מרכז מונגוליה – אתרי הטבע

מרכז מונגוליה – אתרי הטבע
מאת: יובל נעמן


 

אטרקציית הטבע הבולטת ביותר במונגוליה היא אגם חובסגול. האגם הקדוש למונגולים והעמוק ביותר במרכז אסיה, מכיל כ-2% מהמים המתוקים בעולם. 136 ק"מ אורכו, ו- 30 ק"מ רוחבו. הוא מוקף הרים גבוהים מכוסי עשב קיץ ואורן סיבירי, מנקז עשרות נחלים, ובעל מוצא אחד בדרומו. 


אגם חובסגול
 נוף שלוחת יבשה לתוך אגם חובסגול (צילום: יובל נעמן)


אתרי הטבע של מרכז מונגוליה המוזכרים בכתבה


המזרח הרחוק
 
בזמן ההשפעה הסובייטית במונגוליה שימש אגם חובסגול (או חֶבְסְגֶל) כמסלול אספקה למשאיות הרוסים בחודשי החורף, ומקור עשיר לדיג ותיירות בקיץ. באגם גדלים מינים רבים של דגים, וסביבו חיים נמרי שלג, דובים ואיילי הצפון (Rein-Deer), בהם מצליחים להשתמש אנשי שבט הצאטאן.
 
הצאטאן הוא שבט נוודים ממוצא טורקי, החי באוהלי ויגוואם בצורת קונוס. הם מסוגלים לאלף את האיילים למחצה ולהשתמש בצבאי-הבר: לעור, לבשר, למשא ולרכיבה. הם חיים בנדודים בין צפון האגם, העמק מערבית לאגם וסיביר, ולפעמים מדרימים בודדים בעקבות הכסף והתיירים עד הכפר חאטגל.
 
איש שבט הצאטאן עם אייל-צפון חצי מבויית
איש שבט הצאטאן עם אייל-צפון חצי מבויית (צילום: גילי חסקין)
 
 
מרבית השנה מכוסה האגם בקרח, והמראה שלו, בצל ההרים והצמחייה, מרהיב ביופיו. מספרים שעקב היות האגם מכוסה שכבת קרח עבה, היו מובילי מיכליות הדלק הרוסים, המגיעים מסיביר, מעדיפים לנסוע דרכו בחורף ובכך לחסוך את הנסיעה האיומה בדרכים ההרריות הלא סלולות סביב האגם. רוב המיכליות אכן הגיעו ליעדן... ורק לנהגים שהגיעו מעט לפני העונה, היה להם קר מאד בהישבר הקרח ובנפלם עם המיכלית למעמקי האגם הקפוא... מצד שני, בחורף זהו מקום אידיאלי להחלקת קרח על האגם.
 
 
מעלה גרה
מעלה גרה ומנחת לציפור יפהפייה  (צילום: יובל נעמן)
 
 

הכפר חטגאל – שער הכניסה לאגם חובסגול

שער הכניסה לטיולים באזור אגם חובסגול (Khovsgol Nuur) הוא הכפר חטגאל (Khatgal)הוא נמצא אחרי שער הכניסה הרשמי לשמורה, דרומית לאגם, לאורך נהר אגין (Egiin Gol), המנקז דרומה את אגם חובסגול. מצידו המזרחי של נהר אגין נמצא מנחת הכפר, ובתי הכפר ממוקמים מערבית לכביש המגיע מהעיירה מורון. בדרום הכפר ישנם מספר מחנות "גר" בקרבת האגם, בהם ניתן לישון ולאכול, ולהתארגן למסעות רכיבה. המסעות נמשכים מיום בודד ועד לחודש של טרק סוסים, לביקור אצל אנשי הצאטאן, רועי עדרי צבאי הבר. למחנות אלה מגיעות גם מוכרות של מלאכת יד אופיינית לאזור זה.
 
הדרכים במערב האגם ממשיכות עוד כ-15 ק"מ, בעוד שהדרכים ממזרח האגם עבירות מעט יותר לרכב. אין דרכים נוחות של ממש להגיע לצפון האגם. מחטגאל אפשר לצאת גם לטרקים לאורך גדת האגם, או לעמק הנמצא מערבית לאגם. מידע רב נמצא במחנות הגרים, ושם אפשר לקבל גם ליווי סוסים לסחיבת ציוד. העיר הקרובה לחטגאל, במרחק של כשלוש שעות נסיעה, היא מורון (Moron).
לינה בעיר מורון
 
יאק רועה בגדת אגם חובסגול
יאק רועה על גדת אגם חובסגול (צילום: יובל נעמן)
 

מורון – בירת מחוז חובסגול

העיר מורון היא הישוב הגדול של צפון מונגוליה ובירת מחוז חובסגול, מהמחוזות המרתקים ביותר במונגוליה. מורון נמצאת כיומיים נסיעה מהבירה אולן-בטאר (25 שעות במיניבוס או אוטובוס, שאינן מתבצעות בנסיעה רצופה). יש בה מנחת מטוסים, והיא קרש הקפיצה לכפר חאטגל, על גדת אגם חובסגול-נור, הנמצא 100 ק"מ צפונית מהעיר.
 
במורון ניתן למצוא סוכנויות טיולים, מסעדות, מלונות ובית מרחץ, כמו גם מוזיאון בו ניתן ללמוד על חיי שבט הצאטאן החי בצפון המחוז. האטרקציה היותר מעניינת היא השוק הגדול ביותר במונגוליה מחוץ לאולן, הנמצא בצפון העיר. במערב העיר נמצא מנזר Danzandarjaa Khiid.
 
ילדים במורון
ילדים בעיר מורון (צילום: יובל נעמן)
 האזור הגעשי והאגם הלבן

מרכז מונגוליה הוא אזור בעל מאפיינים געשיים. האזור בו ניכר יותר רוגזה של האדמה הוא סביב האגם הלבן, הקרוי במונגולית אגם צגאן-נור (Terkhiin Tsagaan Lake). זהו אחד האגמים הגדולים בלב מחוז ארחאנגאי (Ar-khangai Province) שבמרכז ההררי של מונגוליה. האגם מוקף פעילות געשית קדומה. במזרחו לוע של הר הגעש חורגו (Khorgo), שעל מצוקיו התלולים אפשר לסייר ולהשקיף אל לועו החרוטי, המכוסה דרדרת – כאילו ארינמל ענק הכין בו את קינו.
 
בחלקו הצפוני של האגם נמצא סלע, שבשל צורתו נקרא "סלע הקרפדה". בדרום האגם ישנו אזור מצוין לטיולים רגליים ולמסעות סוסים וקמפינג. מסביב לאגם מקומות מגורים ומרעה, ובאגם עצמו אפשר לשוט ולדוג. העיר הקרובה ביותר לאגם היא צצרלג (Tsetserleg) – במרחק יום נסיעה ממורון דרומה, או מחארחורין מערבה.
 
כמו במקומות רבים בהם ישנה פעילות וולקנית, גם כאן יש ספיחים בצורת מעיינות גיאותרמיים. אחד מהם הוא הנביעה החמה שיברט (Shivert Hot Springs). אלו למעשה שתי נביעות גיאותרמיות קטנות, בהן המים מבעבעים משבר אנכי באדמה, ומגיחים אל הקרקע בטמפרטורה של 80-100 מעלות, וזורמים לשתי ברכות בטון. מבריכות אלו מוזרמים המים למחנה "גרים" תיירותי, הנמצא במרחק של כמאתיים מטר משם. ישנה אפשרות לשהות במחנה הגרים שבמקום, בחדשי הקיץ ועד אמצע אוקטובר, וליהנות מהרחצה במים החמים. בשאר עונות השנה ניתן ללכת לבריכות הבטון המגודרות, ולחוש בחום המים (חם מדי מלטבול בהם שם). הנביעות נמצאות כ-35 קילומטר צפונית מהעיר צצרלג (כשעה נסיעה).
 
סלע הקרפדה העושה דרכו לקפוץ לאגם הלבן
סלע הקרפדה העושה דרכו לקפוץ לאגם הלבן (צילום: יובל נעמן)
 

צצרלג – העיר היחידה באזור

מי שיחפש "עיר" באזור, כמו במרבית מונגוליה שמחוץ לבירה, עשוי וודאי להתאכזב. צצרלג (Tsetserleg) אינה עיר בסטנדרטים מערביים, אולם זו העיר היחידה באזור ארחאנגאי שיש בה ממש ישוב קבע, עם רחובות, מסעדות, מלונות, דואר ובנק, ואפילו חיי לילה. לכן מקום עצירה מתבקש בטיול במרכז מונגוליה.
 
העיר נמצאת בגובה 1,700 מטר, וכמו ששמה (שפירושו "גן") מרמז, נמצאת בעמק ירוק ויפה, עליו אפשר להשקיף מהמקדשון הקטן שבעיר. לצד הכביש הראשי ישנו שוק יומי, בו נחמד להסתובב ולפגוש את תושבי העיר החביבים. כביש אורכי ראשי מתפצל מהדרך הראשית לאולן-בטאר, ולאורכו שדרת עצים. לאורך הכביש ועד לכיכר המרכזית נמצאים כל מבני הממשל של העיר.

קצת אחרי חשכה הולכת העיר לישון, ומי שמחפש מסעדה או דיסקוטק, יזהה אותם לפי שרשראות המנורות הצבעוניות שבחוץ. מי שזמנו מתיר לו, בעיר ישנו מוזיאון מעניין בתוך קומפלקס מנזר Zayayn-Gegeenii, מהמנזרים הגדולים והעתיקים במונגוליה. גם למי שרק עובר בעיר, צצרלג היא מקום אידיאלי לעצירת התארגנות לאורך הדרכים שבין צגאן-נור לחרחורין, וקרש קפיצה למעיינות החמים של שיברט ולאגם אוגי.
 

אגם אוגי – טבע מסוג אחר

המחפש טבע מסוג אחר במונגוליה, אגם אוגי (Ogii Nuur) היא אפשרות טובה. זהו האגם הגדול של מחוז ארגאנחאי, המציע צפייה בעגורים, אווזים, ברווזים וציפורי מים, דיג והרגעות בטבע. נדידת עופות המים לאגם מתחילה כבר באפריל, והם נמצאים באגם כל הקיץ. גודל האגם 27 קמ"ר, והוא נמצא ברום 1,387 מטר. ליד האגם נמצא הכפר אוגי-נור-סום, אליו ניתן להגיע מהדרך מאולן-בטאר לצצרלג, ובו אפשר לשבור את הנסיעה לצצרלג ולאגם הלבן (צגאן-נור) ומרכז מונגוליה.
 
ציפור מרהיבה מעל האגם
ציפור מרהיבה מעל האגם אוגי 
(צילום: יובל נעמן)
 

דיונות חול וקרחונים במדבר גובי

מונגוליה מצטיירת בדמיון כערבות דשא אינסופיות, אגמים תכולים ושמיים בצבע כחול עמוק. מרביתה אכן כזאת, אולם כשליש משטח המדינה הוא מדבר. זהו מדבר גובי האכזר, שמרביתו מישורי חצץ וגבעות חשופות, בו מעט הצומח, והנוף מונוטוני ומשעמם. אולם חלקים אחדים במדבר הם שונים בתכלית: החלק המוגדר כפארק לאומי גובי (Great Gobi National Park ובמונגולית Gobi Gurvan Saikhan‏) נמצא כ-600 ק"מ דרומה לאולן באטאר. זהו פארק נפלא! אחד הדברים הייחודיים שם, מעבר לדיונות והמדבריות העצומות, הוא הימצאותם של דובים, זאבים, נמרי שלג וגמלי פרא. אך רוב המטיילים לא זוכים לראות את החיות הנדירות הללו.
 
שלוחות החולית חונגורין-אילס
שלוחות החולית חונגורין-אילס במדבר גובי (צילום: יובל נעמן)
 
 
הטיול במדבר עיקרו רצועת חול צרה וארוכה, בשם חונגורין אילס (Khongoryn Els), שאורכה למעלה ממאה קילומטר ורחבה כעשרה קילומטר, ובה פסגות חול של כ-400 מטר, מראשן משתקף נוף מדהים. במישורי השמורה חיים נוודים, החיים מתוצרי גמלי באקטריה כפולי דבשת, וכאן אפשר לראות חליבת נאקות, וניצול גללים לחימום וצמר למטרות רבות. במזרח השמורה היה קיים קרחון שהוא למעשה נהר קפוא בשם יולין-אם (Yolyn-Am). הקרחון שהיה במקום הגיע לקיצו כקרחון-עד, אבל הנהר הקפוא קיים כל שנה לפחות עד חודש ספטמבר ומתחדש כל חורף.
 
אחת מנקודות הכניסה לשמורת גובי היא העיירה דלאנד זאדאגד (Daland Zadagad), בירת מחוז אומנוגובי (Omnogovi) בדרום מרכז מונגוליה. העיירה נמצאת בשיפולים הצפון מזרחיים של מדבר גובי, 514 ק"מ מאולן-בטאר. בהיותה מחוברת בדרך ובעלת שדה תעופה, שוק, חנויות, מלונות, בנק ודואר, מהווה העיר את נקודת הכניסה האידיאלית לטיול במדבר גובי. בעיר סחופת הרוחות וסופות החול, אפשר לשכור רכבים, לצאת לטיולי גמלים, לשכור מדריכים, ולקנות ציוד ומזון. בנוסף נמצא כאן מוזיאון קטן בו ניתן לראות שרידי דינוזאור וביצי דינוזאור, וחפצי אמנות בודהיסטים. העיירה נמצאת במרחק שעת טיסה מאולן-בטאר או 24 שעות באוטובוס, המגיע וחוזר פעמיים בשבוע והנסיעה בו עולה כעשרה דולר.
 
נשי המדבר החיים ממכירת חלב צאן וגמלים
אנשי המדבר החיים ממכירת חלב צאן וגמלים (צילום: יובל נעמן)


 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר