ריו סקרטו: הרפתקה בנהר הסודי של חצי האי יוקטן
מאת: נעם סלע


אילו היה עליי לבחור באטרקציה רטובה אחת ויחידה בכל חצי האי יוקטן, בוודאי הייתי בוחר בטיול ב"נהר הסודי", החבוי מתחת לפני האדמה, ואוצר בתוכו תצורות גיאולוגיות מופלאות, מעברים מהנים, נטיפים וזקיפים שמזדקרים מכל עבר בחלל החשוך.


בתור מדריך ומתכנן טיולים, אני פוגש מטיילים רבים אשר כבר ראו הכל, חוו הכל ועשו הכל, ואחד האתגרים שלי הוא להצליח להפתיע אותם ולהעניק להם חוויה חדשה ושונה מכל מה שהכירו עד כה. מניסיון של שנים בתחום, למדתי שלאו דווקא הכנסייה הכי גדולה, הנופים הכי יפים או העיר הכי עתיקה, הם שמגיעים ללבם של אותם מטיילים, כי אם דווקא החוויות הייחודיות הן אלו שמרגשות באמת. כזו היא חוויית הטיול בריו סקרטו – הנהר הסודי התת קרקעי.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

"תדריך רטוב" בנהר... (צילום: PriceTravel pictures)
"סנוטה" - בריכת מים טבעית באמצע היער (צילום: נעם סלע)
ביוקטן חופים נהדרים לשילוב קצת "בטן-גב" בחופשה (צילום: lauranazimiec)
מופע פולקלור בבירת התרבות של מקסיקו, העיר מרידה (צילום: נעם סלע)
פרגטה משתזפת על מוט בלגונת סלסטון (צילום: נעם סלע)
ממתינים בשער, למעבורת לאי קוזומל (צילום: נעם סלע)


מפת החוף המזרחי בחצי האי יוקטן ועליה ריו סקרטו והערים פלאיה דל כרמן וקנקון

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


דרום אמריקה

יוקטן – חצי האי שבין שתי האמריקות

חצי האי יוקטן (Yucatánמהווה את חלקה הדרום מזרחי של מקסיקו. מוקדי המשיכה העיקריים בחלק זה של המדינה הם אטרקציות משני סוגים: הסוג הראשון, מוכר יותר ופופולרי בקרב המטיילים שמגיעים לאזור: פעילויות, טיולים וסיורים הקשורים למורשת ההיסטורית של תרבויות קדומות (בעיקר תרבות בני המאיה) שחיו פה במאות קודמות והותירו אינסוף עדויות מרתקות. הסוג השני הוא – הטבע עצמו – שכיות החמדה שהתפתחו פה בזכות הרכב הסלע הייחודי והטופוגרפיה המעניינת של האזור.

נושאה המרכזי של כתבה זו הינו דווקא הסוג השני, שלא זכה ליחסי הציבור הטובים של טיולי מורשת המאיה, אך הוא מרתק ומהנה במידה זהה, אם לא יותר. תופעת הטבע המעניינת המאפיינת את האזור, היא האחראית העיקרית לתצורות הנוף המרהיבות ולעולם התת קרקעי שנוצר תחתיהן, בשילוב עם הכוחות האדירים אשר פעלו כאן במשך מיליוני שנים.

לינה בחצי האי יוקטן

טיול בחצי האי יוקטן, ריו סקרטו
חבורת משנרקלים נהנים מהאלמוגים הצבעוניים, לחוף האי קוזומל  (צילום: נעם סלע)

על היווצרותם של חורים וחללים

קשה שלא להשתהות ולהעריץ את אותו אמן שיצר את הנופים המגוונים ועתירי הדמיון המקיפים אותנו מכל עבר, בטיול ברחבי יוקטן. למעשה, אין מדובר באמן יחיד, אלא בשיתוף פעולה בין כמה גורמים. חצי האי יוקטן מורכב ממדף של סלע גירני, וכתוצאה מכך הוא נתון לכוחות בלייה הנוצרים על ידי חומצה פחמתית מוחלשת. מקורה של החומצה בשילוב של מים ושל דו-תחמוצת הפחמן (CO2), והיא מכרסמת את הסלע ויוצרת בו צורות מרתקות.

בעברית פשוטה: כאשר מים באים במגע עם קרקע המכוסה בצמחים, הם סופחים אליהם 2 CO- מה שהופך אותם לחומציים ומסייע להם להמיס את סלע הגיר. זה למעשה מה שקורה במקומות רבים בעולם, כמו סלובניה, ניו זילנד, ואפילו בארצנו הקטנטונת. התוצאה מכונה "תופעה קארסטית" (Karst), וכך נוצרות מערות, נטיפים, חללים תת קרקעיים, תעלות, מחילות, "מבוך" מנהרות, נהרות הזורמים מתחת לאדמה ועוד.

שלבו כל זאת עם העובדה שבמשך תקופה ארוכה שכן מדף הסלע מתחת למי האוקיינוס, ותקבלו כוחות נוספים (גלים, זרמים וכו') שפעלו עליו וסייעו לחורר ולהמיס חלקים נרחבים ממנו. התוצאה (שמשמחת אותנו כמטיילים) – חצי האי יוקטן הינו אזור רווי בחללים תת קרקעיים, בריכות ולגונות, מחילות, מנהרות וכו', אשר מעניקים לו נופך מיוחד.


מעריכים שקיימים כאן בין 7,000 ל- 8,000 סנוטס (Cenotes) - מעין בריכות, אשר נוצרו באופן המתואר, חלקן תת קרקעיות ובחלקן הגג קרס והן חשופות לאוויר הפתוח. ברבות מהן ניתן להתרחץ ולהתרענן מהלחות הגבוהה השוררת באזור רוב ימות השנה. חלק מאותן בריכות פתוחות לציבור בתשלום וחלקן חבויות עמוק ביער ועדיין לא נחשפו.
 
בני התרבויות העתיקות שהתגוררו פה בעבר, ובראשן – תרבות המאיה, ראו באותן בריכות מקום קדוש, המקשר בין האדמה לשמיים, בין יסוד המים ליסודות האחרים, והיו נוהגים להשאיר בהן מנחות. בקרקעיתן של חלק מהבריכות נמצאו חפצי פולחן שונים, בחלקן אף נמצאו שלדי אדם, אשר הוקרבו לצ'אק (
Chaac) - אל הגשם המקומי.
כתבה על "טיול בארץ הקארסט" של סלובניה
 
טיול בחצי האי יוקטן, ריו סקרטו
נטיפים וזקיפים - המאפיינים המוכרים של התופעה הקארסטית  (צילום: CC PriceTravel pictures)

ריו סקרטו – הנהר הסודי

מבין שלל המופעים של אותה תופעת טבע מרתקת, אחד האתרים המיוחדים ביותר (ותודה לאל – עדיין לא ה"מתויירים ביותר") הינו ריו סקרטו (Rio secreto), שפירוש שמו: "הנהר הסודי". מדובר בנהר תת קרקעי שאורכו מספר קילומטר, המתפצל מתחת לאדמה למספר שלוחות וניתן לטייל בנתיביו השונים. מדובר בחוויה עוצמתית ביותר, המשלבת סיור בטבע, בדרך לא שגרתית, שאמנם נגישה לכל מי שמסוגל ללכת (אין חובה לדעת לשחות), אך היא דורשת מידה מסוימת של הרפתקנות.

האתר נמצא כ- 75 ק"מ דרומית (כשעה ורבע נסיעה) מהעיר הגדולה קנקון (
Cancún). מהכניסה לפארק הלאומי "ריו סקרטו" – שבו הוא נמצא, ולאחר הסברים על החוויה, כללי בטיחות וסרטון קצר – שמגרה את הדימיון, נוסעים בוואן לתחילת המסלול, כ- 5 ק"מ מנקודת המפגש. שם ממתינות מלתחות ושירותים, וכל מטייל מקבל חליפת צלילה (כי המים צוננים), חליפת הצלה, קסדה עם פנס עליה (כי חשוך לגמרי למטה ואין שום תאורה טבעית או מלאכותית) וזוג נעלי מים. את כל הציוד האישי שאינו נחוץ משאירים בתאי אחסון ויוצאים להליכה בת 500 מ' לעומק היער.
בתי מלון בעיר קנקון  |  כתבה על ריביירה מאיה - נופש לכל טיפוס

טיול בחצי האי יוקטן, ריו סקרטו
חלק מההתקדמות במסלול עושים בהליכה "על הידיים", כשיתר הגוף צף ונמשך אחריהן
(צילום: CC PriceTravel pictures)
 

ההליכה במי הנהר

לפני שנכנסים למערה הגדולה ולתחילת המסלול, עוברים טקס שמאני קצר, בו אחד המקומיים מתפלל בשפת המאיה לאל צ'אק ולאמא אדמה. ההתרגשות גואה והטקס נוסך אווירה של קדושה, המלווה אותנו בעודנו מתחילים לצעוד אל המערה האפלה, בה זורם לו לאיטו הנהר התת קרקעי. ההליכה אינה דורשת מאמץ מיוחד או יכולות פיזיות יוצאות דופן, והיא מתאימה גם למשפחות עם ילדים מגיל 6, ואף לאנשים אשר אינם יודעים לשחות. רוב הזמן המים מגיעים עד לגובה הברכיים, ולעיתים יש להשכב ולצוף על פני המים בעזרת חליפות ההצלה אשר מקבלים המטיילים בכניסה לנהר.

לאחר 100 מ' של הליכה כבר חשוך לגמרי והדרך היחידה לראות משהו היא בעזרת פנסי הראש המחוברים לקסדות. המים מעט צוננים והשלווה עוטפת את המטיילים מכל כיוון כאשר פוסעים בינות הסלעים, הזקיפים והנטיפים, בתוך המים, ומתחת לפני האדמה.

 
טיול בחצי האי יוקטן, ריו סקרטו
כשהחלל מאפשר זאת -צועדים במי הנהר בזקיפות קומה  (צילום: CC PriceTravel pictures)

 
מהחושך הגדול – יוצאים לאכול
כאמור, מקור האור היחידי, שמעניק לנו את הביטחון ומאפשר שימוש בחוש הכי משמעותי שלנו – חוש הראייה – הם פנסי הראש. אחת החוויות החזקות ביותר בטיול היא השלב שבו לפתע מוביל הקבוצה מבקש מכולם לכבות את הפנסים. או אז, בשקט המוחלט (ובחושך העוד יותר מוחלט) שבו אנחנו נמצאים, מתחדדים החושים. אנחנו שוכבים לנו בבטן האדמה ומאזינים למוסיקה הנפלאה הנוצרת מטפטוף המים מהתקרה, מהזרימה העדינה של הנהר ומקצב הלמות לבנו. קשה לתאר את התחושה המופלאה הזו, אנחנו נמצאים מתחת לאדמה ומרגישים בשמיים!

מסלול ההליכה בנהר אורך כשעה ובסופו יוצאים מהצד השני (זה אינו מסלול מעגלי), וצועדים בחזרה לנקודת ההתחלה, למלתחות והשירותים. כאן ניתן להתרחץ, להתחמם ולהחליף בגדים, ומיד לאחר מכן – לסעוד במסעדה המקומית.


אז... איזו חופשה אתם מתכננים? סרטון קצר שמעביר את האווירה בריו סקרטו ובאזור כולו
 

טרקציות נוספות בסביבה

חצי האי יוקטן הינו מקום רווי מבקרים, וזאת בעיקר תודות לחופיו הקאריביים היפים. המקומות הפופולריים ביותר ללינה, בהם ניתן לסייר וליהנות מאטרקציות שונות, ומהם נוהגים לצאת לטיולי כוכב, הן הערים: קנקון ופלאיה דל כרמן (Playa del Carmen). נעים לחזור אליהן בשעות הערב ולהמשיך לבילוי לילי במסעדות ובמועדונים הרבים הפזורים בהן.
לינה בעיר פלאיה דל כרמן

מהערים המרכזיות אפשר לקחת מעבורת אל האיים הסמוכים - קוזומל (Cozumel), שבה שונית אלמוגים יפהפייה ואתרי צלילה ושנירקול פופולריים, והאי איסלה מוחרס (Isla Mujeres), שמציע בעיקר חופים יפים ובילוי בסגנון "בטן- גב", מלווה בקוקטייל טרופי ממכר.

המטיילים ההרפתקניים יותר יכולים לחפש את אתרי המורשת של תרבות המאיה, ובראשם ניצב כמובן אתר המאיה המפורסם – צ'יצ'ן איצה (
Chichen Itza), אשר נבחר לפני מספר שנים לאחד משבעת פלאי עולם החדשים. פרט אליו ישנם עוד אתרים רבים כגון טולום (Tulum), אושמאל (Uxmal), קובה (Coba) ועוד, בהם אפשר להתהלך שעות בין המבנים העתיקים, ולהשתומם על דייקנותם ועל החוש האסתטי המפותח של אותם עמים, שעשו כל זאת – אך לא השכילו לפתח כתב אלפביתי או השתמשו בגלגל.

כאמור, בכל חצי האי יוקטן נמצאות גם סנוטס רבות – אותן בריכות מים מיוחדות, שפרט לרחצה הנעימה במימיהן הצלולים, ההגעה אליהן חווייתית גם כן, פעמים רבות דרך יערות עבותים. חובבי הצלילה יכולים להצטרף לצלילות מודרכות בסנוטס – חוויה שונה ומיוחדת לכל הדעות.

אטרקציה נוספת הקשורה למים ממוקמת בחלק הצפון מערבי של חצי האי יוקטן - שמורת סלסטון (
Celestun). מדובר בשמורת טבע אשר מתבססת על לשון ים ארוכה הנכנסת לתוך היבשה, ומהווה כר פורה ובית גידול למינים רבים של בעלי חיים, כגון קרוקודילים, בעלי כנף, צבים ועוד. המפורסמים שבין תושביה של שמורת סלסטון הינם הפלמינגו אשר צובעים את מימיה בוורוד זועק. העופות הוורודים הללו מתכנסים כאן בעיקר בחודשים שבין נובמבר לפברואר, אך גם בהמשך השנה ישנם מאות רבות של פרטים אשר חיים בשמורה.

למגיעים לשמורת סלסטון מומלץ ללון בעיר מרידה (
Merida), אשר המרכז הקולוניאלי העתיק שלה שופע בתים מהודרים, הכיכר המרכזית שלה תוססת, מרכבות הסוסים משמיעות את קולן המיוחד, והיא נחשבת לבירת התרבות של מקסיקו, בזכות המופעים והפעילות התרבותית הענפה שבה.
לינה בעיר מרידה  |  כתבה על פלא העולם - צ'יצ'ן איצה

טיול בחצי האי יוקטן, ריו סקרטו
שיט בין המנגרובים בלגונת סלסטון  (צילום: נעם סלע)

אם מזדמן לכם להגיע לחצי האי יוקטן, אל תסתפקו ברביצה על החוף. במרחק נסיעה קצרה מחכה לכם עולם שלם, מסעיר ומאתגר, שמספק חוויה שונה ועוצמתית, מתחת לפני האדמה. הנהר הסודי, מלבד היותו מסלול רטוב מהנה, הוא הצצה אל מאחורי הקלעים של ההרים והסלעים ולמידה מרתקת על הגיאולוגיה המקומית.

מידע וטיפים למטייל במקסיקו

נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר