הזמנות לחופשה שלך

טיול בהרי הטאורוס
מאת: ד"ר יהודה דגן 


בדרום טורקיה משתרעת שרשרת הרי הטאורוס המרשימה. סביב הרים אלו נרקמה היסטוריה מרתקת, המדגימה את יחסי הגומלין שבין הנתונים הגיאוגרפיים של מקום מסוים לבין ההתפתחות החברתית של תושביו. על המפגשים האנתרופולוגיים נוספים נופי ההרים, יערות ונהרות שמציעים למטיילים טיולי יום, במרחק נסיעה קצרה מאנטליה, רפטינג סוער וטיולי אופניים.  


שרשרת הרי הטאורוס (Taurus Mountains) בדרום טורקיה, שמתנשאת לאורך חופי הים התיכון, היא שרשרת הרים רציפה שבמשך שנים רבות היוותה מחסום תרבותי בין רמת אנטוליה לים התיכון. חציית רכס ההרים התאפשרה רק במספר מצומצם של מעברים אסטרטגיים כדוגמת "השערים הקיליקיים", שנקראים גם מעבר גליק (Gülek Boğazı), מצפון לעיר אדנה (Adana).
סמוך לשרשרת הרים זו שוכנת הרמה האנטולית, שגובהה 800-900 מ'. באזור זה נמצאת אחת מהערים הגדולות, שוקקות החיים והמעניינות ביותר בטורקיה  אנטליה. מאנטליה ניתן להגיע בקלות להרים, לקיים טיולי יום קצרים או טרקים ארוכים.


הרי הטאורוס מציעים אין ספור מסלולי טיול רגלי ומסלולי טיול אופניים (צילום: CC, Onur kocatas)

אזור אנטליה והרי הטאורוס – יעדים שמופיעים בכתבה:
 אנטליה (A), רכס הרי הטאורוס (B), העיר אדנה (C), העיר קילטפה (D)

 

 ברירת מחדל
רכס הרי הטאורוס – גאוגרפיה, אוכלוסייה והיסטוריה מרתקת

רכס הרי הטאורוס הינו רכס ההרים המרכזי של דרום טורקיה, והוא מתפרש ממזרח למערב, במקביל לחופי הים התיכון. לעיתים, גולשים מדרונות ההרים עד לקו המים ואינם מותירים מקום לרצועה יבשתית. במקומות אחדים בהם נוצרה דלתא של נהרות, ישנם שטחי קרקע נוחים, עליהם נבנו, במהלך ההיסטוריה, ערים משגשגות (אזור אנטליה, סילווקה וקיליקיה). כמה מפסגות הרי הטאורוס מתרוממות עד לגובה של כ- 3,700-3,000 מ' מעל פני הים. ברכס ההררי, חבויות מערות קארסטיות רבות ואגמים פנימיים כמו אגם אירדיר, האגם הרביעי בגודלו בטורקיה. ברום ההרים מצויות בקעות פוריות. באביב עולים אליהן נוודים לשהייה בעונת הקיץ. כבר באלף ה- 8 לפנה"ס סיפקו ההרים מחסות טבעיים לרועים ולציידים ששוטטו במרחבי הבקעות ההרריות.

הרי הטאורוס משולבים בהיסטוריה של אנטוליה משחר ההתיישבות הקדומה, בין היתר בזכות מחצבי מתכות שונות הגלומים בהם. לא בכדי הוענק להם הכינוי "הרי הכסף"  בסקרים גיאולוגיים וארכיאולוגיים, נמצאו בהרים שרידים של מכרות קדומים בהם כרו  ברזל, זהב, עופרת, נחושת ובדיל. עושר המתכות המצוי ברכס זה נובע מהתרוממות שכבות קדומות בין שתי הפלטות הגיאולוגיות שמתחת לאזור – הפלטה הערבית והפלטה האסיאתית. באתרים ניאולתיים וכלכולתיים באזור הרמה האנטולית נחשפו חרוזים מנחושת, שנחצבו בהרי הטאורוס. בנוסף, גדלים בהרי הטאורוס עצי ארז בהם השתמשו התושבים לקירוי מבנים.
 

נוודים עולים אל ההרים באביב ובקיץ ורועי צאן וציידים מוצאים בהם מסתור (צילום: CC, Vince Smith)

 
אחד המעברים המפורסמים החוצים את רכס הרי הטאורוס, נמצא מצפון לחבל קיליקיה ונקרא "המעברים הקילקיים". ברבע הראשון של האלף השני לפנה"ס עברו באזור חשוב זה שיירות של סוחרים, בדרכן למושבות הסוחרים ולמרכז בעיר כניש (Kaniş) - שנקראת היום קילטפה (Kültepe), וחילות הצבא החיתי, בדרכם לכיבושים בצפון סוריה. התפתחות מרכזי הסחר הביאה לעלייה בצריכת חומרי הגלם וגרמה להתפתחות מרכזי ייצור בהרי הטאורוס. בכך היא זרזה את ההתפתחות החברתית של הקהילות ששלטו באספקת מוצרים אלו. תהליך זה התבטא בארגון האדמיניסטרטיבי המורכב של הערים ששכנו בשולי ההרים.
 

לטרויה באהבה, מהרי הטאורוס 

בחלק המזרחי של הרי הטאורוס, בעיקר באזור רכס הבולקאר (Bolkardağ) נערכו מחקרים שונים אשר חשפו את תופעת המכרות הקדומים. במקביל נערכו בדיקות איזוטופים של ממצאי המתכות בשרידי הערים הקדומות במרחב האנטולי ובצפון סוריה. המסקנות מצביעות על היקפו העצום של סחר המתכות ועל מקורותיו. עד כה נחשפו כ- 41 מרכזי כרייה מהתקופה הפליאוליתית ועד לתקופה העות'מאנית.  בקרבת המכרות נחשפו יישובים עתיקים, בהם נמצאו מחצבים שהובאו מאזור הקווקז, מה שמעיד על סחר חליפין. חלק מהמכרות נחצבו לעומק של אלפי מטרים תוך חיפוש מרבצי מתכות נדירות. בדיקות של תכשיטי העיר טרויה מהאלף השלישי לפנה"ס הראו שמקורם בהרי הטאורוס. ממצאים אלו מאשרים את תופעת הסחר הקדום במוצרי מתכת עם יישובים חופיים.   

בהרי הטאורוס ישנם מסלולי טיול המתאימים לכל הרמות, גם למשפחות עם ילדים (צילום: CC, Vince Smith)


טיולים, רפטינג ורכיבה אתגרית בהרי הטאורוס

במרחק נסיעה קצר מאנטליה אתם יכולים למצוא את עצמכם מוקפים בשקט ובטבע בתולי באזור רכס הרי הטאורוס. בנוסף לטיולי היום המרתקים שהאזור מציע, ישנם מסלולי רכיבה אתגרית לחובבי טיולי האופניים שבינינו, טרקים הרריים בדרגות קושי שונות ורפטינג סוער במים הגועשים של נהר הקופרולו (Köprülü), שבמסלולו עובר דרך אחד מן הקניונים המרשימים ביותר בטורקיה.

מי שמעוניין בטיול יום וטיפוס קצר יוכל לצאת מאנטליה עם אחד מהאוטובוסים המקומיים, הנקראים דולמוש (Dolmush), שמגיעים לפסגות הפופולריות. אפשרות נוספת היא לשכור רכב ולהגיע לאחת מהעיירות שנמצאות ברום הרכס ולצאת לטיול של כמה שעות ממנה. בשובכם לעיירה תוכלו לטעום ממאכלי המטבח המקומי המגוון ולהכיר את בני המקום, שמגלים עניין רב בעוברי האורח.
 

הגשר על נהר קופרולו, טורקיה
נהר קופרולו למרגלות הרי הטאורוס, מהווה יעד רפטינג אטרקטיבי (צילום: כרמית וייס)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות

טיול אופניים בהרי הטאורוס
טיול באנטליה - בירת הריביירה הטורקית
חופשה בטורקיה לחוף הים התיכון
איסטנבול אהובתי - מלכים, סולטנים, צבעים ואגתה כריסטי

יהודה דגן
 
אודות הכותב
ד"ר יהודה דגן, ארכיאולוג, מדריך טיולים במדינות באגן הים התיכון: מצרים, מרוקו, ספרד, פורטוגל, צרפת, איטליה, קורסיקה, סרדיניה, יוון, כרתים ואיי הים התיכון, וכן באתיופיה, גאורגיה, ארמניה ואוזבקיסטן. חוקר את התרבויות שחיו בצלו של הר האררט ואת שפלת יהודה, עליה כתב מספר ספרים ומאמרים.מספר צפיות: 15114
55480
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!