הזמנות לחופשה שלך
נפת ווּ-יוּ'אן - ארכיטקטורה וטבע

נפת ווּ-יוּ'אן - ארכיטקטורה מסורתית וטבע מרהיב
מאת: רדיו סין


מחוז ג'יאנגש'י אינו נמנה על המחוזות המתוירים במזרח סין. התיירים המגיעים לשאנגחי, להנגזואו ולסודג'או, ואף להר הצהוב, לא פונים לרוב לתוך היבשת, אל ממלכת התפוזונים הסינים של ג'יאנגש'י. זהו מחוז של שדות אורז וכותנה, בו חיים על שטח הגדול פי 8 מישראל, כ-45 מיליון איש - לרוב בכפרים ציוריים קטנים בנופים חקלאיים.


כתבה זאת תיקח אותנו אל האזורים הכפריים של מחוז ג'יאנגש'י, לנפת ווּ-יו'אן - מקום בו נשמרת ארכיטקטורה מדהימה המדגימה את סין המסורתית במיטבה, לצד נופים כפריים מהיפים שיכולה סין להציע.
כתבות נוספות על מזרח סין  |  כתבה על העיר שאנגחאי
 

אביב בוו-יו'אן, שילוב מושלם בין כפרים מסורתיים וטבע מרהיב
(צילום: באדיבות רדיו סין)
 

 ברירת מחדל

הכפרים העתיקים של נפת ווּ-יו'אן
הכפרים של נפת ווּ-יו'אן (Wùyuán), בצפון מזרח מחוז ג'יאנגש'י (Jiāngxī), הם מאוצרות הארכיטקטורה הכפרית המסורתית של סין. יופיו של האזור אינו טמון רק ברכסי ההרים, עמקים, נחלים, חורשות ויערות, פסגות קסומות, סלעים מופלאים, עצים עתיקים, דרכי מסחר עתיקות, ביתנים מסורתיים, גשרים סגורים, מערות נטיפים, מגוון וייחוד של זני ציפורים– הכפרים והבתים המסורתיים הם בלא ספק מפניני סין העתיקה.
 
גילופי העץ, האבן והלבנים שבכפרי וו-יו'אן, הם מופת הארכיטקטורה הסינית העתיקה. הגילופים מתאפיינים לא רק בחומרי גלם מוקפדים ועבודה יוצאת מהכלל, אלא גם בסגנון ייחודי וקלאסי, המשקף תרבות עשירה. מעניין לראות שגם הדירות ומבני הציבור, הנבנים בשטחים העירוניים והכפריים של נפת וו-יו'אן כיום, נבנים על פי התקן האחיד שמכתיבות הרשויות המקומיות, בסגנון שושלת מינג, והם מנצנצים בחזותם החדשה לצד הבתים העתיקים.
 
הכפרים העתיקים של וו-יו'אן הם מהמקומות בהם נשמרה ארכיטקטורה סינית מסורתית בצורה הטובה והשלמה ביותר. ברחבי הנפה נשמרו 113 מקדשי אבות, 28 אחוזות פקידים, 36 אחוזות פרטיות, ו-187 גשרים עתיקים מתקופת שושלות מינג וצ'ינג (1368-1911 לספירה). רוב הכפרים נבנו כך שבחזיתם זורם נחל ובגבם ניצב הר. תושבי הכפרים שמרו בקפידה על הנחלים שזרמו בקדמת הכפר ועל היערות שבהרים מאחוריו. כל מי שכרת ולו עץ אחד, הוקע על ידי הציבור ונענש בהתאם לתקנות המקומיות של הכפר. בשנת 1992 קיבל המקום מעמד של שמורת טבע, ובעקבות כך נשמרים טוב יותר הנחלים, היערות, העצים והגשרים העתיקים וכן בתי התושבים, האחוזות, מקדשי האבות, המגדלים והלוחות העתיקים וכמובן בעלי הכנף הנדירים. האזור כולו הפך מופת לטיולים אקולוגיים בכל רחבי סין.
כתבות נוספות על סין
 

(צילום: באדיבות רדיו סין)
 
הכפר וואנג-קוֹאוּ
הכפר וואנג-קוֹאוּ (Wangkou) נוסד בשנת 1110. הכפר בנוי על מדרונו הצפוני של הר האורנג  (Hourong) ושני נהרות מקיפים אותו. הר ש'יאנג ניצב מנגד לנהרות, מכוסה ביערות ירוקים. פרט לנוף הכפר בצל ההרים, השדות החקלאיים והנהרות, הכפר ידוע במיוחד בשל מקדש האבות העתיק.
מקדש האבות של משפחת יוּ', המוכר כראש וראשון במקדשי האבות מדרום לנהר היאנגצה, נבנה על שטח של 665 מטרים רבועים. גילופי העץ בקורות הבית, בעמודיו ובחלונותיו, יוצרים למעלה ממאה תבניות מדויקות ומוקפדות, המכונות בפי מומחים לאדריכלות סינית עתיקה "היכל האמנות".
 
מקדש האבות יוּ'שי (Yushi) הוא כל כך מפורסם, עד שאנשים שוכחים לפעמים את שמו של הכפר.המקדש הוא המקום בו כל האנשים ששם משפחתם יוּ' (Yu)  באים להנציח את אבותיהם. במובן מסוים, זהו מחנה גדול של משפחות יוּ'. גילופים ותבליטים מהודרים ניתן למצוא בכל רחבי המתחם, כולל מרזבים, קשתות, עמודים וחלונות. הגילופים יפים כל כך, שהמבנה מזמן נחשב ל"גילוף העץ מספר אחד בדרום סין". למרבה הצער, חלקים מסוימים של פסלי העץ שבורים, ויש לדאוג מרמת האחזקה המפוקפקת שנעשית על ידי אנשי הכפר.
 
מקדש האבות של משפחת יוּ' זוכה לשבחי המומחים לאדריכלות, המכנים אותו "אוצר אמנות הגילוף בעץ", והוא אחד האתרים החשובים שיש לשמרו ולהגן עליו. האזור המועמד להיות נכס מורשת עולמית תרבותית והיסטורית של אונסק"ו, הוא בן 375 דונם, עם תוספת אפשרית של 1,373 דונם. בינתיים הוא מוכרז כנכס לשימור לאומי בסין.

(צילום: באדיבות רדיו סין)
הכפר וואנג-קואו (WangKou)
 
כפר של עשירים (יאנצ'ון) וכפר של איכרים (סיש'י)
יאנצ'ון (Yancun) הוא כפר קטן מאוד, אותו חוצים בקלות בלא יותר מעשר דקות הליכה. שדות מקיפים את הכפר. נקודות מנוחה שלוות ונוחות אפשר למצוא בכל מקום. כל בניין מגורים הוא יצירת מופת, חוכמה אדריכלית של פיסול בעץ. גובהם של הבניינים  עד שלוש קומות, ולמרבה הפלא, הם מכילים בין 16 ל- 24 חדרים. גילופים ישנים נמצאים בכל מקום, כל אחד עם משמעותו הוא. בבתים מסוימים, הקשישים המקומיים יכולים לספר על ההיסטוריה של הבניין שלהם, כולל איך, מתי ולמה הוקם.
מדוע הבתים גדולים כל כך? מאחר והם נבנו על ידי סוחרי תה גדולים מג'יאנגש'י, אחרי שעשו את הונם. השער של כל בית בנוי בצורת הסימנייה הסינית שפירושה "עסק", והבית מוקף בחומות גבוהות. מי גשמים זורמים לתוך החצר הראשית דרך תעלות נסתרות, ויוצרים את האפקט שנקרא בסינית "מים מארבעה כיוונים חוזרים לבית אחד".
 
רק 500 מטרים מיאנצ'ון נמצא הכפר סיש'י (Sixi) שהוא ממש "כפר גלויה". כפר אמיתי של איכרים פשוטים. חוץ מכמה חצרות ענק ובניינים שנבנו מזמן על ידי אנשים עשירים, רוב המבנים הם פשוטים בעיצובם מאלה של הכפר יאנצ'ון הסמוך. הכפריים נהנים מחיים חופשיים מאוד. אישה אחת מכבסת בגדים בנהר ליד הגשר, בזמן שכפריים אחדים משחקים משחקי קלפים, אחרים פשוט משוחחים, והם נראים מעולמות שונים זה מזה. עצרתי כדי לצלם כמה תמונות והם לא נראו מוטרדים כלל ממה שאולי יכול היה להיחשב לחדירה לפרטיותם.
 
הכפר ש'יאוצ'י
בכפר שיאו-צ'י (Xiaoqi) חובה לראות את בניין Zhendetang. זהו בניין עץ בן שתי קומות, גדוש פסלים מרהיבים. רצפת העץ שחוקה וסדוקה ונדרשת לה עבודת שיפוץ רבה. מהקומה השנייה של אחורי הבניין ניתן לראות הרים מיוערים בירוקים בוהק, כשנחל זורם לצידם - סצנה חלומית לחלוטין.
 
גשר הקשת בענן
גשר צ'ינגהוא (Qinghua) או בתרגום חפשי "גשר הקשת בענן", מוזכר לעתים קרובות בתור הגשר המקורה היפה ביותר בסין. אף על פי שהוא נבנה לפני 800 שנה, בתקופת שושלת סונג הדרומית (המאה ה-13), הגשר עומד יציב כתמיד, ומשמש את תושבי הכפר בכל יום. אורכו של הגשר 140 מטר ורחבו 7 מטר והוא כולל חמישה מסדרונות ושישה ביתנים. המקומיים קוראים לו גם "גשר המסדרון והביתנים".
הגשר נבנה בנתיב צר מתקופת שושלת טאנג (618-907), כך שאנשים צריכים לפנות אל הצד כשהם נפגשים בדרכם. קירות הגשר בשני הצדדים מכוסים טחב עבה שטוף גשם, בעוד שדשא ופרחי בר בוקעים מתוך כל פינה חבויה.
הגשר נשאר במצב מושלם, ושרד גם מבול גדול בשנת 1954. הגשר תמיד הצליח להישאר מעל מפלס המים, הודות לסכר אבן סמוך, אשר מסייע לשלוט בזרימה, מסדיר ומבטיח את הישרדות החיים סביב הנהר, ומגן על גשר מזעם המים.
כדי להגיע אל הגשר יש לעבור בנתיב העתיק ביותרשל וו-יוא'נג, ליד העיירה צינגהוא יוניברסיטי (Tsinghua University).
 

גשר הקשת בענן עם המסדרון והביתנים  
(צילום: באדיבות רדיו סין)
 
 
הארכיטקטורה המסורתית האופיינית לנפה מצויה כמעט בכל אחד ואחד מהכפרים. כשנכנסים לכפרים העתיקים, אפשר לראות את הקירות המטויחים מכוסים מטפסים ירוקים, את הגגות השחורים שטחב צומח עליהם, את החריטות הנפלאות לאורך המעברים ובפינות הבתים, ואת הקורות והמשקופים המגולפים. בתי התושבים בכפרים העתיקים נבנו למרגלות ההר והם פונים אל הנחלים. דלת אחר דלת, בית אחר בית ושורה אחר שורה. הרעפים האפורים מונחים שכבה אחר שכבה, הקירות הלבנים פיסה אחר פיסה, וכך נוצר ניגוד קלאסי בין לבן לשחור. בחזיתות הבתים אפשר לשמוע את פכפוך המים, ומחוץ לחלונות אפשר להאזין לציוץ הציפורים. במאי קולנוע וטלוויזיה רבים נשבו בקסמי הכפרים העתיקים, ואלה הפכו לאתרי צילום לסדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע.
 

הכפר ליקֶנג - הגגות השחורים והקירות הלבנים היוצרים פסיפס ייחודי  
(צילום: באדיבות רדיו סין)
 
 
מידע שימושי
וו-יו'אן הוא השם המשותף לנפה בה נמצאים הכפרים המסורתיים ולעיר, שהיא המרכז המנהלי של האזור. כל האוטובוסים מגיעים לעיר, וממנה אפשר להגיע באוטובוסים מקומיים לאינספור הכפרים השונים הפזורים ברחבי הנפה.
·        בכל הכפרים המסורתיים יש מקומות לינה בבתי התושבים.
·        ברוב הכפרים יש לשלם עבור הכניסה, בדרך כלל 20 יואן לאדם.
·        העונה המומלצת לביקור בנפה היא האביב - חדשי מרץ ואפריל, אם כי אפשר להגיע בכל חדשי השנה.
 
נפת וו-יו'אן ממוקמת בקצה הצפון-מזרחי של מחוז ג'יאנגש'י, סמוך לגבול עם מחוזות אנהווי, גֶ'ה-ג'יאנג ופוּגְ'יֵין (Ān​huī​, Zhèjiāng, Fújiàn) .
אפשר להגיע אל עיר הנפה באוטובוס מכמה כיוונים:
·        ממערב, דרך בירת מחוז ג'יאנגש'י נאנצ'אנג (Nánchāng).
·        ממזרח, מהעיר האנגזואו (Hángzhōu).
·        מצפון, מהעיר הואנג-שאן (Huángshān) שבמחוז אנהווי, הסמוכה להר הצהוב.
·        מדרום, מכיוון מחוז פוּג'יין, דרך העיר שאנגראו (Shàngráo).


אודות הכותב
האתר העברי של הרדיו הבינלאומי של סין כולל מידע וכתבות מסין במגוון נושאים העשויים לעניין את ציבור הקוראים הישראלי. ייחודו של האתר בכך שהוא אתר האינטרנט הראשון והיחיד בעברית מטעם גורם רשמי בסין. המתרגמים הם ישראלים וסינים בוגרי אוניברסיטאות בארץ, השולטים בסינית ועברית.


מספר צפיות: 5827
26390
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!