הפנינים הנסתרות של מחוז ארו
מאת: כרמית וייס 


המלצות של מקומיים על יעדי טיול הן תמיד דבר נפלא. שוב ושוב הן מובילות אותנו אל מחוץ למסלול התיירים השחוק. הפעם הגענו בדרך זו, ללא תכנון מוקדם, לכמה פניני טבע וארכיטקטורה במחוז ארו, בדרום-מערב צרפת, שהשאירו בנו רושם עז ורצון לחזור לביקור מעמיק יותר.


בכתבה זו נבקר באזור של גבעות נמוכות, עיירות וכפרים עתיקים, כרמים ושדות, ומסתבר שגם לא מעט הפתעות.
 
סנט גילם לה דיזר, כפר עתיק ומקסים הנחבא בין הגבעות
סמטאות הכפר סנט גילם לה דיזר, כפר עתיק ומקסים הנחבא בין הגבעות של מחוז ארו  (צילום: Mathilde Leroy)
 

מחוז ארו (Hérault) הוא אחד מחמשת המחוזות של חבל לנגדוק-רוסיון (Languedoc-Roussillon), הנמצא בדרום-מערב צרפת. הוא משתרע מחופי הים התיכון, בדרום, ועד להרי סבן (Cévennes) שעל רכס מאסיף סנטרל, בצפון.
הגענו לכאן לאחר טיול ב
קניון טארן ואחיו קניון ז'ונט, להם הקדשתי שתי כתבות נפרדות.
 
מלון מומלץ בקרקסון
העיר העתיקה של קרקאסון, אתר התיירות מספר אחת של מחוז ארו בדרום-מערב צרפת
מבט מחדר האוכל של מלון מונטמורנסי הממוקם אל מול שער הכניסה לעיר העתיקה 
(Hôtel Montmorency & Spa)
 

 ברירת מחדלמחוז ארו – אטרקציות מרכזיות על מסלול התיירים

בירת מחוז ארו היא העיר מונפלייה (Montpellier), העיר השמינית בגודלה בצרפת ויעד תיירות פופולרי. יש בה אקוודוקט מרשים, עיר עתיקה יפה, אליה נושק רובע אנטיגון (Antigone), ניגוד מודרני בסגנון ניאו-קלאסי, המכונה "שאנז-אליזה של מונפלייה".
 
לא פחות יפה היא העיר בזייה (Béziers), שגם לה עיר עתיקה נאה, עם גשרי אבן מרשימים מעל נהר אורב (Orb) ואקוודוקט הנושא את תעלת דו-מידי (Canal du Midi) לאורך 240 מטר מעל הנהר. אך הסיבה העיקרית להגיע לכאן היא סידרת הלוקים של פונסראנה (Écluses de Fonseranes). זוהי מערכת של 9 שערים ו-8 לוקים, המאפשרים לסירות השטות בתעלת דו-מידי לעבור הפרש גובה של 21.5 מטר, בעידוד הצופים הרבים הנאספים סביב.
 
אחרונה חביבה מאוד היא העיר העתיקה של קרקאסון (Carcassonne), המוקפת שתי חומות ומגדלים רבים, ונראית כאילו נלקחה מעולם האגדות. המוני תיירים גודשים את רחובות קרקאסון, גם בעת ביקורנו מחוץ לעונה (ספטמבר), וזה בהחלט מעיד על יופייה, אם כי עלול לפגום בהנאה (התור בקופת הטירה גרם לנו לוותר על התענוג).
בתי מלון בעיר מונפלייה 
בתי מלון בעיר בזייה  בתי מלון בעיר קרקסון
כתבות נוספות על דרום-מערב צרפת  |  כתבה על שייט בתעלת דו מידי
 
מונפלייה - רובע אנטיגון, קרקאסון, בזייה, תעלת דו מידי, צרפת 
למעלה: רובע אנטיגון בעיר מונפלייה  |  העיר העתיקה של קרקאסון
למטה: גשר על נהר אורב בעיר בזייה  |  הלוקים של פונסראנה בתעלת דו-מידי   (צילום: כרמית וייס)
 

מחוז ארו – מחוץ למסלול השחוק

אתרים "גדושי תיירים" אינם חביבים עליי. לכן אני רוצה לקחת אותכם הפעם לאזור הרבה פחות מוכר של מחוז ארו, המשלב טבע פראי עם ארכיטקטורה עתיקה. נרחיק 30 קילומטרים מערבה ממונפלייה, שאת רובם נעשה על אוטוסטרדה 11E (750A), עד העיר גיגנאק (Gignac). 8 קילומטרים נוספים צפונה יביאו אותנו אל שלושה גשרים על נהר ארו (Hérault).
 
יעדים במחוז ארו עליהם נרחיב בכתבה זו: סנט גילם לה דיזר (A), גשר השטן (B), אגם סאלאגו (C),סירק דה מורז (D)
היעדים היותר מפורסמים, שרק מוזכרים: העיר 
מונפלייה (E), העיר קרקאסון (F), העיר בזייה (G), לוק פונסראנה (H)
 
 
הנהר שנתן את שמו למחוז, זורם לאורך 148 ק"מ, מהרי סבן עד שהוא נשפך לים התיכון. כרמים ושפע של ירוק מקדמים את פנינו בכניסה לעמק הנהר, והם מסבירים את השלטים למספר יקבים שראינו בדרך.
 
סרטון וידאו מומלץ לצפייה, עם מקומות בהם נבקר בכתבה זו
 

הגשר של השטן

אנו עוצרים בנקודה בה מסתיים חלקו הרחב של נהר ארו ומתחיל חלקו הקניוני, שמשני עבריו מצוקי אבן גיר, שהמים חרצו בהם תצורות נפלאות. הדרך הטובה ביותר לחוות את נופי קניון ארו (gorges de l'Héraul) היא בשייט קאנו או ראפטינג על הנהר. דרך נפלאה נוספת היא להשקיף עליו מגשר פונט דו דיאבלה (Pont du Diable גשר השטן.
 
גשרים רבים המכונים "גשר השטן" יש בצרפת ובעולם, ולכולם סיפור-אגדה בוואריאציות שונות, שניסה לתת הסבר לקשיים בהם נתקלו בוני הגשר. כאן, על פי האגדה, פירק השטן את אבני הגשר כל לילה מחדש, והבנייה לא הצליחה להתקדם. עד שהגיעו עמו להסכם, לפיו הוא יקבל לידיו את הראשון לחצות את הגשר. מאותו יום הוא אכן לא הפריע, אך למרבה כעסו הראשון שחצה את הגשר היה כלב. למרות ה"תרגיל" שעשו לו, הסכמים אפילו השטן מכבד, והגשר עומד לתפארת עד היום.
 
גשר השטן והגשר החדש שנבנה לצדו
גשר השטן והגשר החדש שנבנה לצדו (צילום: כרמית וייס)
 

גשר האבן הציורי, שבשנת 2031 יחגוג אלף (!) שנה להקמתו, הוא אחד הגשרים העתיקים ביותר בצרפת כולה. הוא שופץ מספר פעמים, אך שמר על צורתו המקורית – שתי קשתות אבן, שממרום הגבוהה שבהן (18 מטר) קופצים האמיצים אל מי הנהר. לצד הגשר העתיק נבנה גשר חדש, המשמש כיום את כלי הרכב, ומשלים את התמונה אקוודוקט עתיק, דרכו הובילו מים לכרמים באזור.
 
למרגלות הגשר מתרחב הנהר, ושתי גדותיו הן חופי רחצה פופולריים למחפשים את קרני השמש של הקיץ. מגרש חנייה רחב ידיים משמש את המבקרים הרבים המגיעים למקום, עם מרכז מבקרים ושביל הליכה נוח המוביל אל הגשר. בקיץ פועל שירות הסעות לכפר סנט גילם לה דיזר, העוצר בדרך בגשר השטן ובמערת הנטיפים קלמוז (Clamouse).
 
גשר השטן, הגשר החדש והגשר המשמש את האקוודוקט
גשר השטן, הגשר החדש והגשר המשמש את האקוודוקט  (צילום: כרמית וייס)
 אחד הכפרים היפים ביותר בצרפת

נסיעה קצרה לאורך קניון נהר ארו מביאה אותנו לכפר סנט גילם לה דיזר (Saint Guilhem le Désert), כפר ימי-ביניימי עם כמאתיים תושבים ולא מעט תיירים. מעל הכפר נראים שרידי מבצר מהמאה ה-12, שלמטפסים אליהם מובטח נוף פנורמי יפה. בתי הכפר מצטופפים במעלה ערוץ נחל Gellone  שמימיו נשפכים אל נהר ארו. הכפר הוא אחד מתוך 156 כפרים המשתייכים לרשימת "הכפרים היפים ביותר בצרפת" (Les Plus Beaux Villages de Franc), ביחד עם שני כפרים נוספים במחוז ארו (Minerve ו- Olargues). בשנת 1999 הוא הוכר יחד עם גשר השטן כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
על כפרים נוספים ברשימה בכתבה 
הכפרים היפים של מחוז לוט
 
הכפר התפתח סביב מנזר שהוקם בשנת 804 על ידי הרוזן וויליאם, רוזן טולוז ודודנו של קרל הגדול (האם והסב, בהתאמה, היו אחים). לאחר שחזר עטור ניצחונות ממלחמותיו, הוא פרש למנזר (צעד שהיה מקובל אצל בני מעמד האצולה), ולאחר מותו זכה לתואר הקדוש גילם (Saint Guilhem). כאות הוקרה על נאמנותו והצלחותיו הצבאיות, העניק לו הדודן קרל חלקים מ"הצלב האמיתי", עליו מאמינים הנוצרים נצלב ישו, ואותם הוא קיבל מהפטריארך של ירושלים. חלקי הצלב עדיין שמורים במקום, אך חלקים מהמנזר הועברו אל מוזיאון הקלויסטרס (The Cloisters) בניו-יורק, יחד עם ארבעה מנזרים אחרים מצרפת.
 
כנסיית המנזר נבנתה במאה ה-11, בסגנון רומנסק, והיא מרשימה מאוד מבחוץ. מראה הקשתות היפהפיות, מתחת לכיפת הכנסייה, הוא אחת התמונות המפורסמות של הכפר. המנזר והכנסייה הם תחנה על דרך סנטיאגו (Santiago), נתיב הצליינים בו צועדים רבים עד היום, מאמינים וגם סתם מטרקים, בדרכם אל סנטיאגו דה קומפוסטלה (Santiago de Compostela) שבספרד.
 
כנסיית המנזר והקשתות מתחת לכיפה, אחת התמונות המפורסמות של הכפר
כנסיית המנזר והקשתות מתחת לכיפה, אחת התמונות המפורסמות של הכפר (צילום: Gerard Feron)
 
 
בסמוך למנזר, בחלקו העליון של הכפר, מצל עץ דולב עתיק, שגילו 150 שנה, על כיכר לה ליברטה (Place de la Liberté– כיכר השחרור. בתי קפה קטנים פורסים שולחנות בכיכר, וחקלאים ואמנים מקומיים מציעים בה את מרכולתם. סמטאות צרות מתפתלות מטה, בין בתים עתיקים וציוריים להפליא ובריכות מים קטנות בהן נקווים מי מעיין. מסעדות קטנות, בתי קפה, חנויות מזכרות, גלריות וסדנאות של אמנים מקומיים, הופכים את השיטוט בסמטאות לנעים במיוחד.
 
במרכז המבקרים, הנמצא בחלקו התחתון של הכפר, ניתן לשכור מדריך קולי, המסביר בארבע שפות (צרפתית, אנגלית, גרמנית וספרדית) על האתרים בכפר. מעט מאוד מקומות חנייה יש בכפר, רובם במגרש הקטן שבחלקו העליון (בתשלום). בעונת התיירות כדאי לחנות את הרכב בחנייה הגדולה שליד גשר השטן ולהגיע בהסעה.
 
קניון ארו, יעד פופולרי לרפטינג ושייט קאנו
קניון ארו, יעד פופולרי לרפטינג ושייט קאנו (צילום: כרמית וייס)
 

הגבעות האדומות סביב אגם סאלאגו

האגם הגדול ביותר במחוז ארו, אגם סאלאגו (Lac du Salagou), הוא אגם מלאכותי שנוצר בשנות השישים של המאה ה-20, כדי להשקות את השדות והכרמים ולמנוע הצפות. האגם, ששטחו 8 קמ"ר והיקפו 27 קילומטר, מוקף גבעות בצבע חום-אדמדם, שביחד עם הירוק של הצמחייה הנמוכה יוצרים מראה מיוחד. לנו הזכיר המראה נופים רחוקים במקסיקו, לאחרים הוא מזכיר את נופי המאדים. הצבע המיוחד מקורו בריכוז גבוה של תרכובות ברזל וחמצן, בשילוב אדמת בזלת.
 
ברווזים על אגם סאלאגו, שלווה בצבעים מרהיבים
ברווזים על אגם סאלאגו, שלווה בצבעים מרהיבים (צילום: טובי וייס)
 
 
אנחנו מגיעים למקום ללא יותר מידי מידע, רק המלצה של בחור חביב, תושב האזור, שפגשנו יומיים קודם לכן במקום אחר. בסופו של כביש הגישה עמו אנו מחליטים לרדת לאגם, חוף רחצה קטן ולצדו קבוצת בתים נטושים, חלקם מוקף גדר. אנו תוהים מהו המקום. לאחר שיחה באנגלית רצוצה, ויותר מאוחר גם מקריאה, אני מבינה את סיפורו המעניין של המקום. לפני שהאגם הוצף במים פונה הכפר סל (Celles) מתושביו, כי סברו שהוא יהיה נמוך מקו המים. אך המים לא ממש הציפו את הכפר. בתי האבן העתיקים, חלקם עדיין נטושים ואחרים מתחילים להתמלא שוב, בעיקר על ידי אמנים. זהו מקום טוב לחנות בו את הרכב ולהיכנס לטבילה באגם. הליכה לאורך גדות האגם תביא אותכם למפרצים קטנים שהם רק שלכם.
 
מי האגם נראים מעט עכורים, בשל האדמה האדומה, אך ניתן לרחוץ בהם. רבים שוכרים סירות מפרש או פדלים ויוצאים לשייט רגוע. קמפינג ותחנת השכרה לסירות יש בנקודה הצפונית ביותר של האגם, וקמפינג נוסף נמצא בדרום-מזרח האגם. מועדון שייט נמצא ליד העיירה Clermont-l'Hérault, שהיא הישוב הגדול ביותר לצד האגם.
 
שייט על אגם סאלגו, בילוי פופולרי של המקומיים
שייט על אגם סאלגו, בילוי פופולרי של המקומיים (צילום: כרמית וייס)
 

סלעי דולומיטים בפארק השעשועים של הטבע

אנו ממשיכים ומקיפים את האגם, בכבישים צרים העוברים דרך כפרים עתיקים. ליד הכפר הקטן מורז (Moureze), שמדרום לאגם, אני רואה על המפה את השם סירק דה מורז (Cirque de Moureze) ומחליטה לעצור. ההימור הצליח. מלבד הכפר המקסים, שבמרכזו כנסייה עתיקה ומעליו שרידי מבצר, יש במקום תופעת טבע יפהפייה. על פני שטח בן כארבעה קמ"ר, בין הכפר לאגם, פזורים סלעי דולומיט, שהמים והרוח עיצבו בהם שלל צורות מרהיבות. עמודי הסלע הזקופים, עצי המחט הנמוכים, השיחים והפריחה, יוצרים יחד חגיגה של יופי.
 
בקרבת הכפר נקודת תצפית, ממנה יוצאים ארבעה מסלולי הליכה מעגליים (יש שלט וסימון נוח). המסלול הקצר אורך כשעה הליכה, והוא נוח לצעידה, אם כי יש לטפס מידי פעם בינות לסלעים ולשורשי עצים. המסלול הארוך ביותר דורש שלוש וחצי שעות, והוא מבטיח תצפית יפה על האגם ויער הסלעים (כמעט אין צל, בימי הקיץ החמים כדאי להגיע מוקדם בבוקר). לצועדים בין הסלעים, ולו דרך קצרה, הכין כאן הטבע פארק שעשועים נפלא, ללא מגע יד אדם. אפשר לשחק מחבואים, לטפס על הסלעים ובעיקר להתפרע עם הדמיון וליהנות מהיופי.
 
סירק דה מורז, בעלי דמיון מפותח מוזמנים להתפרע
סירק דה מורז, בעלי דמיון מפותח מוזמנים להתפרע (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מומלץ לטיול כוכב ביעדי הכתבה

מלון ספא וילה גיא (La Villa Guy & Spa) הוא ארמון קטן ומקסים, בלב גן יפהפה עם בריכת שחיה, שמוסיפה לקסם. הוא ממוקם בעיר בזייה, המתאימה לטיול כוכב בכל יעדי הכתבה. החדרים וסוויטות גדולים ומעוצבים בטוב טעם, לכולם מיזוג אוויר ולחלקם גם מרפסת או טרסה ונוף לגן. מומלץ להישאר ליומיים לפחות, כדי לטייל ביעדי הכתבה וגם ליהנות מהספא והבריכה.

מלון מומלץ בעיירה בזייה, מחוז ארו, צרפת
מלון ספא וילה גיא - מלון מקסים, במיקום מרכזי לטיול ביעדי הכתבה


מידע נוסף

כתבות נוספות על אזור זה

 


* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של צרפת


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר