האי מאוריציוס – גן עדן זה כאן!

האי מאוריציוס – גן עדן זה כאן!
מאת: עמית אופיר


מחפשים יעד אקזוטי שתוכלו לבקר בו לאורך כל השנה, מזג אוויר טרופי, חופים לבנים ובתוליים, לשכב בצל עצי הדקל ולשתות מי קוקוס צוננים, לשחות במים בצבע טורקיז, להתפנק במלונות יוקרה ברמה הגבוהה ביותר וליהנות מאינספור אטרקציות – תכירו את מאוריציוס.


ארכיפלג האיים באוקיינוס ההודי מציע שייט קיאקים בין איים ירוקים, צניחה, צלילה, שייט וחיי לילה תוססים. תחילה נערוך היכרות עם האי ותושביו ונבין איך מגיעים אליו.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

שייט קיאקים סביב האי  (צילום: עמית אופיר)
וככה זה נראה מקרוב  (צילום: עמית אופיר)
צוק לה מורן בחוף הדרומי  (צילום: עמית אופיר)
קופים ביערות שאמרל  (צילום: עמית אופיר)
החופים הצפוניים  (צילום: עמית אופיר)
בסירת קטאמרן בין האיים והחופים  (צילום: עמית אופיר)
חגיגה לצלמים  (צילום: עמית אופיר)
וחגיגה לחובבי השקט  (צילום: עמית אופיר)

היכן נמצא האי מאוריציוס?

מאוריציוס (Mauritius) הוא אי קטן באוקיינוס ההודי, הגדול בקבוצת איים (ארכיפלג) שמרכיבה את הרפובליקה של מאוריציוס (Republic of Mauritius). מבחינה מדינית משויכת מאוריציוס ליבשת אפריקה, אולם עקב שלטון רב שנים של הולנד, צרפת ובריטניה, עד לקבלת העצמאות בשנת 1986, יש לה סממנים אירופאים רבים, בהם גם תשתית כבישים טובה, והשפות המדוברות הן אנגלית וצרפתית.
 
האי מוגן בשוניות אלמוגים וחופים טרופיים מהממים, אשר מעניקים תחושת בטחון, למרות שלמעשה אנחנו ממש בלב האוקיינוס ההודי. לא הרחק (200 ק"מ) נמצא האי הצרפתי ראוניון (Réunion) ובמרחק 900 ק"מ נמצא האי מדגסקר המוכר לכולנו מסרט האנימציה של חברת דרימוורקס.
כתבות על האי מדגסקר
 

האי מאוריציוס (A) והאיים השכנים - ראוניון (B) ומדגסקר (C)


 ברירת מחדלמדוע לאי אפריקני יש שם של נסיך הולנדי?

הפעם הראשונה ששמעתי על מאוריציוס (מעבר לבולים שאספתי כילד) הייתה בעת ביקור במוזמביק, כאשר תייר אחר סיפר לי שהוא נוסע לשם. הוא תיאר אותו כגן עדן אמיתי ואכן, כאשר חיפשתי תמונות משם לא האמנתי למראה עיני. האי נראה לי כמו מקום חלומי שקיים רק באגדות. כבר אז ידעתי שיום אחד אבקר בו.
 
במרץ רב התחלתי ללמוד על המקום. הבנתי כי הראשונים שגילו אותו היו כמובן אשפי המסעות הימיים – הפורטוגזים, אשר היו הראשונים להגיע אליו בשנת 1505. אולם משום מה הם לא הקימו בו מחנה קבע, ואצו לדרכם לחפש מחוזות מבטיחים יותר.
 
בשנת 1598 גילו את האי ההולנדים, אשר היו בכלל בדרכם אל איי התבלינים אשר במזרח ונאלצו לסטות ממסלולם עקב סופה. הם נתנו לאי את השם פרינס מאוריץ (Prins Maurits), על שם הנסיך שלהם מאוריץ, ששמו בלטינית - מאוריציוס. הם ניסו להתיישב באי ולעסוק בחקלאות, אך דרכם לא צלחה והם עזבו אותו לאחר קצת יותר ממאה שנה. בתקופת שלטונם נכחדו כמה מינים של בעלי חיים אנדמיים, שהמוכר בהם הוא עוף הדודו, אשר מעולם לא נאלץ להגן על עצמו מטורפים, לפני הגעתם של בני האדם, ובשל כך כנפיו לא התפתחו והיו קטנות מכדי שיוכל לעוף ולהסתתר.
מאוריציוס, צבי ענק
הכותב וידיד מקומי, מבעלי החיים בסכנת הכחדה על האי (צילום: עמית אופיר)
 

צרפת ובריטניה נפגשות במאוריציוס...

בתחילת המאה ה- 18, כחמש שנים לאחר שעזבו ההולנדים, הגיעו הצרפתים ותבעו בעלות על האי, ואף שינו את שמו לאיל דה פראנס (Isle de France– "האי הצרפתי", שם שניתן מאוחר יותר גם למחוז בו שוכנת פריז. הם התיישבו באי ובעזרת עבדים הקימו מטעים של קנה סוכר, שהפכו את האי למושבה משגשגת.
 
קרוב למאה שנים מאוחר יותר, בשנת 1810, כבשו הבריטים את האי מידי הצרפתים והחזירו את שמו לשם שהעניקו לו ההולנדים – מאוריציוס. הם אף הגדילו לעשות והחליטו לשמור על השפה, המסורת והחוקים מימי השלטון הצרפתי. גם כיום עדיין ניתן לזהות באי מוטיבים צרפתיים, כמו אדריכלות קולוניאלית בסגנון צרפתי, תושבים המאמינים בדת הקתולית, שמות בצרפתית לכפרים ועיירות, והחוק האזרחי שבבסיסו לקוח מימי נפוליאון.

לה מורן בראבאנט, מאוריציוס
צוק לה מורן בראבאנט, סיפור על עבדים נמלטים שקפצו אל מותם ביום השחרור (צילום: עמית אופיר)
 

ההודים כובשים את מאוריציוס

טוב, ההודים לא באמת כבשו את מאוריציוס... אולם בשנת 1835, עם ביטול העבדות, מצאו את עצמם בעלי חוות קנה הסוכר הגדולות ללא כוח אדם זול. הם החלו לשכור את שרותיהם של עובדים הודים, שחצו את האוקיינוס בהמוניהם, וכיום מהווים צאצאיהם כמעט 70% מאוכלוסיית האי.
 
כאשר מטיילים באי, לעיתים מרגישים כאילו הגעתם להודו. בכל מקום פזורים מקדשים קטנים, דמויות בודהה ואלים מהמיתולוגיה ההינדית. אם אתם אוהבים אוכל הודי, לא תרצו לעזוב את האי. כמעט בכל המסעדות תמצאו שלל מאכלים הודים, חלקם משולבים עם מאכלים מקומיים, שבמהלך השנים התרחקו מעט מהמקור והפכו למעדנים  שתוכלו למצוא רק במאוריציוס.
 
הביקור במאוריציוס משלב בתוכו תרבויות רבות, כך שלרגעים נראה שהגעת להודו ומיד לאחר מכן לאנגליה וצרפת. אך מאוריציוס קיבלה עצמאות מבריטניה ב- 12 במרץ 1968, וכיום היא מדינה דמוקרטית ויציבה, שהכלכלה שלה מבוססת בעיקר על שירותים פיננסיים, הייטק, חקלאות (קנה הסוכר ורום) ותיירות משגשגת.

מאוריציוס, חופים
במאוריציוס תרגישו קצת באנגליה, צרפת והודו, ולא מעט תאילנד... (צילום: עמית אופיר)
 

איך מגיעים למאוריציוס?

מספר חברות תעופה טסות אל פורט לואיז  (Port Louis), בירת מאוריציוס, מיעדים שונים באירופה. ניתן לטוס גם דרך יוהנסבורג שבדרום אפריקה או אדיס אבבה שבאתיופיה. אם אתם טסים עם ילדים, ובכלל, אולי תרצו לנצל את הגעתכם ליעד הביניים ולעצור בו ליום – יומיים, כדי לשבור את הטיסה הארוכה ולטעום גם ממנו, רגע לפני שתמשיכו ליעד הסופי.

מאוריציוס, תחבורה
לא תוכלו להגיע למאוריציוס בסירה, אבל אל החופים והאיים סביב בהחלט כן (צילום: עמית אופיר)
 

מתי מומלץ להגיע למאוריציוס?

למאוריציוס אפשר להגיע במהלך כל השנה, כיוון שהטמפרטורה נעימה תמיד, כמו בכל יעד טרופי באזור קו המשווה. כיאה לאקלים טרופי, אין הבדלי טמפרטורה משמעותיים בין עונות השנה, אך יש תקופות יבשות וגשומות מוגדרות.
 
בקיץ, שמתחיל בנובמבר ונמשך עד אפריל (להזכירכם, אנחנו בחצי הכדור הדרומי), חם מעט יותר ולח וגשום הרבה יותר  עם טמפרטורה של 21-28 מעלות צלזיוס ו- 150-220 מ"מ גשם. בחורף, שמתחיל במאי ומסתיים באוקטובר, מעט יותר קריר והרבה יותר יבש  עם 18-25 מעלות צלזיוס ו- 50-70 מ"מ גשם.

מאוריציוס, יער עצי ההובנה
תצפית על החופים ויער עצי ההובנה, דרום-מערב האי (צילום: עמית אופיר)
 עיר הבירה פורט לואיז

עיר הבירה פורט לואיז (פור לואי, בהיגוי הצרפתי) היא עיר קטנה למדי, בה מתגוררים 149 אלף איש. אם אתם אוהבים היסטוריה ונהנים מביקור בשווקים, תיהנו ממנה מאוד. ביקור מודרך בעיר ילמד אתכם הרבה על התרבות המקומית, על ההיסטוריה ועל בני המקום. מומלץ לבקר בנמל העתיק ואם תירצו לחזור לעידן המודרני תוכל לבקר במספר מרכזי קניות חדישים, שיציגו לכם צד נוסף ומרענן של העיר. היא מציעה גם חיי לילה, עם שלל מועדונים, מסעדות ואתרי בילוי שונים, בהם ניתן ליהנות ממוסיקה טובה, אוכל מצוין, אלכוהול מקומי משובח ואנרגיות מעולות. 
 
השילוב בין השווקים המסורתיים לבין הקידמה הטכנולוגית, מאפשר לטייל בין דפי ההיסטוריה ולעשות זאת בנוחיות מקסימלית. בין שווקי האוכל, הסמטאות, הקניונים ומקומות הבילוי הרבים, גם אטרקציות רבות לילדים. הביקור משלב חוויית טיול כאילו ביקרתם במספר ארצות בו זמנית, אך אל תצפו לעיר עשירה כמו עיר אירופאית.
לינה בעיר הבירה פורט לואיז

מאוריציוס, פור לואיז
עיר הבירה פורט לואיז, שילוב של אירופה עם אי אפריקאי-טרופי (צילום: עמית אופיר)


עיר הבירה פורט לואיז (A) וכמה מהחופים הפופולריים ביותר במאוריציוס
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

החופים של מאוריציוס

למרות שהאי קטן, רק 1,815 קמ"ר (כמו מגוש דן שלנו), יש בו המון חופים. זהו יעד מושלם לחובבי הספורט הימי, עם שייט, גלישת גלים, גלישת רוח, מצנחי רחיפה, אופנועי ים, שייט קיאקים, צלילה ושנירקול. גולת הכותרת עבורי הייתה הפלגה על סירו קטמרן יוקרתית, שכללה ארוחת צהרים על הסיפון וביקור באתרים שונים לאורך החופים המרוחקים של האי ובאיים הקטנטנים המקיפים אותו.
 
החוף הצפוני – חופים מאוד תיירותיים, במיוחד באזור גראנד ביי (Grand Baie, החוף הגדול), ומומלצים לביקור לאורך כל השנה. 
בתי מלון בחוף גראנד ביי
 
החוף הדרומי – אזור פחות מיושב, פראי יותר, עם פחות מלונות ואפשרויות לינה, שבמהלך החורף (מאי עד ספטמבר) נושבות בו רוחות עזות. חשוב לזכור כי כל האי מוקף בשוניות המגנות עליו והופכות את השחייה לבטוחה, כיוון שכרישים לא מצליחים לחדור אל מעבר להן, למעט האזור הדרומי, שם יש גם אזורים עם מים עמוקים.
 
החוף המזרחי – חופים לבנים וחול רך, בהם ניתן למצוא את הלגונה הגדולה ביותר באי, אולם במהלך החורף (מאי עד ספטמבר) הים מעט סוער עקב רוחות מזרחיות הנושבות מכיוון הודו.
 
החוף המערבי – קילומטרים ארוכים של חופים תיירותיים, מהטובים בעולם לגלישת רוח, שהפופולרי שבהם הוא חוף פליק אן פלאק (Flic en Flac). מקומיים רבים נוהגים לנפוש באזור זה, שמומלץ לבקר בו לאורך כל השנה. בדרום-מערב תמצאו את חוף לה מורן ((La Morne, המקום המצולם ביותר, שנחשב לגולת הכותרת של הביקור באי.
בתי מלון בחוף פליק אן פלאק  |  בתי מלון בחוף לה מורן
 
מאוריציוס  מאוריציוס
לא משנה איזה חוף תבחרו, קוקטייל פירות טרופיים הוא בגדר חובה! (צילום: עמית אופיר)
 

כבישי האי

כאמור, תשתית הכבישים מצוינת וגורמת לך להרגיש יותר באירופה מאשר באפריקה. תוכלו לבחור בין הכביש המקיף האי, השומר על קירבה לחופים, או להיכנס לכבישים הפנימיים, כדי לחצות אותו מצפון לדרום או ממזרח למערב.

בנסיעה על כביש החוף אפשר לכם לעצור בחופים רבים, ליהנות ממי טורקיז וחופים נקיים ויפים. הכביש הצמוד לחוף שקט ורגוע ומאפשר כניסה לשכונות מגורים מקסימות, בהן בתי חוף פרטיים עם גינות צבעוניות, צמחיה ירוקה ועצי פרי רבים. מידי פעם תמצאו שבילי גישה צרים בין הבתים, אשר ייקחו אתכם לחוף הים, ובכל פעם תגלו פינת חוף, בה תוכלו להעביר את הזמן בשחייה במים הצלולים. 

מאוריציוס, חופים ואיים
מומלץ לצאת לשייט קיאקים בין האיונים הקטנים הסובבים את האי המרכזי   (צילום: עמית אופיר)
 

מידע מעשי לטסים למאוריציוס

מאוריציוס הוא אי רגוע ובטוח מאד למטיילים, שהכניסה אליו אינה מצריכה ויזה ואני ממליץ בחום לבקר בו. הכסף המקומי נקרא רופי מאוריציאני ותוכלו להמיר אותו במקומות רבים באי, משטרות אירו או דולר שכדאי להביא עמכם. כמעט בכל חנות או מסעדה תוכלו לשלם גם בכרטיס אשראי. 
 
השהות אינה מן הזולות ביותר שיש ליעדים אקזוטיים להציע, אך גם אינה מן היקרות בעולם. תוכלו למצוא בתי הארחה ובתי מלון לא יקרים, בכל טווחי המחירים, וגם מלונות יוקרה וריזורטים מפנקים, בהתאם לאופי החופשה שאתם אוהבים ולתקציב שלכם .
 
אם חשקה נפשכם במלון יוקרה, תוכלו לבחור באחד ממלונות רשת LUX, רשת מלונות 5 כוכבים מפנקת, ברמה הגבוהה ביותר, המספקת חוויה מושלמת עד הפרט האחרון, לוקיישנים מעולים וריזורטים חלומיים  - מלון LUX Grand Gaube, הממוקם בחוף הצפוני, מלון LUX Le Morne, הממוקם בחוף הדרום-מערבי, או מלון LUX Belle Mare, הממוקם בחוף המזרחי.
 
 המלצה על מלון מפנק במאוריציוס  המלצה על מלון מפנק במאוריציוס
LUX Grand Gaube
  מלון 5 כוכבים מפנק בחוף הצפוני של מאוריציוס

המלצה על מלון 5 כוכבים במאוריציוס  המלצה על מלון 5 כוכבים במאוריציוס
LUX Le Morne
  מלון 5 כוכבים מפנק בחוף הדרום-מערבי של מאוריציוס

המלצה על מלון במאוריציוס  המלצה על מלון במאוריציוס
LUX Belle Mare
  מלון 5 כוכבים מפנק בחוף המזרחי של מאוריציוס
 
 
לאי מאוריציוס יש קצב משלו, המזכיר בכל פעם שהגעתם לאי באמצע האוקיינוס ואין שום דבר דחוף מידי, אז קחו את הזמן, היכנסו לאווירה ותגלו את הקסם בעצמכם.
 
בכתבה הבאה על אפרט מה כדאי לעשות על האי, לאן ללכת ואת מי לפגוש.
 

שתי דקות מהקסם של מאוריציוס
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


עמית אופיר amit offir
 
אודות הכותב
עמית אופיר הוא מחבר ספרים רבי מכר עולמיים, טייל, הרפתקן, מרצה ומנטור לאורח חיים המונע מתשוקה, בעלים של מספר חברות, ביניהן חברת 'המטייל הנצחי'. ספריו עוסקים במסעות, בהתפתחות אישית ועסקית וביצירת חופש כלכלי. בין ספריו 'לטייל בעולם ולהרוויח כסף", 24/8', 'תודעת שפע', 'פריצת דרך בחיים ובעסקים' ועוד. עוסק רבות בנושא הדרך בה טיולים מייצרים הזדמנויות לצמיחה והתפתחות ברמה האישית.
ליצירת קשר עם עמית: 050-2374195 |  amitoffir@gmail.com
www.amitoffir.com
 
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר