הזמנות לחופשה שלך

לראות עולם ברגליים קטנות:
טיולי הליכה למשפחות
מאת: כרמית וייס


ילדיי תמיד אהבו לטייל בטבע, גם כשהיו קטנטנים וגם כיום כשהם כבר בוגרים, ואם אפשר ללכת כמה שיותר ברגל. כשאני נותנת להם לבחור בין עיר גדולה למסלול בהרים, תמיד האחרון ינצח. לכן שמחתי לשמוע שחברת MEDRAFT התאימה את מסלולי טיולי ההליכה גם למשפחות עם ילדים.


על הטיולים הללו אני רוצה לספר לכם כאן, וגם על צחי גלובין, המדריך הראשי והרוח החיה מאחורי המסלולים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מסלול רגלי בהרי הפירנאים  (צילום: עופר שרון)
קצת אומץ לא יזיק... מסלול רגלי בסלובקיה  (באדיבות: MEDRAFT)
בכל טיול משפחות יהיה גם רפטינג  (צילום: צחי גלובין)
פריחה משגעת בארמניה  (צילום: עומר בריקמן)
הגשרים המרהיבים של צפון יוון  (באדיבות: MEDRAFT)
להגיע למקומות הכי אותנטיים בגאורגיה  (צילום: צחי גלובין)
מגלשות הרים בפירנאים  (באדיבות: MEDRAFT)
נופים מושלגים בסלובקיה  (באדיבות: MEDRAFT)
גיבוש משפחתי על הדרך  (באדיבות: MEDRAFT)
אהבה שעוברת בירושה
את האהבה לטיולים ברגל הצלחנו לשמחתי להנחיל לילדינו, איך לא, דרך הרגליים. המסלולים תמיד הותאמו ליכולתם, בהתאם לגיל, ומהר מאד הם רצו עוד ועוד ואני הפכתי ל"חוליה החלשה" בשרשרת המשפחתית. כך הבינו ילדיי שתי עובדות בסיסיות:
א. אל הנופים הקסומים ביותר אף רכב לא יצליח להגיע.
ב. נופים שהושגו במאמץ תמיד יהיו יפים שבעתיים.
 
גם צחי גלובין, שהפך את התחביב למקצוע, עם השנים הנחיל לילדיו את התשוקה לטיולי הליכה - "דרך הרגליים", כמובן. אך כיאה למדריך ראשי בחברה שכל טיוליה מבוססים על הקירבה אל הטבע, הוא חיפש דרכים נוספות לחקור ולגלות מסלולים חדשים ולהופכם לנגישים למשפחות, ולקח את האהבה לטיולים - צעד אחד קדימה.
 
אנאפרנה בייס קמפ, שוקולד השחר
כשמטיילים עם ילדים ברגל מגיל צעיר, גם שוקולד השחר מגיע לפסגות נפאל  (צילום: כרמית וייס)


מדרפט ג

מנצחים את מדריד... (לא, לא בכדורגל)
בכתבתו של צחי על טיול הליכה בהרי הפירנאים הוא מספר על הפעם הראשונה בה צעד עם ילדיו בין שבילי הפירנאים, שאותה לא ישכח לעולם. וכך הוא מספר:
 
היה זה במסגרת טיול משפחתי בן שלושה שבועות, שכלל גם ביקור במדריד ובדרום ספרד. ביום הטיול האחרון, בעודי פוסע עם ילדיי בין הפסגות, המפלים והאגמים של רכס הפירנאים, הם סיכמו את הטיול באוזניי: "ספרד היא אכן מדינה יפה, אך אין כמו טיול רגלי בהרי הפירינאים".
מאז תכננתי והדרכתי עשרות טיולי הליכה להרי הפירנאים, ואני מתרגש לחזור אליהם כל פעם מחדש. הספקתי לבדוק עוד מספר גדול של מסלולי הליכה נפלאים, מה שמאפשר לי להתאים אותם לכל דרגת קושי, בהתאם ליכולות המטיילים, אך באופן כללי המסלולים אותם אני בונה ומדריך הם בדרגת קושי קלה עד בינונית. חלק מהמסלולים אינו מעגלי ומחייב הקפצה של רכבים או לוגיסטיקה אחרת, כך שטיול מאורגן בחברה מסודרת יכול להפוך את החוויה לנוחה וחיובית יותר.
 
טיול משפחתי בפירנאים, ספרד
צחי ומשפחתו בהרי הפירנאים, שניצחו בגדול את מדריד ודרום ספרד  (צילום: כרמית וייס)

טיולים מותאמים לילדים ונוער
בטיולי ההליכה למשפחות המסלולים מותאמים לרגליהם הקצרות של הילדים, אם כי גם צחי נוכח בעובדה שברוב המקרים "החוליה החלשה" היא דווקא בעלי הרגליים הארוכות... בכל מקרה, תמיד יש מדריך מנוסה המכיר את כל האפשרויות לקיצור המסלול. הקבוצות הן תמיד קטנות – 8 עד 14 מטיילים, והן תמיד מורכבות ממספר משפחות, מה שמאפשר חיבורים חדשים של ילדים-ילדים והורים-הורים.
 
במרבית ימי הטיול משולבות גם אטרקציות נוספות, שמטרתן להעלות מעט את האדרנלין אצל הילדים והנוער – רפטינג, אופניים, קניונינג (גלישת מפלים), מסלולי ויה פראטה (טיפוס על יתדות וגשרי מתכת). גם משחק חץ וקשת פשוט, אותו מארגן המדריך בשטח, בהחלט מצליח לספק אתגר לקטנים ושקט להורים.
 
רפטינג עם ילדים
רפטינג, חגיגה רטובה וגיבוש לכל המשפחה  (צילום: גלעד תלם)

 
פייסבוק ואינסטגרם ללא קליטה סלולרית
שקט הוא מילת מפתח בטיול רגלי בטבע. אם בטיול משפחתי רגיל מבלים חלק ניכר מהזמן במצב -  "2 מקדימה, 3 מאחור"... עם לא מעט רעש ב"מאחור", הרי שבטיול רגלי המצב הזה לא קיים. אין תחליף לגיבוש המשפחתי שמתאפשר בטיול הליכה, כשצועדים זה לצד זה על השביל, עוזרים זה לזה לחצות נחל, או מכינים יחד פיקניק מושקע. סוף סוף יש זמן לשוחח, שלא לדבר על כך שבחלק ניכר מהזמן אין קליטה והראש לא תקוע במכשיר הסלולרי, שכולנו, ולא רק הילדים, קצת הפכנו עבדים שלו.
 
וכשמרימים את הראש מהסלולרי, מגלים שאף תמונה בפייסבוק או באינסטגרם לא תשתווה לנוף "כשהוא באמיתי". אין תחליף לעניין שיוצר עדר כבשים, עם טלאים קטנטנים שהילדים מנסים לתפוס. אף מורה לא יצליח להסביר על ההבדל בין עץ נשיר לעץ ירוק-עד, כמו שיצליח לעשות זאת המדריך בשטח. ובכלל, טיול שכזה הוא שיעור גאוגרפיה-טופוגרפיה-גיאולוגיה-ביולוגיה-זואולוגיה הכי טוב שיש.

פריחה בגאורגיה  פריחה בגאורגיה
פריחה בגאורגיה, שיעור ביופיו של הטבע  (צילום: גלעד תלם)


טיולי הליכה למשפחות – איפה, כמה ולמה? 
טיול הליכה ביוון ההררית –מסלולים קצרים המתאימים ליום הליכה נינוח, ומסלול אחד בו צועדים במשך יומיים, כשאת הלילה מעבירים בבקתת הרים נוחה, בשלושה אזורים בצפון יוון - חבל זגוריה, מחוז גרבנה ומנזרי מטאורה.

טיול הליכה בהרי הפירנאים - קניוני אבן עצומים, נהרות זורמים, מפלי מים שוצפים, אגמים אלפיניים, כפרים קטנים ועתיקים, ספורט אתגרי ומפגש עם סיפורים מרגשים מהעבר היהודי. מסלולי הליכה בפירינאים הספרדים והצרפתים מזמינים אותנו לחוות כל זאת מקרוב, צעד אחר צעד.
טיול הליכה בגאורגיה – מסלול הליכה בחבל סוונטי, בו צועדים במשך 5 ימים, בהם לנים בבתי המקומיים בכפרים שלאורך המסלול. ארבעה ימים נוספים מוקדשים לכניסה ויציאה מהחבל, עם מסלולי הליכה קצרים.
טיול הליכה בסלובקיה – טיול שכל כולו דרך הרגליים, בשמורת הטבע הקסומה של גן העדן הסלובקי, ששמה מצדיק את השם היומרני, ובהרי הטטרה הגבוהים, שלא נופלים ממנה ביופיים.
טיול הליכה בארמניה – טיול המבוסס על מסלולי הליכה, מאפשר ליהנות מהנופים, ממפגש עם התושבים המקומיים וממרבדי הפריחה המדהימה של ארמניה.
טיול הליכה בדולומיטים ובדרום הטירול האוסטרי - טיול חוצה גבולות, במסלולים בין ההרים, באגמים, בטיפוס צוקים ואופניים. ביקור במפעל הוופלים "לואקר", בקרחון מרמולדה, בעיירות ציוריות ועמקים מופלאים.
לכל הטיולים ניתן לצאת בקבוצה מאורגנת, והחל מעכשיו גם באופן עצמאי, בעזרת "המדריך הוירטואלי", שבו הוראות הגעה, טיפים, הדרכה, ומפות הטיול על גבי מכשיר GPS מיוחד.

 
כתבות על טיולי הליכה
טיול הליכה ביוון ההררית
טיול הליכה בהרי הפירנאים
טיול הליכה בגאורגיה
טיול הליכה בסלובקיה
טיול הליכה בארמניה
טיול הליכה בדולומיטים והטירול

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 10768
81720
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!