מסלולים בגן העדן:
טיול הליכה בסלובקיה
מאת: צחי גלובין 


כששואלים את הסלובקים לאן כדאי לטייל ברגל בארצם, התשובה האוטומטית היא הרי הטטרה הגבוהים וגן העדן הסלובקי. כך התחיל המפגש הראשון שלי עם הסלובקים. גן עדן, חשבתי לעצמי, מתאים לי לבדוק מהו גן העדן עבור תושבי מדינה שכל נופיה הם גן עדן.


ואכן, גן העדן הסלובקי הוא שמורת טבע קסומה, ששמה היומרני מצדיק את כל הסופרלטיבים על יופיו של הטבע, אבל הרי הטטרה הגבוהים לא נופלים ממנה ביופיים. וכך, אחרי שחרשתי ברגל את שני האזורים הללו, גמלה בלבי ההחלטה שמגיע לסלובקיה טיול שכל כולו דרך הרגליים.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

יערות אינסופיים מכסים את סלובקיה (צילום: גלעד תלם)
(צילום: צחי גלובין)
פוגשים בדרך שועלים, איילים ועז הרים (צילום: צחי גלובין)
הרי הטטרה הגבוהים, מעל קו העצים (צילום: צחי גלובין)
(צילום: צחי גלובין)
(צילום: צחי גלובין)
(צילום: צחי גלובין)
(צילום: צחי גלובין)

האזורים בהם מתרכזים מסלולי ההליכה בכתבה זו
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

אז מה יש בגן העדן של סלובקיה?

שמורת גן העדן הסלובקי (Národný park Slovenský kras) מיועדת בעיקר למי שאוהב לטייל ברגל, במסלולים קצרים של שעתיים וחצי עד שלוש שעות ובמסלולי יום ארוכים. ייחודה של השמורה הוא בקניוני האבן המרשימים שבה, עליהם הותקנו סולמות וגשרים, ונבנו שבילים על דפנות המצוקים ובינות למפלי מים זורמים. התנועה תמיד בכיוון אחד - בקניון אחד עולים ובאחר יורדים. כך, כמו ילד, קפצתי בין שלב לשלב, בין סולם לסולם ובין גשר אחד למשנהו, נהנה מגן עדן אמיתי לאוהבי טבע וצעידה ברגל.
 
השמורה שוכנת בדרום-מזרח סלובקיה, בלב אזור קארסט נרחב, הכולל כ- 1,100 מערות. לאחר יומיים רצופים, בהם גמעתי כל סולם אפשרי בשמורה, יצאנו צפונה לעבר המערה שהיא אולי המפורסמת שבהן.
כתבה על קושיצה - בירת מזרח סלובקיה
 
מסלולי הליכה בסלובקיה, גן העדן הסלובקי
שמורת גן העדן הסלובקי - סולמות, גשרים והרבה מים  (צילום: צחי גלובין)


מלון בנקוב בקושיצה, מלון למשפחות בקושיצה
מלון בנקוב - ממוקם בפאתי העיר קושיצה, נושק ליער -
יכול להתאים למטיילים בשמורת גן העדן הסלובקי 
(צילום: Hotel Bankov)
 

 ברירת מחדלהפתעה במערת הקרח

אל מערת הקרח דובשינה (Dobšinská) מגיעים מתוך יער סבוך, כמוהו אפשר למצוא רק בסלובקיה. הלחות שבאוויר לא מכינה אותי למפגש עם הקרחון שבתוך המערה. גם ביום חם הטמפרטורה במערה היא 0 מעלות צלזיוס (יש להצטייד בביגוד חם, גם אם בחוץ קיץ חם ודביק). ההסבר לכך טמון בעובדה שבחורף אוויר קר יורד אל תוך המערה, הנמצאת מתחת לפני הקרקע, אך בקיץ הפתח הצר לא מאפשר מגע עם האוויר החם.
 
מבואת הכניסה למערה לא מזמינה במיוחד, עם הרבה שלטים על מיני העטלפים שחיים במערות הרבות שבאזור. אבל אז נפתח השער ואנו נכנסים אל בטן האדמה, לסיור בין הצורות הנפלאות שיצרו המים הקפואים בבטן האדמה.
לינה באזור מערת הקרח דובשינה
 
מסלולי הליכה בסלובקיה, מערת הקרח
מערת הקרח דובשינה - צורות מרשימות שיצרו איתני הטבע  (צילום: CCika6)
 

"מיני אלפים" - הרי הטטרה הגבוהים

לאחר החוויה הקפואה אנו עושים דרכנו לעבר רכס הרי הטטרה הגבוהים. זהו רכס אלפיני לא גדול במיוחד, מעין "מיני אלפים", אך הוא מרשים ביותר, עם עשרות פסגות מחודדות המזדקרות לשמיים. הנוף בהרי הטטרה שונה מהנוף שבו בילינו ביומיים הקודמים. סביבנו סלעי גרניט, אגמים אלפיניים, מפלי מים - הכל משתלב כל כך יפה. השבילים בטטרה מסותתים כמו שרק הסלובקים יודעים. ההליכה מתחילה בתוך היער, עוברת דרך פלגי מים, מפלים ובקתות הרים, וממשיכה למרומי ההרים. שם בין הפסגות מתגלים לעינינו אגמים אלפיניים צלולים.
 
מסלולי ההליכה בטטרה הגבוהים עשירים במגוון צמחים ובעלי חיים, כגון שועלים, איילים וגם עז הרים, בה אנו פוגשים לעיתים קרובות תוך כדי הליכה. בין מצוקי האבן באזור הגבוה, אנחנו מוצאים את פרחי האדלוויס (Edelweiss), שנראים כאילו נוצרו מקטיפה לבנה עם מסגרת ירוקה.
 
רכבת כבלים (פוניקולר) לוקחת אותנו לרום הפסגה הגבוהה ביותר של הרי הטטרה – פסגת גרלאחובסקי (Gerlachovský štít, 2,654 מ'), אליה יכול להגיע רק מי שהוא מטפס הרים מקצועי. אנחנו מסתפקים (ונהנים מאד) מהליכה לאגמים אלפיניים, בלב המדבר האלפיני שמאפיין גובה זה, וארוחת צהריים בבקתת הרים מקסימה.
כתבה על הרי הטטרה הגבוהים  |  לינה בהרי הטטרה הגבוהים
 
מסלולי הליכה בסלובקיה, הרי הטטרה הגבוהים
הרי הטטרה הגבוהים - לא נופלים ביופיים מהרי האלפים  (צילום: צחי גלובין)


שני בתי מלון מומלצים במיקום מתאים לטיולי כוכב בהרי הטטרה

מלון בוטיק וילה זאובר (Boutique Hotel Villa Zauber) ופנסיון וילה מרי (Pension Vila Mery) ממוקמים שניהם במרכז העיירה פופראד, לא רחוק מפארק המים אקווה-סיטי (AquaCity). שניהם מדורגים ברמת 3 כוכבים, עם חדרים זוגיים ומשפחתים, דירות קטנות וסוויטות, עיצוב נעים ושירות אדיב, נעים ומשפחתי.

מלון מומלץ בפופראד, הרי הטטרה, סלובקיה

מלון מומלץ בפופראד, הרי הטטרה, סלובקיה
 למעלה - מלון בוטיק וילה זאובר | למטה - פנסיון וילה מרי  - שניהם בעיירה פופראד

 

רפטינג רגוע ותצפית מרשימה

שמורה נוספת בה אנו מטיילים היא שמורת פייניני (Pieninský národný park‏), השוכנת משני צדי הגבול של סלובקיה ופולין. נהר דונייץ - דונצ'ק (Dunajec) בפי המקומיים, המסמן את הגבול בין שתי המדינות, חצב כאן קניון עמוק ומרשים. הנהר הוא גם הזדמנות נפלאה לחוויה של רפטינג רגוע. אפשר בקייקים ואפשר על רפסודות עץ מסורתיות, אותן משיטים בעזרת מוט עץ האחוז בידי תושב מקומי חסון.
 
עם תום השייט המהנה אנו צועדים אל שלושת הכתרים (Tri koruny), שלושה מצוקי סלע מרשימים, המזדקרים גבוה אל עבר שמי השמורה בצד הפולני. ההליכה בין הסלעים, המצוקים ועצי היער, מתגמלת בנופים נפלאים, ועם ההגעה לראש ההר נפרסים לרגלינו מרחבי פולין, סלובקיה והקניון המרשים של נהר דונייץ.
 
למשפחות עם ילדים מוצעת חוויה מעט שונה, ברכיבת אופניים לאחר הרפטינג, מה שמוסיף עוד אדרנלין ליום המאד חוויתי הזה.
כתבה על שייט על נהר דונייץ
 
מסלולי הליכה בסלובקיה, רפטינג בשמורת פייניני
רפטינג על הנהר המסמן את הגבול של סלובקיה עם פולין  (צילום: צחי גלובין)
אבירים, נסיכות ועינויים בטירה

סלובקיה התברכה לא רק בהרים נפלאים, אלא גם במספר עצום של טירות. את היום האחרון אנו מקדישים לאחת הגדולות והיפות שבהן - טירת ספיש (Spišský hrad). שרידי הטירה, שנבנתה בסוף המאה ה- 11, בנויים על גבעה נישאה, 200 מ' מעל העיירה. בעלי הדימיון המפותח יראו כאן אבירים ונסיכות, ואילו בעלי הלב החזק מוזמנים להתרשם מחדר העינויים של הטירה.
 
הכפרים בעמק שלמרגלות הטירה, מאפשרים טיול נינוח והתרשמות מאורח החיים המקומי. החיים בצל ההרים היפים בהם טיילנו נראים שלווים כל כך ומעוררי קנאה.
 
מסלולי הליכה בסלובקיה, טירת ספיש
טירת ספיש, אחת מהגדולות והיפות בין הטירות הרבות שבסלובקיה  (צילום: צחי גלובין)
 

הקסם של סלובקיה

סלובקיה מכוסה יערות אינסופיים, בהם ניתן לראות מגוון גדול של בעלי חיים, וכמעט בכל טיול אנו פוגשים איילים, שועלים ועזי הרים. מגוון מיני הצומח אינו רב, אבל הפריחה מחזיקה לכל אורך הקיץ, בזכות הגשם שיורד כאן כל השנה (לא משהו שמפריע לטייל בקיץ).
 
מסלולי הליכה בסלובקיה, גן העדן הסלובקי   מסלולי הליכה בסלובקיה, פטריות
תגידו שזה לא גן עדן....  (צילום: צחי גלובין)
 
סלובקיה היא גן עדן לכל מי שאוהב לראות את הנופים דרך הרגליים, ולא רק דרך חלונות המכונית. שמורות הטבע המיוחדות, השבילים, הנופים, הצומח המגוון, היערות הבלתי נגמרים, אוויר פסגות צלול ומים זורמים במורד הערוצים. הנשימות הקצובות בדרך למעלה, אל מרומי ההר או הקניון – עבורי גם הן חלק מהקסם.

מידע נוסף

כתבות נוספות על סלובקיה

מידע למטייל בסלובקיה
קושיצה - בירת מזרח סלובקיה
טיול בהרי הטטרה הגבוהים
טיול משפחתי בסלובקיה

צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר