טיול בקרוואן – כנגד כל הסיכויים
מאת: נירה זליכה 


בסוף אוגוסט, אחרי חודש עם שלושת הילדים בבית, נפלה ההחלטה: נוסעים לחו"ל בחגים. והפעם סוף סוף בקרוואן. כבר כמה שנים שזה במחשבותינו, הטיול האחרון שלנו היה לפני 4 שנים, כשהיינו רק עם שני ילדים, וכבר אז רצינו קרוואן ו"השתפנו". הפעם – הולכים על זה...?


כבר שמענו את כל התיאוריות: למי זה מתאים ולמי ממש לא. אם נוסעים לנופש-חופש או שנוסעים לעבוד, לבשל ולנקות. בעצם זה לא ממש משתלם כלכלית  זו רק עצם החוויה. ראינו דגמים באינטרנט וניסינו לדמיין כמה צפוף שם בפנים. ניסינו להאמין לסיפורי מטיילים על המקלחות "ברמה", איך בכלל אפשר לדבר על רמה כשבסופו של דבר מדובר במקלחת ציבורית?

אבל לא נוסיף עוד אש למדורה כי הרי ההחלטה כבר התקבלה, זהו, נוסעים בקרוואן. ההתרגשות החלה להציף את כולנו.
 
פעם הולכים על קרוואן, פגישה ראשונה עם ביתנו לשבועיים
הפעם הולכים על קרוואן, פגישה ראשונה עם ביתנו לשבועיים
 

ממש לא בשבילנו

צלצלנו להזמין קרוואן וענו לנו בנימוס ובנועם, שבדיוק בתאריכים שלנו יוצא גם טיול משפחות בקרוואנים. רוצה להשאיר לנו פרטים ויחזרו אלייך? יאללה בסדר, למה לא. נשמע מה זה ואולי נלמד עוד משהו על קרוואנים בטרם צאתנו את הארץ. הצלצול לא איחר לבוא. משהו בקול ובדרך ההסבר נשמע אמיתי, אמין ומושך. אבל לא יכול להיות, אמר הקול הרציונלי השתלטן, אנחנו בטיול מאורגן? בשלב הזה לא קנינו את המושג "טיול קבוצתי" (ולא שיש לנו מושג מה זה טיול מאורגן, חוץ מהעובדה שזה ממש לא בשבילנו).
 
למרות זאת, תחושת בטן גרמה לי, אם המשפחה, לסחוב את כל המשפחה בסוף אותו שבוע לראות מי הם אותם מדריכים ומה יש להם להציע. הגענו ונדלקנו. כמובן שלא מייד נפלה ההחלטה. כל קולות השלילה עלו מייד: זה לא בשבילנו. אנחנו נהנים מתכנון המסלול ומהניווט תוך כדי, מספונטניות מוחלטת של לזרום ולהתקדם בקצב שלנו, נהנים מאתגרים כמו למצוא צימר מדהים בשעת חשכה (אחרי שהחסרנו פעימה או שתיים בהשלמה שנעביר את הלילה באוטו השכור). רוצים חווית גיבוש משפחתי, אותה אנחנו כל כך אוהבים, שמתאפשרת בקלות בשל הניתוק במקום לא מוכר ובלי סבא וסבתא, דודים ובני דודים.
 
אנחנו בטיול מאורגן? ממש לא בשבילנו
אנחנו בטיול מאורגן? ממש לא בשבילנו 
 


 ברירת מחדל
 

עם או בלי מדורה

התחלנו לדמיין את עצמנו מגיעים לחניון כל ערב בשעת ערביים ובעצם מבלים בקמפינג שבועיים. אף פעם לא העלנו על דעתנו לצאת לקמפינג לבד, תמיד עם חברים, לפחות עוד משפחה. חלק מהווי הקמפינג זה הבילוי המשותף - ילדים והורים עם או בלי מדורה. אז מה, נהיה לבד שבועיים? ומייד הקולות חזרו וענו – ברור. אנחנו רוצים גיבוש משפחתי ואינטימיות כמו בכל טיול קודם שלנו בחו"ל.
 
בסופו של דבר, עזרו הילדים (2, 6 ו- 9) להכרעה. אחרי המפגש עם המדריכים הגדולים חזרו נלהבים (ולא שהם יותר מדי נפתחו או שיתפו פעולה) והבהירו את העדפתם לנסוע עם עוד משפחות מאשר לבד. גם אנחנו. דילמה לגבי טיב האנשים בכלל לא הייתה. לא היה לנו ספק שמי שיחליט להצטרף לטיול כזה, כנראה יהיה גם בראש שלנו ונהנה עם מי שיגיע. מקסימום ניקח ת'רגליים, כלומר ת'קרוואן וניסע לבד.
 
 ארוחה קבוצתית בטיול קרוואנים
ארוחה קבוצתית בטיול קרוואנים
 

פרות וברווזים על הבוקר

היום, אנחנו מלאי זיכרונות נפלאים. עדיין מתרפקים על החוויות, בינינו ועם אחרים. טיולים קודמים התפוגגו ישר איך שנכנסנו לשגרה, אבל הטיול הזה היה באמת מיוחד במינו. הילדים ממשיכים לדבר ולהיזכר בהקשרים שונים, גם מיה בת השנתיים.
 
בסופו של דבר נסענו בלי מפה ובלי שטרחנו לדעת מתי נהיה איפה. שינינו גישה. פינוק אמיתי שמישהו מארגן בשבילך את כל סידורי ההרשמה, קניית כרטיסים, לחמניות והפתעות כל בוקר, ואנחנו פנויים לגמרי לכיף ולמשפחה. טוב, וגם לסידור וניקיון הקרוואן (אצל מי המטאטא?).
 
לעניין הקרוואן לקח לנו יומיים להסתגל – בעיקר לי, אם המשפחה. מקלחות ציבוריות זה קונספט שידעתי מראש שאצטרך להתרגל אליו ולזה הכינו אותי. אז כשיודעים מראש מקבלים את זה יותר בקלות, ובאמת אחרי יומיים של התאקלמות וארגון ארונות הקרוואן כדי שהבלגן לא ישתלט עלינו  התחילה ההנאה במלואה.
טיפים לטיולי קרוואנים
 
הגענו לחניונים בשעות ערביים או בחשכה וכשהתעוררנו גילינו שאנו למרגלות הרים עצומים וירוקים, או ליד פרות המצלצלות בפעמוניהן. על חוף הים מול ונציה, כשלידנו ממש עוברות אוניות ענק, או על חופו של אגם קסום, עם ברווזים שרק מחכים שנבוא להאכיל אותם. נהנינו כל בוקר לפתוח לאיטנו את הווילונות מכל כיוון של הקרוואן ולהציץ החוצה, לראות איך הדברים נראים כעת, מה מצב העננים, מי התעורר, מי עוד ישן, לשאוף אוויר אירופאי צח וקריר.
 
 מקלחת ציבורית בקמפינג, אחת מפוארת במיוחד
מקלחת ציבורית בקמפינג, אחת מפוארת במיוחד
 
שירותים פרטיים בצד הדרך

הקרוואן מאפשר לחוות את המקום מקרוב יותר, ויחד עם זאת יש מקום פרטי ומוגן. ברגע שנכנסים פנימה נוצרת תחושת "בית", כל אחד עם הפינה שלו (לא לשכוח משחקים ובובות מוכרות מהבית). תוך יומיים-שלושה נוצרה שגרה: התארגנות של בוקר, ריקונים למיניהם (כן כן, מים אפורים, שירותים), סידור לקראת נסיעה, כדי ששום דבר לא יעוף באיזה ברקס או במפר. לעת ערב, התמקמות בחניון (זהירות מענפים גבוהים), ארוחות ערב "מתוקתקות" ומגוונות, לצד יין טוב, קפה וקינוחים מפתיעים. גם הילדים השתלבו בהתארגנות בשמחה וקיבלו על עצמם משימות מתאימות.
 
לנסוע בקרוואן היה נוח למדי. אחרי כמה שעות מתרגלים לנהיגה ברכב בעל ממדים גדולים. מראש לא נכנסנו לתוך ערים או לכבישים צרים כך שהנהיגה נוחה ופשוטה. לנוסעים הנסיעה פשוט חוויה. הילדים יושבים חגורים במרכז ברביעיית מושבים אחד מול השני, במרחק נגיעה מהמקרר, שעבד אצלנו שעות נוספות. כל נסיעה נהייתה חגיגה. אני דילגתי הלוך-חזור מהמושב שליד הנהג אל המושב הריק ליד הילדים, למשחק טאקי סוער או לנשנוש קל, ואז חזרה קדימה להנות מהדרך יחד עם הנהג החברמן שלנו. אם לקטנה יש פתאום משהו שלא סובל שום דיחוי... אז עוצרים רגע בצד הדרך והולכים לשירותים שהם רק שלנו. יתרון גדול. מודים ומתוודים שזכינו לבילוי בשירותים תוך כדי נסיעה, חוויה בפני עצמה.
 
 עם הילדים בפינת האוכל של הקרוואן
עם הילדים בפינת האוכל של הקרוואן
 

ממקרר הסופר ישירות למקרר הקרוואן

חלק מטיול בקרוואן הוא הבילוי בסופרמרקט. כל יומיים בערך מגלים שחסר משהו ו"נעצור רק למשהו קטן", וכמובן חוזרים עם הפתעות וחידושים מגוונים לארוחות ולסנדוויצ'ים. יוצאים עם עגלת סופר מלאה עד לדלת הקרוואן ומעמיסים ישירות למקרר ולארונות. נדהמנו כל פעם מחדש איך הכל נכנס. לעיתים בסיום פעילות, כשנמאס מהסנדוויצ'ים הכנו ארוחה קלה במקום: שניצלים, אורז, פסטה, ירקות מבושלים, קפה/תה ביום סגריר. הכל צ'יק-צ'ק במטבחון המאובזר בכל מה שצריך. אוכלים ארוחה חמה וממשיכים הלאה לפעילות הבאה.
 
אפילו תנומת צהריים אפשרית כך לפתע באמצע היום. כך עשינו כשהיינו בפארק השעשועים האיטלקי הענק גרדה-לנד (Gardaland). יום שלם בפארק שעשועים זה עסק לא פשוט. כאן לקרוואנים יש יתרון – חניון הקרוואנים ממוקם בדיוק בכניסה. אפשר בכל רגע לקפוץ להביא משהו שחסר וכאמור לעשות הפוגת צהריים לקטנטנים ולמבוגרים. במשמרות או כמו אצלנו, לתת עדיפות לבן-זוג היקר שנוהג בבטחה, ואילו אני מפזזת בתשישות והנאה עם הילדים בין המתקנים. מגרדה-לנד, אגב, יצאנו עם הסגירה (ולא רגע אחד לפני), הילדים התקלחו בקרוואן, לבשנו פיג'מות, אכלנו ויצאנו לדרך לנסיעה ארוכה ושלווה לעבר ונציה. חושך בחוץ, הילדים רדומים עם חיוך גדול מרוח על הפרצוף.
 
 שיירת קרוואנים בטיול קרוואנים קבוצתי
שיירת קרוואנים בטיול קרוואנים קבוצתי
 

כשהחגיגה נגמרת

כיום, במבט לאחור אנחנו יכולים לומר בביטחון  החברה בטיול הוסיפה לכולנו, ילדים ומבוגרים. האנשים נפלאים, באמת אחד-אחד. לילדים היה מגוון רב של חברים והיו חיבורים יפים ומעניינים בין כל הגילאים.
 
לסיכום, מה נאמר?
הטיול הזה השאיר בנו רושם אחר משאר הטיולים שכבר עשינו, והיו כאלה לא מעט עם ובלי הילדים.
אז נכון, שטפנו כלים, טאטאנו, בישלנו ורוקנו את השירותים, ויחד עם כל אלו  זו היתה חוויה מ-ד-ה-י-מ-ה. לילדים ולנו ולכל המשפחות שאיתנו.
 
 קמפינג על שפת האגם לעת שקיעה
קמפינג על שפת האגם לעת שקיעה


כתבות נוספות בנושא

טיול קרוואן בנורווגיה
טיול קרוואנים באיטליה
טיול קרוואן עם תינוקת
טיפים לטיול קרוואנים
יעדים ומדינותסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר