החורף מגיע -
טיול בצפון אירלנד בעקבות הסדרה "משחקי הכס"
מאת: הילה פז-פילד


עונת התיירות של 2017 הפתיעה לטובה את תושבי צפון אירלנד – הקטנה בין ארבע האומות המרכיבות את הממלכה הבריטית, המאכלסת כ- 1.8 מיליון איש. במדינה שבה מועסקים יותר אנשים בעבודות הקשורות לסדרה הפופולרית "משחקי הכס" מאשר במשרות ציבוריות, יש אינסוף תצפיות נוף מרהיבות, מקומות מיוחדים עם סיפורים מרתקים וטיולים מסעירים להרפתקנים שבינינו.


בצפון אירלנד הזמן עצר מלכת ומאפשר לנו, המטיילים, לשוטט באתרים ולטבול בטבע העוצמתי, תוך שלא ברור לנו בכלל אם מדובר בהווה, בעבר או בעתיד. נופך מיוחד מוסיפה העובדה שחלק מהמקומות ירגישו לנו מוכרים, הפרפרים בבטן יתחילו לעשות את עבודתם בזמן שפתאום נבין – נכנסנו לסצנה מתוך משחקי הכס, ובטח ממש עוד מעט יופיעו בשמיים דרקונים... בכתבה - אתרים נבחרים באירלנד, הקשורים לסדרה עטורת השבחים.

ביקור המלך רוברט בווינטרפל, כשכולם היו יפים וצעירים (ובחיים...)

מפת צפון אירלנד והאתרים המתוארים בכתבה
(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)


שייט תעלותבכרכרה שבין עצי האשור

שדרת דארק-הדג'ס Dark Hedges)) המובילה אל אחוזת גרייסהיל (Grace Hill) – אחוזה פרטית בסוף השדרה שהופכת בימים אלו לבית מלון ולמסעדה – היא ככל הנראה שדרת העצים המפורסמת ביותר במחוז אנטרים (Antrim), אחד מששת המחוזות של צפון אירלנד. אורך השדרה כ-500 מטר ואפשר ללכת בה הלוך ושוב. השדרה היא יעד פופולרי לחובבי צילום, מטיילים מהעולם וכמובן – צופיה האדוקים של הסדרה משחקי הכס (Game of Thrones). מומלץ מאד להגיע מוקדם בבוקר או בסוף היום, כשהעומס על השדרה יורד – או כמובן, להגיע בחורף כשכמות המבקרים קטנה משמעותית. לא צריך לתאם את הביקור, אין פה מרכז מבקרים או גזלן מקומי, אלא שדרת עצים הפתוחה משני צדיה לתנועת רכבים והולכי רגל.

מדובר בסך הכל בשדרת עצי אשור שנשתלו במקום על ידי משפחת סטיוארט, משפחת אצולה שחיה כאן במהלך המאה ה- 18, במטרה להרשים את האורחים, בעודם עולים בשדרה אל אחוזת המשפחה. במשך כ- 150 שנה השדרה ידעה גם ימים של שקט, אך מאז העונה השנייה של הסדרה – הפכה למוקד עלייה לרגל למעריציה של ארייה סטארק – הבת הצעירה למשפחת סטארק מווינטרפל. במהלך הפרק השני לעונה זו, מוצאת את עצמה ארייה בתוך כרכרה עם מגויסים נוספים למשמר הלילה. הכרכרה מצולמת כשהיא מתגלגלת במעלה השדרה האפלולית והיפה.
לינה במחוז אנטרים
טיול בעקבות משחקי הכס טיול בעקבות משחקי הכס
שדרת דארק הדג'ס - מצאו את ההבדלים בין הופעתה בסדרה (מימין) לבין איך שהיא נראית במציאות (משמאל)
(צילומים: CC horslips5)

יער טולימור – משכנם של זאבי הבלהות

סביב ווינטרפל משתרעים שטחים מיוערים מרהיבים, אותם מגלם ברוב כישרון יער טולימור (Tollymore Forest) – הפארק הלאומי המוכרז הראשון בצפון אירלנד, שנפתח בכל יום בשעה 10:00 ונסגר עם רדת החשיכה. היער חולש על שטח של 6,475 דונם, ואפשר למצוא בו מסלולי הליכה לכל המשפחה, לאורך נהר שימנה (Shimna). המסלולים עוברים מעל גשרים, לצד בולדרים קטנים ומערות, דרך מגוון עשיר של עצים (עצים אקזוטיים לצד עצים מקומיים). פרט מעניין נוסף הוא שמעצי האלון הניצבים ביער, בנו בזמנו את הספינה "טיטניק'' המפורסמת!

לכל המראה הדרמטי הזה, תוסיפו את הופעת הבכורה של היער בעונה הראשונה, כאשר נד סטארק מוצא בשיטוטיו בשטח הפתוח את ששת גורי זאב הבלהות (
Dire wolf) – שניתנו לאחר מכן כמתנה לכל אחד מששת ילדיו. המטיילים ביער ירוויחו ביקור חוויתי בשטחים הפראיים של צפון אירלנד, עם שרכים "מוגזמים "בצדי הדרך, יער עד ירקרק, ותחושה שהם באותה הסצנה, מחפשים זאבי בלהות בכל פינה, כמעט ללא שליטה.

היער עצמו – עם או בלי קשר למשחקי הכס – אינו ממוסחר כלל, ולמעשה, כמו רוב האתרים בצפון אירלנד, רק כעת התושבים המקומיים מתחילים להבין את הפוטנציאל התיירותי של הפנינה הפראית והירקרקה שיש להם ביד. אי לכך, רק בשנים האחרונות הם מתחילים "להתארגן" בהתאם והמקום נותר שמור, מסתורי ובעיקר – לא נגוע. דמי הכניסה נגבים עבור חניית הרכב והתחזוקה הכוללת של המקום, ואפשר לטייל בו גם במסגרת טיול מאורגן יומי או טיול מאורגן בעקבות משחקי הכס, עם חברות טיולים מקומיות.

כתבה על צפון אירלנד - הפנינה הירוקה של בריטניה
טיול בעקבות משחקי הכס
טיול ביער טולימור לחיפוש זאבי בלהות... (צילום: CC William Marnoch)

באלינטוי – נמל הבית של ת'יאון גרייג'ויי

במחוז אנטרים – בין היפים והפופולריים ביותר בצפון אירלנד – ממוקם הכפר היפהפה באלינטוי (Ballintoy), כפר דייגים קטנטן בין בושמילס (Bushmills) ובאליקסל (Ballycastle) – העיירות הגדולות של המחוז. כפרי הדייגים באזור עוסקים בדייג וחקלאות ברת-קיימא, ובהם נמצאים האתרים התיירותיים האהובים ביותר על המבקרים בצפון אירלנד, כמו ''גשר החבלים התלוי'' (Carrick-a-Rede) – שבעבר שימש את הדייגים בכדי לחדור לעומק הים, בניסיון לדוג סלמונים שמנמנים. מאז – הדגה הידלדלה אך גשר החבלים נותר, והוא מהווה מסלול הליכה מרהיב ביופיו ותצפית מטריפה על הלגונות הכחולות של צפון אירלנד.

בכפר הקטן באלינטוי צולמו כמה מן הסצנות המפורסמות ביותר של "איי הברזל", בהן הסצנה בעונה השנייה שבה ת'יאון גרייג'ויי שב לביתו. התפאורה שמספק נמל באלינטוי, שנקרא בסדרה נמל לורדספורט (
Lordsport Harbour) מרהיבה, האוויר נהדר והאווירה קסומה. ההגעה אל הנמל היפה הזה היא בנסיעה קצרה על קו החוף הצפוני, לאזור גשר החבלים התלוי, כאשר בצומת אל הגשר – ממשיכים מזרחה אל נמל באלינטוי – נמל העיירה.

טיול בעקבות משחקי הכס טיול בעקבות משחקי הכס
נמל "לורדספורט" (מימין) ונמל באלינטוי (משמאל) - נעשתה פה הרבה עבודת הכנה, אך קל לזהות את המקום
(צילומים: CC horslips5)

חוף פורט-סטיוארט – ממלכת דורן

רצועת החוף המשגעת הזו, מלאה בפינות חמד, בתי חוף מפונפנים (יחסית לאזור), טירות ישנות, והכל צופה על הים הפתוח, על האי הקטן שעומד מנגד (האי אינישוואן - Inishowen), כמו הוצב שם רק כדי לסדר את הנוף מעט יותר יפה. את חוף פורט-סטיוארט (Portstewart Strand) המקסים מנהלת הקרן הלאומית (הקק''ל של בריטניה) ושומרת עליו אותנטי.

את 15 דקות התהילה שלו (נו טוב, קצת יותר) קיבל החוף בפרק הרביעי של העונה החמישית, במהלכו שימש כחוף של ממלכת דורן
(Dorne), עליו נחתו ג'יימי לאניסטר (אחיה של סרסיי – המלכה האם) וברון (בן לווייתו) במשימתם להשיב את מירסלה לאניסטר (ה"אחיינית" של ג'יימי) בבטחה לביתה.
בסצנה נוספת מככב החוף כרקע, כאשר אלאריה (אהובתו של הנסיך אוברין) ושלוש האחיות זוממות לפתוח במלחמה עם הלאניסטרים.


5 אתרי צילום של הסדרה "משחקי הכס" בצפון אירלנד

חוף דאונהיל – אמונות ואטרקציות

קו החוף הצפוני של צפון אירלנד הוא בית למרבית האתרים המוצעים והנסיעה לאורכו תביא אתכם גם אל חוף דאונהיל (Downhill) היפהפה. החוף מיוחד מאוד וחולי (אין זה דבר מובן מאליו באזור זה) ואהוב על גולשים רבים וחובבי ספורט-מים. באזור החוף ישנם מסלולי הליכה משגעים, מתאימים לכל הרמות ולכל הגילאים.

אפשר לטפס לנקודת תצפית שמעל החוף, ממנה ניבט נוף משגע, הכולל את מקדש מוסינדן (Mussenden) – אחד המבנים הכי מצולמים בצפון אירלנד, ובצדק. החוף היפה הזה מופיע בעונה השנייה, כשסטאניס באראתיון דוחה את שבעת האלים של ווסטרוס ומאשר לכוהנת מליסנדרה לשרוף את השליחים כקורבן לאל האור.

טיול בעקבות משחקי הכס
החוף, הגבעה והמקדש - השילוש הקדוש של דאונהיל (צילום: CC Rafolas)

טירת וורד – כאן גרים בכיף משפחת סטארק

במהלך המאה ה- 16 רכשה משפחת וורד, בעליה של טירת וורד (Castle Ward) את האדמות במחוז דאון (Down) והקימה את האחוזה המרשימה, אותה המשיכו בני המשפחה לדורותיהם לטפח במשך כל השנים, אל תוך המאה ה- 18. הם בנו אחוזה נוספת, חומות גבוהות להגנה, הרחיבו את גבולות היערות הפרטיים, נטעו גינות וגנים מעוצבים ומאורגנים להפליא, על שטח עצום של כ- 3,300 דונם – לא רע בכלל.

אבל עם כל הכבוד לגנאולוגיה של משפחת וורד, הסיבה שלשמה התכנסנו היא כמובן, לדבר על הבית האהוב מכולם – הרי הוא בית סטארק, שהטירה משמשת כמשכנו הפיזי, ומצולמת בעונה הראשונה (לפני שכל הגוזלים פרחו מהקן). בהמשך, הטירה, חדריה ומרחביה השונים מופיעים בסצנות רבות נוספות. הפרט הכי עסיסי לחובבי משחקי הכס הוא שבכל שנה ב- 24 בספטמבר, נערך ''פסטיבל ווינטרפל'', שמושך מאות מעריצים להפנינג שלם של ירי בחץ מקשת, תלבושות תקופתיות, קרבות סיף וכמה אורחים מפתיעים.

לעמוד פסטיבל ווינטרפל

ברוב ימות השנה, המקום פתוח למבקרים בתשלום. ניתן לרכוש כרטיס לטירה או לגנים בנפרד, אבל אם כבר הגעתם עד הלום – מומלץ לרכוש כרטיס משולב ולהשקיע בביקור כמה שעות טובות. האתר, בניהולה של הקרן הלאומית (National Trust), פותח את שעריו בשעה 10:00 וסוגר אותם כשעה לפני פינוי המקום ממבקרים (בסביבות 17:00).
טיול בעקבות משחקי הכס
משחקים בחץ מקשת בחצר הטירה. רוצים להצטרף? (צילום: CC horslips5)
מערות קושינדון ולידתו של הצל

לפני כ- 400 מיליון שנה, בעקבות מזג אוויר קיצוני, נשבר מדף הסלע ונוצרו בו מערות מקסימות. מעבר להיסטוריה הגיאולוגית, המקום עצמו דרמטי ויפהפה וקל למצוא אותו. תצטרכו לנהוג (בצד הלא נכון של הכביש) ולעבור את הכפר קושינדון (Cushendun) הקטנטן, עד שתראו בית קטן בצד הדרך – ''בית המערה" (The Cave House). חנו וצאו בהליכה קלה, בירידה על שביל מסודר, אל המערות עצמן.

בין המערות ניתן ללכת בקלות ובעמידה זקופה (גם הגבוהים שבינינו ייהנו מהן). הסאונד של המים המתנפצים על הסלעים מבחוץ כשאתם מוגנים בפנים ממכר, והמקום פראי, מיוחד ויפה. אין כאן עלות כניסה, אין "גזלנים" מקומיים והמקום אינו מאורגן כאתר תיירות. הוא פשוט ומהנה כמו שהוא.


ומה צילמו פה? את אחת הסצנות המוזרות והשנויות ביותר במחלוקת, במהלכה מגיח לעולם יצור אפל, פרי ביטנה של מליסנדרה, בדמותו של סטאניס, שרוצח את רנלי באראת'יאון (אחיו של סטאניס). התפאורה לסצנה גם מי שפחות התרגש מתרומתה של מליסנדרה ליילודה בצפון אירלנד, ייהנה מהחוף המטריף של הכפר קושינדון, הסמוך למערות.

רצח רנלי באראת'יאון על ידי הצל, פרי בטנה של מליסנדרה - שנולד במערות קושינדון

הרבה לפני שמשחקי הכס הפכו לתחום תיירות בפני עצמו אל האי האירי, האתרים המדוברים משכו אליהם מבקרים מכל העולם. גם אם אינכם נמנים על חובבי הסדרה משחקי הכס (או נמצאים בזוגיות עם כזה/ו) תיהנו מהקומות הללו. כשמגיעים לכאן מבינים בדיוק מדוע בחרו בהם מפיקי הסדרה, שניצלו את הקסם הטבעי שנוצר במשך מאות שנים בצפון אירלנד. החדשות הטובות הן שכאשר החורף מגיע לכאן, יש ירידה דרסטית במחירים, לצד מזג אוויר קר – אך לא בלתי נסבל. אם אתם אוהבים מעט דרמה, אפלוליות וייחודיות – מצאתם את היעד לחופשה הבאה שלכם.


מידע נוסף
בתי מלון בצפון אירלנד

כתבות נוספות
צפון אירלנד - הפנינה הירוקה של בריטניה

ירידי אמנות בלונדון
מרכזי אמנות לכל גיל בלונדון
לונדון למתקדמים
לונדון בעקבות סופרים
טיול לאוקספורד וקיימברידג'
סאסקס - אנגליה הכפרית מדרום ללונדון
קוטסוולדס – אנגליה הכפרית ממערב ללונדון
ברייטון: מסעותיי עם שלי
מחוז דבון: מסעותיי עם שלי

הילה פז אודות הכותבת
הילה פז-פילד - אנתרופולוגית ומדריכת טיולים, חובבת צילום, הרפתקאות ובני אדם, טיילה וחוותה את העולם באופן בלתי אמצעי, תוך רכישת ידע מעמיק על מקומות באירופה ובצפון אמריקה אליהם הגיעה. הקימה את חברת ''טיולים בתפירה אישית'' שמוציאה טיולים מיוחדים אל אירלנד, צפון אירלנד, סקוטלנד (והאיים הסקוטים) וארצות הברית. 
ליצירת קשר עם הילה  hilla@t-trips.co.il


הילה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 5595
48710
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר