פריחה ומפגשים על הדרך:
טיול הליכה בגאורגיה 
מאת: צחי גלובין


הכפרים הנידחים של חבל סוונטי, בצפון גאורגיה, מהלכים עליי קסם. החיים באזורים גבוהים אלה עיצבו את אישיותם של התושבים, והמפגש עמם הוא חלק בלתי נפרד מהטיול באזור, לצד נופים הרריים, פסגות מושלגות שבסיסן ירוק רענן, פריחה מדהימה ומסלולי הליכה מרתקים. 


אביא כאן רשמים ותמונות ממסלול הליכה בחבל סוונטי, בו אני צועד שוב ושוב עם מטיילי, במהלך חמישה ימי הליכה רצופים, בהם אנו לנים בבתי המקומיים בכפרים שלאורך המסלול. ארבעה ימים נוספים מוקדשים לכניסה ויציאה מהחבל, והם כוללים מסלולי הליכה קצרים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

פרגים בגודל של דלעת... ברמות הבזלת של הקווקז הנמוך  (צילום: גלעד תלם)
פסגת הר אושבה המושלגת  (צילום: גלעד תלם)
מגדלי האבן האופייניים לכפרי חבל סוונטי  (צילום: גלעד תלם)
מרבד של קחוונים (צילום: גלעד תלם)
פסגת הר אושבה  (צילום: גלעד תלם)
חרק על קחוון  (צילום: גלעד תלם)
פסגת הר אושבה לעת שקיעה  (צילום: גלעד תלם)
המגדלים האופיניים לכפרים של חבל סוונטי  (צילום: גלעד תלם)
חילופי העונות  (צילום: גלעד תלם)

מפת גאורגיה ועליה חלק מהיעדים במסלול: הר שחארה (A), הר אושבה (B),
הכפר אושגולי (C) ומעבר ההרים לטפארי (D) 

להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה של המפה


 ברירת מחדל
האנשים של חבל סוונטי

חבל סוונטי (Svaneti) ידוע בכל גאורגיה כחבל ארץ עם תנאי מחייה קשים ועם אנשים קשים לא פחות. החיים בגובה של מעל 2,000 מ', במשך מאות בשנים, אינם פשוטים ומעצבים את האישיות. אבל למרות הקשיחות המופגנת כלפי חוץ, בתוך תוכם, הסוואנים (תושבי חבל סוונטי) הם בעלי לב רחב ופתוח. את התושבים ואת הנופים שבהם הם חיים, אפשר לפגוש ולחוות רק על ידי הגעה למחוזות אלה ברגל. משפט מקומי אומר שאורח הוא מתנה מאלוהים, וכאורחים, הרגשנו זאת לכל אורך טיול ההליכה עליו אספר בכתבה.

פריחה בגאורגיה   פריחה בגאורגיה
ילדות מקומיות שגם הן מתלהבות מהפריחה המדהימה, ואחד ממיני הסחלבים הרבים (צילום: גלעד תלם)
 
 

הפריחה של חבל סוונטי

הפריחה על הרכס תמיד מהווה חלק מעניין ויפה במסלול, ובטיול הליכה אנחנו ממש "נוגעים בה", עם כל החושים. כל עונה והיופי המיוחד לה. באביב אנחנו רואים את הכתם הצבעוני נמוך, בעיקר בעמקים, ובאמצע הקיץ הוא מטפס לגובה – בעקבות התחממות הטמפרטורה והגעת העונה ה(די) קייצית.

כמות המשקעים הגדולה, השינוי ברום, סוג הקרקע והסלע ועוד מישתנים, יוצרים מגוון אדיר בכל קנה מידה של צומח. עובדה זו מתבטאת אצל ה"לא בוטנאים" שבין המטיילים, בכמות הפעמים בהן "יואו! איזה יופי!" נשמע מפיהם, בעכל מפגש עם פרח יפהפה חדש. זה גם מתבטא בגילוי של כמה גוונים מדהימים יכולים להיכלל בצבע הרשמי – ירוק...

שושן קווקזי, גאורגיה
אחד מסוחטי קריאות ההתתפעלות  שושן קווקזי שאנו מכנים שושן תמר, ע"ש תמר "המלך" * (צילום: גלעד תלם)
 
תמר הייתה מלכת הממלכה הגאורגית המאוחדת במאות 12-13, והיא נערצת על ידי העם הגאורגי, אך בשל קשיחותה הרבה היא זוכה אצלנו לכינוי "מלך"...
 

טרק ברכס הרי הקווקז הגדול

הקווקז הגדול הינו אחד מרכסי ההרים הגבוהים ביותר בעולם, ונחשב לרכס הגבוה ביותר באירופה. הרכס משתרע בצפונה של גאורגיה ומהווה את גבולה הטבעי עם רוסיה. באזור זה נמצא חבל סוונטי, המפורסם בזכות הנופים המרהיבים, הטבע הקסום ומסלולי ההליכה הרבים שחורצים את פניו.

הטרק עובר בין הפסגות הגבוהות ביותר בגיאורגיה, בהן פסגת הר שחארה (
Shkhara) המתנשא לגובה של 5,066 מ'. הר ציורי לא פחות, הוא הר אושבה (Ushba), שמשמעות שמו היא: "הדרך לשום מקום". הוא מתנשא "רק" לגובה של 4,700 מ', ולרגליו קרחון ענק. לקראת ערב הוא נצבע בקרני השקיעה האחרונות, ויוצר תמונת נוף מרהיבה, שמציתה את הדמיון ומהווה בסיס טוב לעשרות אגדות עם, אותן אני תמיד מספר למרגלותיו.
כתבה על טיול ג'יפים בגאורגיה

טיול הליכה בגאורגיה
הר אושבה בצפון גאורגיה 
 מצית את הדמיון! (צילום: גלעד תלם)
 

מפגש בלתי אמצעי עם חיי הכפר בגאורגיה

אופי הטיול  הליכה מכפר לכפר בדרכי הפרדות והסוסים, המשמשות את התושבים מאות שנים, ולינה בבתי המקומיים  מאפשרים לנו הצצה לחייהם של התושבים. מרתק לראות כיצד באורח החיים המסורתי שהשתמר פה, תמיד יש דאגה ומחשבה על יום המחר. התושבים החרוצים עמלים כמו נמלים כל הקיץ, בכדי להתכונן היטב לחורף. מחזה של גברים חסונים חוטבים עצים, שישמשו אותם לחימום הבתים ולבישול בחורף, הוא מראה שכיח.

טיול הליכה בגאורגיה
תושבי הכפר בגאורגיה מכינים עצים לחימום בחורף המתקרב  
(צילום: גלעד תלם)


כאשר הגברים מועסקים בעבודות כפיים, הנשים אחראיות על התחום הקולינרי. הריח הנפלא של לחם טרי ישר מהתנור מוביל אותנו למאפייה מקומית, שם אנחנו טועמים לבאשי – לחם מקומי, שהוא מעין שעטנז בין פיתה עירקית ללחם רגיל.
כתבה על טיול מטביליסי לבאטומי

טיול הליכה בגאורגיה
ריחות המאפייה שוברים גם את האדוקים שבשומרי הדיאטה (צילום: גלעד תלם)
 

לאורך הטרק תמיד פוגשים מקומיים רבים, ובכל פעם המפגש איתם הוא מרתק. כל בוקר אנו נפרדים מהמארחים החביבים וצועדים מהכפר בו עשינו את הלילה אל הכפר הבא. על רכב הלוגיסטיקה שמלווה אותנו מועמס ציוד הלילה, ואנחנו יוצאים לדרך עם תרמילי יום, ארוחת צהריים וערכת קפה על הגב.

טיול הליכה בגאורגיה
צועדים אל הכפר הבא  הכותב וקבוצת המטיילים שבהדרכתו (צילום: גלעד תלם)

לצעוד בין מגדלי האבן של חבל סוונטי

אין בית סוואני שלא מתפאר במגדל בחצרו. למה שימשו המגדלים? אלו היוו עבור התושבים "מגדלי בריחה" – מעין גרסה מקומית לממ"ד. העיקרון מאוד פשוט: בעת התקפה על הבית נכנסים לתוך המגדל, עולים בסולם עץ לקומה הראשונה, בגובה של כ- 5 מ', ומושכים את הסולם למעלה. כך, מי שמגיע לא יכול לטפס ולפגוע בתושבי הבית, ומצד שני – לתושבי הבית יש יתרון בהיותם גבוהים יותר, ויכולים לתקוף את הפולשים ולהטיל עליהם אמצעים שונים שהוכנו מבעוד מועד בראש המגדל. המגדלים כל כך נפוצים כאן, עד שהפכו לסמל של חבל סוונטי.

חבל סוואנתי בגאורגיה
מגדלים שנבנו לצרכי הגנה, נוף של כפר טיפוסי בגאורגיה (צילום: גלעד תלם)

 
במהלך הטרק אנו פוגשים גם בבתים נטושים, של תושבים שלא שפר עליהם מזלם (או שלא בנו מגדל גבוה מספיק...). הבתים הנטושים מפוזרים לצדי הדרך ומשמשים מחסה עבור רועים ועדריהם הנודדים, שמגיעים לאזור במהלך חודשי הקיץ.

טיול הליכה בגאורגיה
בתים נטושים המאוכלסים מעת לעת ברועי צאן נודדים 
(צילום: גלעד תלם)
 

בדרך למעבר ההרים הגבוה

בבוקר האחרון של הטרק אנו נפרדים לשלום מהכפר אושגולי (Ushguli), בו בילינו את הלילה האחרון. כפר זה הוא למעשה מקבץ של ארבעה כפרים שנבנו במאה ה- 13, בגבהים של בין 2000 ל- 2200 מ'. ככל הנראה, אלו הכפרים הגבוהים ביותר שנבנו באירופה בתקופה כה קדומה. מלבדנו, הצועדים ברגל, מהווה הכפר אושגולי מוקד משיכה לחובבי טיולי ג'יפים, תרמילאים ורוכבי אופניים.
לינה בכפר אושגולי

טיול הליכה בגאורגיה
נפרדים לשלום מהכפר אושגולי, בדרך אל מעבר ההרים לטפארי 
(צילום: גלעד תלם)

 

מסלול ההליכה ביום אחרון של הטרק מתרכז בטיפוס אל מעבר ההרים לטפארי (Latpari), המפריד בין סוונטי העליונה לסוונטי התחתונה. עם גובה של כ- 3,000 מ', זהו המעבר הגבוה ביותר אליו אנו מגיעים בטרק, ומכאן מתחילים לרדת לחלקו התחתון של חבל סוונטי. הצילום, בו אני מופיע למטה, נלקח משלב ההתארגנות לקראת העלייה למעבר. מומלץ מאוד להצטייד כראוי לטיול שכזה, עם מקלות הליכה ונעלי טרקים נוחות.
צחי גולובין, מדרפט, גאורגיה
הכותב מדגים מהו הציוד הנחוץ לטרק מוצלח (צילום: גלעד תלם)
 

ממעבר ההרים זו תמיד הנאה גדולה להשקיף על פסגות ההרים סביב, שבחלקן צעדנו במהלך הטרק: אושבה, טטנולדי (Tetnuldi), רוסתווי (Rustavi) ושחארה. זו סגירת מעגל, הסתכלות כוללת על הטיול, ותמונת נוף מרהיבה (הכינו מצלמות!). אבל.... אם עד עכשיו חשבנו שהעלייה הייתה החלק המאתגר בטיול, במהרה נגלה שהירידה הסופית מההרים מתישה הרבה יותר.

הנופים של פסגות הקווקז, הכפרים והמגדלים, פני הארץ המשתנים מיום ליום והמפגשים הבלתי אמצעיים עם המקומיים, שהופכים את טיול ההליכה בגיאורגיה לחוויה מיוחדת, מהדהדים עוד ימים רבים 
לאחר שחוזרים הביתה מטיול שכזה.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על גאורגיה


צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר