הזמנות לחופשה שלך
טיול ג'יפים בקירגיזסטן

קשוחה ומענגת:
טיול ג'יפים בקירגיזסטן
מאת: עומר בריקמן


קירגיזסטן שוכנת על דרך המשי, באזור ההררי והיפה ביותר שלה, בו היא חוצה את רכסי ההרים השמימיים, בקצה הצפון-מערבי של רכס ההימליה. לעתים קרובות נדמה לנו שמאומה לא השתנה בה מאז נדדו כאן השיירות הגדולות. הרועים עדיין מובילים את עדריהם במרחבים העצומים. משפחות עדיין מקימות את אוהלי היורטה הלבנים והציוריים, מרבדי פרחים מכסים באביב המאוחר ובתחילת הקיץ את העמקים.


קירגיזסטן היא ארץ ההרים הגבוהים. פסגות המתנשאות לגבהים של 5000-7000 מטר מעל פני הים, פזורות על מרבית שטחה העצום. טיול ג'יפים מאפשר לנו לדהור במרחבים ולנשום עמוק את אוויר הרים, ועל כך יסופר בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

סוסים באחו לרגלי ההרים  (צילום: צביקה ברקובר)
טעמים ריחות וגוונים בשווקים של מרכז אסיה  (צילום: צביקה ברקובר)
בדרך שטח מאתגרת למעבר טוסור  (צילום: צביקה ברקובר)
האגם הנעלם על גבול סין  (באדיבות: MEDRAFT)
ציד באמצעות עיטים בקניון ברסקון  (צילום: צביקה ברקובר)
בנתיבי דרך המשי בהרים השמימיים  (צילום: צביקה ברקובר)
מגדל בוראנה מאתרי דרך המשי המרכזיים  (באדיבות: MEDRAFT)
נהר אקי נרין  (צילום: צביקה ברקובר)
המרחבים של קירגיזסטן
שטחה של קירגיזסטן (200 אלף קמ"ר) גדול פי עשרה משטחה של ישראל. אוכלוסייתה מונה רק כ- 5 מיליון תושבים. התוצאה מציבה אותנו ואת קירגיזסטן בשני קצוות – ישראל עומדת להפוך למדינה הצפופה במערב (400 נפש לקמ"ר), קירגיזסטן היא כיום אחת המדינות הכי פחות צפופות על פני כדור הארץ (28 נפש לקמ"ר).
 
הפער האדיר הזה הוא סיבה טובה, אחת מני רבות, לנסוע לקירגיזסטן, ארץ שאפשר לנשום בה.

טיול ג'יפים בקירגיזסטן
ההרים השמימיים, הפסגות הגבוהות של קירגיזסטן  (באדיבות: MEDRAFT)


יעדים בהם מבקרים בטיול ג'יפים בקירגיזסטן  להגדלה לחץ למעלה משמאל


מדרפט ג

ללון עם הרועים
בגובה 3,180 מטר, התצפית ממעבר ההרים הגבוה מולדו אטשו (Moldo Ashuu) משאירה אותנו בפה פעור. המרחבים האדירים מדהימים ביופיים, בגודל ובתחושת המרחב. מכאן אפשר לראות היטב את הרועים והעדרים, את הארץ ההררית הגדולה שמקיפה אותנו ואת היופי של מרכז אסיה, שלמענו באנו לכאן. פה ושם רואים מן התצפית גם כמה מאוהלי היורטה הלבנים והמסורתיים. זה הרגע למתוח קו הפרדה ברור. תיירים אחרים היו כנראה עוצרים לצד האוהלים, מצלמים אותם וממשיכים בדרכם. לא אנחנו.
 
אנחנו ניכנס לכפר האוהלים של הרועים, מיד לאחר שנרד מן המעבר לאגם סונג קול (Song Köl). האגם שוכן בגובה 3,000 מטר, לצדה של דרך המשי, שאחד הנתיבים המרכזיים שלה עובר כאן ומוביל צפונה לסין. ניכנס לא כדי לבקר סתם כך, אלא כדי ללון בדיוק שם, בלב המרחב. החוויה המסעירה מגיעה כאן מבחינתנו לשיא מהנה במיוחד. דווקא הקושי, העדרם של חדרים זוגיים או שירותים צמודים, מרגש ונחרת טוב יותר בזיכרון. בדיוק כמו הרועים, נלון ביורטות עם חימום, על מיטות, ובחוץ יש אפילו מקלחת שדה עם מים חמים. כך נוצרת חוויית טיול חזקה וטובה.
כתבה עם מידע וטיפים למטייל בקירגיזסטן
 
טיול ג'יפים בקירגיזסטן, לינה באוהלי יורטה
לינה באוהל יורטה, כך נוצרת חווית טיול שלא תשכח  (באדיבות: MEDRAFT)

בית הבוץ האדום
מלבד הלילה ביורטה, מצפה לנו עוד לילה חווייתי ומרגש לא פחות. הלילה הראשון בהרים מוביל אותנו אל הכפר הקטן קיזיל-אוי (Kyzyl-Oi), השוכן על גדות נהר קוקמרין (Kokomeren), למפגש עם אנשי ההרים של קירגיזסטן. קיזיל אוי פירושו "הכפר האדום", והוא אכן מוקף בהרים בגווני אדום מרשימים.
 
בבתי הבוץ המצפים לנו בכפר יש מיטות, חימום, שירותים מערביים ומקלחות עם מים זורמים וחמים. הרומנטיקנים יכולים גם לטבול באגן המים שבמרכז חדר הרחצה. המים באגן לוהטים ומצננים אותם במעט ממי האגם הקפואים. את עיקר העניין מעוררים השטיחים היפים שמכסים את הקירות.
בלילות האחרים בטיול נלון כבר בבתי הארחה נוחים ושגרתיים יותר, והאמינו לי שכבר שם אנחנו מתגעגעים ליורטות ולבתי הבוץ.
 
טיול ג'יפים בקירגיזסטן, מפל בקניון קוקמרין
מפל בקניון קוקמרין  (צילום: צביקה ברקובר)

קול קורא לנדוד לנדוד
הביקור באוהלי הנוודים הקירגיזיים מאפשר לנו לערוך עמם היכרות קרובה ומרתקת. זו הזדמנות נדירה להכיר מקרוב תרבות שונה כל כך משלנו, ודוגמאות להבדלים לא חסרות:
במקום חלב פרות שותים כאן חלב סוסות, כאשר נשות הרועים חולבות את הסוסות אחת לכמה ימים. התושבים המקומיים נראים כמו המונגולים - הם בעלי עור כהה ועיניהם מלוכסנות.
רובם הגדול, בייחוד בהרים, הם מוסלמים. הנוצרים שמתגוררים בקירגיזסטן חיים בעיקר בערים הגדולות. 
 
הקירגיזים אוהבים במיוחד לצפות במשחק הלאומי, שנקרא אולק טארטיש (Ulak Tartysh). מדובר במפגן רכיבה וירטואוזית של לוחמים עזי נפש. עיקרה של התחרות, שמקורותיה מסורתיים ועתיקים, מתרכז במאמץ של קבוצה אחת להכניס עז, שזה עתה נשחטה, לשערה של הקבוצה היריבה. כמובן שהמון כבוד מוטל כאן על כף המאזניים.
 

סרט וידאו עם קטעים של משחק 
אולק טארטיש 

ארץ הקניונים היורדים לימה הגדולה
נסיעה קצרה מן הכפר טמאגה (Tamga), על שפת אגם איסיק קול (Issyk Kul), מובילה אותנו לקניון סקאזקא (Skaza) ולטיול רגלי מהנה במיוחד. קירות הקניון הגבוהים עשויים אבני חול אדומות, סגולות ולבנות, שמעניקות לנוף מראה ייחודי. הליכה נינוחה כזו בחיק הטבע מעניקה לנו הזדמנות לטעום, למשל, מפרי האפדרין, שיח מקומי שמן הפירות שלו מכינים כבר שנים רבות תרופה מרגיעה. כאן אפשר גם לצפות בעיט מאולף, אחד מסמליה של קירגיזסטן המסורתית, שרודף אחר ארנבת.
 
כאשר עולים בהמשך הדרך המובילה למכרות הזהב לקניון בראסקון (Barskoon), רואים מרחבים אדירים, אלפיניים ומושלגים מאופק לאופק. סיפוק מיוחד אפשר לשאוב גם מארוחת הצהריים הטעימה, מעשה ידינו להתפאר. היא מתבשלת לצד האנדרטה לזכרו של יורי גגארין, האדם הראשון ששוגר לחלל בתחילת שנות השישים, בימי היותה של קירגיזסטן חלק מברית המועצות. זוהי עדות לדרך בה השתדלו הסובייטים להאדיר את הפטריוטיות של בני המיעוטים, בעזרת אחד מגיבורי האומה.
 
טיול הקניונים שלנו מוביל לקניון ג'טי אוגוז (Jety Ogyz), שפירושו "שבעת הפרים". הוא עשוי אבן חול אדומה, מוקפת ביערות ובכרי דשא עצומים. האגדה המקומית מספרת שפעם שבעה פרים רעו כאן באחו, ואחד מהם התאהב בנערה מקומית. להקת זאבים תקפה את הפרים וכדי להגן עליהם הפכו אותם האלים לשבע גבעות אבן חול אדומה. הגבעה שנראית לבעלי הדמיון שביננו כמו כלב שבור, היא מה שנותר מן הפר המאוהב.
 
קניון ג'טי אוגוז
קניון ג'טי אוגוז, אבן חול אדומה, מוקפת ביערות ובכרי דשא עצומים  (באדיבות: MEDRAFT)

המים חמים והמוסיקה רותחת
כדי להגיע לקניון אלטין אראשן (Altyn Arashan) יש לנסוע במשאית שטח רוסית, בעלת כושר עבירות מיוחד במינו. הדרך חולפת לצד יערות וקרחונים ומלווה נהר רחב הנוצר ממי הפשרת השלגים. הנופים במרומי ההרים פשוט פנטסטיים, כאשר מולנו מתנשאות פסגות שהגבוהות שבהן מתרוממות עד לגובה 6,000 מטר. כאן מחכים לנו תענוגות יוצאי דופן. תחילה אנו טובלים במי המעיינות החמים שנובעים מבטן האדמה. לאחר מכן אפשר לזנק לנהר הקר, כפי שגורסת המסורת המקומית, ואז לשוב אל בריכת הגייזרים החמה.
 
הליכה רגלית במורד מובילה אותנו לארוחה בבית משפחה דונגית (סינים מוסלמים). מוזיקאים מקומיים מלווים
את המטעמים בהסבר אודות האיכויות של כלי הנגינה המקומיים. ואז מגיע רגע השיא - ריקוד של שתי בנות המשפחה, שמחוללות בריקודים מסורתיים.
 
טיול ג'יפים בקירגיזסטן, משאית שטח רוסית
משאית שטח רוסית, בעלת כושר עבירות מיוחד במינו  (באדיבות: MEDRAFT)

קשוחה ומענגת
כמו בכל פעם, גם הפעם כאשר חושבים שהשיא כבר מאחורינו מסתבר שמצפה לנו עוד הרפתקה אחת גדולה. הפעם זהו רפטינג בנהר צ'וי (Chu), שמתפתל לאורך 20 קילומטרים יפהפיים. כאשר יושבים שם בסירה השועטת במורד הנהר, אי אפשר שלא לחשוב שזהו דימוי מצוין לקירגיזסטן כולה – ארץ פראית, לא מוכרת, מעט קשוחה אבל מענגת מאוד, כזו שמחממת אל הלב ומזרימה את הדם בעורקים.
 
 
כתבות נוספות על קירגיזסטן
מידע למטייל בקירגיזסטן
קירגיזסטן – ארץ הנוודים ההררית
כתבות על דרך המשי

כתבות נוספות על טיולי ג'יפים
טיול ג'יפים - כל התשובות נכונות
טיול ג'יפים באיסלנד
טיול ג'יפים בארמניה
טיול ג'יפים באתיופיה
טיול ג'יפים בבולגריה
טיול ג'יפים בגאורגיה
טיול ג'יפים ביוון ההררית
טיול ג'יפים במונטנגרו
טיול ג'יפים במרוקו
טיול ג'יפים בסרי לנקה
טיול ג'יפים בפורטוגל
טיול ג'יפים בפירנאים
טיול ג'יפים בקוסטה ריקה
טיול ג'יפים ברומניה
טיולי ג'יפים עם GPS

עומר בריקמן
 
אודות הכותב
עומר בריקמן, סמנכ"ל מכירות בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. חובב צילום טבע וטייל בנשמתו.
לאתר חברת הטיולים MEDRAFTמספר צפיות: 8127
57730
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!