מונטנגרו לאוהבי לכת: לגעת בפסגות
מאת: גלעד תלם


טיול רגלי במונטנגרו, כמו בכל מקום אחר בעולם, מאפשר את החוויה הכי קרובה לטבע, את הנופים הקסומים ביותר, אליהם אף רכב לא יצליח להגיע. תצורות הקרקע הדרמטיות, מנוקדות באגמי תכלת קטנים ושלל צבעי פריחה, השלווה ואוויר ההרים הצלול – הם עבורי מונטנגרו במיטבה.


בטיול הטרקים עליו אספר לכם כאן, לא "נכבוש" את כל מונטנגרו. אתמקד במספר אזורים סמוכים, אותם נכיר מקרוב דרך הרגליים. לא חייבים להיות מיטיבי לכת, מספיק להיות אוהבי לכת.


1 / 3
2 / 3
3 / 3

פריחה במונטנגרו, קשה שלא להתאהב...  (צילום: גלעד תלם)
הרי מונטנגרו, קשה שלא להתאהב...  (צילום: גלעד תלם)
נופי מונטנגרו, קשה שלא להתאהב...  (צילום: גלעד תלם)

ההרים השחורים של מונטנגרו

שמה של מונטנגרו בשפת המקום הוא צרנה גורה (Crna Gora), שפירושו: הר (Gora) שחור (Crna). בתקופה הארוכה בה שלטו הוונציאנים באזור, הפך השם למונטה נגרו (monte negro), הר שחור, באיטלקית. ההרים לא באמת שחורים, אך היער הראשוני העבות המכסה אותם, נראה לוונציאנים ששלטו ברצועת החוף, כהה מאד, כמעט שחור  ומכאן השם. ליערות הכל כך עבותים אחראים הגשמים הרבים, המגיעים עד קרוב ל- 3,000 (!) מ"מ בשנה, אך אלו, למזלנו המטיילים, יורדים בעיקר בחורף. השלג הרב המכסה בחורף את הפסגות הגבוהות של מונטנגרו, מקשט אותן בלבן גם באביב ובתחילת הקיץ, לטובת המטיילים המקדימים להגיע, שייהנו גם מזרימת שיא בנהרות, לבלוב ופריחה.
 
ההרים הם הסיפור המרכזי במונטנגרו. מספר רכסי הרים, שהם חלק מרכס האלפים הדינריים, מכסים את רוב שטחה, מלבד רצועת חוף צרה לחוף הים האדריאטי. הם לא מהגבוהים באירופה, אך הם בהחלט מהמרשימים ביותר בתצורות הנוף הדרמטיות, שחרצו בהם הקרחונים, שנסוגו עם סיומה של תקופת הקרח האחרונה, וכתוצאה מתהליך בליה מיוחד במינו המכונה 'קארסט'. בצפונה של מונטנגרו משתרע רכס הרי דורמיטור (Durmitor), בעל התצורה האלפינית, המגיע לגובה 2,534 מ'. במרכז מונטנגרו ובמערבה מספר רכסים מעט נמוכים יותר, המאופיינים בסלעי אבן גיר, בהם חרצו הקרחונים תצורות נוף מעניינות, עשירות במצוקים ובולענים.
מסלול טיול בהרי מונטנגרו
 
מונטנגרו, נהר טרה
תצפית על קניון נהר טארה, הקניון הארוך והעמוק באירופה  (צילום: גלעד תלם)


 ברירת מחדל
רצועת השמש של מונטנגרו

מונטנגרו מיושבת בדלילות. צפיפות האוכלוסין בה היא 45 תושבים לקמ"ר (לצורך השוואה, בישראל 164). ההרים מיושבים בצפיפות נמוכה הרבה יותר, שמשאירה את הבמה לטבע בתולי, שיד אדם ממעטת להתערב בנופיו.
 
מרבית התושבים, וכך גם מרבית התיירם המגיעים מאירופה בחיפוש אחר השמש, מתרכזים (בקיץ – מצטופפים...) ברצועת החוף הצרה. על המישורים מצפון-מזרח לרצועת החוף, ממוקמות שתי עריה הגדולות של מונטנגרו – עיר הבירה פודגוריצה (Podgorica), בה מתגוררים כרבע מתושבי המדינה, והעיר ניקשיץ' (Nikšić).
 
לניקשיץ' נגיעה מעניינת להיסטוריה שלנו. ב- 25 לספטמבר 1948, עצרו לתדלוק בשדה התעופה ליד העיר שישה מטוסי ספיטפייר, בדרכם מצ'כוסלובקיה לישראל. היו אלו הסנוניות הראשונות, מתוך משלוח גדול של מטוסים, שחיזקו את ישראל במלחמת העצמאות.
בתי מלון בעיר פודגוריצה

דורמיטור, מונטנגרו
אגם קרחוני ברכס דורמיטור, חלק מרכס האלפים הדינריים בצפון מונטנגרו (צילום: גלעד תלם)
 

טיפוס מהים להרים

את הניגוד החד בין רצועת החוף להרים, אנו חווים לראשונה במקום שהוא אולי הדרמטי מכולם. בהגיענו מדוברובניק, אנו עוברים דרך מפרץ קוטור (Boka Kotorska), החודר אל בינות להרים, המתנשאים מעליו בתלילות ומותירים רצועת חוף צרה מאד.
 
כיאה לטיול של אוהבי לכת, אנו עוצרים בעיירה קוטור (Kotor), ויוצאים לסיור של כשעתיים על חומות העיר העתיקה, המטפסות היישר אל המצוק. העיר בנויה על שבר במצוק ובתיה בסגנון ונציאני, תזכורת לשלטון רפובליקת ונציה על האזור, במאות 15-18.
 
חילוץ עצמות נוסף ותצפית נפלאה על האזור כולו, מספקות לנו 461 המדרגות למוזוליאום על הר לובצ'ן (Lovćen). על פסגת ההר, בגובה1,657  מטר, הוקם מוזילואום מרשים, לגיבור הלאומי נייגוש (Petar II Petrović-Njegoš), בן הכפר הסמוך נייגושי (Njeguši), שביקש להיקבר בנקודה ממנה נפרסת מונטנגרו לרגליו. נייגושי כבר לא נהנה מהנוף... אך עבורנו המטיילים, זו תצפית נפלאה על הנופים בהם נטייל בשבוע הקרוב.
כתבה על הר לובצ'ן
 

יעדים בכתבה זו: קוטור (A), הר לובצ'ן (B), קולאשין (C), פלאב (D), 
אגם ביוגרדסקו (E), גשר ג'ורג'וביץ' (F), האגם השחור (G), מנזר מורצ'ה (H), אגם סקאדר (I)
 

אוויר הפסגות של קולאשין

את הלילה הראשון לטיול אנו מבלים במלון מפנק בעיירה קולאשין (Kolašin), השוכנת בגובה 950 מ', למרגלות כמה מרכסי ההרים בהם נטייל ובסמוך לשמורת הטבע ביוגרדסקה גורה (Biogradska Gora). הספא שבמלון הוא תשובה מצוינת לכל מי ששרירי רגליו נתפסו, רק מהמחשבה על ימי ההליכה הראשונים בהרים.
 
מלון מודרן מאונטן (Modern Mountain) בעיירה קולאשין מציע סוויטות ודירות מעוצבות, נקיות ונוחות. כל יחידות האירוח כוללות פטיו, חדר רחצה פרטי, מטבחון עם מקרר, פינת אוכל, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי חינם. במלון תמצאו גם בר ומסעדה, ובארוחת הבוקר תוכלו לבחור בין סגנון בופה או א-לה קארט.
בתי מלון נוספים בקולאשין

מלון מודרן מאונטן, קולאשין, מונטנגרו  מלון מודרן מאונטן, קולאשין, מונטנגרו
מלון הדירות מודרן מאונטן - סוויטות ודירות בעיירה קולאשין
 
למחרת אנו יוצאים להרגיש ברגליים את הרי מונטנגרו, בטיול על רכס קומובי (Komovi). רכס זה שני לדורמיטור בגובהו, אך מרשים ביותר בנופיו החשופים, שעוצבו בידי קרחונים. נוף ירחי משהו, אוויר פסגות ותצפיות מרהיבות. מה צריך יותר מזה לפתיחה?

קאטון, ביוגרדסקה
בקתת הרים (קאטון) בשמורת ביוגרדסקה, משמשת את המקומיים בקיץ (צילום: גלעד תלם)
 
אגם פלאב למרגלות הרכס הגבוה בבלקן

את הלילות הבאים אנו מבלים בעיירה פלאב (Plav), השוכנת במרכזו של האזור המוסלמי של מונטנגרו, על גבול אלבניה וקוסובו. באזור זה יש רוב לבוסניאקים, שהם בעלי זיקה גאוגרפית-היסטורית לבוסניה, ומשתייכים לדת האסלאם (מכונים גם בוסנים, אך שם זה משמש גם להגדרת בני כל הקבוצות האתניות בבוסניה-הרצגובינה ועלול להטעות). בתי העיירה פזורים בעמק ירוק, לחופו של אגם פלאב (Plavsko jezero), בגובה 906 מטר מעל פני הים. האגם הוא אגם קרחוני, הגדול והנגיש מבין האגמים הרבים הפזורים בהרים. למסגדים באזור מינרטים (מגדל לקריאת המואזין) נמוכים יחסית ובנוים מעץ.
 
אנו יוצאים דרומה, לכיוון הגבול האלבני, למסלול רגלי על רכס פרוקלטייה (Prokletije). פסגתו של הרכס, הנמצאת בתחומי אלבניה, מתנשאת לגובה 2,694 מטר, והיא הפסגה הגבוהה ביותר ברכס האלפים הדינריים כולו. סלעי אבן הגיר ותופעות הקארסט, יוצרים כאן תצורות נוף דרמטיות ביותר, להן אחראים הקרחונים שנסוגו עם סיומה של תקופת הקרח האחרונה. עדיין נותרו מספר קרחונים, על מורדותיו הצפוניים של הרכס, שהופכים אותו לרכס הדרומי ביותר באירופה בו נותרו קרחונים. הפסגה הגבוהה ביותר במונטנגרו (2,534 מטר) נמצאת גם היא על רכס זה, ואנו מטיילים למרגלותיה.
 
סביב לאגם פורצים לאויר העולם מעיינות רבים, המנוצלים להשקית השדות והמטעים הרבים. הם מפעילים גם תחנות קמח רבות, בהן טוחנים חיטה ותירס. הטיול שלנו היום אינו קשה במיוחד ויש בו כמה הקפצות, אך בכפר האחרון, ממש בסוף הכביש, אנחנו יורדים מהרכב ומתחילים לטפס בעמק, מתחת לרכסים המזדקרים מעלינו. לא צריך להיות גיאולוגים מוסמכים כדי להבחין בקווי שבר, העתקה וגלישה, בכל מבט שלנו. בוודאי לא כדי להתרשם ממפל שמימיו נעלמים לתוך מערה, או מעיין צלול שממלא בריכה בצבע בדולח. כשאנו חוזרים לכפר, שוטר מנומנם פוקח עלינו עין תורנית  בכל זאת חזרנו משטח ההפקר בין אלבניה למונטנגרו.
לינה בעיירה פלאב

רכס פרוקלטייה, מונטנגרו
רכס פרוקלטייה, נופים דרמטיים של אבן גיר ותופעות קארסט
 

אגמים אלפיניים ומסאג' לרגליים

את היום הבא אנו מבלים במסלול רגלי לשני אגמים אלפיניים על רכס צ'אקור (Čakor), צפונית-מזרחית לפלאב. הרכב "מקפיץ" אותנו חלק מהעלייה, אבל את חלקה האחרון, אל לב הרכס, אנו עושים במו רגלינו. הנוף הנשקף מגדת האגם העליון בהחלט שווה את המאמץ.
 
לאחר לילה נוסף בפלאב, מעלה אותנו רכב הליווי אל מעבר ההרים שמדרום לרכס ביאלשיצה (Bjelasica). מכאן אנו גולשים בנוף עוצר נשימה, בין רכסים אדירים ותצפיות פנורמיות עד האופק, ונכנסים אל יער מהאגדות   צפוף ועבות כל כך, עד שאפשר להבין איך שלגיה איבדה את דרכה בין העצים. נמשיך עד אגם ביוגרדסקו (Biogradsko jezero), שהוא ליבה של השמורה העתיקה שהוכרזה במאה ה-19, כאזור ציד לרשותו הבלעדית של המלך, וכך השתמר בה היער המדהים שסביבנו. ההשתקפויות של הירוק בתוך מי האגם, גורמות לרצון עז להשתקע במקום ולא לזוז.

אחרי שירדנו 1,100 מטר, שרירי הרגליים שמחים לחזור למלון המפנק בקולאשין, בו האפשרות למסאז' נראית קורצת מתמיד.

מונטנגרו, גשר ג'ורג'וביץ'
אגם ביוגרדסקו, השתקפות הירוק בתוך המים (צילום: גלעד תלם)
 

רפטינג על נהר טארה

עם בוקר אנו נוסעים צפונה, לאורך נהר טארה (Tara), שמימיו מגיעים מההרים בהם טיילנו, ונשפכים לנהר הדנובה, עמו הם יגיעו עד לים השחור. מתוך 104 קלומטרים בהם זורם נהר טארה בתחומי מונטנגרו, לפני שהוא חוצה את הגבול לבוסניה והרצגובינה, הוא חצב קניון מרשים לאורך 80 קילומטר. קניון נהר טארה (Kanjon Tare), שעומק קירותיו מגיע ל- 1,300 מטר, הוא הקניון העמוק והארוך ביותר באירופה, והשני באורכו בעולם (אחרי הגרנד קניון בארה"ב). נהר הטורקיז, המתפתל בין קירות הקניון המיוערים, הוא אחד המראות הקסומים ביותר של מונטנגרו.
 
כיאה לחובבי לכת, אנו יורדים לקניון ברגל, בשביל נוח, המביא אותנו לאחת מהחוויות מלאות האדרנלין של הטיול – רפטינג על נהר טארה. השייט עצמו אינו סוער או משחרר יותר מדי אדרנלין בגוף, אך המראות מגובה המים מרהיבים. קירות הקניון מטפסים היישר מהמים, ציפורים נחות על ענפי העצים העצומים, המכים שורש ממש על גדת הנהר, או סתם דג פורל ששוחה מתחת לסירה (כן, עד כדי כך המים צלולים ונקיים).

מונטנגרו, גשר ג'ורג'וביץ'
גשר ג'ורג'וביץ' על נהר טארה. במלחמת העולם השנייה פוצץ על ידי הפרטיזנים ולאחר מכן שוקם (צילום: גלעד תלם)
 

האגם השחור של הרי דורמיטור

סיומו של הרפטינג למרגלות גשר מרשים על נהר טארה, גשר ג'ורג'וביץ' (Đurđevića), עוד אחד מהמראות המפורסמים של מונטנגרו. הגשר בן חמש הקשתות, שאורכו 365 מטר, וגובהו 172 מטר, היה הישג הנדסי בעת בניתו בשנת 1940, אך כבר שנה מאוחר יותר הוא פוצץ על ידי הפרטיזנים המקומיים, כדי לעכב את כניסת הגרמנים ובני בריתם. הגשר שופץ, ולמרות שכבר יש בעולם גשרים גבוהים וארוכים ממנו, לטעמי הוא אחד היפים והמרשימים.
 
קניון נהר טארה מוגן על ידי הפארק הלאומי דורמיטור (Durmitor), שבהרי דורמיטור, רכס נוסף  בשרשרת הרי האלפים הדינריים, והצפוני ביותר במונטנגרו. 18 אגמים קרחוניים פזורים בהרי דורמיטור, שהגדול שבהם הוא האגם השחור (Crno jezero), על שום הגוון הכהה של מימיו לאורך השנה. טיול רגלי נינוח, לאורך 3.5 קילומטרים המקיפים את האגם, מאפשר לנו להאריך את ההנאה מהנוף הקסום.

מונטנגרו, טרק בדורמיטור
טרק בהרי דורמיטור, באביב ובתחילת הקיץ עדיין יש שלג בהרים (צילום: גלעד תלם)
 

בחזרה אל קו החוף

בבוקרו של היום האחרון לטיול, אנו נפרדים בצער מקולאשין ומהמלון המפנק, אך לפני טיסת הלילה מדוברובניק, עדיין יום טיול מלא בפנינו. בדרך אנו עוצרים באחד המבנים היחידים שנותרו במונטנגרו מימי הביניים – מנזר מורצ'ה (Monastir Morača). המנזר נבנה באמצע המאה ה-13, ועדיין ניתן לראות בו פרסקו מאותם ימים.
 
נהר מורצ'ה מוביל אותנו דרומה, תוך שאנו חוצים אין סוף גשרים ומנהרות בנוף דרמטי, לעבר הגבול עם אלבניה, לביקור באגם הגדול ביותר בבלקן  אגם סקאדר (Skadar). שני שליש משטחו של האגם נמצאים בתחומי מונטנגרו, בה הוא מוכרז כפארק לאומי, בעוד החלק הנוסף נמצא בתחומי אלבניה. האגם משמש בית לאחת משמורות הציפורים הגדולות באירופה, עם 270 מיני ציפורים ועופות. הדגים הרבים באגם מושכים אליהם את אחרוני השקנאים באירופה, כמו גם שחפים, אנפות ועופות מים נוספים.
 
לפני שאנו נפרדים ממונטנגרו, אנו יוצאים לשייט באגם סקאדר. את מסלול ההליכה היומי נעשה הפעם בדוברובניק שבקרואטיה, בסיור רגלי לעת ערב. נסיעה לאורך קו החוף המונטנגרי, מאפשרת לי מבט אחרון לעבר ההרים השחורים (שהם בעצם יותר ירוקים).
 
עבורי, החויה המונטנגרית היא מיוחדת. מצד אחד אנו באירופה - מטר מאיטליה, משלמים ביורו. מצד שני  טיפוס קצרצר אל ההרים מביא אותנו לנופי בראשית, כמעט לא מופרעים בידי אדם, אל עובדי אדמה שעוד משתמשים בשיטות עתיקות יותר או פחות, ולתחושה של חזרה בזמן, אך עדיין אחיזה במציאות.

כל שנותר הוא להדק היטב את השרוכים, לפתוח את מקלות ההליכה לגובה המתאים ו... להתחיל ללכת.

מידע נוסף

השכרת רכב במונטנגרו
בתי מלון במונטנגרו
בתי מלון במפרץ קוטור

כתבות נוספות על טיולים במונטנגרו

מסלולי טיול עם ילדים במונטנגרו

גלעד תלם, מדרפט
 
אודות הכותב
גלעד תלם, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. במסגרת תפקידו אחראי גלעד על מספר יעדים, בהם מונטנגרו, גיאורגיה ועוד.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר