טיול עם ילדים בחבל ברטאן (בריטאני)
מאת: ד"ר רמי דברת


טעם של ים, שלווה ויופי – כך ניתן להגדיר את חבל ברטאן, המשתרע בצפון-מערב צרפת, ומהווה יעד נפלא למשפחות שמחפשות לטייל קצת אחרת, בתוך ציור צרפתי עתיק.


טעות נפוצה היא שילדים אוהבים רק "אקשן" ולונה פארקים. בחלק זה של צרפת מוצעות למשפחות המטיילות "אטרקציות" מעט שונות: חופים קסומים, מצוקים דרמטיים, קורטוב של היסטוריה, ארכיטקטורה והרבה מאוד מים, כפי שאפרט בכתבה.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

עיירות על המים  (צילום: quintablet)
צדפות - המאכל הנפוץ המאפיין את החבל (צילום: רמי דברת)
החומה של סן מאלו  (צילום: Mar Kiddo)
הטירה של נאנט  (צילום: Bas Boerman)
בתים כמו מהאגדות  (צילום: Stig Nygaard)
לספור סירות... (צילום: quintablet)


מפת חבל ברטאן, עליה מסומנות נקודות העניין המתוארות בכתבה

(להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה של המפה)
 

הסירות שחונות על החול

מראה מהפנט וסוריאליסטי שנחקק עמוק בזיכרוני מחבל ברטאן (Bretagne– כך נכתב בצרפתית, אבל בעברית נקרא גם בריטאני) – הוא אוסף חרטומיהן של ספינות הדייג המקומיות, המופנים לכיוון החוף. הספינות הציוריות נטולות כל יכולת שייט, שכן תחתיתן נחה על קרקע חולית, וכך הן ממתינות בסבלנות מעוררת השתאות, למים שישובו לאסוף אותן אל הים. והמים אכן שבים, במחזורים קבועים של גאות ושפל, ומציפים אותן למקומן הטבעי – שטות על הגלים.

תופעה זו, של הפרשים משמעותיים בין שיא הגאות לשיא השפל משפיעה על כל אורח החיים, על התנהלות התושבים, תחומי העניין ומשלח ידם. במשך 24 שעות קיימים שני מחזורי גאות ושפל, ובמקומות מסוימים יכולים ההבדלים בין שיא הגאות ושיא השפל להגיע עד ל- 13 מטרים ויותר (כאשר מדובר בפער כזה הכוונה למצב שבו אם לא נותנים למים להתפשט באופן טבעי הם יוצרים "קיר" הגבוה ב- 13 מ' מגובהם בשיא השפל).

סירות בזמן שפל
סירות "חונות" על החוף שהמים נטשו לעת שפל. מראה סוריאליסטי ומוזר (צילום: CC  Stig Nygaard)
 

הצדפות והמלח שמביא הים

ניתן לצפות בשעת השפל ב"לקטי צדפות" – אנשים המשוטטים על רצועת החוף החשופה ואוספים בחריצות את כל הטוב שהים הותיר מאחוריו בנסיגתו: צדפות מכל המינים והסוגים, סרטנים ואוצרות רבים נוספים. ישנן עיירות חוף, כמו העיירה המקסימה קאנקאל (Cancale) שכלכלתן נסמכת על אספקה יומית טרייה של צדפות בכמויות מסחריות, אותן היא מוכרת באופן קמעונאי או סיטונאי, למסעדות וצרכנים עצמאיים. ראוי לציין שהדרישה לצדפות הביאה לכך שהוקמו באזור העיירה חוות גידול תעשייתיות, בהן מומלץ לבקר – גם עם ילדים בגילאים שונים.

ענף תעשייתי נוסף שמנצל את מחזורי הגאות והשפל הוא ענף ייצור המלח. הביקוש למלח המיוצר בברטאן הוא גבוה, שכן הוא נחשב למלח איכותי במיוחד. את המלח אוספים המקומיים בשעת השפל, יחד עם החול הלח, ואוגרים במרוכז בבורות. בעת הגאות – מוזרמים מי ים אל הבורות, ולאחר מכן הם מיובשים באמצעות אידוי. לאחר תהליך זה כורים את המלח שמתגבש בתחתית הבור.

ניתן ללמוד עוד על תהליך ייצור המלח המרתק ולבקר ב"ביצות מלח" בכפרי החוף
Le Pouligeun ו-La Boule.
לינה בעיירה קאנקאל
 
שוק הצדפות, קנקל, צרפת
ניתן לאסוף צדפות בשעת השפל, וגם בשוק של עיירת הדייגים קאנקאל (צילום: CC Os Putoss)


טיולי אופניים
 

פיראטים וטירות עתיקות בעיר סן מאלו

בצפון-מזרח חבל ברטאן, סמוך לגבול עם נורמנדי, שוכנת העיר סן מאלו (St. Malo), המוקפת בחומה ובמצודות המשקיפות על הים. בניינה של העיר העתיקה החל כבר במהלך המאה ה- 12, ומבחוץ היא נראית כלקוחה מסרטי אבירים ונסיכות.

במשך שנים היא הסתמכה על מיקומה האסטרטגי ושליטתה בים, צברה כח והתעשרה ממסחר בים וכן מ... פעילות פיראטית (במיוחד במהלך המאות ה- 17 וה- 18), עם רוח גבית מהשלטון המקומי, שהטרידה את המעצמות בריטניה והולנד. אחת החוויות הפופולריות בעיר היא סיור רגלי בין ועל גבי החומות, מומלץ בשעות אחר הצהריים המאוחרות או בערב, כשנעים.

מראה מרהיב של העיר אפשר לקבל מתצפית עליה מאחד האיים שמול חופה, אליו ניתן להגיע בשייט קצר.
כתבה על שייט תעלות בחבל ברטאן

סנט מאלו, צרפת
מראה העיירה סן מאלו בעת שייט לאיים שמולה (צילום: CC  Peter Visser)
 

מבצר לה לט – הטירה ממשחק הלגו

בחבל ברטאן, כיאה לאזור השוכן בלב אירופה, מצויות לא מעט טירות ומצודות, שרובן נבנו בימי הביניים. מבצר לה לט (Fort La Latte), הנמצא כ- 20 ק"מ מערבה מסן מאלו (ניתן להשקיף עליו מהעיר), נבנה במהלך המאה ה-14 על ידי משפחה מכובדת ובעלת שורשים עמוקים בהיסטוריה של האזור, ולמרות ניסיונות רבים לכובשו – הוא תמיד הצליח לעמוד איתן ולהגן על היושבים בין חומותיו.

הטירה מבוצרת היטב ומוקפת מים, גשר צר נמתח לכניסה היחידה וכאשר מטפסים באמצעות סולם חבלים אל מגדל התצפית המרכזי – אפשר להבין כיצד שמרה על כוחה וריכזה את עוצמתה. הביקור בטירה הוא הנאה צרופה לכל בני המשפחה, ובייחוד לילדים חובבי הלגו שבחבורה, שלא יכלו להתאפק מלחזור ולהשוות אותה לטירות הלגו המכובדות שבנו בביתם...

כתבה על כפרי נופש למשפחות בצפון צרפת
 
מבצר לה לט, צרפת
מבצר לה לט, מבוצר היטף ומוקף מים כמעט מכל עבר (צילום: CC  Patrick S)
 

הסודות של האבנים הגדולות

אם במבני אבן עסקינן, הרי שחייבים להזכיר את ריכוזי האבנים הענקיות, המונחות באתרים שונים בחבל ברטאן. אני אומר "מונחות" שכן הן מסודרות בדפוסים שאינם מותירים מקום לספק שמישהו הביא אותן לשם בכוונה תחילה. האבנים, שגובהן הממוצע הוא שני מטרים, כ- 3,000 יחידות בסך כל האתרים, הן מתקופות פרה-היסטוריות, וההנחה הרווחת היא שהן שמשו לצרכי פולחן עתיק.

באתרי האבנים שוררת אווירה מסתורית, המהווה קרקע פורייה למשחקי ילדים - מחבואים ותופסת בין האבנים, ואין-סוף משחקי דמיון וניחושים. הכניסה למתחם המגליתים הגדול ביותר היא בחינם לילדים.


סוגים שונים של צורות מגליתים מתגלים כאשר חוקרים לעומק את התופעה: "דולמן" (המוכר גם לנו מאזור גמלא שבגולן וממקומות נוספים באזורנו) – שלוש אבנים המונחות בצורת האות חי"ת, שכנראה מציינות מקום קבורה; תלי אבנים שלעתים יוצרים מבנה בצורת מנהרה עגולה, שבתוכה חדרי קבורה; ו"מנהיר" – אבן בודדת שגובהה כשבעה מ' ואף יותר. האבן הגדולה ביותר מופיעה בשלושה חלקים, אשר נשברו מגלעד בן כ- 20 מ' הנמצא בעיירה לוקמאריאקר (Locmariaquer) ליד קארנאק (Carnac).
 
מגליתים, צרפת
האבן הגדולה ביותר נשברה לשלושה חלקים, ליד העיירה לוקמאריאקר (צילום: CC  Mike Thomas)
 

נאנט – העיר הגדולה ושושלת מונפורט

במשך כ- 650 שנה היה חבל ברטאן דוכסות עצמאית ורק בסוף המאה ה- 15 הוא הפך לחלק בלתי נפרד מצרפת, בשיטה המוכרת של ברית נישואין בין בית המלוכה הצרפתי לדוכסות ברטאן. בעיר הגדולה ביותר בחבל, נאנט (Nantes), אפשר למצוא רמזים להיסטוריה המפוארת שקדמה לאיחוד עם צרפת.

כאן ניתן להתוודע לשושלת דוכסי ברטאן מבית מונפורט (
House of Montfort), שהקימו את טירתם (Château des Ducs de Bretagne) המרשימה בתחומי העיר, מעל חפיר מלא במים. המעבר על הגשר ממלא את כולנו, ילדים ומבוגרים כאחד, בהתרגשות ובתחושה שחזרנו אחורה בזמן... בניין הלבנים שבמרכז החצר הפנימית מעורר תשומת לב. הבניין מקושט בגמלונים מעוטרים ומסולסלים, והוא נבנה מלבנים (שהיו יקרות באותה תקופה) - עדות לעושרו של בית מונפורט.
בתי מלון בעיר נאנט
 
הטירה בנאנט
מומלץ להיכנס לטירה דרך השער הראשי, אלא אם כן מתחשק לכם לשחות בתעלה... (צילום: CC  Daniel Jolivet)
 

מטעמים מן הים

"המטייל צועד על קיבתו" – כך אומרים, וכאן הוא זוכה למנות טריות וחגיגיות, שישמחו כל חובב פירות ים למיניהם. הקרבה לים והקלות שבה נאספות הצדפות לחופו הפכו לגאוות האזור כולו, ורק פה ניתן למצוא צדפות ענקיות, ששמן הולך לפניהן כבר מאות בשנים.
 
מנת הצדפות הטריות מגיעה לשולחן על מצע של קרח, בתוספת לימון טרי. מרקם הצדפה מעט צמיג, אך טעמה תענוג לחך. בנוסף לצדפות מתגאה המטבח הברטוני במאכלי ים רבים נוספים, בהם מרק הדגים המקומי, הקוטריאדה (
Cotriade), בעל טעם בלתי נשכח. 

עבור ילדים ומתבגרים, שעדיין לא רכשו חיבה לסוג זה של מאכלים, ישנן מנות "רגילות" של דגים טריים, מוגשים עם סלטים ותוספות.

כתבה על טעימות בדרך היין של אלזס
 
צדפות בצפון צרפת
צדפות מוגשות על קרח דק, כמיטב מסורת ברטאן (צילום: רמי דברת)
 

הנופים הרטובים של חבל ברטאן

פתגם ברטוני עתיק אומר כי "בני החבל נולדו כאשר מי ים זורמים סביב ליבם". מי שחושב שזוהי הגזמה מוזמן לשוטט בחופים ולחזות בכמות האינסופית של כלי השייט השונים המשמשים לדייג. המים הם רכיב דומיננטי בחיי החבל, והם מופיעים בתצורות רבות. סמוך לעיר ואן (Vannes) שוכנת מרינה יפה בקצה מפרץ מורביאן (Morbihan). באחד הימים עמדתי על הגשר הישן בעיירה בונו (Le Bono) ותצפתי בעניין סביב, מגובה של כ- 20 מ', אל האזור בו נשפך הנהר למפרץ.

בצד אחד ראיתי על גדות הנהר ציוד דייג העומד וממתין לבעליו שיפעילו אותו, ומצד שני צפיתי במשך זמן מה בבני משפחה אשר טיפסו ועלו לאיטם על סירה, בדרכם לטיול ביום סתווי נאה. המראה השלו והשקט עורר בי מחשבות של קנאה על כי יש בעולם עוד אנשים שכל מעייניהם נתונים לתנאי מזג האוויר ו"מזג המים"– אשר יקבעו את האופן בו הם יבלו את אחר הצהריים.

אך לא כל נופי המים בברטאן שלווים כל כך, ובחלקים רבים של חופי האוקיינוס האטלנטי ניתן להבחין בנופים דרמתיים בהרבה. הידועים שבהם נמצאים במערב החבל, בחצי האי קרוזון (Crozon) ובחוף האזמרגד (La Côte ďEmeraude) – רצועת חוף בצפון ברטאן. המשותף לנופים אלה הם צוקים המתנשאים באופן דרמתי מאוד לגובה רב מעל לפני הים.

בכף פרל (Cap Fréhel) שבחוף האזמרגד ניתן לטייל לאורך קו הצוק המתנשא לגובה של כ-70 מ' מעל לפני המים, ולחזות בשחפים ובעופות מים אחרים מתעופפים מכל עבר. כדאי לסיים את המסלול הקצר בביקור במגדלור המקומי, שעדיין פעיל. הוא הוקם בשנות ה-40 של המאה ה- 20, ובראשו פנס קסנון רב עוצמה המאותת לכלי שייט שלא להתקרב יתר על המידה לחופים המסולעים והמסוכנים שבסביבות הכף.
כתבה על טיול לאורך נהר הסן - מפריז לנורמנדי
 
כף פרל, צפון צרפת
כף פרל, צוקים דרמטיים ומגדלור שמזהיר את הספינות מקרבה לחוף (צילום: CC  Maëlick)
 

 

ברטאן לנופש ולטיול עם ילדים

כמו בעבר כך גם כיום מוצאים רבים מבני ברטאן את פרנסתם בים. בשנים האחרונות הופכת תיירות הנופש לגורם מרכזי יותר ויותר ברחבי החבל, וברשימת ערי החוף והנופש מככבים מקומות אלגנטיים כמו העיר דינאר (Dinard), הנמצאת לא רחוק מנורמנדי. עיר זו הפכה לפופולרית לאחר שמצאה חן בעיני רבים מהחיילים האנגלים והאמריקנים שהשתתפו בקרבות באזור, לאחר הפלישה לנורמנדי בקיץ 1944. ברבות הימים, כאשר חזרו למולדתם הם הפיצו את הידיעה על יופייה של העיר, וחלקם חזרו לכאן כדי לבנות בתי נופש על קו החוף.

ברחבי חבל הארץ לא נפקד מקומם של אתרים"מסורתיים" יותר, המתאימים לילדים. כך נמצא ליד העיר ברסט (Brest) האקווריום (Oceanopolis) – מרכז ימי ענק המונה מעל ל- 10,000 בעלי חיים ימיים ב- 50 תצוגות בגדלים שונים, כולל מיכל מים ענק המוקדש לכרישים. דגש מרכזי מושם במרכז על חוויה חינוכית ולימודית, בכדי לקדם את התעניינות הילדים באוקיינוסים ובחיים בהם.
בתי מלון בעיר דינאר

כתבה על חופשה לחופי נורמנדי


דקה ממראות האקווריום בעיר ברסט, חגיגה לילדים ומבוגרים כאחד (צילום: רמי דברת)
 

בסופו של יום טיול בברטאן התמקמתי לי בבית קפה המשקיף (איך לא) על החוף. תוך כדי לגימת סיידר טעים חשבתי על פניו הרבות והמגוונות של הים, על הקסם והפשטות שבחבל ארץ זה, שמסב הנאה למבקרים בו, ואף למשפחות עם ילדים בכל הגילאים.
 

מידע נוסף

בתי מלון בעיר דינאר

כתבות נוספות

חופשה לחופי נורמנדי
כפרי נופש למשפחות בצפון צרפת
לאורך נהר הסן - מפריז לנורמנדי
טיול משפחתי באלפים הצרפתיים

רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר