פאפוס – תרבות בטעם של פעם

פאפוס – בירת תרבות בטעם של פעם
מאת: נטע קלימי עילם


כשאור הזרקורים הופנה אל העיר הקטנה פאפוס, לחופי דרום-מערב קפריסין, הוא נשא עמו גל של תקווה, הזדמנות להציג לעולם את עושרה התרבותי, כמו גם הזדמנות לצמיחה כלכלית. היה זה עברה המפואר שהעניק לפאפוס את התואר "בירת התרבות של אירופה" לשנת 2017, ועם קבלתו, מספר שנים קודם לכן  הופנו פניה אל העתיד.


מעבר להיותה בירת תרבות, פאפוס היא יעד אידיאלי למחפשים טיול קרוב עם ריכוז של עניין והנאה: מרבית מוקדי העניין בפאפוס ובסביבתה נמצאים באזור מצומצם ויש בה שילוב אידיאלי של נופש, חופים ואתרים ארכיאולוגיים מעניינים, יחד עם מטבח מקומי פשוט וטעים. והטיסה? 45 דקות בסך הכול – קצרה יותר מהנסיעה בין ירושלים לתל אביב.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

פיסול בטבע, לחופי פאפוס (צילום: נטע קלימי עילם)
הפארק הארכיאולוגי של פאפוס – עדויות לעבר מפואר (צילום: Vadim_Nefedov)
קרב גלדיאטורים – פסיפס בפארק הארכיאולוגי (צילום: benslimanhassan)
סלע אפרודיטה – כאן נולדה אלת האהבה והיופי (צילום: peeterv)
מבצר פאפוס – חלק ממערך ההגנה הקדום של האי מפני פולשים (צילום: jfens)
אטריום שמור לתפארת באתר קברי המלכים (צילום: damian entwistle)
מבט מלמעלה על חוף האלמוגים (צילום: TPopova)
לאורך החוף מבחר בתי מלון מפנקים (צילום: מלון אליסיום)


מפת מחוז פאפוס ועליה האתרים המתוארים בכתבה, במרכז העיר ובסביבתה

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)

 


טיולי אופנייםפאפוס – פרי בטנה של האישה המושלמת

אחת הסיבות לבחירה בפאפוס ( Pafosאו Paphos) כבירת תרבות, הייתה ההיסטוריה הרב-תרבותית, וקרבתה הגאוגרפית של העיר למזרח התיכון ולצפון אפריקה, מצד אחד, ואל אירופה מצידה השני. ואכן הנושא המרכזי שמלווה את אירועי התרבות המתקיימים בפאפוס הוא "קישור יבשות וגישור בין תרבויות".

כבר בטקס הפתיחה החגיגי, שנערך בעיר לציון הכתרתה כבירת תרבות, הוצגו תולדות העיר והאגדות הרבות הכרוכות בלידתה. הסיפור המעניין מכולם הוא האיחוד בין פיגמליון הפסל לגאלאטאה – דמות "האישה המושלמת" שפיסל בשנהב. אפרודיטה, אלת האהבה והיופי, נענתה לתפילותיו של האומן המאוהב ביצירתו והקימה את פסל האישה לחיים. בנם המשותף (ובגרסה מאוחרת יותר – בתם) של הזוג נקרא פאפוס.


בבירות תרבות רבות, כמו העיר אורהוס (Aarhus) בדנמרק – שנבחרה אף היא בשנת 2017, לקראת ההכרזה על התואר מתגייסים פרנסי העיר לשפר את נראותה ולבנות בה מתחמי תרבות ואומנות מודרניים, שיצדיקו את המעמד. פאפוס איננה עיר עשירה ובהעדר משאבים לא נבנו בה אטרקציות או מוזיאונים חדשים, למעט הקמת חלל תצוגה מיוחד לתערוכות אומנות. הוחלט להשתמש בתשתיות הקיימות וניתן דגש לסדנאות אומן באוויר הפתוח והצגת אומנות בסטודיו, בחנויות וברחבות תצוגה פתוחות. דווקא השימוש המושכל בקיים מצליח לשמר את האווירה המיוחדת של העיר ואת הקסם שהיא משרה על המבקרים בה.
בתי מלון בפאפוס

טיילת בנמל פאפוס
סביב הנמל הצנוע של העיר פאפוס נבנתה טיילת מקסימה ונעימה (צילום: Leonid Andronov) 


פאפוס תחתית ופאפוס עילית

פאפוס הקטנה, המונה כ- 36,000 תושבים, מחולקת לשני חלקים: קאטו פאפוס (Kato Paphos– "פאפוס התחתונה", שוכנת סמוך לים ולנמל ומהווה מרכז תיירותי בו נמצאים מרבית האתרים הארכיאולוגיים, בתי המלון, המסעדות והחנויות. חלקה השני, קטימה פאפוס (Ktima Paphos "העיר העליונה" – בנוי על רמה מרוחקת יותר מהים, ובו בעיקר שכונות מגורים עם בתים נמוכי קומה. כשמתרחקים קצת מאזור החוף התיירותי אל תוך העיר, ניתן לראות את המקומיים מנהלים את חיי היום יום שלהם, ברחובות שוקקי החיים.
 
המוני האנגלים שמגיעים לפאפוס ולסביבתה, מהווים את מרבית התיירים שפוגשים כאן. על מנת שאלו ירגישו כמו בבית ניתן למצוא בעיר, כמו גם בחופים הסמוכים לה, ברים אנגליים ובתי קפה המגישים ארוחת בוקר אנגלית.

חוף בפאפוס התחתונה
העיר התחתית של פאפוס שוכנת סמוך לים, לנמל ולחופים הנקיים (צילום: lucky-photographer)   


טיול ארכיאולוגי בפאפוס "החדשה"

יום טיול מעניין בעיר יכול לכלול ביקור בפארק הארכיאולוגי (Archaeological Park of Kato Paphos) הצמוד לנמל ובמבצר הנמצא לידו. משם אפשר להמשיך ל"קברי המלכים". בין שני האתרים הארכיאולוגים מחברת טיילת יפה, הנפרסת לאורך קו החוף, ואפשר לשכור אופניים ולעשות טיול רכיבה בין האתרים הללו.

הכניסה לפארק הארכיאולוגי נמצאת ממש ליד הטיילת. הפארק רחב הידיים, שהוכרז על ידי אונסק"ו כבר בשנת 1980 כאתר לשימור מורשת עולמית, נמצא ליד החוף ובתוכו פזורים שרידי העיר הקדומה, המתוארכים למאה הרביעית לפני הספירה. האתר מפורסם בעיקר בזכות הפסיפסים הצבעוניים והעשירים שנמצאים בו, בשרידי מספר וילות גדולות מהמאה השלישית לספירה, שהתגלו די באקראי בשנת 1962 על ידי איכר מקומי.

מה שמיוחד בפסיפסים, מעבר ליופיים ולעושר הפרטים, הוא שכל אחד מהם מספר סיפור מהמיתולוגיה היוונית, למשל סיפורו של האל דיוניסוס וסיפורם של תסאוס ואורפאוס. מהאקרופוליס נותרו שרידים מעטים יחסית, אך מראה העמודים על רקע הנוף עדיין מרשים מאוד. בתחומי הפארק ניתן גם למצוא את האודיאון מהמאה ה- 2 לספירה. התיאטרון הפתוח משמש בימי הקיץ כאמפיתאטרון להופעות וקונצרטים. 


באופן מפתיע, חלקה של העיר שעליו נמצא הפארק הארכיאולוגי מכונה "נאה פאפוס" (Nea Paphos) – פאפוס החדשה, ללמדנו שפאפוס הקדומה היתה ממוקמת בעברה רחוק במקום אחר. ואכן, כ- 23 ק"מ דרום-מזרחית מהעיר ישנו כפר קטן בשם קוקליה (Kouklia) שהוא "פאפוס הישנה", ובו לפי האגדה נולדה אפרודיטה.

במאה הרביעית לספירה טלטלה את האזור רעידת אדמה עזה שגרמה להרס רב בעיר ומכאן ואילך החל תהליך של דעיכה והעיר חדלה לשמש כבירתו של האי.
 
הפארק הארכיאולוגי של פאפוס
הפארק הארכיאולוגי של פאפוס
הסיפורים המיתולוגיים מתעוררים לחיים בפסיפסים שבפארק הארכיאולוגי של פאפוס 
(צילומים: korhil65, tupungato, windujedi)


ביקור במבצר, תצפית על העיר וטיול לאורך החוף

מהפארק הארכיאולוגי אפשר להמשיך בהליכה קצרה דרך הנמל אל מבצר פאפוס (Paphos Castle). המבצר נמצא בחלקו המערבי של הנמל והוא חלק ממערך ההגנה הקדום של האי מפני פולשים. מאחורי המבצר סיפורים היסטוריים על תהפוכות רבות והמקום עבר מספר גלגולים, בהתאם לשליטים שבאו והלכו. לאחר שנהרס על ידי הוונציאנים הוא נבנה מחדש בשנת 1592 על ידי האימפריה העות'מאנית, ועדות לכך ניתן למצוא בכתובת שנמצאת מעל הכניסה למבצר. במהלך חלק משנות הכיבוש הבריטי של האי, המבצר שימש כמחסן למלח.

המבנה אינו גדול, אולם הכניסה מורכב ממדרגות המובילות אל ראש המגדל וממערכת של מעברים ששמשו בעבר כתאי אסירים. מגג המבצר ישנה תצפית יפה על הנמל ועל הפארק הארכיאולוגי, כשברקע הגבעות עליהן שוכנת העיר העליונה. האווירה בנמל שלמרגלות המבצר נעימה מאוד – חנויות, דוכנים, ובתי אוכל מצד אחד ומעגן מהצד השני, התחום בים כחול. אלו יוצרים מראה של נמל ים תיכוני טיפוסי. לרציפים קשורות בעיקר סירות דייגים, אך גם כמה סירות של חברות תיירות שמפעילות שייט לאורך החוף. 

לאחר הביקור במבצר אפשר להמשיך צפונה לאורך הטיילת שעל קו החוף. במסגרת אירועי "בירת התרבות" הוצבו לאורכה עבודות אומנות שנושאן "סימני דרך בחלל ובזמן" (Signs in Space and Time).

מבצר פאפוס
מבצר פאפוס מתנשא מעל נמלה של העיר (צילום: pilesasmiles) 


ביקור בקברי המלכים

ליד מלון אליסיום (Elysiumהמפואר, יש להיפרד מקו החוף ולפנות לכיוון מרכז העיר, מרחק הליכה קצר אל הכביש המוביל אל קברי המלכים (Tombs of the Kings)האתר, שגם הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, מכיל מערכת חדרים וקברים תת קרקעיים מהתקופה ההלניסטית ומהתקופה הרומית, החל מהמאה ה- 3 לפנה"ס ועד למאה ה- 3 לספירה. למען האמת, קברים אלו אינם של מלכים כלל וכלל, אך נקראו כך בשל המראה המהודר שלהם ובשל גודלם שהזכיר קברי מלכים.
 
הקברים מפוזרים על שטח נרחב והאתר כולו נמצא סמוך לחוף, במיקום המוסיף שלווה, חן ואוויר טוב. במערכת הקברים, שרובם נראים כמעין "נישות" בתוך הקירות, ניכרת השפעה מהמסורת המצרית, לפיה קברי המתים צריכים להידמות לבתיהם של אלו שבין החיים. חפצי החן שנטמנו עם המתים נשדדו לאורך השנים בידי שודדי קברים. האתר מרשים ומעניין וקרבתו לחוף מוסיפה לו יופי. במרכזו של הקבר המרשים ביותר ישנו "אטריום" – מעין חלל פתוח התחום בעמודים בסגנון דורי.

טיול לפאפוס - בירת תרבות אירופאית
בקבר מספר 3 – אטריום שמור לתפארת, עם עמודים בסגנון דורי (צילום: נטע קלימי עילם) 
 מרכז העיר, קניות ומוזיאונים

לצד אתריה הארכיאולוגיים של העיר, פאפוס מתהדרת גם במרכז צבעוני ושוקק חיים. השוק של פאפוס – האגורה (Agora), הוא שילוב של שמחה, צבעים, וכצפוי – מגוון עבודות יד, תיקים מזכרות ואוכל. מרבית הרחובות מסביב לשוק סגורים לתנועת כלי רכב, ומשמשים כמדרחוב ובו חנויות קטנות ובתי קפה. דווקא ברחובות אלו, בניגוד לתמהיל הצפוי שהשוק מציע, ניתן למצוא עבודות אומנות מיוחדות וחנויות בגדים מעניינות. למי שרוצה להשלים קניות בצורה קצת יותר מסודרת ניתן למצוא לא רחוק משם את הקניון האופנתי "Kings Avenue Mall".

אם התגעגעתם לעדויות הארכיאולוגיות, במרכז העיר פאפוס תפגשו בהן שוב, הפעם בצורה "נקייה" יותר, במוזיאון הארכיאולוגיה של מחוז פאפוס (Paphos District Archaeological Museum), המרכז ממצאים שהתגלו בחפירות באזור. מוזיאון מעניין נוסף הוא המוזיאון לאתנוגרפיה של קפריסין (Cyprus Ethnographical Museum) ובו מוצג אוסף פרטי של כלים מחיי היום יום, וכלים חקלאיים החל מהתקופה הניאוליטית ועד התקופה המודרנית.
 
השוק של פאפוס
תיקים בייצור מקומי (לצד תיקים תוצרת סין) ועבודות יד נוספות, בשוק מקורה ברובו וברחובות המקסימים שבסביבתו
(צילומים: נטע קלימי עילם, joyt)


בתי מלון מומלצים על החוף של פאפוס

מלון אלכסנדר הגדול (Alexander The Great Beach Hotel) ממוקם על החוף הדרומי של פאפוס, במרחק הליכה קצר מהטיילת והנמל. הוא מדורג ברמת 4 כוכבים, אך מפנק כמו 5 כוכבים, ובעיקר ראוי לציון יחס הצוות שמהבוקר מקבל את פניכם בחיוך. מלבד חוף הים הצמוד, במלון גם בריכה חיצונית ובריכה פנימית (מחוממת כשצריך), מרכז ספא, חדר משחקים, מועדון לילדים, בר ומסעדה. החדרים גדולים ובכולם מיזוג, פינת ישיבה נעימה ופינת קפה. בחלק מהחדרים יש גם מרפסת, ומומלץ לקחת חדר הפונה לים, אם כי המחיר בהתאם.
 
מלון אלכסנדר הגדול, פאפוס
מלון אלכסנדר הגדול  מיקום מעולה ומלון מפנק ביותר


מלון אליסיום (Elysium) הוא מלון 5 כוכבים מקסים ומפנק, על החוף הצפוני של פאפוס, במיקום שקט ועדיין במרחק הליכה מהמרכז. עיצוב המלון יפהפה ומשרה רוגע, חדרים, סוויטות ודירות בכל מיני גדלים והרכבים, שלכולם מיזוג ומרפסת או טרסה פרטית. בתחומי המלון מספר מסעדות, ברים וארוחת בוקר עשירה ומגוונת, אותה ניתן לסעוד אל מול הים. למלון חוף פרטי, בריכה חיצונית גדולה, בריכה למבוגרים בלבד, ספא, חדר כושר והפעלות.
 
מלון אליסיום, פאפוס
מלון אליסיום  מלון חמישה כוכבים מפנק על החוף הצפוני של פאפוס


החופים של פאפוס ואלת האהבה

לפי אחת האגדות, אפרודיטה – מקבילתה היוונית של ונוס הרומאית והפטרונית של קפריסין – הגיעה לעיר תחת מעטה קצף הגלים (Afros ביוונית משמעו "קצף"). היא עלתה מהים ליד סלע גדול הניצב במים, באתר שנקרא Petra tou Romiou, אך ידוע יותר בכינוי "סלע אפרודיטה", הממוקם כ- 25 ק"מ דרום-מזרחית לפאפוס. מהכביש היוצא מפאפוס יש לרדת לחניון שלצדו השמאלי של הכביש. במקום מסעדה ושירותים, ומנהרה תת קרקעית העוברת תחת הכביש ומובילה אל החוף, בו אפשר לשחות בחודשי הקיץ. אפשר גם לצפות אל הסלע מכביש החוף המחבר את העיר לימסול (Limassol) לפאפוס.

מסביב לפאפוס מספר חופים נעימים נוספים לרחצה, אחד מהם מכונה מפרץ האלמוגים (Coral Bay). המפרץ, הנמצא כ- 13 ק"מ צפון-מערבית לפאפוס, כולל כמה חופים שחלקם מסודרים, עם מיטות שיזוף, שמשיות ומסעדות ממש על קו החוף.
 
סלא אפרודיטה מחוץ לפאפוס
סלע אפרודיטה  ממש כאן נולדה אלת האהבה והיופי, מקצף הגלים (צילום: Dimitris Vetsikas) 
 

פאפוס לילדים

ילדים בגילים שונים ייהנו מפעילויות שונות בפאפוס ובסביבתה. הגדולים יותר יוכלו ליהנות גם מהביקור באתרים הארכיאולוגיים, בחופים, בשוק ובמרכז העיר הצבעוני. עבור הילדים הצעירים יותר (וגם עבורנו, אם נודה על האמת...) מחכה אטרקציה בדמות גן החיות של פאפוס (Paphos Zoo), הממוקם כ- 17 ק"מ צפונית לעיר. מדובר בגן החיות הגדול ביותר בקפריסין, והוא התחיל את דרכו כפארק ציפורים, אליו נוספו במשך השנים בעלי חיים ממינים שונים ואזור משחקים לילדים. הגן ממוקם במרחק לא רב ממפרץ האלמוגים, כך שניתן לשלב טיול יום אל שני האתרים.


אטרקציות ואתרים מרכזיים בפאפוס, כפי שמפורטים בכתבה


פאפוס, שהוכרזה כבירת תרבות בשנת 2017, לא הציבה לעצמה מטרות יומרניות או ניצלה את המעמד כדי להקים בתחומה מרכזי ענק שואבי תיירים. במקום זאת, היא פוסעת בבטחה אל עבר עתיד יציב, ובו תיירות מתונה המתמקדת באתריה העתיקים והמרתקים. הטיול בה מצליח לשמר חוויה נעימה ולא המונית, בפניני תרבות מרהיבות לצד חופים נקיים ומים צלולים, עם מגוון אפשרויות טיול לכל הגילים. 


מידע נוסף

השכרת רכב בקפריסין
בתי מלון בפאפוס
בתי מלון בקפריסין

כתבות נוספות 

מידע וטיפים למטייל בקפריסין
יעדים לטיול משפחתי בקפריסין
מסלול טיול בקפריסין
טיול חורפי בקפריסין
בעקבות צבי-ים בקפריסין
סוף שבוע בקפריסין הצפונית

נטע קלימי אודות הכותבת
נטע קלימי עילם היא בוגרת תואר שני במדעי המדינה, מדריכת טיולים שאוהבת להכיר ולהרחיב את הדיבור על ההיסטוריה והסיפורים שמאחורי הנופים והאנשים. מטיילת עם משפחתה בכל פינות הארץ וברחבי העולם, עם אהבה גדולה לצפון אמריקה. נטע כותבת על מסעותיה בבלוג שלה: I'm on Vacation 


נטע עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר