חופשה לחופי נורמנדי – לא רק היסטוריה
מאת: ד"ר רמי דברת


חופי נורמנדי הארוכים והיפים מהווים אטרקציה תיירותית, הן בשל הסיפור ההיסטורי הכרוך בהם (ובמקרה שלי גם סיפור משפחתי אישי) והן בשל העיירות הציוריות הסמוכות, שמהוות יעד מועדף אפילו על הצרפתים עצמם, בחופשה השנתית.


השם "נורמנדי" מוכר, אך לרובנו קשור לאותו קרב עקוב מדם שהתרחש עם פלישת כוחות הברית לצרפת. הפלישה לנורמנדי היא רק "חלון" אחד מבין רבים, דרכם אפשר להתוודע לחבל הארץ הנהדר הזה. בכתבה זו נכיר את החופים והפעילויות בסביבתם, תוך התייחסות לשימור מורשת המלחמה, אך גם להתפתחות שחלה באזור לאחריה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

כמו נלקח מאגדה - מון סן מישל (צילום: Shawn Harquail)
הנמל היפהפה של העיירה אונפלר (צילום: Luciano)
צלבים ומגיני דוד בבית הקברות בחוף יוטה (צילום: Nitot)
שמשיות צבעוניות לחופי נורמנדי (צילום: Hachim.Pi)
נמל אחד מני רבים לחופי נורמנדי (צילום: Sandra Julie Photo)
השתקפות מהפנטת בעיירה אונפלר (צילום: Patrick Muller)
כנסייה עתיקה בעיירה סן מרי אגליס (צילום: Elvin)
קלבדוס – ברנדי תפוחים מקומי (צילום: Dominique Archambault)

חופי הפלישה לנורמנדי

חודש יוני 1944. קפטן ג'ון סמית' מהגדוד ה- 116 של חיל הרגלים האמריקני רכס את אבזמי הקסדה שלראשו, בחן את כלי השייט הרבים שנעו מסביבו והעיף מבט אחרון אל עבר פניהם המתוחות של חייליו הדחוסים בסירה הקטנה. חופי נורמנדי הלכו וקרבו, ובבת אחת נורתה אש תופת לכיוון סירתו. עוד כמה דקות וקפטן סמית ייטול חלק בפלישת כוחות הברית לצרפת – אירוע ששינה את פני ההיסטוריה של אירופה.

כמעט 80 שנה לאחר מכן, רגעים דרמטיים אלה מומחשים על מסך של 360 מעלות, בעיירה ארומנש (Arromanches), לחופי הנחיתה של נורמנדי. זוהי חוויה אורקולית מרשימה ביותר, המעניקה לצופה תחושה כאילו הוא עצמו השתתף בפלישה. לכל אורכם של חופי נורמנדי זרועים מונומנטים המנציחים את האירוע ההיסטורי. הן הרשויות והן התושבים משקיעים בהקמתם ובתחזוקתם של אלה את מרצם ואת כישרונם.
לינה באזור העיירה ארומנש


יעדים על חופי נורמנדי המוזכרים בכתבה
 

בים, אל מול חופה של העיירה ארומנש נראים עשרות גושי בטון אדירים, שרק ראשיהם מבצבצים מעל לפני המים. אלה הם שרידי שובר הגלים, אשר סייעו ליצור נמל חדש שהוקם כאן בקיץ 1944, במהלך הפלישה. גושי הבטון יובאו לכאן מדרום אנגליה דרך תעלת למאנש. באמצעות גשרים מלאכותיים ארוכים הונחתו לחוף אלפים רבים של חיילים, כלי רכב צבאיים, תחמושת ואספקה, בכדי לתגבר את הכוחות הלוחמים של בעלות הברית. הנמל נבנה על ידי חיל ההנדסה של הוד מלכותו, וכל זאת כאשר באזור עדיין השתוללו קרבות עקובים מדם עם הצבא הגרמני.
כתבה על מסלול מפריז לנורמנדי

ארומנש (Arromanches), נורמנדי, צרפת
אל מול חופי ארומנש, גושי בטון מבצבצים מעל פני המים (צילום: CC Mike McBey)


 ברירת מחדלחופי הנחיתה והאנדרטאות שבדרך

לאורכם של 150 הקילומטרים של החוף, הידוע בשם קלבדוס (Calvados), זרועים שרידי בונקרים גרמניים. הבונקרים נבנו על צוקים החולשים על החוף, וצוידו באמצעי לחימה רבים. בכפר וירוויל סור מר (Vierville-sur-Mer) ישנו מתחם הכולל בונקר גרמני עצום ותעלות לחימה. כאן התחולל הקרב הראשון הגדול, בבוקר יום הנחיתה. בקרב זה גם ניזוקה הכנסייה המקומית וכיום עומדת במקום כנסייה אשר נבנתה תחתיה. כפר זה ניצב במרכזו של אחד מחמשת חופי הנחיתה – חוף אומהה (Omaha Beach), בו הפולשים נתקלו בהתנגדות גרמנית עזה באופן מיוחד.

גם בארבעת החופים האחרים – חוף יוטה (Utah Beach), חוף ג'ונו (Juno Beach), חוף גולד (Gold Beach) וחוף סורד (Sword Beach) – ניתן לבקר ולחזות באזכורים רבים לאותה מלחמה. כך, למשל, רבות הן האנדרטאות לזכרם של גיבורי מלחמה: האנדרטה לזכרו של גנרל פטון, שבעת הפלישה פיקד על ארמיה וזכה להצלחה רבה גם בחזיתות נוספות במלחמה. אחרות מנציחות מבצעים או יחידות מסוימות, כמו זו שבארומנש, המנציחה את המאמץ בהקמת הנמל. דוגמה נוספת היא האנדרטה שהוקמה לכבוד צבא צרפת החופשית – שהשתתף גם הוא בפלישה. לצדי האנדרטה מתנוססים בגאווה דגלי צרפת וארצות הברית.

נורמנדי, צרפת
חוף אומהה, התנגדות גרמנית עזה במיוחד (צילום: CC Dennis Jarvis)
 

מוזיאונים של פלישה

בחופי קלבדוס וסמוך להם הוקמו מספר רב של מוזיאונים, העוסקים בהיבטים שונים של הפלישה. בין המוזיאונים ניתן למצוא כאלה המתארים את הפלישה בהיבטים כלליים ומגוונים, כמו זה שבעיר קן (Caen) או אלה שבחופי אומהה ויוטה. בנוסף, ישנם מוזיאונים העוסקים בהיבט אחד ממוקד של הפלישה (קרב מסוים, יחידה מסוימת וכו'). אחד המעניינים שבהם נמצא בעיירה סן מרי אגליס (Sainte-Mère-Église) במרכז האזור שבו הוצנחו חייליהן של שתי חטיבות אמריקניות. זהו "מוזיאון הכוחות המוטסים" ובמרכזו בניין שבנוי בצורת כיפת מצנח ענקית.

במהלך סיורי במוזיאונים נתקלתי בלא מעט מקומיים העוסקים באופן פרטי בכל הקשור להנצחת הפלישה. אחד מהם הוא פייר, אשר הקים מוזיאון במבנה צבאי אמריקני מימי הפלישה. פייר אוסף כבר עשרות שנים דגלים, מסמכים, תמונות וחפצים אחרים הקשורים לתקופה, ובעיקר – ציוד אישי של חיילים וציוד לחימה (למשל מוקשים ימיים שהוטמנו על ידי הגרמנים בקרבת החוף). הפריטים הללו עדיין נחשפים לעיתים באזור, למרות הזמן הרב אשר חלף מאז.

נורמנדי, צרפת
מרכז העיירה סן מרי אגליס, בה ממוקם מוזיאון הכוחות המוטסים (צילום: CC Gerwin Filius)
 

הזווית היהודית של נורמנדי

במוזיאון של פייר, כמו גם במוזיאונים אחרים, חיפשתי ללא הצלחה עדויות הקשורות באופן כלשהו לסמל אלמוני מהצבא הבריטי, אחד מ- 160,000 החיילים אשר הגיעו בקיץ 1944 מאנגליה לנורמנדי. שמו של הסמל היה חיים דוידוביץ' (ז"ל), האיש אשר לימים הפך לאבי. אם כבר נגענו בנקודה היהודית, הרי שחוויה מיוחדת מזומנת למבקר בבית הקברות הצבאי האמריקאי המרכזי לחללי הפלישה, המצוי בחוף יוטה.

במרכז האתר ניצבת מצבת זיכרון ענקית ולידה מפה גדולה, המשרטטת בפירוט את מהלכי הפלישה. תחתיהן יש בריכת מים מרשימה המוקפת בלא פחות מ- 9,385 מצבות שיש אחידות, המבהיקות בלובנן. בתוך "יער" הצלבים מתנוססים להם בגאון כמה מגיני דוד, המזכירים לנו שבין משחררי אירופה היו גם לא מעט יהודים.

חיים דווידוביץ, נורמנדי, צרפת  חיים דווידוביץ, נורמנדי, צרפת
מימין: חיים דווידוביץ' ז"ל, אביו של הכותב, שהיה בין החיילים האנגלים שנחתו לחופי נורמנדי בקיץ 1944
משמאל: מצבה לזכרו של אלפרד מ. ברנשטיין, אחד מהחיילים היהודים בבית הקברות האמריקאי
 (צילום: CC Mario Hains)
 

האי הקסום מון סן מישל

מבית הקברות הגרמני Huisnes-sur-Mer יש תצפית על האתר הידוע ביותר בנורמנדי, אשר גם הוא, איך לא, נמצא על הים: האי מון סן מישל (Mont-Saint-Michel) שהוכרז על ידי אונסק"ו כאחד מאתרי מורשת התרבות האנושית.

במפרץ שהיקפו קילומטר אחד, מתנשא האי לגובה של כ- 100 מ' ובמרכזו מתנוסס מבנה, שכבר מרחוק נראה כלקוח מארץ האגדות. מסביב לאי (שלא נכבש מעולם) מתרחשת תופעת הגאות והשפל של חופי נורמנדי בדרמטיות רבה. בזמן הגאות המקום הופך לאי המחובר ליבשה בסוללה צרה מעשה ידי אדם. במשך כ- 20 ימים בשנה, בתאריכים ידועים מראש, אפילו הסוללה מכוסה במים. הפרשי הגובה בנקודה זו יכולים להגיע ליותר מעשרה מטרים – מהגבוהים בחופי צפון צרפת.

אל האי מגיעים באוטובוס תיירים, ומייד ממגרש החניה מתחילים בטיפוס במעלה הגבעה לכיוון המבנים שבראשה. המחזה מרהיב: מכלול מבנים המוקפים במגדלים וחומות, כאילו צומחים ממש מהצוק. על כולם משקיף פסלו המוזהב של "המלאך" שנגלה כאן. כדי לציין את המאורע הוקמה במקום כנסייה. ניתן להיכנס למקום דרך שער אחד בלבד בחומה החיצונית, והצפיפות ההולכת וגדלה בכניסה מזכירה לנו כי זהו אתר התיירות הפופולרי ביותר בצרפת כולה – לאחר האתרים של פריז וסביבתה.
לינה באזור מון סן מישל  |  כתבות נוספות על צפון צרפת

מונט סאן מישל, נורמנדי, צרפת
מון סן מישל, האתר הידוע ביותר בנורמנדי ואולי גם בצרפת כולה (צילום: CC Bernard Dupont)
 המבנים המופלאים שעל האי

בעברו השני של השער יש חומות ומגדלי שמירה, ביניהם מתפתל שביל צר. לצד השביל בתים מהמאות ה- 15 וה- 16, חנויות מזכרות, מסעדות ובתי קפה יקרים. בהמשך הופך השביל לגרם מדרגות תלול, המוביל ללבו של האי – המנזר והכנסייה.

מבנה הכנסייה הנוכחית החל להיבנות במאה ה- 11 ורק מאוחר יותר, בין המאות ה- 13-16, נבנה המנזר. במקומות שונים במתחם הוקמו טרסות ונקודות תצפית, מהן נשקפים נופים מרהיבים של הים, המפרץ והאי. בראש הצוק מצטופפת לה קבוצת מבנים נהדרת אשר שימשה את הנזירים, הידועה בכינויה "הפלא" (La Merveille). סגנון בנייתם גותי, והם נדמים כאילו "צומחים" מראש ההר ונגלים במפתיע למטפסים במעלה המדרגות. כיום מתגוררים במקום רק עשרות בודדות של נזירים.

חווית השיטוט בין המבנים מיוחדת במינה – על מרחבי ההתכנסות של הנזירים, תאי המגורים וחדרי האוכל שורה אווירת מיסתורין, המקרינה על האי כולו. בדרך חזרה מטה, לכיוון מגרש החניה, אפשר לפוש מעט בגני המנזר היפים, ולקוות שהתור לאוטובוס שייקחנו חזרה למכוניתנו יהיה קצר...

מון סאן מישל, נורמנדי, צרפת
הגשר המוביל אל מון סן מישל, חצי אי שהופך לאי בשעת הגאות (צילום: CC Peter Visser)


מלון מומלץ בקרבת מון סן מישל

שאמברה ד'הוט לה וויאיי דיג (Chambres d'Hôtes Les Vieilles Digues) הוא B&B מקסים השוכן בכפר בובואר (Beauvoir), המרוחק כ- 3 ק"מ ממון סן מישל. המבנה מוקף גן יפהפה, וחדרי האירוח הנעימים כוללים ריהוט עתיק, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי בחינם. כל החדרים מציעים כניסה פרטית, והחדרים בקומת הקרקע כוללים דלתות צרפתיות עם גישה ישירה לפטיו ובו כיסאות נוח. ארוחת הבוקר העשירה כוללת בין היתר בגטים טריים הנשלחים מדי יום מהמאפייה המקומית.
 
מלון שאמברה ד'הוט לה וויאיי דיג, נורמנדי, צרפת  מלון שאמברה ד'הוט לה וויאיי דיג, נורמנדי, צרפת
מלון שאמברה ד'הוט לה וויאיי דיג, נורמנדי, צרפת  מלון שאמברה ד'הוט לה וויאיי דיג, נורמנדי, צרפת

שאמברה ד'הוט לה וויאיי דיג B&B מקסים בכפר בובואר, כ- 3 ק"מ ממון סן מישל


"הריביירה הצרפתית" של נורמנדי

כאשר מדברים על חופי נורמנדי, אי אפשר שלא לציין את אחד היעדים הפופולריים ביותר לחופשת הקיץ בצרפת – ה"וַקָאנְס", חופשת קיץ ארוכה בה נוהגים הצרפתים לנפוש בבתי קייט על החוף. בחודשים יולי-אוגוסט הופכים חופי הים והיישובים הסמוכים להם לצפופים במיוחד. אחד היישובים הללו היא עיר הנופש דוביל (Deauville). לא במקרה היא מכונה פעמים רבות: "התשובה של נורמנדי לריביירה הצרפתית". העיר נמצאת במרחק של כשעתיים נסיעה מפריז, מה שהופך אותה ליעד פופולרי לחופשת סוף שבוע – גם בתקופות אחרות בשנה.
כתבה על מסלול מפריז לנורמנדי

עד לאמצע המאה ה- 19 היה במקום לא יותר מאשר כפר איכרים, השוכן בין דיונות לביצות, בדומה לכפרים רבים אחרים באזור. היום יש בעיר חוף ים חולי וארוך, המשתרע במקביל לטיילת יפה. בטיילת בתי מידות שנבנו החל מתחילת המאה ה- 20, וקזינו מהודר. ברחבי העיר ובסביבתה ישנה מרינה ומרכזי ספורט ימי ונופש אקטיבי מסוגים רבים.

דובילה,  נורמנדי, צרפת
שמשיות מחכות לנופשים בריביירה של צפון צרפת, עיר הנופש דוביל (צילום: CC Hachim.Pi)
 

עיירת האמנות אונפלר

עיירה אחרת המהווה מוקד משיכה קרוב לחוף בנורמנדי היא אונפלר (Honfleur). זוהי עיירת נמל מקסימה, הממוקמת על שפך נהר הסן ומתאימה לביקור לאורך כל השנה. כדאי לבקר בעיירה כדי לחוש את קצב החיים המיוחד שלה. הגישה אליה נוחה באמצעות אחד הגשרים הגדולים שעל הסן – "גשר נורמנדי", המקשר ביעילות בינה לבין עיר הנמל הגדולה לה האבר (Le Havre).

מזח ישן מקיף את הנמל הציורי ומכל עבר משקיפים עליו בתים ישנים בני שלוש-ארבע קומות, בעלי גגות ציפחה שחורים. פה ושם ניצבים דוכנים לממכר דגים ומאכלי ים טריים. בין הסמטאות עמלים ציירים להנציח את היופי המרהיב של המקום, ולא בכדי העיירה ידועה כבר שנים כמוקד משיכה לאמנים. הלאה משם, ברחובות הצרים של חלקה העתיק של העיר, תוכלו לפגוש בכנסיית סנט קתרין, הבנוייה כולה מעץ כמו כנסייה נורבגית עתיקה. למרגלות הכנסייה דוכני תוצרת חקלאית טרייה: ירקות שונים, גבינות, פטריות ומה לא.
לינה בעיירה אונפלר
עוד על אונפלר בכתבה מסלול מפריז לנורמנדי
 
אונפלור, נורמנדי, צרפת
עיירת הנמל המקסימה אונפלר, בתים ציוריים בעלי גגות ציפחה (צילום: CC Andrés Nieto Porras)


המלצה על מלון מקסים בעיירה אונפלר

במיקום מנצח, לא הרחק מהמרכז אבל באזור שקט, ממוקמת וילה סדר אונפלר (Villa Du Cedre Honfleur, סדר=עץ ארז). מלון משפחתי קטן ורב קסם, שכל פינה בו מעוצבת בטוב טעם ונותנת הרגשה ביתית. המארחים מסבירי פנים ונכונים לעזור בעצה והדרכה. בימים יפים ארוחת הבוקר מוגשת בגן קסום, וגם הפטיו, מרפסת השמש והבריכה הם מקומות שכיף לתפוס בהם שלווה. המלון מציע חדרים זוגיים וסוויטות מרווחות ומפנקות.

מלון מומלץ בעיירה אונפלר, צרפת  מלון מומלץ בעיירה אונפלר, צרפת
וילה סדר אונפלר  כל פינה מעוצבת בטוב טעם והמארחים נותנים תחושה משפחתיתסיום נאות ליום טיפוסי של סיור בנורמנדי יכול להיות ביקור באחת מהמסעדות הרבות במקום, המגישות מאכלי ים טריים. לקינוח – צלחת גבינות (קממבר למשל, היא גבינה שמוצאה בנורמנדי) בלוויית קלבדוס – ברנדי תפוחים מקומי. עם בטן מלאה וחיוך על הפנים אפשר לסכם את חוויות היום ולהתחיל לתכנן את יום המחרת.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר