קניון טארן בעקבות הנשרים
מאת: כרמית וייס 


"הנשרים החגים מעל מצוקי הקניון יסמנו לכם את הכיוון", מסביר לי ברנאר, המארח שלנו. אך בהגיענו לקראת חשכה, הנשרים כבר נערכים לשנת הלילה שלהם, ואנו טועים בכבישים הצרים והמפותלים העושים דרכם לקניון טארן. בימים הקרובים ניווכח שהדרך הארוכה לא היתה לשווא, ואת הנשרים, אל דאגה, עוד נראה בהמשך.


קניון טארן, דרום צרפת
הכפר סנט צ'לי דו טארן, אחת הפנינים הנסתרות לאורכו של הנהר (צילום: כרמית וייס)
 

יש בו בקניון טארן בדיוק את המינון הנכון מכל מה שאנו אוהבים בטיול: טבע פראי ומרהיב, כפרים קטנים וציוריים, שבתי האבן שלהם חוסים בצל מצוקים מרשימים, מים בכל גווני הכחול, ירוק אינסופי, טיול נינוח, ואפשר גם יותר אתגרי, והמון רוגע.
 
קניון טארן, דרום צרפת
קניון טארן, העין מתקשה לשבוע מהעוצמה (צילום: כרמית וייס)


 ברירת מחדל
טבע כמעט כמו שאלוהים ברא אותו

דרום צרפת מוכרת הרבה פחות מצפונה, ומי שכבר מכיר מדבר על הריביירה, פרובאנס, רכס האלפים הצרפתיים או רכס הרי הפירנאים. אך יש כאן בדרום רכס הרים נוסף, המכסה 15% משטחה של צרפת כולה. רכס מאסיף סנטרל (Massif Central), עם גובה מקסימאלי של 1886 מטר, אינו דרמטי כמו שני חבריו, אך חמוקיו המתונים צופנים בחובם הפתעות מרשימות לא פחות. עם הריכוז הגבוה בעולם של הרי געש כבויים – לא פחות מ- 450, מספר אתרי סקי קטנים, נהרות רבים העושים כאן את צעדיהם הראשונים, קניונים מרשימים ועוד אטרקציות של הטבע, רכס מאסיף סנטרל בהחלט ראוי לעלות על מפת התיירות.
 

סנט רום דולן (A), אלמייר (B), לה וינייה (C), לה מלין (D), תצפית רוק דה הורטו (E), 
מלון שאטו דה לה קאז (F), סנט צ'לי דו טארן G), הכפר סנט אנימי (H)
 
 
אנו עושים דרכנו לעבר אחד מרכסי המשנה של מאסיף סנטרל – רכס סֶבֶן (Cévennes), הנמצא בחלקו הדרום-מזרחי. אזור זה, שהוא אחד היפים בצרפת, מוגן על ידי הפארק הלאומי סבן (Parc national des Cévennes). ההר הגבוה ביותר בחלק זה של הרכס הוא הר לוזֶר (Mont Lozère), 1,702 מטר גובהו. ההר נתן את שמו למחוז בו נבקר – מחוז לוזֶר (Lozère), שהוא אחד מחמשת המחוזות של חבל לנגדוק-רוסיון (Languedoc-Roussillon). צפיפות התושבים כאן היא הנמוכה ביותר בצרפת, ללא ערים גדולות, רק כפרים קטנים והמון טבע, כמעט כפי שאלוהים ברא אותו.
 
כותבת שורות אלו בתצפית על קניון טארן, העיניים לא שבעות
סירות על נהר טארן, תצפית רוק דה הורטו (צילום: כרמית וייס)
 

קניון טארן

על מדרונותיו של הר לוזר נאספים מימיו של אחד הנהרות המרשימים של דרום-מערב צרפת – נהר טארן (Tarn). בהמשך דרכו חוצב הנהר קניון עמוק בסלע הגיר  קניון טארֶן, או כפי שהוא מכונה בפי הצרפתים: גורג' דו טארן (Gorges du Tarn). אורכו של קניון טארן 53 קילומטרים, מתוך 381 הקילומטרים של נהר טארן כולו, שממשיך מכאן בדרכו עד שהוא נשפך לנהר גארון (Garonne). בימי ראשית הסתיו נבלה כאן שלושה ימים קסומים, חגיגה בין כפרים ציוריים וטבע עוצר נשימה (וכך גם הקור והרוחות ביומיים הראשונים...).
 
כשאנו מגיעים לתצפית הראשונה על הקניון נעתקת נשימתנו. על המדרונות התלולים מזדקרים בדרמטיות מצוקי אבן גיר בהירים, המנקדים את הירוק האינסופי של יער וחורש סבוך. הרחק מתחתינו מתפתל נהר טארן, שאת מימיו התכולים מנקדות עשרות סירות זעירות, ואת כל היופי הזה משלימים כפרים קטנים ושרידי טירות על ראשי המצוקים.
בתי מלון בקניון טארן
 
הירידה לכפר לה וינייה, נופים נפלאים
הירידה לכפר לה וינייה, נופים נפלאים (צילום: כרמית וייס)
 

קניון טארן ממעוף הציפור ודרך הרגליים

שלוש נקודות תצפית מסודרות מאפשרות ליהנות מהנופים הנפלאים של קניון טארן, גם למי שאינו קל רגליים. אל נקודת התצפית הראשונה אנו מגיעים לאחר נסיעה בכביש המפותל היורד אל הקניון ואל הכפר לה וינייה (Les Vignes), כביש שגם הוא מספק לא מעט נקודות תצפית נפלאות, אם כי העצירה מסוכנת מעט. במרחק נסיעה קצר צפונה מהכפר, נמצאת נקודת התצפית פה דה סֻוסי (Pas de Soucy). מדרגות מעט מפחידות עולות לצוק המתנשא מעל הנהר, אבל המאמץ משתלם בהחלט. נקודת התצפית השנייה – פוי סֻובלים (Point Sublime), משקיפה על הקניון מצפון. היא גבוהה הרבה יותר ומאפשרת מבט כמעט פנורמי על קניון טארן המרשים. לא אכביר מילים ואתן לתמונות לדבר במקומי. אל הנקודה השלישית, סבלנות, נגיע בסוף כתבה זו.
 
לספורטיביים מעט יותר  מסלולי הליכה רבים עושים דרכם אל ההרים. רובם אינם קלים, שכן אין כאן ממש מישורים... לאורך המסלולים פזורות בקתות הרים, הקרויות כאן ג'יט (gîte), בהן ניתן לעצור ללינת לילה. גם מקומם של רוכבי האופנים לא נפקד, וניתן לראות רבים מהם מדוושים בכבישי האזור. לנועזים עוד יותר יש גם טיפוס צוקים ובאנג'י.
לינה בכפר לה וינייה
תצפית פויינט סֻובלים, קניון טארן במלוא הדרו
תצפית פויינט סֻובלים, קניון טארן במלוא הדרו (צילום: כרמית וייס)
 

שייט על הנהר העמוס ביותר בצרפת

אנו עושים דרכנו מהכפר לה וינייה לאורך נהר טארן, בכביש צר ויפהפה, כ-11 קילומטר צפון-מזרחה. בכפר לה מלין (La Malène) מחכה לנו ז'אק, צעיר מקומי חביב, שייקח אותנו לשייט של שעה על הנהר, באחת הסירות הטיפוסיות לאזור זה, שמפעילה חברת Les Bateliers des Gorges du Tarn. החברה מציעה גם מסלולים ארוכים יותר (8, 18, 32 ק"מ), שאפשר לעשותם ביום או יומיים, תוך עצירה ללינת לילה (כל מקום מותר, בתנאי שמפרקים את "המחנה" בבוקר ולא מדליקים אש). בקיץ טמפרטורת המים סביב 20 מעלות צלזיוס, ובהחלט אפשר לטבול בהם בכיף. ניתן להשיט את הסירות לבד והזמן הטוב ביותר לכך הוא שעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים, כדי לזכות לראות חיות ולהימנע מהעומס.
 
ז'אק חותר עבורנו במקצועיות, מנווט בזרם הרדוד, לאחר קיץ שכון במיוחד, ומדביק אותנו באהבתו הרבה למקום. הוא מספר לנו על 160 זני הציפורים החיות בקניון, בעוד אנו מבחינים בנשרים החגים מעלינו. בחודשי הקיץ לא פחות מ- 3,000 סירות שטות על הנהר בכל יום, עובדה ההופכת אותו לעמוס ביותר בצרפת כולה. אנו, שבאנו מעט מחוץ לעונה (ספטמבר), זוכים לנהר פרטי משלנו ונופי גן עדן.
לינה בכפר לה מלין
 
שייט על נהר טארן, נופי גן עדן
שייט על נהר טארן, נופי גן עדן (צילום: כרמית וייס) 

לקריאות התפעלות מיוחדות זוכה פסל טבעי שיצרו המצוקים, אותו אנו רואים מהרפטינג ונראה שוב ושוב בנסיעה על הכביש. יש המדמים אותו לאשה עם מטריה או זוג מאוהב, ואחרים רואים בו דווקא שתי נשים. בכל מקרה, הפסל שיצר הטבע בכוחות עצמו פשוט בלתי נתפס.
 
גברת עם מטריה או זוג אוהבים, פסל שכל כולו של הטבע
גברת עם מטריה או זוג אוהבים, פסל שכל כולו של הטבע (צילום: כרמית וייס)
 

סנט אנימי – הכפר של הנסיכה הקדושה

עוד 13 ק"מ צפונה, בכביש המרהיב לאורך הנהר (מומלץ לעצור לתצפיות בדרך), מביאים אותנו לכפר סנט אנימי (Sainte Enimie). הכפר קרוי על שמה של הנסיכה היפהפייה (איך לא?) אנימי, בתו של מלך צרפת, שהייתה אדוקה מאוד וסירבה לבקשת אביה למצוא לה חתן. למחלת הצרעת ממנה סבלה, מצאה הנסיכה מזור במי מעיין בורל (Burle), שמימיו נשפכים לנהר טארן, ואת שארית ימיה היא העבירה במנזר קטן (Hermitage) על המצוק. כמו רבים וטובים שהקדישו את חייהם לאלוהים, גם אנימי הפכה לקדושה, ובכל יום א' הראשון של חודש אוקטובר מתקיימת בכפר חגיגה לכבודה. אל המנזר הקטן, החצוב בסלע, ניתן לטפס ברגל במסלול שאורכו כשעה הליכה, ולזכות בתצפית על הכפר והקניון.
לינה בכפר סנט אנימי
 
בתי אבן עתיקים בכפר סנט אנימי  
מעיין בורל בסנט אנימי, מזור למחלתה של הנסיכה היפהפייה
למעלה בתי אבן עתיקים, למטה  מעיין בורל בכפר סנט אנימי (צילום: כרמית וייס)
 

מאוחר יותר, במאה העשירית, הוקם במקום מנזר בנדיקטי, שהוא הבסיס לכפר של היום. המנזר נהרס כמעט לחלוטין, בזעם ההמון במהפכה הצרפתית, וניתן לראות רק שרידים ממנו. את הסיור בכפר כדאי להתחיל בלשכת התיירות, בה תוכלו לקבל מפה וללכת לפי ההסברים. אל תוותרו על ביקור בבריכת המעיין בו רחצה הנסיכה אנימי, שבמי התכלת הצלולים שלה שוחים דגי טרוטה. בתי הכפר, הבנויים אבן גיר וגגות צפחה, נחבאים בצל המצוק המתנשא מעל נהר טארן. הכינו את שרירי הרגליים לטיפוס במעלה רחובות הכפר התלולים.
 
זהו הכפר הגדול ביותר בקניון טארן. פעם היו תושביו חקלאים והם גידלו את יבולם בטרסות, אותן ניתן לראות עד היום על המדרון התלול מעל הכפר. כיום עוסקים כולם בתיירות, ומציעים בתי מלון קטנים ובינוניים, מסעדות, בתי קפה וחנויות. רק 250 איש מתגוררים כאן בקביעות, אך בעונת התיירות מספר השוהים במקום מכפיל את עצמו כמעט פי 10.
 
מלון מומלץ בקניון טארן, צרפת
מלון מומלץ בקניון טארן, צרפת  מלון מומלץ בקניון טארן, צרפת
מלון שאטו דה לה קאז (Chateau De La Caze)  ללון בטירה מהמאה ה- 15 על גדות הנהר,
כיום מלון 4 כוכבים, במרחק 8 ק"מ מהכפר סנט אנימי

 

הכפרים הסודיים מעבר לנהר

בעודנו שטים על הנהר, מצביע ז'אק על קבוצת בתים על הגדה הדרומית של הנהר. "כשאתם רואים סירה חונה על גדות הנהר, סימן שיש כפר", הוא מסביר לנו. זוהי הדרך היחידה להגיע לכפרים הללו, מכיוון שאין כביש על הגדה הדרומית. במקומות אחדים ניתן להגיע עם כביש מפותל מהצד השני, או להעביר אספקה עם סל, התלוי על כבל המתוח מעל הנהר. את אחד הכפרים הללו, שבעה בתים, קנתה ושיפצה משפחה עשירה, שמגיעה לנפוש בו בכל קיץ.
 
את ההפתעה הגדולה ביותר מספק לנו הכפר סנט צ'לי דו טארן (Saint Chély du Tarn), שתמונתו מופיעה בראש הכתבה וזכה בפינו לכינוי "הכפר הסודי". אנו לא מבחינים בו בדרכנו צפונה, ובקושי מבחינים בו בדרכנו חזרה. גשר צר חוצה את הנהר, מעט צפונה למנהרה בכביש (המנהרה עם הרמזורים), וניתן להבחין בו רק כשבאים מצפון (גם זה בקושי). אנו חוצים את הנהר ומגלים כפר קטן וקסום, שבתיו ממש על גדת המצוק, מפלים קטנים צונחים אל הנהר, קפלה זעירה, הבנויה בתוך הסלע, ובית קפה קטן. פעמון הכנסייה, משנת 1362, הוא אחד העתיקים בצרפת כולה. במהפכה הצרפתית הוא הורד מהמגדל, כדי לשמור עליו מזעם ההמון, וכיום הוא מוצג בתוך הכנסייה.

סנט צ'לי דו טארן, נהר טארן
הכפר סנט צ'לי דו טארן, אחד המראות הכי קסומים בקניון טארן (צילום: CC   Bert Kaufmann) 

סנט צ'לי דו טארן, נהר טארן
מבט נוסף על הכפר סנט צ'לי דו טארן, מקום קסום  (צילום: CC   Bert Kaufmann) 
 

אירוח עם כל הלב

המארחים שלנו בשני הלילות הראשונים לשהותנו באזור הם נטלי וברנאר המקסימים, הבעלים של ג'יט לה פלורין (Gîte Les Fleurines). לפני 15 שנה הם קנו את הבית, שגילו 300 שנה, ושיפצו אותו במו ידיהם. בית האבן, שאמנם אינו מפנק כמלון חמישה כוכבים, מאפשר לחוש ולהבין את חיי התושבים באזור. הוא מציע 8 חדרים, היכולים לארח עד 30 איש, חדר אוכל בו מגישים ארוחת בוקר וערב, וחדר בו ניתן להכין לבד אוכל (מטבח מצויד היטב) או סתם לשבת, לפטפט ולשחק במשחקי שולחן. במזג אוויר נעים ישיבה בחוץ, לה לא זכינו בשל הקור, היא כיף אמיתי. במרץ עד יולי פורחים במקום 25 סוגי סחלבים, בין שאר פרחי הבר. נטלי, שהיא בוטניקאית חובבת, תשמח לספק לכם פרטים על כל צמח וצמח, וברנאר מכיר את המסלולים באזור כמו את כף ידו. ניכר שבני הזוג נהנים לארח, להסביר על האזור ולסייע לאורחיהם עם כל הלב.
כתובת דוא"ל של נטלי וברנאר: 
lesfleurines@yahoo.fr
 
הכפר הזעיר אלמייר (Almières), שנטלי וברנאר הם שני-שליש מתושביו הקבועים... נמצא לא הרחק מהכפר סנט רום דולן (St Rome de Dolan), שמאוד מומלץ לטייל בין בתיו ולהגיע לנקודת התצפית על הקניון.
  
ג'יט לה פלורין, אירוח עם כל הלב  ג'יט לה פלורין, אירוח עם כל הלב
ג'יט לה פלורין, אירוח עם כל הלב (צילום: כרמית וייס)
 

סגירת מעגל הנשרים

בעוזבנו את הקניון אנו מגלים במקרה נקודת תצפית נוספת. כמו רוב הדברים שבאים בהפתעה, כאן מזומנת לנו התצפית המרשימה ביותר. תצפית רוק דה הורטו (Roc des Hourtous), נמצאת מדרום לנהר טארן, על מישור קוֹס מז'אן (Causse Méjean)[*]. למרגלותינו מתפתל נהר טארן בכל גווני הטורקיז, מנוקד בסירות רבות השטות עליו. אנו מזהים את הכפרים בהם ביקרנו קודם ואת הכבישים המפותלים היורדים אליהם.
 
בעודי יושבת על שפת המצוק, מתקשה להיפרד מהנופים הבלתי נתפסים, אני מבחינה בעוף גדול הנוחת על המצוק ממול. להפתעתי קולטת עדשת המצלמה המקרבת קבוצת נשרים, שטרם התעוררה משנת הלילה, מעט לפני שימריאו לחפש להם טרף.
 
מחר אנו אמורים לבקר בתצפית על הנשרים, הנמצאת מעל הקניון השכן, קניון ז'ונט (Gorges de la Jonte), אך כאן לא ציפינו לפגוש בהם. כך נסגר לו מעגל: כשציפינו לראותם הם לא היו שם להראות לנו את הדרך, וכשלא ציפינו – זימנו לנו הנשרים הפתעה מרגשת.
____________________
* קוֹס (Causse) פירושו רמת אבן-גיר בשפה האוקיטאנית. על רכס מאסיף סנטרל מספר רמות כאלו, שבינהן מפרידים נהרות וקניונים.
 
סגירת מעגל בתצפית רוק דה הורטו, הנשרים טרם צאתם לשחר לטרף
סגירת מעגל בתצפית רוק דה הורטו, הנשרים טרם צאתם לשחר לטרף (צילום: כרמית וייס)
 

לכתבת ההמשך: קניון ז'ונט - האח הקטן 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של צרפת

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר