הרי פירין ורודופי צבועים לבן:
חופשת שלג בבולגריה
מאת: צחי גלובין


כשחושבים על בולגריה, אולי לא מדמיינים פסגות מושלגות, מישורי שלג מבריקים ושאר מראות שאנו מורגלים לייחס לארצות הצפון. אך אלו בדיוק המראות שמציעים הרי בולגריה בחורף, והם הופכים טיול בעונה זו לחוויה קרירה ומרנינה. לא חייבים להיות גולשי סקי, וגם אין צורך להרחיק עד קצה העולם, כדי לזכות בחווית החורף הלבן.


במרחק שעתיים וחצי טיסה בלבד, מציעה בולגריה חוויות חורף נפלאות  נסיעת ג'יפים בדרכים המושלגות, רכיבה על אופנועי שלג, טיפוס על מפלי קרח קפואים, צעידה בסנדלי שלג, גלישת סקי ואפילו בניית איגלו  כאילו נולדנו כולנו אסקימואים... הרשו לי לשתף אתכם בחוויות החורף שלי כמדריך טיולים בבולגריה.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

להתיז בשלוליות זה חלק מהכיף  (צילום: כרמית וייס)
הרי בולגריה המושלגים  (באדיבות MEDRAFT)
איגלו בבנייה עצמית  (באדיבות MEDRAFT)
ההרים המושלגים משדרגים את הנוף  (צילום: כרמית וייס)
לדהור באופנועי שלג  (באדיבות MEDRAFT)
טיול בשלג בנעליים מיוחדות  (באדיבות MEDRAFT)
מרחבים מושלגים  (באדיבות MEDRAFT)

טיפוס על מפל מים קפוא

בשדה התעופה של סופיה ממתינים לנו ג'יפים, שיאפשרו לנו לצאת אל נופי שלג בתוליים. היעד הראשון הוא רכס הרי רודופי (Rodopi). במהרה מתחלף הנוף האורבני בהרים נישאים, אגמים תכולים, יערות צפופים וכפרים ציורים. כמי שמורגל לטייל כאן בקיץ, אני נפעם כל פעם מחדש מהשילוב שיוצר השלג הלבן עם הכפרים שהזמן עמד בהם מלכת. אווירה פסטורלית שמבינים רק כשמגיעים לשם, שכמו מעבירה אותך לעולם אחר ומשכיחה את כל טרדות היום-יום.
 
הרפתקת החורף הראשונה שמחכה לנו היא טיפוס קרח על מפל מים קפוא – ממש כמו שרואים בסרטי הטבע הכי אתגריים. אבל מסתבר שכולם יכולים. מצטיידים ברתמות טיפוס, קרמפונים (דוקרני קרח לנעלים), גרזני קרח וכמובן קסדה, ניקשרים לחבל הבטחה ולאחר תדריך קצר מתחילים בטיפוס על הקרח. את הירידה למטה עושים בגלישה עם חבל אבטחה. המטיילים מגיעים כל אחד לגובה שמתאים לו, אבל גם החששנים במיוחד מתנסים בחוויה, אחרי שהם משתכנעים שהקרח לא נשבר... המדריכים המקומיים הם מקצוענים ומנוסים, ובהתאם למצב הקרח הם בוחרים עבורנו בכל פעם מפל אחר, מתוך המפלים הרבים על רכס רודופי.
כתבה על טיול בהרי רודופי
 
חופשת שלג בבולגריה
צעידה בסנדלי שלג בשדה קרח ומפלים (באדיבות MEDRAFT)


 ברירת מחדלבדרכי השטח הלבנות של הרי רודופי

לאחר שנת לילה ערבה במיוחד, במלון מפנק בעיירת הסקי הציורית פמפורובו (Pamporovo), אנו יוצאים אל דרכי השטח. תוואי השטח בהרי רודופי אינו תלול וגבוה כמו בהרי בולגריה האחרים, ובין הכפרים דרכי שטח רבות, שאפשר לנוע בהן גם בחורף. השלג סביב הוא לבן ובתולי ועצי המחט שכוסו לבן מוסיפים קסם ומסתורין לחגיגה הלבנה.
בתי מלון בעיירת הסקי פמפרובו
 
הנסיעה הקסומה מסתיימת בכפר שירוקה לאקה (Shiroka Laka) ומשוטטים ברגל בין סמטאותיו הצרות. גגות הכפר עשויים מאבן צפחה אפורה, והם מאפיינים את כל הכפרים באזור. ביקור אצל בונה חמת חלילים מקומי מפתיע את כולם, מאחר ואנו מקשרים את חמת החלילים לעם הסקוטי, אבל זהו כלי מסורתי גם כאן בהרים של בולגריה. לאחר שאנו צופים בהכנת חמת חלילים בשיטות המסורתיות, אנו מאזינים לצליליו המופלאים של הכלי בניצוחו של בונה החלילים.
 

חלק מהיעדים במסלול: A-E הרי רודופי, F בנסקו, G סופיה  להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

המערה של השטן והעטלפים...

בהרי רודופי מערות קרסט רבות ומערת לוע השטן (Devil's Throat‏) היא אחת הגדולות שבהן, שביקור בה הוא ביקור ממש בבטן האדמה. המערה המופלאה משלבת בתוכה מפל הצונח ברעש אדיר ואת תחילתו של נהר, הזורם מתוכה החוצה. במיתולוגיה נקשר רעש המים הנופלים לשמו של האדס, אל השאול, ומכאן סיפורי הפולקלור שהתפתחו על השטן שחי במקום.
 
לאווירת המסתורין בתוך המערה (אולי סרטי אימה, עבור חלק מהמבקרים...) מוסיפים מינים רבים של עטלפים השוהים בה בשעות היום, וניתן לראותם תלויים במהופך על התקרה. הטמפרטורה במערה תמיד קבועה ולכן בקיץ כשחם זה נותן לנו תחושה של קרירות ובחורף לפעמים יהיה בה אפילו חם יותר מבחוץ.
 
חופשת שלג בבולגריה
לנופים הלבנים יש השפעה משכרת  (באדיבות MEDRAFT)
 
 

ארוחה בשפת הסימנים והחיוכים

דרך שטח מאתגרת לוקחת אותנו לכיוון הכפר טריגרד (Trigrad) שם מחכה לנו ארוחת צהרים בבית משפחה מקומית. המטבח הבולגרי הוא אחד מהמשובחים במדינות הבלקן. אצלנו הוא מתקשר בעיקר עם הבורקס והגבינה הבולגרית, אבל הוא מצטיין גם בתבשילי קדרה מחממים ותבשילי ירקות משובחים. האירוח החם מחמם את הבטן והלבבות. כל פעם שאני מגיע יש אוכל אחר, בהתאם למצרכים שיש בבית... התקשורת עם המארחים היא בשפת הסימנים, החיוכים והחום האנושי, בתוספת תרגום של המדריך המקומי.
לינה בכפר טריגרד
 
באזור זה ניתן להבחין בכוורות רבות שסביבן בגדר חשמלית, והסיבה לכך היא הדובים הרבים החיים ביערות ובאים ללקק את הדבש. עכשיו הם כמובן נמים את שנת החורף שלהם ולא נזכה לראותם, אבל אפשר לדמיין אותם מטיילים כאן כשהשלג נמס.
כתבה על פארק הדובים בבולגריה
 
חופשת שלג בבולגריה
קר בחוץ וחם בלב, המארחות שלנו פוצחות בשיר (צילום: כרמית וייס)
איגלו אסקימואי בהרי בולגריה

בדרכנו לרכס הרים נוסף – רכס הרי פירין (Pirin), אנו עוברים באגם דוספט (Dospat). זהו אגם גדול, ולכן רק שוליו מכוסים בקרח, אבל האגמים המצפים לנו בהרי פירין הם קטנים יותר וגבוהים יותר, והם קפואים לחלוטין בחורף. את הימים הקרובים על רכס הרי פירין נבלה בעיירת הסקי בנסקו (Bansko), עיירת הסקי הגדולה ביותר בבולגריה. אנו מגיעים אליה בשיאה של עונת הסקי וטועמים את האווירה הכייפית והצבעונית המאפיינת עיירות סקי.
 
השלג הרב המכסה את הרי פירין הוא כר נרחב לפעילויות שלג רבות. סנדלי שלג, אותם מרכיבים מתחת לנעלים, וזוג מקלות הליכה, מאפשרים לנו לצאת להליכה בין עצי היער. העצים המחטניים - אורנים ואשוחים – שאינם נושרים בסתיו, מכוסים שכבה עבה של שלג טרי. המדריך המקומי מסביר איך הולכים נכון בשלג הרך והבתולי, ומלמד אותנו את רזי ההישרדות בשלג. לשם כך אנו עוצרים לבנות איגלו, כן כן איגלו... וזו לא משימה קלה אם לא יודעים איך, אבל לשם כך הגענו עד לכאן להרים המושלגים בבלקן. תחילה אנו בונים איגלו להישרדות, ולאחר מכן איגלו למגורים – בדיוק כמו זה המוכר לנו מסיפור האסקימואים. בתוך האיגלו אני מדליק נר קטן, שמחמם כאילו היה אח עצים, וממחיש למטיילים את הבידוד הטרמי המעולה שמספק הקרח.
כתבה על בנסקו והרי פירין  |  לינה בעיירה בנסקו
 
חופשת שלג בבולגריה, איגלו
בניה של איגלו, מסתבר שלא חייבים להיות אסקימואים... (באדיבות MEDRAFT)
 

לגמוע מרחבים לבנים באופנוע שלג

כולם כבר חולמים על אופנועי השלג שיקפיצו להם את האדרנלין לרמות הכי גבוהות. לאחר תדריך בטיחות קצר מניעים את הכלים וקדימה למרחבי השלג הצחורים. אופנוע שלג הוא כלי תעבורה בעל יכולות מופלאות במיוחד בשלג. לאחר הסתגלות קצרה אנחנו והאופנוע הופכים לגוף אחר, הצולח במהירות שלג מהודק ושלג רך ועמוק, כאילו זה כביש סלול באיכות גבוהה. קשה למחוק את החיוך יהיה מפרצופי המטיילים שדוהרים על הכלי המדהים הזה, המפלח כל פיסת שלג הנקראת בדרכו. הפסקת תה חם ופיקניק של כריכים בשלג מאפשרים לנו לנוח קמעה, לפני שאנו חוזרים לגמוע מרחקים.
 
לכל החוששים מהקור אספר שחליפות סקי, כובע וכפפות עבות מגינים עלינו היטב, חום המנוע מחמם גם הוא והאוחזים בידיות ההגה זוכים גם לחימום הידיים. לאחר זמן מה רבים מתלוננים שחם להם מידי ומכבים את חימום הידיות.
 
חופשת שלג בבולגריה, אופנועי שלג
אופנועי שלג, אחד משיאיו של כל טיול חורף (באדיבות MEDRAFT)
 

טעימות מגלישת סקי במדרון

לאחר מנוחה קצרה בבית המלון המחומם היטב, בדרך כלל עם אח עצים מבוערת, אנו יוצאים למסעדה מקומית קרובה. להקת נגנים מסורתית מלווה את הארוחה עם מוסיקה מקומית וכלי נגינה מסורתיים, שכבר חשבנו שפסו מהעולם – אקורדיון וחמת חלילים, שקודם לכן ראינו כיצד בונים. אוכל טוב, יין, שמחה – מה עוד צריך בחורף?
 
מלון מומלץ בבנסקו   מלון מומלץ בבנסקו
אח מבוערת ובריכה מחוממת במלון טאנה במרכז העיירה בנסקו
 
את הבוקר האחרון שלנו בין ההרים המושלגים של רכס פירין, אנו מנצלים לטעימות מספורט החורף הלבן - גלישת סקי במדרון. מצטיידים בנעלי סקי ומגלשיים ויוצאים למסלולי הסקי למתחילים, בהם נלמד את יסודות הגלישה. נפילות והרבה צחוקים הם חלק מכל ההתחלות, ויש בזה הרבה כייף. אז נכון, קצת קשה ללמוד סקי בחצי יום, זו רק טעימה, אבל אחריה אצל חלק מהמטיילים קשה מאוד להוציא את הג'וק הלבן מהראש. את חופשת החורף הבאה שלהם הם יקדישו, כפי הנראה, לסקי... בבנסקו.
כתבה על סקי בבנסקו
 
חופשת שלג בבולגריה
טעימות של סקי (באדיבות MEDRAFT)
 

אז מה היה לנו כאן?

זהו זה, נפרדים בצער רב מההרים המושלגים וחוזרים לסופיה. השעות הנותרות בבירה מנוצלות לסיור עירוני בכנסיית אלכסנדר נייבסקי, באנדרטה לזכר הצלת יהודי בולגריה בשואה והסיפור המדהים שמאחוריה, בית הנשיא, בית הכנסת הגדול ועוד.
 
בולגריה הינה יעד בתולי בתחום טיולי האתגר. בשעתיים וחצי טיסה תוכלו להגיע להרים מושלגים, להתנתק לרגע מהלחץ, הצפיפות והמודרניזציה, לטייל בין כפרי צפחה קסומים, שפסגות מושלגות מקיפות אותם, לפגוש אנשים פשוטים ולבביים, אוכל משובח, ספורט חורף ברמה גבוהה, מלונות מפנקים, והכי חשוב - ללא חור גדול בכיס. בולגריה נתפסת כיעד לנופש על הים השחור, אבל כשתגיעו להרים המושלגים ולעיירות הסקי, תבינו שלא צריך להרחיק עד להרי האלפים או לפלנד כדי ליהנות מחווית חורף, מספיק להגיע לבלקן.
 
 

 

מידע נוסף

כתבות נוספות על בולגריה

טיול משפחות בבולגריה
הפתעה בהרי רודופי
הרי רילה ושבעת האגמים

צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר