טרק בקווקז – סביב הר אלברוס
מאת: ד"ר דליה נבות-מינצר וצפריר מינצר


אלברוס, ההר הגבוה ביותר באירופה, מתנשא לגובה של 5,642 מטר ומהווה יעד מרכזי למטפסי הרים רבים. הוא הקצה העליון, "השפיץ", של רכס הקווקז, המשתרע בין הים הכספי לים השחור. פסגתו גבוהה ביותר מ-800 מטרים מהפסגה הגבוהה ביותר באלפים, זו של המון-בלאן בצרפת. העובדה שניתן לעלות עם רכבל עד לגובה של 3,900 מטר ואין כמעט צורך בידע טכני כדי להעפיל לפסגת הר הגעש (הכבוי), מגבירה את כוח משיכתו של ההר גם בקרב מטפסים לא מקצועיים.


ההר נמצא בקווקז, שקו פרשת המים הראשי שלו, מהווה כיום גבול בין רוסיה לגאורגיההרי הקווקז נמצאים בדרומה של רוסיה, בין הים השחור במערב לים הכספי במזרח, והם חלק משרשרת ההרים הגדולה שייצר הקימוט האלפיני, הכוללת גם את ההימלאיה והאלפים. הטרק המתואר כאן בוצע בחודש אוגוסט, הנחשב לחודש הטוב ביותר מבחינת מזג האוויר לטיול בקווקז (חם יחסית ויש מעט גשמים).
 
הר אלברוס, רוסיה
ההר הגבוה ביותר באירופה - הר אלברוס, שאת פסגתו נקיף במשך שלושה ימים  (צילום: Philip Milne)


טיולי אופניים

אזור הר אלברוס (Elbrus) ובמיוחד עמק באקסן (Baksan) הוא אתר טיולים וסקי מהגדולים ברוסיה. קל יחסית להגיע אליו ויש בו עשרות מסלולי טיולים. הנוף הפיזי בקווקז דומה מאוד לנוף בשוויץ: קרחוני עד, יערות, אגמים, נהרות צלולים, פסגות מחודדות, אך בתוספת לכך קיימת האוטנטיות של הכפרים, החקלאות הבסיסית ודברים נוספים ייחודיים הקשורים בעיקר לפעילות האדם באזור.
 
החלק הרוסי של הקווקז מחולק לארבע פרובינציות מוסלמיות, שלא זכו לעצמאות עם התפרקותה של ברית המועצות : צ'רקסיה, קברדינו-בלקריה, אוסטיה-הצפונית וצ'צ'ניה. שתי האחרונות נאבקות או נלחמות על עצמאותן כנגד השלטון הגאורגי-רוסי ויש לבדוק את המצב לפני טיול לשם, אך בשאר האזורים שורר שקט מוחלט ואין שום חשש לטייל בהם.

החששות הרבים איתם יצאנו לאזור, התגלו כבלתי מבוססים לחלוטין. הקווקז (למעט צ'צ'ניה) הוא אזור בטוח לחלוטין, האנשים אדיבים להפליא ומכניסי אורחים, קצב החיים איטי ונינוח ולא נתקלנו בשבועיים ששהינו בו בשום איום מצד האוכלוסייה המקומית.
 
מפה של הר אלברוס, רוסיה
מפת אזור הר אלברוס ועמק באקסן (לחצו על המפה להגדלה)
 

מקורות מידע על טיולים באזור עמק באקסן (אלברוס)

סמוך לאלברוס ניתן להשיג מפות בקנ"מ של 1:80,000 ו- 1:100,000 של מרכז הקווקז במחירים זולים מאוד (1-2 דולר למפה) אך הן כתובות ברוסית ונמצאות רק במקומות מסוימים בלבד - חנות ברכבל של Azau ובחנות למטפסים וציוד טיולים ליד Cheget, בטריסקול, שבעמק באקסן, סמוך להר אלברוס.


פסגת אלברוס (A) והיעדים בדרך אליה
 

כיצד מגיעים לאזור אלברוס?

משדה התעופה של מינרל וודי (Mineralnye Vody) יש אוטובוס הנוסע לעיירה באקסן (Baksan). ממנה יש לקחת אוטובוס או מיניבוס שירות הנוסע לעיירה טירניאוז (Tyrnyauz). בעירה זו יש לחפש את משרד הפנים המכונה ברוסית OVIR ולהחתים את הדרכון. אישור זה נחוץ לאזור אלברוס, למרות שרק לעיתים רחוקות מישהו מבקש ממך את האישור הזה.
מטירניאוז ניתן לקחת מונית או אוטובוס שירות לתחילת הטרק המתואר כאן.

ניתן לקצר את כל התהליך ע"י שכירה של מונית או מיניוואן במינרל-וודי או פטיגורסק אשר תמורת 60- 100 דולר תביא אותך למחוז חפצך תוך 3-4 שעות.

הרכבל להר אלברוס, רוסיה
רכבל Azau-Mir לעבר הר אלברוס, בבסיסו ניתן לקנות מפות טופוגרפיות  (צילום: Riadchikova)
 

יום ראשון

סה"כ הליכה כ- 5-6 שעות.
הטרק מתחיל בכפר 
Verkhniy Baksan, כ- 25 דקות נסיעה מ Tyrnyauz ו-20 דקות מטריסקול (מרכז המלונות של האזור). עולים מהכפר צפונה בדרך טרקטורים תלולה על השלוחה המסומנת בנקודת גובה 1,975 מטר כשעה עד שהדרך מתמתנת ומתקרבת לנהר Kyrtyk. ממרום השלוחה נפתח נוף יפה של הרכס המושלג/מקורחן ממול, המהווה קו גבול עם גאורגיה.
הולכים עוד שעה וחצי על דרך הג'יפים העוברת בין צריפי רועים המאוישים בקיץ, עד למפגש הנהר עם יובל גדול הבא מצפון הנקרא Jugurtauלאחר המפגש, הדרך עולה במתינות עד מפגש עם יובל נוסף (Gitche Artykol) מצפון אשר סחף את הדרך ההופכת לשביל הליכה.
 
הליכה של שעה נוספת מביאה אותך לקצה קו העצים בגובה 2,250 מטר בערך. 
זהו המקום המומלץ לחניית ללילה (יש הרבה מאוד אתרים מתאימים), או להמשיך עוד 20 דקות למקום שבו העמק נפתח לעמק גדול (2 ק"מ אורך) ושטוח שבו רועים עדרים גדולים של כבשים.

טרק באלברוס, גאורגיה   טרק באלברוס, גאורגיה
הנוף משלוחה 1,975 - צולם כשעה וחצי מתחילת הטרק בכיוון רכס הגבול עם גאורגיה 
 

יום שני

סה"כ הליכה 6 שעות כולל הפסקות (4 שעות נטו).
לאחר שעוברים את העמק הגדול (עמק "U" שנוצר ע"י קרחון), הולכים לאורך הנהר המרכזי עוד שלושה ק"מ בעליה מתונה עד מפגש של ערוץ Mkiara הנכנס מדרום מזרח. פונים לכיוון דרום מערב עם ערוץ Mkiara. העלייה נעשית תלולה והדרך הולכת ממזרח לערוץ הראשי בין שני פלגים זורמים. לאחר עליה של שעה בערך מגיעים לפיצול של שתי דרכים. דרך אחת ממשיכה לעבר קרחון Mkiara, הנראה ממערב, אותו ניתן לחצות רק עם קרמפונים (סוליות ממוסמרות המורכבות על הנעלים, המשמשות להליכה על קרח, שתפקידן למנוע החלקה) ומשם לרדת לעמק Irikchat.
הדרך השנייה בה מומלץ להמשיך פונה לדרום מזרח ועולה לאורך ערוץ Mukal.
מספר דקות לאחר פיצול הדרכים נפסקת הצמחייה ולכן אם אינך מתעתד לחצות את מעבר ההרים (="פאס")באותו היום רצוי לחנות ללילה סמוך לקו סוף הצמחייה שבו שיחי רודודנדרום רבים ואשוחים שרועים, אותם ניתן להבעיר בלילה (הגובה 2,850 מטר ולכן קר בלילה).
בתחתית העלייה למעבר ההרים אין אתרי שינה מתאימים, לכן לא רצוי להתקדם הרבה מעבר לקו סוף השיחים.
במידה והחלטתם לחצות את המעבר באותו היום קחו בחשבון כי העלייה לפאס תלולה וקשה ולוקחת לפחות עוד שעה וחצי.
 

יום שלישי

זמן הליכה כ-7 שעות.
יש להמשיך לאורך ערוץ ה Mukal, בצד הימני (דרומי) של הזרימה עד שמגיעים לשרידי קרחון.
שם יש לחצות את הערוץ לצד השמאלי (צפוני), ללכת על שוליים של מורנה ובשלב שני לטפס עליה לתחילתו של מעבר סילטרן (Syltran pass) הנראה היטב. הדרך מזגזגת על מדרון תלול ועולה 550 מטר בערך עד לקצה הפאס שגובהו לפי ה- G.P.S הוא 3,465 מטר, ב- 24 מטר גבוה יותר מהכתוב במפה.
מהפאס ישנה תצפית יפה מאוד גם על האלברוס (5,641 מטר) וגם על הרכס המשונן והמושלג הגובל עם גאורגיה. המראות מפצים בהחלט על העלייה הקשה ואם הזעת בעליה אתה יכול להצטנן במדרון המושלג המצוי בצד הפאס. מחניון הלילה ועד לנקודה זו שעה וחצי שעתיים הליכה.

הירידה מהפאס לאגם אורכת כעשרים דקות. שים לב! האגם מצוי בגובה של 3,200 מטר ולא כפי שמסומן במפה.
אגם סילטרן (Syltran), המוזן מהפשרת הקרחונים שסביבו, הוא אחד האגמים הקרחוניים הגדולים ביותר באזור אלברוס (גודלו חצי ק"מ על חצי ק"מ) והוא מהווה מקום אידיאלי לבילוי ואפילו לשינה. 
הירידה מהאגם, עד לבקתת הרועים המסומנת במפה כ Sheperds huts, היא תלולה וקשה ואורכת כשעתיים וחצי של הליכה. בקטע העליון גם הליכה על שלוגית ולאחר מכן על בולדרים.
יש לעקוב אחר הרוג'ומים (גלי האבנים) כדי למצוא את השביל, בעיקר בקטע העליון של הירידה.
זמן ההליכה מבקתת הרועים לכפר 
Verkhniy Baksan, הוא שעתיים -שעתיים וחצי. אנו העדפנו לחנות כחצי שעה לאחר בקתת הרועים ללילה.

סליטרן פאס, טרק באלברוס, גאורגיה   העלייה לסליטן פאס, טרק באלברוס, גאורגיה
חניון לילה לפני סילטרן פאס ותחילת העלייה לסילטן פאס מצפון מערב
(צילום: ד"ר דליה נבות מינצר וצפריר מינצר)
 יום רביעי

כקילומטר מבקתת הרועים, יש לעזוב את הערוץ המרכזי, ההופך לקניון תלול ולפנות דרומה לאורך ערוץ קטן שלא מסומן במפה. הירידה רובה בתוך יער מחטני יפה ועד מהרה נגלים השדות של הכפר שחלקם נמצאים במפלס שטוח מעל הכפר.
בכפר 
ורכני באקסן (Verkhniy Baksan) יש שלוש חנויות מכולת בסיסיות. משם ניתן לרדת לכביש הראשי ולתפוס טרמפ או מונית לטריסקול (אזור המלונות) המרוחקת כעשרים דקות במעלה עמק באקסן.
מחיר הנסיעה למקומיים הוא 20 -25 רובל לאדם. יש להתמקח ולא לשלם יותר מאשר פי 1.5 לאדם מהמחיר המקומי. שימו לב ! בתחילה ידרשו ממכם פי 5 או 8 מהמחיר למקומיים.
 
ורכני באקסן, טרק באלברוס, גאורגיה   
ורכני באקסן בעלייה ואגם סילטרן
(צילום: ד"ר דליה נבות מינצר וצפריר מינצר)
 

סיכום

מסלול הטיול הטבעתי שתואר פה, עובר בנוף מגוון מאוד וניתן לבצע אותו בשלושה ימי הליכה.
חלקו הראשון של המסלול עובר בעמק שבו בקתות רועים וקצת חקלאות הררית. בחלקו השני עובר המסלול בשולי קו השלג ומתקרב לקרחונים. בחלק השלישי יש תצפית מעולה על האזור ולאחר מכן יורדים לאגם, שהוא אטרקציה בפני עצמה. בחלק האחרון השביל עובר ביער אורנים ומגיע חזרה לכפר.

כתבה על מחלת גובה
 
הרכבל להר אלברוס, רוסיה
תצפית מתחנת הרכבל העליונה של הר אלברוס  (צילום: Riadchikova)
 

ציוד לטרק:

* יש להביא את כל הציוד, כלומר שק שינה, אוהל, כלי אוכל, גזיה או בנזיניה. ניתן לקנות ציוד באיכות גבוה ובמחירים דומים לאלו של ישראל בשתי חנויות קרובות לאלברוס. אחת מהן נמצאת ליד הרכבל ב-Azau והשנייה ב Triskol. למרות שיש להשיג ציוד אני מייעץ לכל מי שבא למקום, לבוא עם ציוד לטרק מהארץ.
* מומלץ מאוד לבוא עם אוהל אטום לגשם ועם שקי שינה טובים (למינוס 5 לפחות) אחרת פשוט יהיה לך קר בלילה.
* בלוני גז חד-פעמיים קשה להשיג ולכן מומלץ יותר לבוא עם בנזיניה (תחנות דלק יש כמעט בכל כפר).
* ניתן לשכור חלק מהציוד בתחנת ההצלה שב Triskol. במקום יושבת יחידת חילוץ רוסית וניתן לשכור מהם ציוד להליכה בשלג. שקי שינה ואוהלים לא ניתן לשכור לפי מיטב ידיעתי בשום מקום ברוסיה.
* פרדות/ סוסים/ חמורים לסחיבת ציוד ניתן לשכור או במשא ומתן ישיר עם כפריים, או באמצעות תיווך שישמחו להעניק לך חברות שונות המטפסות לאלברוס ובראשן “Go Elbrus”. חברה זו מנוהלת ע"י בחורה גרמניה בשם אליזבט (ליזה) הנשואה לבחור רוסי ומשרדה נמצא בביתם בטריסקול (Triskol), סמוך לכביש הראשי. ליזה דוברת אנגלית מצוינת ולנו עזרה מאוד במתן מידע על האזור. היא מתמחה גם במסלולי אופנים בהרים.
* רצוי להצטייד במזון בטירניאוז (Tyrnyauz) או בטריסקול. בכפר שבו מתחילים את הטרק יש שתי חנויות מכולת קטנות שיכולות לשמש רק להשלמה אחרונה של מזון לטרק.
 
הר אלברוס, רוסיה
הליכה בשולי קו השלג, ניתן לשכור במקום ציוד מתאים  (צילום: Riadchikova)
 
חוץ מהטרק שתיארתי, הלכנו לעוד מספר טרקים בעמק אחר סמוך לאלברוס הנקרא Domby
פטיגורסק היא עיר מעניינת מאוד עם בנינים עתיקים שהשתמרו מצד אחד ורחוב ראשי עם בתי קפה, מסעדות, גלידריות ודיסקוטקים העובד כל לילה כמו בכל ערי המערב מצד שני. העיר מפורסמת בזכות מעיינות המים המינרלים הרבים שבה המשמשים חולים במחלות רבות, הבאים לתקופות ארוכות לעיר כחלק מהטיפול.

 

מידע נוסף

לינה בעיירה באקסן
אפשרויות לינה נוספות ברוסיה
השכרת רכב ברוסיה

כתבות נוספות על טרקים וטיפוס הרים

טיפוס להר אלברוס
שני טרקים בקירגיזסטן
10 יעדי טרקים מומלצים

כתבות נוספות על רוסיה

סנט פטרסבורג - עיר מהאגדות
מוסקבה - עיר כיפות הבצלים
סוצ'י - עיר קייט לחופי הים השחור 
אודות הכותב 
צפריר מינצר - מדריך טיולים, מורה לגיאוגרפיה ולשל"ח, שהלך במו רגליו במקומות רבים בעולם. דוא"ל: zafrirm@mizra.org.il


דליה נבות מינצר
 
אודות הכותבת
ד"ר דליה נבות-מינצר, רופאת ספורט, רופאת משפחה, מדריכת מתמחים ומדריכת סטודנטים במחלקה לרפואת המשפחה מרכז רפואי העמק ומחוז צפון של שירותי בריאות כללית ומטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב. מטפסת הרים וטרקרית. סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר