הפסגות הלבנות של הרי הטטרה:
חופשת שלג בסלובקיה
מאת: צחי גלובין 


החורף מכסה את נופי ההרים של סלובקיה בשמלה לבנה, המעניקה למדינה היפהפייה הזו, שזכתה לנתח נכבד מהרי הטטרה, יופי שקשה לתאר במילים. עבורנו, אנשי מדבר, שלג הוא תמיד חוויה מרגשת, אבל איך מטיילים בו אם אנחנו לא גולשי סקי?


בשביל זה המציאו אופנועי שלג, נעלי שלג (מזכיר קרוס קאנטרי, אבל אין צורך להיות מקצוענים!), רפטינג שלג (כן, יש דבר כזה!) וטעימות של סקי.

טיול חורף בסלובקיה
הנופים הלבנים, האוויר הנקי ותחושת החופש, הם פשוט משכרים וממכרים  (צילום: CC Vikino) 
 

אז מה מציעה לנו סלובקיה בחורף?

קודם כול הרים, מהיפים באירופה כולה, אבל עכשיו הם עוטים יופי מיוחד, שאותי תמיד מרגש מחדש. הפסגות לבנות, העצים עמוסי שלג, גגות הבתים מכוסים בשכבה עבה של שלג, עשן עולה בארובותיהם, ובפנים דולקת האח, שמאכלי חורף מתבשלים מעליה.
 
נכון, נופים מושלגים יש בכל אירופה, אבל בסלובקיה הם עדיין בתוליים, לא ממוסחרים וגם לא יקרים, ועבורי יש לכך קסם מיוחד. אז אחרי שגמרנו להתפעל מהנופים הלבנים, שמשרים רוגע ונינוחות, בואו ונבין היכן אנחנו מטיילים.

טיול חורף בסלובקיה, זדיאר, הרי הטטרה
הכפר הקטן זדיאר בהרי הטטרה, הכפר האלפיני שלנו בסלובקיה  (צילום: CC fidelmendia) 
 

 ברירת מחדלכמו הרי האלפים לפני 200 שנה

הרי הטטרה (Tatra), שחלקם הגדול נמצא בשטחה של סלובקיה, וחלק קטן מהם בשטח פולין, הם רכס אלפיני לכל דבר, בדומה לאח הגדול – רכס האלפים. גם כאן יש פסגות גבוהות (2,655 מטר, ותאמינו לי לי שבחורף זה ממש מספיק), יערות עבותים, מצוקים מרשימים, עמקים פוריים ואגמים מקסימים שיצרו הקרחוני בנסיגתם. גם כאן הנופים עוטים שמיכה לבנה עם בוא החורף, אתרי הסקי נפתחים לטובת חובבי הספורט הלבן ומרחצאות חמים לטובת חובבי הפינוקים.
 
אבל שלא כמו הרי האלפים, כאן הכול עדיין לא ממוסחר, ולפיכך הרבה יותר בתולי והרבה פחות יקר. נסו לדמיין את הרי האלפים לפני 200 שנה. כמו בכל המדינות הפחות מפותחות מבחינה תיירותית, גם כאן חביבות התושבים היא שם דבר. כל תייר ממלא אותם בשמחה, בוודאי אם הוא הגיע לכפר נידח בהרים, ועוד יותר אם הוא הגיע בחורף.
כתבות על יעדי טיול בסלובקיהיעדים בכתבה: הכפר זדיאר (A), אתר הסקי
 טטרנסקה לומניצה (B), פארק המים אקווה סיטי (C),
גן העדן הסלובקי (D), הכפר 
ריידובה (E), שמורת הקארסט הסלובקי (F)
 

רפטינג חורפי ומהנה במיוחד

גגות מכוסי שלג וארובות מעלות עשן, כבר אמרנו, וזה בדיוק מה שמחכה לנו בכפר זדיאר (Ždiar), הכפר האלפיני שלנו בסלובקיה. בתיו הקטנים ומכוסי הרעפים בנויים בלב עמק ירוק, שעכשיו הוא מכוסה בשכבה דקה של שלג, למרגלות כמה מהפסגות המרשימות ביותר של הרי הטטרה הגבוהים, המכוסות שכבה עבה של שלג. 1,300 תושביו של הכפר הקטן הזה משמרים מסורת בנייה, הנהוגה כאן מאות שנים.
לינה בכפר זדיאר
 
מלון בכפר זדיאר, סלובקיה
פנסיון בודזאק בכפר זדיאר, מלון משפחתי חם ומפנק (צילום: Penzión Budzák)

 
ערוץ נהר דונייץ (Dunajec), לא הרחק מהכפר, הוא אתר נפלא לרפטינג בקיץ, אבל אנחנו הגענו לכאן בחורף, ועכשיו אין רפטינג. טוב, לא בדיוק נכון. הראש של הסלובקים ממציא לנו פטנטים. 

מעל הכפר זדיאר יש אתר סקי קטן. סירות הרפטינג מחכות לנו כאן, ואנו מתיישבים בתוכן, לבושים חליפות סקי מחממות, אותן שכרנו עוד בארץ. הסירה נקשרת למעלית הסקי, מעליות T-BAR בה אוחזים גולשי הסקי כדי לעלות לראש המדרון ו... לגלוש. וכך גם אנו עושים את כל הדרך במדרון בתוך הסירה, וצהלות השמחה וההתרגשות שלנו מהדהדות באתר כולו. מי אמר שקר בשלג? האדרנלין הוא המחמם הטוב ביותר. עולים וגולשים במדרון, שוב ושוב, ופשוט קשה להפסיק.
כתבה על שייט בנהר דונייץ
 

אתר הסקי הקטן והמקסים מעל הכפר זדיאר
 
טעימות של סקי

בהרי הטטרה של סלובקיה אתרי סקי רבים. רובם קטנים מאוד – משהו כמו 2-3 מעליות, ממש מעל הכפר, המיועדות לתושבים המקומיים. כאן עושים הילדים את צעדי הסקי הראשונים שלהם, וההורים – את שיעור הכושר היומי... אנחנו לא הגענו לכאן לסקי, ורובנו לא גלשנו מעולם, מעבר לגלישה על יריעת ניילון בחרמון... אבל מסלולי הסקי סביב, וגולשי הסקי הממלאים אותם, עושים לנו חשק לטעום את החוויה.
 
אתר הסקי טטרנסקה לומניצה (Tatranská Lomnica), אתר הסקי הגבוה ביותר בסלובקיה (2,196 מ') נמצא רק 17 ק"מ דרומית לכפר זדיאר. זו הזדמנות מצוינת לטעום מהספורט שהפך כל כך פופולרי, ועל הבוקר אנו שוכרים ציוד ומלאי התלהבות עולים על המסלולים. המנוסים בקבוצה שמחים להפגין ביצועים על חמישה מסלולים אדומים, ואפילו שחור אחד, אבל הרוב מסתפקים בשישה מסלולים כחולים, הכי פחות תלולים שיש, וזה ממש מספיק. המדריך מלמד בסבלנות צעד אחר צעד, אנחנו מתרגלים, ותוך דקות אחדות כולם פוגשים את השלג בשלל תנוחות מוזרות. צוחקים ונהנים עד השמיים, אנחנו מעבירים יום של כיף אדיר, שבסיומו אנחנו כבר גולשים לבד במסלולים, מרגישים גולשי סקי של ממש.

סקי בסלובקיה
טעימות של סקי בהרי הטטרה  (צילום: CC Lukáš Poláček) 
 

אופנועי שלג בגן העדן

בשמורת גן העדן הסלובקי (Národný park Slovenský raj) ביקרתי בקיץ. אכן מדובר בגן עדן לחובבי הטבע, מהמקומות היפים ביותר בסלובקיה, ואפילו באירופה כולה. מטיילים רבים מגיעים לכאן בקיץ, למסלולים רגליים בין הקניונים, המפלים והמערות הרבות. אם בקיץ זהו גן עדן, על אחת כמה וכמה בחורף, אז נוטשים את המקום המטיילים, והלבן מרגיע את העין, בולע את הרעשים ונותן תחושה שאנו בעולם אחר.
 
מסתבר שדווקא בחורף, השלג המכסה את הדרכים והשבילים, פותח בפנינו אפשרויות בלתי מוגבלות כמעט. אם בקיץ אנחנו מורשים לטייל רק בשבילים המוסדרים, ובדרכי העפר מותר לנוע רק ברישיון, בחורף הכול (כמעט) פתוח בפנינו, ממילא העקבות שנשאיר יימחקו עם בוא האביב.
 
יש כאן מרחבי שלג עצומים, אותם אנחנו גומעים, הפעם בעזרת אופנועי שלג. הכלי המדהים הזה הוא בעל עבירות מפתיעה ביותר, ולאחר תרגול קצר, כל אחד ואחת יכולים לנהוג בו. הגוף והפנים מוגנים מהרוח, על ידי מגן רוח מיוחד, הידיים אוחזות בידות מחוממות, וגם הישבן והרגליים זוכים לחימום.
כתבה על טיול משפחתי בגן העדן הסלובקי
 
שמורת גן העדן הסלובקי - ככה זה נראה בחורף
 

נופי קארסט בלבן

אחרי לילה נוסף בכפר ריידובה (Rejdová), ביתנו החם לכל ימי הטיול, אנחנו שמים פעמינו דרומה. גם הפעם אנחנו נוהגים באופנועי השלג, בפנינת טבע נוספת של סלובקיה  שמורת הקארסט הסלובקי (Národný park Slovenský kras), ממש על הגבול עם הונגריה. איתני הטבע חרצו כאן עמקים, קניונים, מערות ובולענים רבים, אך הנופים פתוחים יותר וביום בהיר רואים מכאן את הפסגות המושלגות של הרי הטטרה הגבוהים. האופנוע אולי מזכיר קצת טרקטורון, אבל הוא אינו מרעיש, וכך אנו זוכים לצפות בתושבי הקבע של השמורה – איילים, צבאים, זאבים, שועלים וחזירי בר, ואם ממש יהיה לנו מזל, גם תושב מכובד אחר – הדוב החום.
 
אם ביום הראשון עוד קצת היססנו עם אופנועי השלג, ביום השני אנחנו כבר מומחים של ממש. גומעים 40-50 קילומטר, כמו כלום. הנופים הלבנים, האוויר הנקי, הקור שלמדנו שהוא לא כזה מפחיד, ותחושת החופש, הם פשוט משכרים וממכרים. מדי פעם עוצרים, מפעילים גזייה ומתחממים עם משקה חם, או עוצרים להתפנק באחד הכפרים. התושבים כאן לא רגילים לאורחים בחורף, ובכלל התיירות כאן עדיין בחיתוליה, וזהו אחד מהבונוסים של הטיול בסלובקיה.

טיול חורף בסלובקיה
ההרים והכפרים של סלובקיה עוטים יופי מיוחד  (צילום: CC Ostap Senyuk) 
 
 

להתחמם למרגלות ההרים המושלגים

בהרי הטטרה של סלובקיה מספר מעיינות חמים, שחלקם משמשים אתרי ספא וחלקם מנוצלים לפארק מים. הגדול שבהם, פארק המים אקווה סיטי (AquaCity Poprad), ליד העיר פופראד (Poprad), בלב הרי הטטרה הגבוהים, הוא גם ספא וגם פארק מים, עם מגלשות ושאר שעשועי מים. שיכשוך בבריכות המים החמים, כשמעלינו ההרים המושלגים, הוא חוויה שמיימית. סיום נפלא ומחמם לטיול החורפי שלנו בסלובקיה, ומזור לשרירים שגילו לנו אופנועי השלג, ואפילו לא ידענו שהם קיימים...
לינה באזור פופראד


פארק המים אקווה סיטי - ככה זה נראה בחורף

מלון פארק אקווה סיטי, סלובקיה
מלון פארק אקווה סיטי, סלובקיה
מלון פארק המים אקווה סיטי - לינה במלון של הפארק היא רעיון שכדאי לשקול
(צילום: Hotel AquaCity Seasons)


כאן המקום לכמה מילים על קור וחום. אנחנו הישראלים, שקופאים כשהטמפרטורה נעה סביב 10 מעלות צלזיוס (מעל האפס), מתקשים להבין איך אפשר ליהנות בטמפרטורות הנעות סביב לאפס. ובכן, גולשי הסקי בינכם בוודאי גילו כבר מזמן, שזה הרבה פחות קשה ממה שזה נראה מכאן. בימים בהירים, ויש לא מעט כאלו בחורף האירופאי, קרני השמש המוחזרות מהשלג מחממות מאוד, ולעיתים אפילו אין צורך במעיל. כשאין שמש – גופיה וגטקס טרמיים, חולצת פליז, ומעליהם חליפת סקי (אותה ניתן לשכור כאן בארץ), בתוספת צעיף, כובע וכפפות, והכי חשוב נעליים אטומות למים, עושים את העבודה.
 
ב"אקשן" של הטיול, השרירים שעובדים והאדרנלין הגבוה פשוט עושים את העבודה, כך שכמעט לא מרגישים את הקור והוא אפילו נעים ופותח את הריאות. ואם קצת קר, אין כמו משקה חם, רצוי בתוספת קצת אלכוהול, אש בוערת באח, מקלחת חמה וארוחה טובה.

טיול חורף בסלובקיה
אופנוע מחומם, חליפות סקי והרבה התרגשות וחום בלב מנצחים את הקור  (צילום: CC 7687959) 
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על סלובקיה

טיולי כוכב למשפחות בסלובקיה
טיול משפחתי בסלובקיה
טיול בהרי הטטרה הגבוהים 
טיול הליכה בסלובקיה

צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר