פריז של מטה: סיור בבתי קברות

פריז של מטה:
חלק א' – סיור בבתי קברות
מאת: יונית אבני


"היא באה, היא חייכה, היא הלכה" (Elle est venue, Elle a souri, Elle a passé) – כתובת זו על אחת המצבות בבית קברות פאסי בפריז, מעידה על יחסם של הפריזאים למוות.


בכתבה זו נבקר בכמה מבתי הקברות היותר מעניינים של פריז, נשמע סיפורים מרתקים (ומצמררים), נראה את קבריהם של אישים מפורסמים ונלמד עובדות מעניינות על הרגלי הקבורה של הפריזאים.
 
קבריהם של העתונאי ויקטור נואר והסופר אוסקר ויילד, זה חובב נשים וזה חובב גברים  קבריהם של העתונאי ויקטור נואר והסופר אוסקר ויילד, זה חובב נשים וזה חובב גברים
קבריהם של העתונאי ויקטור נואר והסופר אוסקר ויילד, זה חובב נשים וזה חובב גברים (צילום: MRW, JHvW)


בתי קברות מיוחדים ומעניינים בפריז, לפי סדר הופעתם בכתבה (להגדלה לחצו בפינה העליונה)


 ברירת מחדלבית הקברות של התמימים

בעבר היו קוברים את המתים ה"חשובים"  מלכים, אצילים וראשי הכנסייה  במרתפי הקבורה (קריפטה) של הכנסיות. את פשוטי העם היו קוברים בבתי עלמין ציבוריים, שהיו ממוקמים בחצר האחורית של הכנסייה המקומית. בפריז היו קוברים את ההמונים בבית קברות ענק, בסמוך לכנסיית סנט-אסטאש (L'église Saint-Eustache). לאחר סגירתו הועברה הקבורה למספר בתי קברות גדולים, שהיו אז בפאתי פריז והיום, עם התרחבותה, הפכו חלק מהעיר עצמה.
 
בתקופת השלטון הרומאי בפריז הוקם בית הקברות של התמימים (Cimetière des Innocents), שנקרא על שם הכנסייה הסמוכה. מקורו של השם בסיפור "טבח התמימים", המופיע בברית החדשה, ולפיו הרג המלך הורדוס את ילדי בית לחם בניסיון להרוג את ישו שזה עתה נולד. בעת הקמתו היה המקום מחוץ לעיר פריז, אבל עם השנים התפתחה העיר, ובימי הביניים השטח כבר נכלל בין חומותיה. בית הקברות שימש לקבורה המונית, ואחד הנתונים מספר על 50 אלף נפטרים שהובאו בו לקבורה במהלך חודש אחד של שנת 1498. סיפורים נוראים נפוצו על השימוש שהיו עושים בעצמות המתים לאפיית לחם בשעות מצור.
 
למרבה האירוניה, היה בית הקברות קרוב מאד לשטח ששימש את שוק הבשר (Les Halles) של פריז. בגלל הקרבה אל השוק, וכן בשל פורעים שהיו פותחים את הקברים ומתעללים בגוויות וכלבים שהיו חופרים את הקברים, החליט במאה ה-12המלך פיליפ אוגוסטוס, להקיף את בית הקברות בחומה. בצמוד לחומה הוקמה באמצע המאה ה-16 מזרקת לז אינוסן (Fontaine des Innocents), שכיום ניצבת מצדו השני של מרכז הקניות פורום לה האל (Forum des Halles). עם העברתה נוספה למזרקה צלע נוספת.
לינה באזור פורום לה האל  |  כתבה על שווקים בפריז
 
ב- 1786 החליטו פרנסי העיר לחסל את בית הקברות ולהרוס את הכנסייה, כדי להקים במקום את השוק החדש (היכן שנמצא כיום פורום לה-האל). הוחלט שלא להמשיך לקבור בשטח העיר, לא בבית הקברות הזה, שהיו בו כשישה מיליון שלדים, ולא בכנסיות. את השלדים העבירו לקטקומבות – רשת מחילות תת קרקעית ששימשה בעבר מחצבה. את המשך הקבורה חילקו בארבעה בתי קברות מחוץ לעיר: פר לשז במזרח, מונמארטר בצפון, מונפרנאס בדרום ופאסי במערב. כאשר הוקמו בתי הקברות הללו הם היו מחוץ לעיר, אך כיום, עם התרחבותה של העיר, הם כולם נמצאים בשוליה.
 
מזרקת לז אינוסן, שריד יחיד לבית הקברות של התמימים
מזרקת לז אינוסן, שריד יחיד לבית הקברות של התמימים (צילום: David Lefranc)
 

פר לשז – בית הקברות של המפורסמים

בית הקברות פֵּר לָשֵז (Cimetière du Père-Lachaise) נקרא גם "בית הקברות המזרחי" (Cimetière de l'Est) של פריז. כאשר הוקם בית הקברות, בשנת 1804, הוא היה מחוץ לעיר ורק מעטים היו מוכנים לקבור בו את מתיהם. בצעד "שיווקי" העבירו אליו את קבריהם של מספר אישים מפורסמים, בהם גם המחזאי מולייר, ובעקבותיהם החלו להגיע רבים שרצו להיקבר בקרבת המפורסמים.
 
כיום מבקרים מדי יום בבית הקברות פר לשז מאות תיירים, הבאים לראות את קבריהם של האישים המפורסמים: הסופרים הצרפתים מולייר, גיום אפולינר, אונורה דה באלזאק, מרסל פרוסט והסופר האירי אוסקר ויילד. המלחינים פרדריק שופן וג'ואקינו רוסיני. הציירים גוסטב דורה, קאמי פיסארו, ז'אק לואי דויד, אז'ן דלקרואה, אָמָדֶאוֹ קלמנטה מוֹדִיליאני. שחקן הקולנוע איב מונטאן ואשתו השחקנית היהודייה סימון סיניורה. הזמרים אדית פיאף, מריה קאלאס, ג'ים מוריסון, ועוד רבים מאנשי הרוח והבוהמה של פריז.
 
בית הקברות פר לשז, בעקבות קבריהם של המפורסמים
בית הקברות פר לשז, בעקבות קבריהם של המפורסמים (צילום: Peter Poradisch)
 

קבריהם של המפורסמים בפר לשז

סיפור קברו של אוסקר ויילד מוזר כמו חייו של הסופר חובב הגברים (ביסקסואל). גופתו הועברה מבית קברות קטן ליד פריז ועל קברו הוקם פסל. הפסל היה ערום לחלוטין, כולל כל החלקים... והנהלת בית הקברות החליטה לכסות את הנדרש בעלה תאנה. באחד הלילות החליט מעריץ אלמוני להסיר את עלה התאנה המתחסד. לדאבונו, הוא הסיר יחד עם העלה גם חלק אחר, משמעותי יותר. עוד סיבה טובה לבקר בקברו של הסופר המפורסם  לבדוק איך נראה הפסל "בלי".
 
ליד קברו של ג'ים מוריסון, סולן להקת הרוק האמריקאית The Doors, שמת בשנות השבעים ממנת יתר של הרואין, מוצבים באופן קבוע שוטרים. זאת בשל כתובות הגרפיטי שהשאירו מעריציו על קברו ועל הקברים הסמוכים, ואולי גם בגלל שחלק מהמתנות שמשאירים הצעירים שמגיעים לחלוק לו כבוד, הן סיגריות ממולאות חשיש.
 
אפרופו מתנות, המזכרות שאנשים מניחים על קבריהם של החשובים מעניינות למדי. החל בזרי פרחים מסורתיים וכלה בכרטיסים למטרו או שקית סוכרזית של "קפה דה פלור", בו נהג לכתוב ז'אן-פול סארטר.
 
פרחים על קברו של הזמר ג'ים מוריסון
פרחים על קברו של הזמר ג'ים מוריסון (צילום: Paris Tourist Office, Amélie Dupont)
סיפורים רומנטיים בבית הקברות פר לשז

דמויות רומנטיות מפורסמות קבורות בבית הקברות פר לשז, ובראשן אבלר ואלואיז (Abélard et Héloïse). פייר אבלר נולד ב- 1079 בחבל ברטאן והיה תלמיד כמורה בבית הספר של קתדרלת נוטרדאם בפריז. הוא היה תלמיד חכם, רכש ידע רב ועם השנים החלו להתגודד סביבו תלמידים ומעריצים. הכומר של פריז לקח אותו להיות מורה פרטי לאחייניתו היתומה אלואיז, שגדלה בביתו.
 
אלואיז הייתה בת 17, אבלאר בן 36, אך האהבה ניצתה בין השניים. לא עבר זמן רב ואלואיז ילדה בן לאבלר. הדוד הזועם שלח שליחים שסירסו את אבלר, שלא יכול היה להמשיך לשמש ככומר ופרש למנזר. גם אלואיז פרשה למנזר, אבל השניים לא שכחו זה את זו ועשרות מכתבי האהבה שכתבו ראו אור במשך השנים. האגדה מספרת שכאשר נקברה אלואיז, 22 שנה לאחר אהובה, הוא הושיט את ידיו מהקבר לחבק אותה.
 
ספור רומנטי אחר ניתן ללמוד מקברו של עיתונאי צעיר בשם ויקטור נואר (Victor Noir), שנהרג בידי אחיינו של נפוליאון, בדו-קרב על לבה של נערה. על קברו הוצב פסל ברונזה בדמותו, בגודל טבעי, שבליטה ניכרת במכנסיו. בעקבות כך, ואולי גם משום שהאיש היה ידוע כדון-ז'ואן לא קטן, הפך הפסל סמל לפוריות. נשים רבות מגיעות כדי למשש את הבליטה, בתקווה להתעבר, ומקיפות את הפסל בפרחים ועציצים.
 
סיפור אחרון, מעט פחות רומנטי. ב- 1871 התבצרו בבית הקברות אחרוני המורדים של הקומונה הפריזאית (שהתקוממו נגד הכניעה הצרפתית לפרוסיה). מול חומת בית הקברות, בקצה הדרום מזרחי, הוצאו להורג בירי 147 מורדים. "קיר לוחמי הקומונה" (Mur des Fédérés), הקיר מולו נרצחו, וקבר האחים שלהם, מהווים עד היום מקום עליה לרגל לאנשי השמאל הצרפתי.
 
צמד הנאהבים אבלר ואלואיז וקבריהם בבית הקברות פר לשז  צמד הנאהבים אבלר ואלואיז וקבריהם בבית הקברות פר לשז
צמד הנאהבים אבלר ואלואיז וקבריהם בבית הקברות פר לשז (צילום: Ptpower)
 

ביקור בבית הקברות פר לשז

300 אלף איש קבורים בבית הקברות פר לשז – אך יש בו רק 100 אלף מצבות. וזאת כיצד? כי השיטה כאן – כאשר אין לקבר מבקרים לאורך זמן, מעבירים את הגופה לקבר אחים. עשירי פריז שרוצים לאחר מותם "בית פרטי" ולא "שיכון ציבורי"... משלמים היום כסף רב כדי לקנות מקום קבורה קבוע.
 
בתחומי בית הקברות נמצאת גם חלקה יהודית, מגודרת בנפרד. כאן קבורים בני משפחת רוטשילד וגם הברון רוטשילד נקבר כאן, לפני שגופתו הועברה לרמת הנדיב. עם זאת רוב יהודי העיר העדיפו להיטמן בבתי קברות יהודיים.
 
הגעה: בית הקברות פר לשז נמצא בשדרות Boulevard de Ménilmontant, ברובע ה-20 במזרח פריז. לכניסה הראשית מגיע מטרו קו 2, תחנת Philippe Auguste. מטרו קו 3 מגיע לתחנת Père Lachaise, הנמצאת 500 מטר מהכניסה הצדדית, או לתחנת Gambetta, הנמצאת הכי קרוב ונוח לקברו של אוסקר ויילד (במורד בית הקברות).

שיעור היסטוריה בבתי הקברות של פריז

שלושה בתי קברות נוספים בפריז, שהוקמו אף הם עם סגירתו של בית הקברות של התמימים, יפים ומרתקים לא פחות. גם בהם קבורים אישים מפורסמים רבים.
בית הקברות פאסי (Cimetière de Passy) נמצא ברובע השש-עשרה, במערב פריז, וניתן לצפות ממנו לעבר מגדל אייפל. קבורים בו בין השאר: המלחין קלוד דביסי, הצייר אדואר מאנה והנסיכה ליילה פהלווי (בתו של השאה האיראני הגולה).
בית הקברות מונמארטר (Cimetière de Montmartre) נמצא ברובע ה-18, בצפון פריז. קבורים בו בין השאר: הזמרת דלידה, הצייר אדגר דגה, המחזאי אלכסנדר דיומא הבן והמשורר היינריך היינה.
בית הקברות מונפרנאס (Cimetière du Montparnasse) נמצא ברובע ה-14, בדרום פריז. קבורים בו בין השאר: הפילוסופים ז'אן פול סארטר וסימון דה בובואר, הסופרים גי דה-מופסאן וסמואל בקט והמשפטן רנה קסאן.
 
שלושת בתי הקברות הללו פחות מתויירים, אך גם הם "ערי מתים" גדולות. מעניין לבקר בקבריהם של המפורסמים, לראות את הפסלים, המצבות, הקברים המעוצבים, אחוזות הקבר המשפחתיות, ולהיווכח בחשיבות שמייחסים למנוחה נכונה לאחר המוות. הסיור בכל אחד משלשת בתי העלמין הוא מרתק.
 
קברו של המלחין קלוד דביסי בבית הקברות פאסי  קבריהם של ז'אן פול סארטר וסימון דה בובואר בבית הקברות מונפרנאס
קברו של המלחין קלוד דביסי בבית הקברות פאסי, קבריהם של ז'אן פול סארטר
וסימון דה בובואר בבית הקברות מונפרנאס (צילום: En-bateau, Evan O'Neil)
 

בית קברות לחיות מחמד – וגר חתול עם כלב

אם בענייני קבורה אנו עוסקים, בית קברות מיוחד אחר בפריז הוא בית הקברות לחיות מחמד (Le Cimetière des chiens), שהוא בית הקברות העתיק ביותר בעולם לבעלי חיים. הוא נמצא בשולי פריז, בפרבר הנקרא Asnières-sur-Seine, לא רחוק מרובע מונמארטר.
 
תחילתו של בית הקברות בשנת 1898, אז החליטה עיריית פריז כי אין לזרוק יותר את גופות הכלבים שנפחו את נשמתם לנהר הסן (Seine) או לאשפה. בעלי הכלבים חויבו לקבור אותם, ומקום הקבורה צריך היה להיות לפחות 100 מטר מבית מגורים סמוך.

עד מהרה צמחה תנועה מקומית שלחצה על העירייה לפתוח בית קברות לבעלי חיים. ואכן ב- 1899 נפתח בית הקברות, שגדל עם השנים. כיום קבורים בו מעל 40 אלף כלבים וחתולים, אבל גם קוף, ארנבות, תוכים, דג ואריה אחד.

בית קברות לחיות מחמד, פריס
מצבה לכלב אהוב במיוחד, בית הקברות לחיות מחמד (צילום: Tommie Hansen)

 
בית הקברות ארוך וצר, עם נוף יפה אל נהר הסן ושורות של קברים ומצבות לבעלי החיים האהובים על תושבי פריז. על חלק מהמצבות ניתן לראות את תמונתו של בעל החיים. אנדרטה גדולה מנציחה את כלבי המשטרה, וכן את הכלב רין טין טין (כלב רועה גרמני כוכב סרטי קולנוע וטלביזיה) וכלבו של המלחין קאמי סן-סנס (קרנבל החיות). בכניסה מוצב פסל לזכרו של  הכלב בארי, כל סן ברנרד ידוע, שהציל 40 איש במעבר ההרים סן ברנרד (בין שוויץ לאיטליה).
 
בית הקברות לבעלי חיים נמצא ליד גשר Pont de Clichy, בפרבר Asnières-sur-Seine, מצפון-מערב למרכז פריז. הוא פתוח מדי יום, פרט לימי שני, והכניסה בתשלום זעום. ניתן להגיע במטרו קו 13 לכיוון Gabriel Peri Asnières (לרדת בתחנת Mairie de Clichy). קצת ביזארי לראות בבית הקברות עשרות חתולים, דיירי מחסה סמוך, המתחממים בשמש על מצבות הכלבים. אולי זהו חזון אחרית הימים: וגר חתול עם כלב.

בית קברות לחיות מחמד, פריס
איפה החתול? בית הקברות לחיות מחמד (צילום: Tommie Hansen)


בתי מלון מומלצים בפריז

מלון מדיסון (Hôtel Madison) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם בסמוך לכנסיית סן ז'רמן דה פרה, ומציע מגוון חדרים אלגנטיים ברמות מחיר שונות. החדרים ממוזגים ומבודדים מרעש, וכוללים בין היתר טלוויזיה בלוויין, מיני בר ואינטרנט אלחוטי בחינם. ארוחת בוקר קונטיננטלית מצוינת מוגשת מדי יום, ובערבים פועל במקום בר מסוגנן.
 
מלון לה קאנופה (Hôtel La Canopée) שוכן במיקום אטרקטיבי במרכז פריז, במרחק של כ- 5 דקות הליכה מארמון האליזה ו- 2 דקות הליכה מתחנת המטרו הקרובה. החדרים ממוזגים, מוארים ונעימים, ארוחת הבוקר עשירה וטעימה, דלפק הקבלה מאויש 24 שעות ביממה, אינטרנט אלחוטי זמין בכל רחבי המלון, וצוות המלון אדיב ונכון לעזור בכל עת.
 
מלון מדיסון, פריז
מלון לה קאנופה, פריז
בתי מלון מומלצים במרכז פריז – למעלה מלון מדיסון, למטה מלון לה קאנופה


עוד בסדרה פריז של מטה

מידע נוסף

פריז בטיול בר מצווה
מסלול מפריז לנורמנדי

יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר