכולם מרפסת, ויש גם סוויטות ענקיות, שלחלקן חדר שינה נפרד, והן יכולות להתאים למשפחות עם ילדים. מלון שכל מי שמתארח גומר עליו את ההלל, ובמיוחד על השירות האדיב והמקצועי
מלון מומלץ באנטליה
ריזורט קונקורד דלקס  מלון מפואר ומפנק על חוף לארה ליד אנטליה, עם חדרים לזוגות ומשפחות

רוצים לצאת לחופשה עם אופניים? לחצו לכל יעדי טיולי האופניים >>
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על טורקיה

כתבות נוספות על טיולי אופניים


עומר יגאל
 
אודות הכותב
עומר יגאל, גיאוגרף ומתכנן ערים. עבד עשר שנים בחברה להגנת הטבע כמדריך וכמנהל בית-ספר שדה כרמל והוביל מאות קבוצות של מטיילים בשבילי הארץ, ברגל, בג'יפים ובאופניים. מדריך טיולים עתיר ניסיון, שחרש את הארץ לאורכה ולרוחבה וכתב מספר ספרים על טיולי אופנייםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר