על אהבה ודעות קדומות: להתחיל לגלוש
מאת: כרמית וייס 


כמי שעשתה את צעדי הסקי הראשונים בגיל לא צעיר, כשהיא כבר אם לשלושה נערים מתבגרים וזאטוט אחד, אני ההוכחה שניתן להתחיל לגלוש בכל גיל... גם מבוגרים, שאולי חושבים שפיספסו את ההזדמנות, וגם ילדים צעירים מאד.


כדי לעשות זאת חכם ולהימנע מהרבה שגיאות שאני עשיתי בצעדיי הראשונים על מדרונות הסקי, אני רוצה לשתף אתכם בכמה עצות בסיסיות, אבל בעיקר להפריך חששות ודעות קדומות.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

מסלולי סקי מתונים ורחבים למתחילים (צילום: כרמית וייס)
הנופים המדהימים שהרווחתי  (צילום: כרמית וייס)
מהמקומות החביבים עלי   (צילום: כרמית וייס)
ילדים מאושרים ובהם גם אחד שלי  (צילום: כרמית וייס)
עיירת סקי קסומה  (צילום: כרמית וייס)
בדרך לעוד בקתת הרים  (צילום: כרמית וייס)
 

"אני כבר מבוגר מידי, פיספסתי את ההזדמנות"

תחילת דרכי בסקי לא הייתה קלה. נפלתי לא מעט וראיתי איך ילדיי חסרי הפחד עוקפים אותי בסיבוב - תרתי משמע. אז נכון, לצעירים קל יותר, אבל אנחנו המבוגרים כבר לא צריכים "להשוויץ", ובעיקר יודעים להתמודד טוב יותר עם אכזבות וקשיים.
 
קשה לי לתאר את תחושת האושר המציפה אותי למראה הנופים הלבנים, שלא הייתי זוכה לראות בשום דרך אחרת, ואת אווירת החופש והכיף האופפת את אתרי הסקי, עם המשקאות והמוסיקה המתווספים לחגיגה.
גלישת סקי דורשת בעיקר רצון, נכונות ואומץ להתנסות בחוויות חדשות, יכולת לדלג על מעט קושי בתחילת הדרך, כדי לזכות בחוויה נפלאה לכל החיים. אם יש לכם את זה – אתם יכולים להתחיל לגלוש.
כתבה עם טיפים לגולשים מתחילים
 
סקי למתחילים
אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס (אוסטריה) והנופים הלבנים שהרווחתי אחרי לא מעט נפילות...  (צילום: כרמית וייס)


טיולי אופניים"באיזה גיל אפשר להתחיל?"

מספר תכונות בסיסיות יכולות לרמז האם ילד מוכן להתחיל בלימוד סקי – דרושה מעט קואורדינציה (רכיבת אופניים יכולה להיות מנבא טוב), אך בעיקר יכולת להתמודד עם קשיים, תסכולים וסמכות של אדם זר – המדריך. בני הצעיר החל לגלוש בגיל חמש והיה מאושר עד הגג, ורוב הילדים יכולים להתחיל בגיל זה, אך חשוב להכיר את הילד ולחכות עוד שנה שנתיים, אם צריך.
 
בנושא ילדים, הכי חשוב לעשות זאת נכון, כדי שלא יצברו חוויות שליליות. מומלץ מאד שיקבלו הדרכה בשפת אמם ויהיו בחברת ילדים הדוברים את שפתם, כמו גם השגחה כאשר פשוט נמאס להם מוקדם, ועל כך בהרחבה בכתבה על חופשת סקי משפחתית.
 
לימוד סקי לילדים
מדריך אחד ו- 13 ילדים מאושרים, אתר הסקי פאל-ארינסל באנדורה  (צילום: כרמית וייס)
 
 

"אני לא סובל (סובלת...) קור"

זה בטח יפתיע אתכם, אולי לא תאמינו, אבל בחופשות סקי אני לא סובלת מקור, ואני ממש לא מחובבי הקור. ברור שקר על המדרונות, עם טמפרטורות שיכולות לצנוח אל מתחת לאפס, אבל סקי הוא פעילות גופנית מחממת. גם הביגוד בסקי איכותי ומתאים לסיטואציה, הרבה יותר ממה שרובנו לובשים בטיולים או בכל שהייה אחרת בחוץ.
 
כך, עם חום מבפנים (גם בלב) ובידוד טוב מבחוץ, הקור הוא דווקא לא גורם מפריע. כשהשמיים בהירים והשמש במרום, החזר החום מהשלג הלבן עלול אפילו להיות מעיק, ולא אחת גלשתי בגופייה תרמית ומכנסי סקי בלבד. בקטעי המנוחה, על רכבלי הכסאות, ברבים מהאתרים יש מגיני רוח ולא אחת גם חימום לישבן. השלג יבש ואינו מרטיב ומקרר כמו הגשם, ואם הוא לא כבד – זו חגיגה אמיתית.
כתבה על ביגוד לחופשת סקי
 
סקי למתחילים
לגלוש בגופיה תרמית ביום שמש בהיר  (צילום: יואל שדה)
 
 

"סקי זה יקר"

לא בהכרח, ובטח לא בשלבי הגלישה הראשונים. יש שלל דרכים להוזיל את חופשות הסקי, בהנחות להרשמה מוקדמת, אתרי סקי קטנים ולא יקרים ועוד, כך שמחיר חופשת סקי לא יקר מכל חופשה אחרת. את כל הציוד הדרוש לסקי ניתן לשכור או להשאיל מחברים, וממש לא כדאי להשקיע בקנייתו לפני שמחליטים שזהו התחביב החדש שלכם. לעולם לא אשכח את גיוס הציוד שערכנו עבור 6 גולשים בחופשת הסקי הראשונה. לאחר מכן, כשהבנו שכולנו מכורים, התחלנו בקנייה הדרגתית של ציוד, בעיקר במבצעי סוף עונה.
 
לגולשים בשלבי הלימוד הראשונים, כלומר שבוע או שבועיים ראשונים, ממש אין צורך באתרי סקי גדולים. אתרי סקי קטנים, במזרח אירופה בעיקר (למשל שפינדלרוב מלין בצ'כיה או בנסקו בבולגריה), הם אופציה מצויינת למי שממילא לא יחרוג הרבה ממדרונות לימוד הגלישה. מאחר ויש בהם הרבה גולשים מתחילים, הם גם מציעים הרבה מסלולים ירוקים וכחולים, המתאימים למתחילים.
 
בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה רועשת ומקפיצה לסיום יום הגלישה
בקתת ההרים פולי דוס, חגיגה מטורפת לקראת סיום יום הגלישה באתר הסקי טין (צרפת),
אתר בן 300 ק"מ שהם ממש מיותרים למתחילים (צילום: כרמית וייס. להגדלה לחצו על התמונה)
"צריך כושר טוב לסקי"

כושר טוב לא יזיק אף פעם ויהפוך כל פעילות לקלה יותר, בוודאי פעילות ספורטיבית כמו סקי. אבל לא חייבים להיות ספורטאי אתגר או בעלי כושר מעולה. סדרה פשוטה של תרגילים, שניתן לבצע לבד בבית, יכולה להקל ולשפר ביצועים ולמנוע התכווצויות שרירים בימים הראשונים. יש לזכור שבסקי מוטל עומס לאורך זמן רב, על מספר שרירים שלא תמיד מופעלים בחיי היום יום, וגם לא בכל פעילות ספורטיבית אחרת. מבחר תרגילי חיזוק ניתן למצוא בחיפוש קצר באינטרנט.
 
ואם אנו לא בכושר טוב, וגם לא ממש יש לנו זמן להתכונן? לא נורא, פשוט להתחיל לאט יותר ולהקשיב לגוף שלנו. וכשהוא אומר "אני עייף", לשבת לנוח באחת מבקתות ההרים המקסימות הפזורות לצד מסלולי הסקי, אליהן כדאי להגיע גם אם הגוף לא מאותת למנוחה...
כתבה על סקי בקטנה - חופשת סקי בסוף שבוע
 

סדרת תרגילים להכנה לסקי - סרטון וידאו קצר (עם מדריכה חמודה להפליא)
 
 

"לעולם לא אגיע לרמת הגלישה של חבריי "

לחלק מאיתנו זה נכון, וגם לי. תמיד יהיו גולשים טובים ומהירים ממני, גם בין שותפיי הישראלים ובטח בין המקומיים. עם הזמן למדתי לקבל את זה באהבה ואפילו ליהנות מכך.
עם בעלי והילדים יש לי סידור קבוע – כשאני מתעייפת אני מתיישבת בבקתת הרים או לצד פארק קפיצות עם מוסיקה טובה, ומשחררת אותם למספר סיבובי גלישה מהירה בלעדיי. כשהם חוזרים לקחת אותי, אני כבר שוב רעננה ומלאת אנרגיה.
 
בחופשת הסקי האחרונה הגדלתי לעשות. הייתי לאחר מחלה ממושכת, ידעתי שהכושר שלי ירוד ולא רציתי להסתכן בפציעה. בשעות הצהריים הייתי משחררת את שותפיי לדרכם ויורדת לעיירה. כך גיליתי שאני ממש לא לבד ברכבל היורד, וגם העיירה כבר מלאה בגולשים שסיימו מוקדם את יום הגלישה. השוקו החם, בשולחן שמחוץ לבית הקפה הסמוך לתחנת הרכבל התחתונה בעיירה סרפאוס, כששלג קל ניתך ממעל, היה מהטעימים בחיי.
כתבה על אתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס
 
סקי למתחילים
ביקור בעיירה המתוקה לאדיס שהיא חלק מאתר הסקי סרפאוס-פיס-לאדיס, באחד הימים בהם סיימתי לגלוש מוקדם (צילום: כרמית וייס)
 
 

"האם לחסוך בסעיף ההדרכה?"

סעיף זה אולי נכון לגולשים מתקדמים, אבל ממש לא מתאים לגולשים מתחילים! לצערי על מסלולי הסקי של אתר החרמון ניתן לראות את כל אותם "אמיצים וטיפשים" שעלו ברכבל ללא כל הדרכה, וחשבו שאיך שהוא הם כבר ירדו. זה אולי נראה קל, וזה קל למי שכבר למד, אבל קודם כל יש ללמוד.
 
גם לימוד על ידי חבר, מקצוען ככל שיהיה, ממש לא יעשה את העבודה. מדריכי הסקי יודעים איך לעשות זאת נכון. הם יוליכו אתכם צעד צעד, על מדרונות מתונים ורחבים, המותאמים לכך במיוחד.
 
סקי למתחילים
מדרונות רחבים ומתונים באזור המתחילים של אתר הסקי מאיירהופן, להתחיל רק רק עם הדרכה  (צילום: כרמית וייס)
 

"אין לי עם מי לגלוש"

סקי הוא ספורט ובילוי חברתי, שכייף לעשות עם אנשים נוספים. הם יכולים לתת יד בעת נפילה או כל תקלה אחרת, ואיתם כיף לחלוק את הנופים ולשבת בבקתות ההרים לארוחה ומשקה. יש המון שמחת חיים בסקי, וכייף לחלוק אותה עם מישהו.
 
קיימים היום פתרונות רבים למי שאין לו פרטנר לגלישה. בני זוג שאינם גולשים, יכולים ליהנות משלל פעילויות שמציעים אתרי הסקי למי שאינו גולש. תמיד ניתן לקבוע הפסקת צהריים משותפת באחת מבקתות ההרים, אליה ניתן להגיע עם רכבל, או פשוט לרדת לעיירה להפסקה קלה.
 
חברות תיירות הסקי גם מארגנות קבוצות הדרכה בעברית, שהן אופציה מעולה לגולשים מתחילים, הן מבחינה חברתית והן מבחינת ההדרכה. גם קבוצות ההדרכה המקומיות, אליהן שובצתי לא אחת לבדי, הן מקום נפלא לפגוש חברים חדשים. בסיומו של היום הראשון כולם כבר חברים.
 
בקתת סקי, סלה רונדה, איטליה
סקי הוא גם בילוי חברתי - מופע באחת מבקתות ההרים במרחב הגלישה סלה רונדה שבאיטליה.
שימו לב לגברים המצלמים...  (צילום: כרמית וייס)
 

המתנה לבעלי שהפכה למתנה שלי...

אני מאושרת שהתחלתי לגלוש, גם אם לא בגיל צעיר, ושלא כמו כמה מחבריי (בעיקר חברותיי!) גם התמדתי בכך. ההתחלה לא היתה קלה לי, מאחר והייתי החלשה שבחבורה, אבל לא כך חשבתי באותם ימים. הייתי המאושרת באדם על ההצלחות הקטנות, על העולם המופלא שנגלה לי ועל האושר של ילדיי, שחוו יחד איתי את לימוד הגלישה.
 
מאז אותם ימים ראשונים, בכל חופשה אני מגלה עולמות חדשים, משפרת סגנון גלישה ולומדת לאהוב יותר ויותר את עולם הסקי. המתנה שנתתי לבעלי ליום ההולדת – הפכה גם למתנה שלי.
 

 
כתבות נוספות
אתר הסקי ואל טורנס (צרפת)
אתר הסקי שפינדלרוב מלין (צ'כיה)
אתר הסקי ליביניו (איטליה)

חופשת סקי משפחתית
סקי בקטנה - חופשת סקי בסוף שבוע

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר