מסלול טיול בקפריסין    

מסלול טיול בקפריסין
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


מסלול הטיול שאציע כאן נוטש את חופי קפריסין גדושי הנופשים ועולה אל רכס הרי הטרודוס. כפרים ציוריים, יערות, כרמים, מפלים, מנזרים, מסעדות כפריות, אורח חיים פשוט והרבה שקט ושלווה יהיו מנת חלקכם במסלול הקסום הזה. לסיום נבקר באתר הארכיאולוגי כירוקיטיה ונשוב אל חופי הים, שבלעדיהם קפריסין אינה קפריסין.


אורכו של המסלול המוצע כאן הוא 400-500 ק"מ ומומלץ לעשותו ביומיים לפחות, עם לינה בכפר עליו אמליץ בהמשך. אני ממליץ להישאר בכפר שני לילות לפחות, וליהנות מיום-יומיים נוספים של שהות בכפר וטיולים בסביבה הקרובה.

מלון מומלץ בהרי הטרודוס, קפריסין   מלון מומלץ בהרי הטרודוס, קפריסין
במהלך המסלול מומלצת עצירה למספר לילות בכפר פאנו פלאטרס, כפר הררי המציע בתי מלון פשוטים:
מימין מלון K H G Stone-Wood Cottages, משמאל מלון פורסט פארק (ר' המלצה בהמשך)

 

תחילת המסלול - לימסול או לרנקה

מסלול הטיול מתחיל בלימסול או לרנקה, על קו החוף של קפריסין, ממשיך אל הרי הטרודוס, וחוזר חזרה לאזור החוף.
הפנייה צפונה מכביש החוף במחלף 13, ליד קופינו
בתי מלון בלרנקה  |  בתי מלון בלימסול


חלק מהנקודות במסלול המוצע כאן בהרים של קפריסין  להגדלה לחצו משמאל-למעלה
 
 
 
תחנתנו הראשונה היא פאנו לפקרה (Pano Lefkara) שעל גבעות הקרטון הלבנות בגובה של 700 מ', בשיפולי ההרים הגירניים. זהו כפר ממוסחר, אך חביב, שמרבית תושביו צורפים ונשותיו רוקמות תחרה. 
 
ממשיכים מערבה, דרך כפרים קטנים שבעבר היו מאוכלסים באיכרים ובעלי מלאכה והיום הפכו רבים מבתיהם לבתי קייט של עשירים קפריסאים ובריטים.
ממשיכים צפונה אל מנזר מאכרס (מילולית: עושה הסכינים). המנזר הוא השער לחבל פיציליה (Fitsilia) ההררי והנידח, במורדות המזרחיים של הרי הטרודוס. נבקר בלזניאס (Lazanias), כפרון נטוש למחצה, שבתיו בנויים מלבני חומר אדמדמות. מכאן, סטייה קלה מהכביש אל עבר הכפר פיקארדו (Fikardou), ובו מסעדה קטנה עם מרפסת הצופה אל הנוף. בימי האביב המוקדם עדיין קר כאן, והאח בוערת ומשווה למקום נופך רומנטי. 
 
בכפר קלו כוריו (Kalo Chorio) פונים מערבה, לכיוון הכביש הראשי ניקוסיה-ארגוס, ומטפסים חזרה צפונה עד פלאכורי (Plachori), ומכאן מסתעף הכביש אל הכפר אלונה (Alona) שכל רחובותיו הפכו למנהרות ירוקות של גפן מטפסת. 
בכפר לגונדרה (Lagoudera) פונים צפונה אל פנאייהטו אראקה, שהיא כנסייה ביזנטית מן המאה ה-12. 
בכפר כאנדריה (Chandria) פונים דרומה, בין פסגות משוננות וטראסות נטועות גפנים, אל הכפר ארגוס (Argos), השוכן בגובה של 1,000 מ', בליבו של חבל פיציליה (Fitsilia) ההררי. האזור ירוק בזכות הכרמים הרבים המאפיינים אותו והופכים אותו לאזור עשיר ביין. הכרמים מטפסים עד לפסגות ההרים בשיפועים מדהימים, אולם יבול הענבים דל למדי, בשל הפוריות הנמוכה של הקרקע. במקום תוכלו למצוא מסעדות רבות, בהן תוכלו לאכול ארוחת צהריים. אפשר לשוטט בבתי המלאכה המשפחתיים לייצור מי ורדים וגליקה (פירות מסוכרים).

   
העיר לרנקה בתחילת המסלול והכפר פאנו לפקרה   (צילום: Press and Information Office - Republic of Cyprus)


 ברירת מחדל
 

הכפר קקופטריה

ממשיכים מערבה אל כביש ניקוסיה-טרודוס, ופונים בו צפונה לכפר קקופטאריה (Kakopetria), אשר בשוליו הצפוניים של עמק סוליאה, (איזור של מכרות נחושת אשר נוצל בעיקר על ידי הבריטים). חלקו האחד של העמק נמצא בידי היוונים והאחר נמצא בידי הטורקים. בעמק שפע של מים ופירות, בעיקר תפוחי עץ. מזה 20 שנה מגדלים כאן, בהצלחה רבה, גם דובדבנים. קקופטאריה הוא הישוב המרכזי בעמק. משמעות שמו: קקוס=רע, פטריה=אבן, כלומר: "העמק עם האבנים הרעות". זהו כפר הררי גדול לגדות פלג. כדאי לשוטט ברובע העתיק המשוחזר ולהתארגן ללינה. במקום פנסיונים יפים, אמנם יקרים, אך שווים את המאמץ. כאשר עוברים ליד הבתים במרכז, ניתן להבחין היטב עד כמה תרבות הגינון טבועה עמוק בקפריסאים. הכל מגונן ומטופח. צמחי הורטנזיה, שהן סמל לאומי, פורחות ושולטות בהרבה גינות.   
במסעדות שונות של קקופטאריה ניתן לאכול מבחר של מאכלים קפריסאים, מסופלקי בפיתה ועד לסובלה חלומי על האש, ועוד. בחנויות בולט מאד שפע של צנצנות מלאות בירקות כבושים וקונפיטורות (צלפים, חבושים, חושחשים, לימונים, תאנים,שזיפים, ענבים).
 

הכפר קקופטאריה  (צילום: Press and Information Office - Republic of Cyprus)

 
 
 
יורדים לכיוון הנחל וחוצים אותו על גבי גשר. על גדות הנחל גדלים עצי דולב ועצי פרי (אפרסק, תאנה). הולכים לכיוון של מסעדה ענקית על מצוק הנחל. בקצה המסלול - טחנת קמח ישנה, ובתוכה מספר מתקנים הקשורים לתהליך עשיית הלחם, עָרֵבָה ללישת הבצק, מתקן עם שקעים לפיתות, לצורך אפייה בתנור, ומורג עם אבני צור. הטחנה פועלת ממִגְלָש קטן בצד הנחל. בטחנת הקמח המשוחזרת, הוקמה מסעדת Milos - מקום טוב לארוחת ערב.
 
מקקופטריה ממשיכים בדרך החוצה את הרכס אל הכפר ההררי פרודרומוס (Prodromos), הממוקם בגובה של 1,000 מ' מעל פני הים, מפורסם בכל קפריסין בתפוחיו הירוקים, החמצמצים והענקיים, ומעליו יש חורש בו פורחות אדמוניות.
 

הכפר פדולס ומנזר קיקוס 

התחנה הבאה היא בכפר הציורי פדולאס (Pedulas), שנודע בעצי הדובדבנים שלו. מרחבת הכנסייה, ליד עץ אשוח ענק, נשקף מבט מצוין על עמק מרתאסה (Marathasa) והכפרים הפזורים בו. מומלץ מאד לעצור כאן להפסקת צהריים,  או לפחות לשתיית אוזו, במסעדת Vrisi, ליד המעיין. 
 

הכפר פדולאס  (צילום: Press and Information Office - Republic of Cyprus)
 
כביש טוב מתפתל מפדולאס מערבה, בין הרים מיוערים, אל מנזר קיקוס (Kykos), החשוב במנזרי האי. מנזר קיקוס שופץ לאחרונה בפאר רב ביותר. כל ציורי הקיר חדשים לחלוטין. במנזר עובדים גם כיום אומנים שממשיכים את אמנות הפסיפס של המאה ה-15. בכנסיה יש פעמון יצוק מן המאה ה-15, אשר הגיע מרוסיה, וכאשר מצלצלים בו שומעים אותו עד פדולאס... עד לא מזמן הגיעו אל המנזר רק בשבילי חמורים ופרדות. [הנוצרים האורתודוכסים נוהגים לעלות לא"י, להשתטח על קברי קדושים ולעלות לרגל למקומות הקדושים לנצרות. ראשית הם הולכים לכנסיית המולד, אחר כך לכנסיית הקבר, לנצרת ולטבילה בירדן. על מנת לקבל את התואר "חאג'", שהוא תואר אצל האורתודוכסים, הם היו חייבים לעלות למנזר קיקוס ביום א' ,להשתטח ולהתפלל. כך אנו מכירים שמות כמו חאג'ידאקיס, וכיו"ב. הכפריות נוהגות להגיע אל המנזר ולתרום שמן זית, גבינות, פירות - הכל תוצרת בית. הזקנות אוהבות לתרום והנזירים לקבל. עולים לקומה השניה, מעל לדלת רואים את פטרוס, תמונה של הורדוס בחתונת המלכות. הכנסייה מפוארת ביותר, הריצוף גרניט בוהק. אסור לצלם, אסור להצליב רגליים, אסור לעשן. במרחק של 2 ק"מ מהמנזר נמצא קברו של הארכיבישוף מקאריוס, נשיאה הראשון של קפריסין.
 
מנזר קיקוס  (צילום: Press and Information Office - Republic of Cyprus)
 
 

לינה בכפר פאנו פלאטרס ומפלי קלידוניה

מכאן נגלוש דרומה, ביערות אורנים צפופים, ללינה באחד מבתי המלון הסימפטיים של הכפר פאנו פלאטרס (Pano Platres), שיכול לשמש גם בסיס לטיולי כוכב בהרי הטרודוס. ארוחת הערב מזמנת התלבטות קשה בין המזה המצוין במסעדת Kaledonia שבמרכז הכפר, לבין דגי הפורל במסעדת Psilodendro, בכניסה אליו. פלאטרס, היושבת בגובה של 1,200 מ' מעל פני הים (כגובהו של הר מירון), הייתה בימי הזוהר שלה בירת הקיץ של קפריסין הבריטית. 

בין עצי האורן נבנו, בין שתי מלחמות העולם, וילות מפוארות, בתי מלון ומסעדות עבור פקידי השלטון, אנשי צבא ובני משפחותיהם, שנמלטו לכאן מערי החוף הלוהטות בקיץ. הרחוב המאפיין ביותר הוא הרחוב העליון - בין צומת הכניסה לבין בתי המלון הבריטיים באופיים - 
Hotel New Helvetia Limassol ו-Forest Park Hotel - החולף ביער עבות, בין וילות מעוטרות בצריחים. שמורת זמן קולוניאלית. 
ממזרח לכביש, חבוי בחורשות, נמצא מעון הקיץ של נשיא קפריסין, שנבנה במקורו עבור הנציב העליון הבריטי. משאירים את המכונית בחניון ויורדים ברגל כ-40 דקות, בשביל נוח, אל מפלי קלידוניה. המקום הכמעט יחיד בקפריסין בו יש שבילים מסודרים ומסומנים הם הרי הטרודוס. זוהי מורשת בריטית. האנגלים, אשר בילו פה 3 חודשי עבודה בשנה, הטילו על מחלקת הייעור של השלטון הבריטי לטפל בבניית מערכת שבילי טיול וסימונים. כך נעשה בטרודוס ובאזור של יערות פפוס. מחלקת הייעור הבריטית הייתה תרומה חשובה ביותר לאי. הם אסרו על כריתה ללא אישור (לפיגומים, גגות, פחמים לקדרות).
 מלון מומלץ בכפר פאנו פלאטרס

מלון פורסט פארק (Forest Park Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם בלב יער עצי מחט, בכפר פאנו פלאטרס שבהרי הטרודוס. החדרים כולם ממוזגים, עם מרפסות הפונות ליער, וחלקם מתאימים למשפחות. במלון בריכה חיצונית, אמבט עיסוי וסאונה. ארוחת הבוקר עשירה, וארוחות נוספות ניתן לסעוד במסעדת המלון, המגישה מנות מהמטבח המקומי והבינלאומי. המלון זוכה להמלצות אורחים חמות במיוחד.
מלון פורסט פארק – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ בהרי הטרודוס, קפריסין   מלון מומלץ בהרי הטרודוס, קפריסין
מלון מומלץ בהרי הטרודוס, קפריסין   מלון מומלץ בהרי הטרודוס, קפריסין
מלון פורסט פארק
 בכפר פאנו פלאטרס - מומלץ גם כבסיס לטיולי כוכב בהרי הטרודוס 

פסגת האולימפוס ויערות האורן השחור

הכביש מפלאטרס מעפיל אל טרודוס (Trodos), שהוא ריכוז סתמי למדי של מסעדות וחנויות מזכרות בלב יערות ציוריים של אורן שחור. כשני קילומטרים מכאן, מסתעף מכביש טרודוס- פרודרומוס, כביש צר אל האנטנות הכיפתיות שבפסגת האולימפוס (Olimpus) , הפיסגה הגבוהה באי (1,951 מ'). בדרך עוברים במרכז השירותים של טרודוס, ובו מסעדות, מבנה מכבי אש, משטרה. בתקופה הבריטית התפתח המרכז מאד. הבריטים נהגו לעזוב את המשרדים ל- 3 חודשים בעונת הקיץ, לעלות לכאן, ולנהל מכאן את ענייני האי. עבדו ונחו. הם בנו לעצמם מגרשי קריקט וטניס, פרצו וסימנו שבילי הליכה נוחים. לאחר שהאנגלים הלכו, החלה הפקידות הקפריסאית לבוא לכאן במקומם. העלייה להר עוברת דרך יערות של עצי האורן השחור. האמירים הפגומים של העץ, אשר נשברו משלגים, רוחות וברקים, בולטים מאד. האורן מתגלה במגוון צורות מעוותות, עם ענפים מוטים מטה בשל עומס השלג (בחורף). מן הפסגה, ביום של ראות טובה, ניתן לראות כמעט את כל קפריסין. בצפון רואים את עמק מסאוריה, את הרי קיריניה, מפרץ מורפו מצפון מערב, את גוש הרי פפוס רואים מצד מערב, ואזור מפרץ לימסול נמצא בדרום. בימים בהירים אפשר לראות את הרי הטאורוס שבטורקיה ואת חופי דמשק. בפסגה גדלים עצי תפוח בר, ערערי ברושי, ורד בר. בחזרה לפלאטרס., לארוחת צהרים או ללינת לילה נוסף.
 

הכפרים למרגלות הטרודוס

מפלאטרס יוצאים דרומה. עוזבים את הגוש הגבוה, הסלעי והכהה של הטרודוס. כבר במטעי הפרי של קאטו פלאטרס (פלאטרס תחתית) משתנה הנוף, והוא הופך לגבעות אפרפרות נטועות כרמים אינסופיים. בצומת מאנדריה (Mandria) ניפנה מזרחה לכמה כפרים מסורתיים קטנים, כמו פרה פדי (Pera pedi), קילאני, וווני, וממנו אל הכפר אומודוס (Omodos), שהוא אחד הססגוניים שבכפרי קפריסין. הוא מזכיר בסגנונו כמה מאיי יוון, עם תוספת בריטית של ארובות ולבנים אדמדמות. זהו כפר ממוסחר אמנם, אך השיטוט בסמטאות הציוריות, בין הגברים המשחקים שש-בש והנשים רוקמות התחרה, הוא חוויה נעימה. הכפר ואסה, לעומתו, הוא כפר אותנטי הרבה יותר, עם כנסייה וונציאנית עתיקה במרכזו, ולידה מסעדה מצוינת. ממשיכים דרומה אל הכפר הציורי פיסורי (Pisuri), הניצב בראשה של גבעה מחודדת. 

לאחר טבילה בחוף הים של פיסורי, סמוך לציר החוף המרכזי, כביש פאפוס-לימסול, אפשר להמשיך לפאפוס ולמערב קפריסין. אפשר כמובן לשוב מזרחה ללימסול, כשלא שוכחים לעצור לחניית צילום מול סלע אפרודיטי (Petra tou Romio) - המקום בו הגיחה אלת האהבה מן הים.
כתבה על העיר פאפוס - בירת תרבות בטעם של פעם

ריזורט למשפחות עם ילדים בקפריסין
העיר פאפוס היא מקום נפלא לכמה ימים של מנוחה, מלון אליסיום על החוף הצפוני של פאפוס (ר' בסוף הכתבה)
 

האתר הארכיאולוגי כירוקיטיה

אם יש סבלנות וכוח, ובנוסף להם גם הרבה סקרנות, נשקול כאן סיור באתר הניאוליתי המפורסם כירוקיטיה (Khirokitia), שגילו כתשעת אלפי שנים. על גבעה תלולה למדי, הגובלת מכיוון צפון ומכיוון דרום-מזרח בנהר המרוני, בערך בחצי הדרך בין העיר לימסול לניקוסיה, שוכן כירוקיטיה. זהו אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים באגן הים התיכון, שזכה להימנות על אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. מהחפירות הארכיאולוגיות נלמד כי שוכני האתר היו כנראה התושבים הראשונים של האי קפריסין, והם בחרו לחיות בבתים עגולים שמכונים "טולוי". במרכז הבתים הייתה כנראה קורת עץ שתמכה בקומה העליונה (!!!) ובגג. ה"כירוכיתיים" ישבו כנראה על רצפת עץ מוגבהת.
 
חשיבותו של האתר היא בכמה מישורים: מגוון הממצאים שנחשפו, שלמות האתר למרות התקופה הקדומה לה הוא מיוחס, ייחודו בשל החומה והשער, ולבסוף - מיקומו הנהדר על גדת נהר מרוני. היום כבר ברור שכירוקיטיה הוא לא עוד אתר ניאוליתי מלא סימני שאלה מתקופת האבן. זהו אתר בן אלפי שנים שניתן לבקר בו, לשוטט על הגבעה בין בתים, סמטאות, חומה, שער, רחובות צרים, ואף לחזות בשחזור הבתים שנבנו בסמוך לאתר עצמו, ולחוש כיצד חיו תושביו הקדמונים סמוך לנהר, היכן שכיום עובר כביש מהיר ביותר. כירוקיטיה היא אחד האתרים הארכיאולוגים החשובים בעולם ובקפריסין.
 

אתר ארכיאולוגי בקפריסין   לוח חומר מתקופת הברונזה המאוחרת שנמצא בחפירות כירוכיתיה
 האתר הארכיאולוגי כירוקיטיה ולוח חומר מתקופת הברונזה המאוחרת  (צילום: Press and Information Office - Cyprus)
 
מלון מומלץ בעיר פאפוס

מלון אליסיום (Elysium Hotel) הוא מלון 5 כוכבים מקסים ומפנק, על החוף הצפוני של פאפוס, במיקום שקט ועדיין במרחק הליכה מהמרכז. עיצוב המלון יפהפה ומשרה רוגע, חדרים, סוויטות ודירות בכל מיני גדלים והרכבים, שלכולם מיזוג ומרפסת או טרסה פרטית. בתחומי המלון מספר מסעדות, ברים וארוחת בוקר עשירה ומגוונת, אותה ניתן לסעוד אל מול הים. למלון חוף פרטי, בריכה חיצונית גדולה, בריכה למבוגרים בלבד, ספא, חדר כושר והפעלות.
 מלון אליסיום – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

מלון ריזורט מומלץ בפאפאס, קפריסין   מלון ריזורט מומלץ בפאפאס, קפריסין
מלון ריזורט מומלץ בפאפאס, קפריסין   מלון ריזורט מומלץ בפאפאס, קפריסין
מלון אליסיום - בשביל מלון כזה שווה לעצור בעיר פאפוס...


 
 
מידע נוסף

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


מספר צפיות: 89626
324290
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר