על קרוזים ושייט נהרות

קרוזים ושייט נהרות – עולם על המים


מאז מגלי העולם הנודעים, קולומבוס, מגלן וחבריהם האמיצים, מים רבים זרמו בימים ובנהרות המקיפים את העולם. למרות זאת, גם היום יכול כל אחד להיות קולומבוס, ולגלות את העולם שלו בדרך הים, ההבדל הוא רק בתנאים, או יותר נכון – בפינוק...


קרוזים ושייט נהרות הופכים להיות אחת מדרכי הטיול הפופולריות ביותר, שמאפשרת לראות עולם מזווית אחרת.
 

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

ספינת קרוז באיי טורקס וקאיקוס (צילום: Edgar Serrano)
ספינות קרוז עוגנות בנמל של נאסאו באיי בהאמה (צילום: Fernando Jorge)
שייט נהרות מתבצע בספינות קטנות ואינטימיות יותר (צילום: Krisztián Korhetz)
ספינת קרוז בליסבון (צילום: Steffen Zimmermann)
נהנים מהשמש החמימה על הסיפון (צילום: MustangJoe)
שייט במפרץ הא לונג בתאילנד (צילום: galitskaya)
ספינת נהר בוונציה (צילום: Michelle Raponi)
קרוז בפיורדים היפים של נורבגיה (צילום: Tomas Jerabek)
את ספינות הקרוז הענקיות אפשר למצוא בכל עיר נמל גדולה בעולם (צילום: mick orlick)

טיולי אופנייםשייט נהרות – בנתיבי הסחר הגדולים

נהרות היו מאז ומתמיד דרך לסחור ולגלות ארצות, גם כאלו שאין להן גישה ישירה לים. סביב הנהרות הגדולים צמחו ערים גדולות ומפוארות, עיירות קטנות יותר וכפרים, שהם כיום יעדי התיירות המובילים בעולם. לצידי הנהר הוקמו גם טירות ומבצרים רבים, החולשים עליהם מהגבעות, כמו גם מנזרים, כנסיות ומקדשים, המוסיפים לנהר נופך של סיפורי אגדות על קדושים, אבירים ונסיכות... בכל בוקר עוגנת הספינה ביעד אחר לאורך הנהר, ממנו ניתן לצאת לסיורים בסביבה הקרובה.
 
להבדיל מספינות הקרוזים הענקיות, ספינות הנהר קטנות ונמוכות יותר. כדי לאפשר להן מעבר מתחת לגשרים הרבים, גובהן אינו עולה על 4 קומות, ויש בהן 60 עד 170 חדרים בלבד, מה שהופך את ההפלגות לאינטימיות הרבה יותר. 
 
שייט נהרות, אירופה
ספינות הנהר קטנות יותר מספינות הקרוזים, וחולפות לצד נופים קסומים (צילום: CC Roderick Eime)

 

יעדים לשייט נהרות

שייט נהרות מתבצע בנתיבי מים אדירים, כמו הריין, הדנובה, המוזל, הרון, הסיין, הוולגה, נהר דורו (ספרד ופורטוגל), נהר זמבזי (דרום-מזרח אפריקה) או נהר המקונג (דרום-מזרח אסיה). לצד נהרות אלו ויובליהם הגדולים, נבנו היפות והמרתקות בערי העולם, כמו, פריז, וינה ובודפשט. תעלות גדולות שנחצבו בעידן המודרני, כמו תעלת ריין-מיין-דנובה, מגדילות עוד יותר את גמישות נתיבי השייט בנהרות.
כתבת שייט על המקונג העילי
 
אירופה היא היעד המוביל בשייט נהרות, וכך ניתן לטייל בצרפת, גרמניה, אוסטריה, סלובקיה, הונגריה, סרביה, רומניה, רוסיה, הולנד, בלגיה, שוויץ, ספרד ופורטוגל. בדרום-מזרח אסיה מאפשר נהר המקונג (Mekong) שייט בווייטנאם וקמבודיה, ונהר איראוואדי (Irrawaddy) מאפשר שייט במיאנמר, שלוש מהמרתקות במדינות היבשת. שייט על נהר הזמבזי מוביל אל מפלי ויקטוריה האדירים, והוא משולב עם ספארי בשמורות הטבע של זמביה ודרום אפריקה. יש גם מסלולי שייט מיוחדים, כמו שייט על הדנובה בעקבות מורשת יהודית, ייקבים או שוקולד.
כתבות על שייט נהרות
 
שייט נהרות, אפריקה
שייט על נהר צ'ובה, דרך מיוחדת לחוות את הטבע של אפריקה (צילום: CC Roderick Eime)
 

קרוזים – טיול וחופשה בחבילה אחת

ספינות הקרוזים הענקיות משמשות מזה שנים רבות דרך נפלאה לשלב בין טיול מגלה עולם, לחופשה מרגיעה ומשחררת. הן הופכות פופולריות יותר ויותר, וניתן לראותן בכל עיר נמל גדולה בעולם. מרחוק הן נראות כמו ספינות צעצוע, אך כשמתקרבים נדהמים מהגודל והעוצמה שהן מקרינות. קשה לתאר ענקית שכזו, עיר שלמה בת 15 קומות, מבריקה ומצוחצחת.
 
כשעולים לסיפון קשה שלא להישאר פעורי עיניים מול האולמות הענקיים, המסעדות הרבות והמגוונות, חנויות, חדרי כושר, בריכות, מתקני שעשועים, חדרי משחקים, ספא, מה לא בעצם. והכי חשוב, ברגע שעולים ופורקים מזוודות, בית המלון הצף והמפנק הזה הוא הבית לכל הטיול.
 
קרוז בנורבגיה
מלון צף שמגיע ליעדים היפים בעולם, כולל לפיורדים של נורווגיה (צילום: BazzaBoy)
יעדי קרוזים

יש הרבה קרוזים שאינם יוצאים מישראל, ויש בכך יתרון גדול למי שחופשה עבורו היא התאווררות מחיי היום יום. סביר להניח שיהיו עוד כמה ישראלים על הספינה, כי בעצם איפה לא פוגשים ישראלים, אבל אלו בטלים בשישים לעומת המגוון הבינלאומי של שאר הנוסעים. אז אומנם יש צורך בטיסה, אבל למי שאוהב לפגוש אנשים חדשים ומרתקים, אין כמו קבוצה בינלאומית שכזו למפגשים מרתקים.
 
דומני שאין יעד על פני הגלובוס, השוכן לחוף ימים ואוקיינוסים, שאינו ברשימת היעדים. באירופה זה מתחיל במדינות אגן הים התיכון, לאלו שאינם רוצים לטוס רחוק, ועד הים הבלטי והפיורדים של נורווגיה, בצפונה של היבשת. אפשר גם להרחיק לאוסטרליה וניו זילנד, לדרום אמריקה או צפון אמריקה, שם היעד הפופולרי ביותר הוא אלסקה. ויש כמובן את האיים הקריביים, השם שהוא אולי המזוהה ביותר עם קרוזים, יעד שרבים משלבים אותו כחלק מטיול בארצות הברית.
כתבות על קרוזים

קרוז לאלסקה
אפשר להפליג ליעדים קרובים ורוחקים, וקרוז לאלסקה הוא אחד הפופולריים ביותר (צילום: David Lindahl)
 

תובנות אל מול הפיורד לעת שקיעה

אחרי עריכת כתבות של מטיילים ששבו מקרוזים ושייט נהרות, נראה לי שבחופשה הבאה שלי גם אני רוצה להתפנק. פעם אחת לא לשבת שעות ולתכנן מסלול, לא לנהוג ולנווט בדרכים, לא לפרוק ולארוז מזוודה, רק לשבת לי בכיסא נוח על הסיפון ולהביט בנופים החולפים על פניי.
 
את תמצית העניין סיכמה עבורי אחת מחברותיי הטובות, מדריכת טיולים וחובבת מסעות מושבעת:  
"לעת השקיעה, בעודו יושב על מרפסת חדרנו בספינה, שעגנה בלב פיורד קסום בנורווגיה, הודיע לי בעלי חגיגית, שמעתה והלאה רק ככה הוא רוצה לטייל".
 
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר