שמורות טבע ותיירות אקולוגית בפנמה
מאת: גולן לובנוב 


פנמה אינה רק "ארץ של עיר ותעלה" והיא עדיין ממתינה שהתיירים יגלו אותה. עושר של חי וצומח, טבע בתולי ויערות גשם בראשיתיים, העולים ביופיים על אלו של השכנה המוכרת יותר קוסטה ריקה. במקרה הזה, הדשא (או היער) של השכן, אינו ירוק יותר.


בפנמה מעל 900 סוגי ציפורים, מעל 10,000 סוגי צמחים ומעל 1,500 איים, וכולם נמצאים במקום אחד. בואו נראה היכן בדיוק.
 
פארקים בפנמה
שמורות טבע על מפת פנמה (מקור: Alexander Karnstedt. לחצו על התמונה להגדלה)
 

אקולוגי או אקו-דיסני?

בעולם הולכת ומתפתחת התיירות האקולוגית. פנמה, הנפתחת בשנים האחרונות למטיילים, משקיעה רבות בפיתוח תיירות אקולוגית. עם דגש על שימור הסביבה ותרבות אינדיאנית אותנטית, זהו Eco Tourism במיטבו. חלק מרכזי בטיול בפנמה רצוי שיכלול ביקור באחת מטריטוריות השבטים הילידים המתגוררים במדינה.
 
מיתוג קוסטה ריקה כ"מלכת התיירות הסביבתית של אמריקה", מינף את יערות הגשם והפך אותם למנוע כלכלי. הפופולריות המוגזמת של התיירות האקולוגית וזילות המושג "אקולוגי" בכל הקשר, זיכה את קוסטה ריקה בכינוי "אקו-דיסני". יזמי התיירות בפנמה מביטים על שכנתם ולא מבינים כיצד קוסטה ריקה עמוסה בתיירים. זהו כמובן הייתרון הגדול של פנמה – מטיילים המבקשים לחוות תיירות אקולוגית מן הסתם יעדיפו לשמוע את ציוץ הציפורים ולא את שיחות התיירים.
 
התיירות האקולוגית בפנמה נמצאת ממש "בכל מקום" – שמורות טבע, פארקים, הרי געש, שיט נהרות, קופים, תנינים ועצלנים - נגישים ובמרחק נסיעה קטן מעיר הבירה פנמה סיטי. ממש בצמוד לעיר נמצא פארק נטורל מטרופוליטנו (Praque Natural Metropolitano), המהווה ניגוד מושלם לחיי העיר הרועשים –מהעיר המודרנית וגורדי השחקים ליער גשם בראשיתי. הפארק כולל אזורים שהושארו בדיוק כפי שהטבע ברא אותם ומעורבות האדם אינה ניכרת בהם.
לינה בפנמה סיטי
 

מפת פנמה עם שמורות טבע ויעדים נוספים לחובבי טבע


דרום אמריקהפארק סוברניה – טבע על גדות התעלה

לא הרחק מפנמה סיטי, לאורך הגדה הצפון-מזרחית של תעלת פנמה, נמצא הפארק הלאומי סוברניה (Parque Nacional Soberanía). מומלץ לשוט מהעיר במעלה התעלה לכיוון השמורה, במקום לעשות זאת ברכב. מטיילת אמריקאית שפגשנו ביציאה מן השמורה, מיצתה את הסיור שלה במשפט אחד: "כמות ועושר בעלי החיים והצמחיה שראיתי באחר צהרים אחד בפארק סוברניה, עולה על הטבע שזכיתי לחוות בטיול בן שבועיים ביערות האמזונס בברזיל".
 
בחלקו הצפוני של הפארק נמצא מרכז תגלית יער הגשם (Panama Rainforest Discovery Center). במסלול הליכה מעגלי, שאורכו 2 ק"מ, ניתן לצפות במגוון עצום של מיני הציפורים, חרקים וצמחים ייחודים לאזור זה של מרכז אמריקה – סחלבים, פרפרים, עופות מים ואם יתמזל מזלכם, גם עצלנים ויונקים נוספים.
 
למי שמעוניין להפגש עם הטבע אך אינו מעוניין לכתת רגליו ברחבי השמורה, מומלץ להגיע לריזורט יער הגשם של גמבואה (Gamboa Rainforest Resort). הריזורט נמצא בתחומי השמורה, על גדת נהר צ'אגרס (Chagres). אפשר להתרווח במרפסת מעל הנהר, לאכול במסעדת לוס לגרטוס (Los Lagartos), תוך כדי צפייה בתנינים, צבים וציפורים.
לינה בריזורט יער הגשם של גמבואה
 
ניתן לשוט על אגם אגם גאטון (Gatun), אגם מלאכותי רחב ידים, המהווה את אחד ממקורות המים של תעלת פנמה. באגם שני איים שמומלץ לבקר בהם, הראשון – "אי הקופים", משמש כמקלט לחיות הבר. הסירות המתקרבות לאי זוכות למפגש בלתי אמצעי עם הטבע והחי של פנמה (לקופים יש נטיה לקפוץ על הסירות, כדאי לשים לב לחפצים שלכם). מומלץ לעצור לביקור גם באי בארו קולורדו (Barro Colorado), האי המיוער הגדול ביותר בפנמה, שעליו מאות מיני צומח ובעלי חיים.
 
ריזורט יער הגשם של גמבואה, פנמה
ריזורט יער הגשם של גמבואה, בתחומי השמורה שעל גדות התעלה  (צילום: CC Sandra Cohen-Rose)
 
 

תרבות הילידים חיה ונושמת

בניגוד לשבטי הילידים של הונדורס וניקרגואה, שבטי הילידים בפנמה נאחזים בתרבותם בעקשנות ראויה לציון. האמונה הנוצרית "גמישה יותר" בחבל ארץ זה של העולם, והכנסיות המקומיות מגלות סובלנות יתירה למנהגים האינדיאניים המסורתיים. אצל בני שבט הגונה (Guna), מכל השבטים בפנמה, בולט השילוב הסלקטיבי של מנהגי הנצרות – הם בחרו מה שנראה להם ודחו את מה שלא. בני שבט האמברה (Emberá) קיבלו על עצמם את הנצרות הסלקטיבית וממשיכים לקיים במקביל מנהגים מסורתיים, כגון ציור גוף, וחוגגים פסטיבלים מסורתיים. הילידים, שבעבר צדו באמצעות צינורות נשיפה וירו חיצים מורעלים, מתקיימים היום בעיקר מתיירות וחקלאות.
על מפגש עם בני השבטים בכתבה על הפלגה בתעלת פנמה
 
שבט אמברה, פנמה
נשות שבט אמברה, בני השבט ממשיכים לקיים מנהגים מסורתיים  (צילום: CC Luigi Crespo)
 
 

הילידים של הפארק הלאומי צ'אגרס

הפארק הלאומי צ'אגרס (Parque Nacional Chagres) נמצא בצד הצפון-מזרחי של התעלה, וכולל את נהר צ'אגרס שהוא מקור המים העיקרי לתעלה. אזור זה של פנמה מיושב על ידי אנשי שבט האמברה. לפני בוא הספרדים נדד השבט מקולומביה צפונה והתיישב על גבול פנמה-קולומביה. במשך השנים המשיכו בני השבט ונדדו מערבה וכיום הם חיים בפארק הלאומי צ'אגרס. בני השבט מתפרנסים מתיירות ומזמן כבר לא צדים או דגים למחייתם.
 
ניתן לשוט על הנהר לאזור המחיה של השבט, לפגוש את אנשיו ולהכיר את אורח חייהם. אנשי שבט האמברה נוהגים לקשט את גופם בצבע. ציורי גוף הם המנהג העתיק ביותר שהם הצליחו לשמר. לאחר ייבוש, הצבע נספג בעור  ואף סבון או כימיקל הידועים לאדם המערבי לא יצליחו להסירו. הצבע, בגווני שחור או כחול, נשאר עד שבועיים (בקיצור, אל תתנו שיקשקשו לכם על הפנים).
 

סרט וידאו על הפארק 
הלאומי צ'אגרס (ספרדית עם כתוביות באנגלית)
 
 

האינדיאנים הלבנים לחופי הים הקריבי

פרובינציית גונה יאלה (Guna Yala) היא רצועת חוף צרה בצפון-מזרח פנמה, לחופי הים הקריבי, הכוללת גם קרוב ל- 400 איים קטנים. באזור זה חיים אנשי שבט גונה (Guna), שאנשיו נהגו לסגוד לאל השמש והאמינו שהם צאצאיו. בשנת 1925 דרשו בני שבט גונה אוטונומיה טריטוריאלית. בתיווך ממשלת ארצות הברית התקבלה דרישתם והם הקימו אוטונומיה שלטונית. הם שומרים על תרבות ייחודית, כלכלה וממשל עצמאים, אשר נתמכים על ידי ממשלת פנמה.
 
התושבים מתקיימים בעיקר מחקלאות, דיג, מלאכת יד ותיירות. חלק מהאיים של אזור גונה יאלה מיושבים בצפיפות, אך ברובם שולט הטבע. זה המקום למי שמחפש חופשה של חול, ים וצלילה, באירוח בסיסי יחסית. אחוז אחד מאוכלוסיית השבט הם לבקנים, ורובם מתגוררים באי אחד. בעבר הם היו קבוצה מנודה מהשבט והספרדים העניקו להם את השם "האינדיאנים הלבנים".
 
גונה יאלה, פנמה
חופי הים הקריבי בפרובינציית גונה יאלה (צילום: CC Walter Vargas)
 

האגדה על ילדי השמש והאינדיאנים הלבנים

אנשי הגונה בורכו בארץ יפה, הכוללת אגמים קסומים, נהרות גועשים, ג'ונגל עשיר בחיות וצמחים יפים ומשונים והרים, בהם היה עושר של זהב. יום אחד רצתה השמש להעניק פרס לשמאן של השבט בשל חוכמתו, טוב ליבו ונדיבותו. השמש הופיעה לפניו בזמן הקרבת הקורבן, בשעת אחר הצהרים, והציעה לו לקבל את כל אשר ליבו חפץ. צניעותו של השמאן מנעה ממנו להיענות להצעת השמש וזו חזרה שוב על בקשתה. השמאן, שכבר היה זקן, רצה לבקש דבר מה שכל בני השבט יוכלו ליהנות ממנו, גם לאחר מותו. הוא ביקש מהשמש לשלוח את בנה, כדי שישמש מנהיג לאנשי השבט. למרות שהיה קשה להגשים משאלה זו, נעתרה השמש.
 
לאחר שלושה ימים, שני ילדים בלונדיניים - בן ובת, הופיעו בשמים בשעת הזריחה, וירדו לאדמה מוקפים בהילת זהב. בני השבט שמחו מאוד על הנס והודו לשמש. הילדים גדלו בארמון זהב בעל גנים רחבי ידיים. כאשר בגרו, הם התחתנו בטקס חגיגי. אך למרבה הצער, בני הזוג לא היו נאמנים אחד לשניה וגם לא למקורותיהם האלוהיים. כעונש הפכה אותם השמש מבני אלמוות לבני מוות, ודנה אותם לחיי סבל, כמו שאר בני האדם. למרות הכל, בני הזוג הצליחו להעמיד צאצאים לבקנים - בעלי עיניים כחולות ושיער לבן. בני שבט הגונה מאמינים שצאצאי אותם לבקנים, אשר חיים עד היום בין בני השבט, הם צאצאיו של אל השמש.
 
גונה יאלה, פנמה
אחוז אחד מבני שבט גונה הם לבקנים  (צילום: CC Ben Kucinski)
 
 שמורת דאריין וכביש פאן אמריקן

בין פנמה לקולומביה שוכנת שמורת דאריין (Parque Nacional Darién), שמורה ענקית של יער גשם בראשתי, חול טובעני וביצות ענק. אזור זה של פנמה עדיין לא נחקר ומופה מספיק, בשל תנאי השטח הקשים. האזור מכונה נתק דאריין (Darién Gap), בגלל הנתק בין קצהו של כביש פאן-אמריקה, המקשר את צפון אמריקה לדרומה. 87 קילומטרים חסרים כדי להשלים את הכביש מאלסקה ועד צ'ילה.
 
בשמורה מתגוררים עדיין שבטי ילידים, המנותקים מהעולם המערבי וטוענים כי חיבור קצוות הכביש יגרום לפגיעה באורחות חייהם, בצמחיה ובטבע. האזור רוחש גם פעילות של "ארגונים לא קונבנציונאליים", בעיקר מקולומביה.
 

סרט וידאו קצר על שמורת דאריין - נופים, אנשים וחיות נדירות (ספרדית עם כתוביות באנגלית)
 
 

איי הפנינה במפרץ פנמה

במפרץ פנמה, מדרום לפנמה סיטי, נמצאים איי הפנינה (Islas de las Perlas), ארכיפלג של כ- 200 איים ואיונים קטנים, שרובם אינם מיושבים. מלבד היותם אתר צילומים של הסדרה "הישרדות", איי הפנינה הם יעד מומלץ לביקור.
 
ארכיפלג איי הפנינה קיבל את שמו מהמתיישבים הספרדים, שמצאו כאן פנינים בשפע. בגדולים מבין האיים – קונטדורה (Contadora) ואיסלה דל ריי (Isla del Rey), נבנו בתי נופש של עשירי פנמה ובתי מלון מפוארים. פרט לצלילה, מומלץ להצטרף לשיט ולצפות בלוויתנים. ניתן להגיע לאי במעבורת או טיסה של 15 דקות מפנמה סיטי.
בתי מלון באי קונטדורה
 
אי הפנינה, קונטדורה, פנמה
האי קונטדורה, אחד מהאיי הפנינה שכיכבו בסדרה הישרדות (צילום: Gaspar Serrano)
 
 

הצפרדע הקטנה בעולם

בצפון-מערב פנמה, בקרבת הגבול עם קוסטה ריקה, ארכיפלג של מספר איים קטנים ואיונים בים הקריבי, הנקראים איי בוקאס דל טורו (Bocas del Toro Archipelago). האיים מפורסמים בזכות חוף כוכבי הים, אי הציפורים והצפרדע האדומה (Red Frog), שצבעה האדום העז מזהיר את הטורפים מפניה, מכיוון שהיא מאוד רעילה (כאן לא המקום לנשק נסיכים...). כדאי להסתייע בילדים המקומיים שישמחו לעזור במסעות החיפוש.
 
בתחומי מחוז בוקאס דל טורו נמצא גם הפארק הבינלאומי אמיסטאד (Parque Internacional La Amistad), המשותף לפנמה וקוסטה ריקה ומוכרז אזור מוגן ע"י אונסקו. השמורה נמצאת למרגלות רכס קורדילרה דה טלמנקה (Cordillera de Talamanca), הרכס הלא-וולקני הגבוה ביותר והרחב ביותר במרכז אמריקה (עד 4,000 מטר מעל פני הים). אפשר ממש לטייל בין העננים. היער הטרופי המכסה את רכס ההרים הוא בן 25,000 שנה וכולל את מגוון הצומח והחי מהמרהיבים של פנמה.
 
צפרדע אדומה, פנמה
צפרדע אדומה קטנטונת וילד מקומי שסייע בחיפוש אחריה  (צילום: CC arvind grover)
 

למרגלות הר הגעש

שמורת אמיסטאד גולשת גם לתחומי מחוז צ'ירקי (Chiriquí). בירת המחוז, העיר סן חוסה דה דויד (San Jose De David), מכונה בפי כל פשוט דויד (David). למרות היותה העיר השלישית בגודלה בפנמה (145 אלף תושבים), העיר מרוחקת מתעלת פנמה ומציר פנמה סיטי–קולון והאוירה בה כפרית יותר. היא מהווה את מוקד המסחר של החקלאים המקומיים.
לינה בעיר דויד
 
מדרום לשמורת אמיסטד שוכנת העיר הציורית בוקטה (Boquete), שמיקומה על מורדות ההרים מושך אליו מטיילים רבים. באזור בוקטה ניתן להתרשם מתעשיית החקלאות הפנמית - קפה, אננס וקני סוכר. לא הרחק משם נמצאת שמורת וולקן בארו (Volcán Barú), שבמרכזה הר הגעש הגבוה ביותר בפנמה (3,475 מ'). בוקטה היא נקודת מוצא למסלול הליכה בן שש שעות המקיף את הר הגעש. מסלול Sendero Los Quetzales מוביל מבוקטה לעיירה סרו פונטה (Cerro Punta) – עיירה קטנה בגובה 2,000 מטר. זהו האזור הפורה ביותר במחוז צ'ירקי.
לינה בעיר בוקטה
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדיםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר