תקציר ההיסטוריה של בלגיה

ההיסטוריה של בלגיה: תקציר למטיילים


לא נלאה אתכם כאן בתיאורים ארוכים, אך מעט רקע היסטורי לפני טיול לבלגיה בוודאי יסייע לכם בהבנת המדינה ושכנותיה, ולסיום קבלו גם המלצה על מלון נפלא בבריסל.


חנט, בלגיה
שייט התעלות של העיר חנט, הרבה מהמשותף עם השכנה מצפון   (צילום: Ed Webster)
 

בלגיה, האימפריה הרומית ומה שביניהן

בתחילת המאה הראשונה לספירה, הרחיבה האימפריה הרומית את כיבושיה לאזור "גאליה-בלגיקה", התואם את האזור בו שוכנות כיום הולנד ובלגיה. באזור זה חיו עד אז שבטים קלטיים, בעיקר שבטים גאליים.
לקראת שקיעתה של האימפריה הרומית, באמצע המאה ה- 14, העניקו הרומים את "גאליה-בלגיקה" לפרנקים, אך לא היתה לה זהות לאומית נפרדת.

במאה ה- 12 החלה להתפתח בארצות השפלה תעשיית הצמר, בעיקר בערים לייז'בריסל, גנט וברוז'. התפתחות המסחר באריגים ובגדים הובילה להפיכתה של אנטוורפן לעיר נמל חשובה, במאה ה- 14, שנחשבת תור הזהב של האזור, עם פריחן של הכלכלה, התעשיה, המסחר והאומנות.
כתבה על בריסל למשפחות עם ילדים (וילדים בנפשם)
 
אנטוורפן ונהר סכלדה, בלגיה
העיר אנטוורפן ונהר סכלדה החוצה אותה   (צילום: Tourism Flanders-Brussels)


 ברירת מחדל
 

ספרד, צרפת ובלגיה - מה הקשר?

במאה ה- 15 הועברו ארצות השפלה לשלטון ספרד, שהנהיגו בה את האינקוויזיציה במטרה לאכוף את הדת הנוצרית הקתולית.
בשנת 1568 פרצה מלחמת העצמאות, שכונתה 'מרד ארצות השפלה'. מלחמה זו ארכה 80 שנה, ובסופה גירשו הולנד והמחוזות בני בריתה את הספרדים מעל אדמתם, ואילו בלגיה ולוקסמבורג נותרו בשליטת ספרד הקתולית.
מלחמת הירושה הספרדית, אשר פרצה בשנת 1701, הביאה בסיומה להסכם אוטרכט, שהעביר את השליטה בארצות השפלה הדרומיות לידי אוסטריה.
קרב מפורסם בהיסטוריה, קרב ווטרלו, התקיים בשנת 1815 ליד העיר ווטרלו, 20 ק"מ מדרום לבריסל. בקרב זה הובס נפוליון בונפרטה בידי כוחות הברית (בריטניה ופרוסיה), תבוסה שהביאה לשליחתו לגלות באי סנט הלנה. בעקבות תבוסת נפוליון בווטרלו הוקמה "הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה", בה נכללו הולנד, בלגיה ולוכסמבורג
כתבה עם ארבעה טיולי כוכב בבלגיה
 

בלגיה כממלכה עצמאית והמלך הראשון

בשנת 1830 מרדו המחוזות הדרומיים של בלגיה בהולנד, זכו בעצמאות, והקימו ממלכה נפרדת בשם "בלגיה". בתאריך 21 ליולי 1831, הוכתר הנסיך לאופולד הגרמני כמלך הראשון של בלגיה, לאופולד הראשון, ראשון לשושלת המלוכה הבלגית. תאריך זה משמש עד היום כיום העצמאות הבלגי.
במשך כ- 85 שנה שגשגה בלגיה כממלכה קטנה אך מבוססת. מאחר שחששה להיבלע במאבקי המעצמות הגדולות הגובלות בה - גרמניה, צרפת והולנד, היא דגלה במדינות חוץ נייטרלית.
 
בלגיה ושכנותיה צרפת, הולנד וגרמניה
בלגיה ושכנותיה צרפת
הולנד וגרמניה
 

בלגיה במלחמות העולם

למרות מדיניותה הנייטרלית של בלגיה, פלשו אליה הגרמנים בשנת 1914, במהלך מלחמת העולם הראשונה.
במלחמת העולם השנייה נכבשה בלגיה כולה תוך שלושה שבועות במהלך מתקפת-פתע גרמנית במאי 1940.
(על יהודי בלגיה במלחמת העולם השניה, בכתבה מידע כללי על בלגיה)
 
הביקורת החריפה, שנמתחה על כניעתו המהירה של המלך לאופולד השלישי, גרמה לוויתורו על הכתר ב-1950 לטובת בנו, המלך בודואן, שמלך עד למותו בשנת 1993. מאחר שלא היו לו צאצאים, עלה אחריו לכס המלוכה אחיו, המלך הנוכחי אלברט השני.
את בלגיה שלאחר מלחמת העולם השנייה אפיין שגשוג כלכלי. היא הוכרזה כמקום מושבם של מטות האיחוד האירופי ונאט"ו, דבר שהעלה את קרנה בתחום העסקים הבינלאומיים ושיפר את כלכלתה.

מלון מומלץ במרכז בריסל

מלון לה דיקספטיים (Hotel le Dixseptieme) הוא מלון בוטיק מקסים ברמת 4 כוכבים, הממוקם ליד כיכר גראנד פלאס, תחנת Gare Centrale ואפשרויות נוספות לתחבורה ציבורית נוחה. החדרים והסוויטות המרווחות ממוזגים ומעוצבים בשילוב של ישן ומודרני, עם פינות ישיבה, שולחן, אמצעים להכנת קפה/תה ולחלקם גם מרפסת. דלפק הקבלה פועל 24 שעות ועובדיו נכונים להמליץ ולהסביר.
מלון לה דיקספטיים – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצה על מלון במרכז בריסל  המלצה על מלון במרכז בריסל
המלצה על מלון במרכז בריסל  המלצה על מלון במרכז בריסל

מלון לה דיקספטיים - מיקום מעולה, ניקיון מופתי ושירות אדיב


מידע נוסף

בתי מלון בבריסל - השוואת מחירים והזמנות
לינה בבלגיה - יעדים נבחרים וחיפוש נוסף

כתבות על בלגיהכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9233
36190
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
הצטרפו לסוף שבוע תרבות
הרצאות, סרטים ומופע מוסיקלי
כן, רוצה פרטים נוספים!