המלצות לטיול בקייפטאון
מאת: אלי עמר


קייפטאון היא אחת מהערים היפות בעולם. היא גורמת לך להתאהב בה מהשנייה הראשונה. הנוף הפתוח, המשלב אוקיינוס, חופים לבנים ומישורים עצומים, שבמרכזם מתנשאים הר השולחן ושלוחותיו, שמיים כחולים, בהירים, אור צלול, אבל לא בוהק ואוויר נקי, טהור ונעים מרבית השנה. 


בכתבה זו אספר על כמה מהאתרים החשובים לביקור בכל טיול בקייפטאון, אך תחילה כמה מילים על העיר וההיסטוריה שלה.
 
המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה
מלונות ה"ווטרפרונט" - על קו המים של קייפטאון, תצפית ממלון הדירות לואוהיל (ר' המלצה בסוף הכתבה)


יעדים בקייפטאון וסביבתה המוזכרים בכתבה זו ובכתבה על 
יעדי טיול בקייפטאון וסביבתה הקרובה
 

 ברירת מחדלקצת היסטוריה, לפני שנצא לטיול בקייפטאון

קייפטאון הוקמה בנקודה גיאו-אסטרטגית חשובה, על חצי אי הכף, שבקצהו צוק כף התקווה-הטובה, בדרומה של היבשת השחורה, על הדרך הימית שבין אירופה, להודו וסין (לפני פתיחת תעלת סואץ), בנקודה המהווה מפגש בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס ההודי ונמל מים עמוקים.  

מגלי הארצות הראשונים שהגיעו לדרום יבשת אפריקה היו הפורטוגזים, שנמשכו לדרום בתקווה למצוא נתיב ימי להודו ולאסיה, על מנת להחליף את נתיבי היבשה היקרים דרך אסיה המרכזית. הימאי הראשון שהקיף את כף התקווה-הטובה היה הפורטוגזי בארתולומיאו דיאז בשנת 1488. הוא קרא למקום כף הסערות (בפורטוגזית (Cabo das Tormentas  אך מלך פורטוגל שינה את שמו כף התקווה הטובה(Cabo da Boa Esperança) , כדי לציין כי ראה בו אות מבשר טובות לפתיחת נתיבי הסחר למזרח.
 
לאחר עשור, ב-1497, הגיע ואסקו דה גאמה לאותו מקום, ולאחר מכן המשיך רחוק יותר לכיוון צפון מזרח, במעלה האוקיינוס ההודי, למלינדי בקנייה והלאה להודו. אף שהפורטוגזים התגאו בהצלחתם ב"כיבוש" הכף, לא היה להם עניין בהתיישבות שם. האקלים הקשה וקו החוף הסלעי היו מסוכנים לספינותיהם, ורבים מהניסיונות שלהם לסחור עם בני החויחוי המקומיים הסתיימו בעימותים. עד סוף המאה ה-16 לא היו לפורטוגזים מתחרים רבים באזור. אך אז החלו האנגלים וההולנדים להתחרות בהם על נתיבי הסחר למזרח. תנועת הספינות סביב הכף גדלה, והוא נעשה למקום עצירה קבוע לצוותים חולים ועייפים.
 
ב-1647 נטרפה ספינה הולנדית, במקום המכונה היום מפרץ השולחן בחוף קיפטאון. ניצולי הצוות, האירופאים הראשונים שניסו להתיישב באזור, בנו מבצר וגרו בו במשך שנה עד שחולצו. זמן קצר לאחר מכן החליטה חברת הודו המזרחית ההולנדית לייסד שם התיישבות קבועה. לחברה, אחת מהחברות הגדולות באירופה שסחרו עם הודו והמזרח, לא הייתה כל כוונה ליישב את האזור, אלא רק לייסד בסיס בטוח, בו יוכלו הספינות החולפות למצוא מעגן ולקבל אספקה טרייה של בשר, פירות וירקות. למטרה זו נשלחה משלחת מהחברה תחת פיקודו של יאן ואן ריבק, שהגיעה למפרץ השולחן ב-6 באפריל 1652 והתיישבה במקום.
 
 
המפרץ של קייפטאון
המפרץ של קייפטאון כפי שהוא נראה כיום (צילום: CC  David Stanley)

 
ב-31 בדצמבר 1687 נשלחה למקום קבוצה של הוגנוטים מהולנד. הם ברחו להולנד מצרפת, בשל רדיפות דתיות. חברת הודו המזרחית ההולנדית נזקקה לאיכרים בעלי ניסיון בכף, וממשלת הולנד סברה שזוהי הזדמנות טובה עבור ההוגנוטים ושלחה אותם לשם. עם הגעת מתיישבים נוספים גדלה המושבה ההולנדית, וכללה את היישוב שהתפתח להיות העיר קיפטאון ושטחים חקלאיים רחבי ידיים מצפון וממזרח לו.
 
ב-19 בינואר 1806, לאחר השתלטות נפוליון על הולנד ונפילת כוחה האימפריאליסטית, כבשה בריטניה את הכף במסגרת מלחמות אנגליה-הולנד על השליטה בנתיבי הסחר הימיים, והאזור החליף ידיים אבל ככלל, נשאר בשליטת האימפריה הבריטית כמושבת הכף עד קבלת עצמאותה של דרום אפריקה ב- 1910.
 
המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה
הר השולחן משקיף על בתי המלון הרבים במפרץ של קייפטאון,
ובהם גם מלון 
מלון רדיסון רד ווטרפרונט עם הבריכה וה"בר/אוטו" האדום על הגג (ר' המלצה בסוף הכתבה)


מחסור בנשים במושבה, הביא לניצול מיני של בנות העבדים, והוסיף למושבה אוכלוסייה של בני תערובת ("צבעונים"). בשנת 1814 קבלה סופית האימפריה הבריטית את העיר, שהייתה נמל אסטרטגי, וקראה לו קייפטאון (Cape Town). היא שימשה כבירת "קולוניית הכף" (Cape Colony). הבריטים ביטלו את העבדות ושיחררו את העבדים, פעולה שגרמה לקרע עם המתיישבים הבורים, המקוריים, שנדדו צפונה.
 
גילוי מרבצי זהב ויהלומים בעומק היבשת, העלה את חשיבותה של קייפטאון כנמל היצוא העיקרי של המחצבים לאירופה, והביא את הבריטים לצאת למלחמת הבורים כדי להשתלט על יתר שטחי דרום היבשת.

בשנת 1910 העניקו הבריטים עצמאות לדרום אפריקה, וקייפטאון נקבעה כאחת מ-3 ערי הבירה של המדינה החדשה, שהייתה למעשה איחוד של 4 פרובינציות קולוניאליות בדרום היבשת. בשנות האפרטהייד נאסר על השחורים והצבעונים להתגורר בתחומי העיר והוקמו עבורם עיירות בפאתי העיר. לאחר סיום האפרטהייד שולבו עיירות אלה לתחום העיר.
 
אוכלוסיית קייפטאון מונה כיום כ- 4 מיליון תושבים, והיא העיר השנייה בגודלה בדרום אפריקה, אחרי יוהנסבורג. האוכלוסייה מורכבת משילוב של שחורים, צבעוניים ולבנים, בקייפטאון קיימת קהילה יהודית ותיקה ואמידה, שהשפעתה ניכרת בחיי המסחר והכלכלה של העיר.
בתי מלון בקייפטאון
 
בית העירייה של קייפטון
בית העירייה של קייפטון (צילום: CC David Stanley)
 

הר השולחן - רכבל אל נוף פנורמי

אחת מהאטרקציות התיירותיות ויעדי החובה בביקור בקייפטאון, הוא הר השולחן - ההר שיושב על העיר בנוכחות עצומה, מתנשא בחדות לגובה של 1,086 מטר ורוחב של 3 קילומטר. מומלץ להעפיל להר בהזדמנות הראשונה, שכן בשל רוחות וערפילים, ההר נסגר לעתים תכופות ולמשכי זמן ארוכים. העלייה להר אפשרית ברגל או ברכבל.  
 
לפני יציאה להר חובה לבדוק טלפונית אם הרכבל פועל וההר "פתוח". מומלץ לבקר בהר בשעות הבוקר, אז הראות מעולה והסיכוי לערפילים נמוכה. בשעות הצהריים ההר מתכסה ערפילים המגיעים מהאוקיינוס ההודי ומכסים את ההר ב"מפת שולחן". הערפילים המגיעים מהאוקיינוס ההודי פוגשים ברוח הקרה הבאה מהאוקיינוס האטלנטי ונוצרת עננות ותהליך עיבוי בו הערפילים הופכים לטיפות מים הזורמות לאורך ההר. כדי לנצל תופעה ייחודית זו, נבנו במורד ההר תעלות ומאגרי מים, אשר קלטו את המים הזורמים במורד ההר.
 
על ההר צמחייה מגוונת ומיוחדת. כ-1,470 מיני צמחים נמצאים על ההר, בהם מינים רבים של פרח הפרוטאה בו התפרסם האזור. שרידים של יער גשם עתיק נשארו בחלק מהעמקים אך לא בחלק המשקיף על העיר. במשך יותר ממאה שנים פלשו לצמחיית ההר צמחים שאינם חלק מהצמחייה הטבעית באזור, העיקרי בהם הוא האורן הימי.
ב-2006 פרצה בהר שריפה שכילתה חלקים גדולים מהצמחייה וגרמה למותו של תייר. לאחר מכן הוגשה תלונה בגין הצתה, ואשמה ברצח, נגד אזרח בריטי שנחשד בהדלקת האש.
 
החיה השכיחה ביותר על ההר היא שפן הסלע. השפנים מתקבצים בעיקר בסביבת תחנת הרכבל העליונה, שם זורקים המטיילים אוכל. בנוסף לשפן הסלע, על ההר חיים גם דרבני כף, נמיות, נחשים וצבים.האריה האחרון באזור נורה ב-1802. נמרים חיו על ההר עד שנות ה-20 אך כעת נכחדו מהסביבה. שני טורפים קטנים וליליים, הקרקל וחתול הבר האפריקאי, היו בעבר שכיחים על ההר. כיום, הקרקל נראה לעתים נדירות על ידי המטיילים ומצב שימורו של חתול הבר לא ידוע. כמו כן, צאצאי פליטים מהמין טאר ההימאליה, שברחו מגן חיות סמוך ב-1936, היו שכיחים בחלק הגבוה והפחות נגיש של ההר. על אף היותם מין נדיר, השמידה אותם רשות הפארקים הדרום אפריקאית כדי לסלול את הדרך להחזרתם לטבע של צביי הסלעים. עד לאחרונה חיו בהר מספר קטן של יחמורים ממוצא אירופי ואיילים הודים מדרום מזרח-אסיה. כיום, ככל הנראה, מינים אלו נכחדו או עברו למקום מחיה אחר.
 
רכבל הר השולחן מעלה נוסעים מתחנה שנמצאת כ-302 מטרים מעל פני הים, למישור הנמצא בפסגת ההר. מהתחנה העליונה ניתן לראות את קיפטאון, מפרץ השולחן והאי רובן בצפון ואת האוקיינוס האטלנטי במערב ובדרום. בניית הרכבל החלה ב-1926, והוא נפתח לראשונה ב-1929. ב-1997 שודרג הרכבל רבות, והתאים החדשים מגיעים מהר יותר לפסגה. כמו כן, יכולים התאים להסתובב סביב צירם ב-360 מעלות, כך ניתן לצפות בנוף פנורמי של האזור.
 
הרכבל אל מהר השולחן
הרכבל אל הר השולחן (צילום: CC  David Stanley)
 

ווטרפרונט - המרינה של קייפטאון 

המרינה של קיפטאון, המכונה ווטר-פרונט (Wa​ter Front), שילוב של קניון שנפתח בבנייני הנמל המקסימים, רצף של מסעדות עם שולחנות הצופות למרינה, חנויות ועסקים. חלק מהמסעדות שייכות לרשתות דרום אפריקאיות וחלקן מסעדות איכות, מומלץ בחום לבקר בגריל האוס, הסטייקים שלהם נחשבים למעדן, ועם יין של Asara – גן עדן.

מהמרינה ניתן להפליג לעבר רובן איילנד (Robben Island), או סתם הפלגה מסביב לכף. ניתן להפליג בקטמורן למרות שהמחיר יקר משמעותית מהספינות האחרות, זוהי חוויה מיוחדת ששווה להשקיע בה. במתחם נמצא גם האושינריום (Two Oceans Aquarium) – מרכז ימי בו ניתן לצפות בבעלי חיים ימיים, החל מכרישים, פינגווינים וכל יצורי הים (מתאים לילדים ועלול להיות משעמם למבוגרים).
 
 קייפטאון הטיילת והר השולחן
הר השולחן מעל המרינה של קייפטאון   (צילום: CC John Hickey-Fry)
 
אתרים במרכז העיר קייפטאון

במרכז העיר שוכנת כיכר גרין מרקט (Green Market Square) המהווה שוק תוסס למזכרות לתיירים, המוצרים די חוזרים על עצמם אבל כיף להסתובב בין הדוכנים. שימו לב לצעצועים העשויים מפחיות שתייה. בחזית הכיכר ניצב בית העירייה הישן (Old Town House), והכנסייה המתודיסטית (Metropolitan Methodist Church), הנחשבת לאחת היפות במדינה כולה.
 
לא הרחק ממנה, רחוב לונג (Long Street‏)  רחוב במרכז העסקים העולה מכיוון החוף, עד לשכונות העליונות, הרחוב משנה מספר פעמים את פניו, במרכזו מספר רב של מסעדות, מועדונים ואכסניות. על מרפסות בקומה מעל הרחוב, זולות ובתי קפה ומוסיקה תוססים. אף על פי שהמקום הומה במהלך היום מומלץ לא להסתובב לבד לאחר השעה שש, בה נסגרים העסקים.

מצודת התקווה הטובה (Castle of Good Hope‏)  המצודה נבנתה בשנת 1700 כמבצר הגנה על העיר, נחמד למי שלא ראה "מצודות פנטגון" - מצודה מחומשת צלעות. ניתן לסייר במצודה (לא חובה).
 רחוב לונג העולה מהחוף של קייפטאון לשכונות העליונות
 רחוב לונג העולה מהחוף של קייפטאון לשכונות העליונות  (צילום: אלי עמר)
 

 

 

האי רובן 

מצפון לעיר, באוקיינוס האטלנטי, נמצא האי רובן איילנד (Robben Island), שמו של האי ניתן על ידי המתיישבים ההולנדים ופירושו האי של כלבי הים. ניתן להגיע לאי ברחפת, היוצאת מספר פעמים ביום מאזור הנמל או מה-waterfront . השייט לוקח כחצי שעה ושווה בפני עצמו לראות את העיר לרגלי הר השולחן. סיור באי יוצא מספר פעמים ביום וכולל הסברים על בעלי החיים ועל המבנה המיוחד בו – בית הכלא שימש בתקופת האפרטהייד בית מעצר לאלפי מתנגדי המשטר כולל המפורסם שבהם – נלסון מנדלה.
 

חוף קמפס ביי (Camps Bay)

רצועת חוף מדהימה הנחשבת לאחת היפות בדרום אפריקה. הר השולחן ניצב בגאון מאחור וממול שוכן למרחביו העצומים ים, המכיל בתוכו את מגוון צבעי הכחול ירוק. הטיילת הממוקמת לאורך החוף מציעה אטרקציות אוכל, מסעדות ובתי קפה מיוחדים. למי שיכול חובה לבקר במסעדת הדגים BLUE 
כתבה על אוכל בדרום אפריקה
 
קייפטאון הטיילת והר השולחן
הטיילת של קייפטאון וההר המכונה "ראש אריה"...  (צילום: CC David Stanley)
 

 Victoria Wharf

כביש ויקטוריה, מהווה מסלול מיוחד בין הים והחופים המדהימים לבין שנים עשר השליחים – ההרים הניצבים בגאון מעל הים. ארבעת החופים נקראים לפי סדר החוף הראשון שני השלישי והרביעי, החוף הראשון נקרא גם חוף משה כי בגאות הוא מוצף במים.
 

כף התקווה הטובה

כף התקווה הטובה (Cape of Good Hope), הוא רכס סלעי ומאורך, בקצה הדרומי של יבשת אפריקה. כף התקווה-הטובה נחשב לאחד משלושת הכפים הגדולים, יחד עם כף הורן שבאמריקה הדרומית וכף לווין שבאוסטרליה. כיום אזור הכף הוא ברובו שמורת טבע מוקפת מפרצים מדרום לעיר קיפטאון. המקום ידוע בנופיו המרהיבים ובאוכלוסיית חיות הבר שבו, ומהווה אתר תיירות פופולרי  הכף נראה בבירור בצילום לוויין של נאס"א.
עוד על כף התקווה הטובה בכתבה על קייפטאון וסביבתה

 

סרטון וידאו קצר ומקסים על קייפטאון
 
הערה: בכל מקום בו קצה היבשת נקרא בעברית, השם במאמר זה הוא כף, בעוד שבכל מקום בו השם הוא בהגייה אנגלית, כולל שם העיר קייפטאון, העדפנו לשמר את הכיתוב קייפ.

בתי מלון מומלצים בווטר-פרונט של קייפטאון

שני בתי המלון שנביא כאן זוכים להמלצות רבות, ממוקמים במרינה של קייפטאון (ווטרפרונט), בקרבה לאזורי הבילוי, ומציעים הסעות מ/אל שדה התעופה, כך שאין צורך ברכב בימי שהותכם בעיר.
מלון רדיסון רד (Radisson RED Hotel V&A Waterfront) ממוקם ממש בצמוד לקו המים ומציע חדרים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות. העיצוב והאווירה צעירים והבריכה והבר שעל הגג מגניבים במיוחד.
מלון הדירות לואוהיל (Lawhill Luxury Apartments) מציע דירות בנות 1-3 חדרי שינה, עם מטבח מאובזר, פינת אוכל, סלון ומרפסת או פאטיו, שלחלקם מהם בריכה פרטית קטנה. הדירות מעוצבות בקפידה ונקיות.

המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה   המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה
המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה   המלצה על מלון בקייפטאון דרום אפריקה
למעלה  מלון רדיסון רד ווטרפרונט (Radisson RED Hotel V&A Waterfront)
למטה  מלון הדירות לואוהיל (Lawhill Luxury Apartments)

מידע נוסף

השכרת רכב בדרום אפריקה

כתבות נוספות על דרום אפריקה

יעדי טיול בקייפטאון וסביבתה הקרובה
הר השולחן - פלא עולם
אטרקציות תיירותיות בדרום אפריקה
הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה
טיול רומנטי בדרך הגנים וארץ היין

אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר