יהודי פורטוגל –
בעקבות סיפורם של אנוסי פורטוגל
מאת: כרמית וייס


כיום חיים בפורטוגל כ-700 יהודים בלבד, אשר רובם מרוכזים בליסבון. אבל מעריכים שדם יהודי זורם בעורקיהם של תושבים רבים נוספים, בעקבות התנצרותם של מרבית יהודי פורטוגל האנוסים, בסוף המאה ה-15.


סיפורם של אותם יהודים אנוסים הוא סיפור מעניין. במקומות רבים בפורטוגל, בעיקר באזורי ההרים הסמוכים לגבול ספרד, אליהם הגיעו גם רבים ממגורשי ספרד, הם שמרו בסתר על המנהגים היהודיים. רק בסוף המאה ה-20, עם סיום הדיקטטורה בפורטוגל, העזו אותם יהודים להרים ראש והקהילות הקטנות החלו מתארגנות מחדש.

בית הכנסת של בלמונטה
בית הכנסת החדש בעיירה בלמונטה, קהילה קטנה של 36 משפחות (צילום: כרמית וייס)
 

תחילת התישבות היהודים בפורטוגל

התישבות יהודים בפורטוגל מתועדת החל מהמאה ה-12. כבר אז היו קיימים רבעים יהודיים בליסבון ובמקומות נוספים. באמצע המאה ה-14, עם פרוץ המגיפה השחורה באירופה (1347-1351), הואשמו היהודים בהבאתה, אולם השלטונות הגנו עליהם מפגיעת ההמונים. כמאה שנה מאוחר יותר, בשנת 1449, נערכו פרעות קשות ביהודי ליסבון.
ההרים של פורטוגל, טרנקוזו
צלבים חרוטים ליד פתחי הבתים ברובע היהודי של טרנקוזו, סימן ל"נוצרים החדשים" (צילום: כרמית וייס)
 

 ברירת מחדלאנוסי פורטוגל והאינקוויזיציה

בשנת 1492, בעת גירוש היהודים מספרד, כ-150 אלף יהודים הורשו להתיישב בפורטוגל, לאחר ששילמו כופר גדול לשלטון. רבים מהם התיישבו בכפרים שלאורך הגבול עם ספרד, כמו למשל בעיירה קשטלו דה ויד, בה ניתן למצוא כיום את בתי הרובע היהודי ובית כנסת עתיק.
עוד על קשטלו דה ויד בכתבה: חבל אלנטז'ו - מגבול ספרד לחופי האטלנטי

מספר שנים מאוחר יותר, בשנת 1496, נכפה על כל יהודי פורטוגל להמיר את דתם לנצרות. אך גם לאחר מכן נמשכו פרעות ביהודים האנוסים. בשנת 1521 החלה לפעול בפורטוגל האינקוויזיציה הפורטוגזית והועלו באש ראשוני "הנוצרים החדשים". באופן פורמלי לא נותרו יהודים בפורטוגל, אולם רבים מהיהודים האנוסים, שמרו בסתר על זהותם היהודית. רבים מהאנוסים בפורטוגל היגרו למרוקו, סלוניקי, אמסטרדם, ברזיל והאימפריה העות'מאנית, וחזרו לחיק היהדות.
 
רק כעבור כמה מאות שנים החלו היהודים לחזור לפורטוגל. בתחילת המאה ה- 19החלו להגר לפורטוגל יהודים רבים דוברי ספרדית מאפריקה. במהלך מלחמת העולם השנייה הגיעו לפורטוגל פליטים רבים, יהודים ולא יהודים, בדרכם מערבה. בסוף המלחמה כבר חיו בפורטוגל כ-400 יהודים בעלי מעמד תושבי קבע ועוד כ-650 במעמד פליטי מלחמה.
 
ההרים של פורטוגל, בית הכנסת של טומאר
תקרת בית הכנסת של טומאר, העתיק ביותר ששרד בפורטוגל  (צילום: כרמית וייס)
 

גילוי קהילות האנוסים בפורטוגל

חלק מהיהודים האנוסים בפורטוגל המשיכו לנהוג על פי מצוות הדת היהודית בבתיהם, אולם כלפי חוץ הם נטשו כל סממן שיכול היה להסגיר אותם – ברית מילה, טבילה במקווה וחגים יהודיים. את יום כיפור ופסח היו חוגגים בסתר, כמה ימים לאחר המועד האמיתי, על מנת לבלבל את אנשי האינקוויזיציה. נרות שבת הוסתרו בתוך כדי חרס. ילדים מתחת לגיל 12 לא הורשו להשתתף בטקסים הדתיים, שנערכו מאחורי דלתיים סגורות, על מנת שלא יסגירו את הסוד. אט אט חדרו המנהגים הקתולים והתערבבו במנהגים היהודים. לדוגמא, היהודים החלו לחגוג את חג המולד, שחופף במידה רבה לחנוכה.
 
בשנת 1917 התגלתה קהילת אנוסים (מאראנוס Marranos) בעיירה בלמונטה (Belmonte), למרגלות רכס הרי סרה דה אשטרלה (Serra da Estrela), לא הרחק מהגבול הספרדי. בבלמונטה שרדה קהילת אנוסים גדולה, ששמרה על מנהגי היהדות ונמנעה מנישואים עם תושבי הכפר הנוצרים במשך מאות שנים, למרות רדיפות האינקויזיציה. את הקהילה גילה מהנדס יהודי בשם שמואל שוורץ, שהגיע במיוחד למטרה זו מפולין, והוא שהביא אותה לידיעת העולם. בתחילת שנות התשעים של המאה ה-20 קיימה הרבנות הראשית לישראל מבצע "השבה ליהדות", בו גויירו מרבית אנוסי בלמונטה. כיום קיימת במקום קהילה יהודית של 36 משפחות.
כתבה על בלמונטה וכפרי האנוסים
 
ההרים של פורטוגל, בלמונטה
המוזיאון היהודי בבלמונטה, חפצים שהועברו בסתר מדור לדור  (צילום: כרמית וייס)הקהילה היהודית בפורטוגל כיום

בפורטוגל חיים כיום כ-700 יהודים. הקהילה היהודית הגדולה ביותר נמצאת בבירה ליסבון. בעיר יש שני בתי כנסת: בית כנסת ספרדי בשם שערי תקווה ובית כנסת אשכנזי בשם אוהל יעקב (כתובת: Avenida Elias Garcia 110). בית הקהילה היהודית נקרא Comunidade Israelita de Lisboa והוא משמש גם את בית הכנסת שערי תקווה. גם בעיר פורטו ישנה קהילה יהודית קטנה ובית כנסת בשם Kadoorie Synagogue.
 
בית הרב, טרנקוזו   בית הרב, טרנקוזו
בית הרב, טרנקוזו
בית בעיירה טרנקוזו, משערים שהיה ביתו של הרב או שהעיטורים נלקחו מביתו של הרב (צילום: כרמית וייס)

בתי מלון מומלצים בעיירה בלמונטה

בבלמונטה גם מלון עם ניחוח יהודי – מלון סיני בלמונטה (Belmonte Sinai Hotel), הממוקם במרכז העיירה, מרחק הליכה של 500 מ' מבית הכנסת. המלון אמנם אינו כשר, אך להגיע ולראות את דגל ישראל בכניסה, לצד דגל פורטוגל, זה מחמם לב, והמלון נקי, מרווח ונעים. 
מלון נוסף, מלון פוסאדה קונוונטו דה בלמונטה (Pousada Convento De Belmonte) הוא מלון בוטיק, במבנה ששימש בעבר מנזר ושופץ בטוב טעם. הוא ממוקם באזור כפרי ומיוער בפאתי העיירה, עם נוף יפהפה שמצדיק את הריחוק מהעיירה, חדרים ממוזגים ומסעדת שף נהדרת.
 

מלון סיני בלמונטה - מרוחק רק 500 מ' מבית הכנסת של בלמונטה

מלון בבלמונטה, פורטוגל
פוסאדה קונוונטו דה בלמונטה - נוף קסום בפאתי העיירה ומסעדת שף נהדרת
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על פורטוגל

טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב
מסלול טיול מודולרי בפורטוגל
פורטו - עיר קטנה ויין בה הרבה
מידע וטיפים למטייל בפורטוגל

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר