אוזבקיסטן – פני הארץ


אוזבקיסטן היא מדינה השוכנת במרכז אסיה וגובלת עם אפגניסטן בדרום, עם קזחסטן בצפון ובמערב, קירגיזסטן במזרח, טג'יקיסטן בדרום-מזרח וטורקמניסטן בדרום-מערב. זוהי מדינה מישורית, מדברית, המוקפת מדינות ששטחן הררי.


מאהל יורטות – אוהל הנדודים המרכז והצפון אסייתי
מאהל יורטות – אוהל הנדודים המרכז והצפון אסייתי (צילום: דני אורבך)


המזרח הרחוק

שטחה הכולל של אוזבקיסטן הוא 447,400 קמ"ר (גדול פי 22 ממדינת ישראל), כאשר רק פחות מ־ 5% מהשטח מכוסה מים ואין לה כל מוצא לים. למדינה מספר משאבי טבע, כאשר העיקריים הם גז טבעי, נפט ופחם.

את מרבית שטחה תופס המדבר האדום, אשר בו זורמים נהרות אמו-דרייה וסיר-דריה שבעבר הזינו את ימת אראל, ומאז פיתוח החקלאות והפיכת המדינה לשלישית ביצרניות הכותנה בעולם, התדלדלו הנהרות ויבש חלק ניכר של האגם.

מדרום מתנשא רכס הרי פאמיר, וצפון מזרח נשלט על ידי הרי צ'אטקל הפונים לעבר "הרי השמיים" – הרי טיאן שאן (Tian Shan). הנקודה הגבוהה ביותר מגיעה לגובה 4,500 מ'.

במזרח עמק פרגאנה הפורה, המוקף במדינות טג'יקיסטן, קירגיסטן וקזחסטן. בחלק זה מרוכזת רוב אוכלוסיית המדינה – כ- 30 מיליון תושבים.

מפת אוזבקיסטן
רוב שטחה של אוזבקיסטן מישורי ומדברי, רק במזרח חודרים אליה רכסי הרים גבוהים  (מקור: Sadalmelik)
 

מזג האוויר באוזבקיסטן

האקלים השורר ברוב שטחי המדינה הוא אקלים מדברי חם ויבש. האקלים יבשתי, כאשר הקיץ חם מאוד, עם טמפרטורות היכולות להגיע מעל 40° צלזיוס, והחורף קר מאוד, בממוצע כ- 23° צלזיוס מתחת לאפס. כמות המשקעים מועטה – 100-200 מ"מ בשנה.
 
מאגר צ'רוואק בהרי טיאן שאן, אוזבקיסטן
מאגר המים המלאכותי צ'רוואק בהרי טיאן שאן (צילום: Dan Lundberg)

 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר