טקס האוקולי ובני שבט האמר

עולם הולך ונעלם:
טקס האוקולי ובני שבט האמר
מאת: ד"ר חזי שקד


טקס האוקולי נחשב לאחד הטקסים המרתקים ביותר במזרח אפריקה, מבחינה אנתרופולוגית וסוציולוגית, אם כי זהו בהחלט טקס שנוי במחלוקת ואף קשה לצפייה. זהו כנראה גם הטקס החשוב ביותר של בני שבט האמר, אחד מתוך כשישים שבטים היושבים בחלקו הדרומי של עמק נהר אומו בדרומה של אתיופיה.


טקס האוקולו, שבט האמר, אתיופיה
התבגרות נוסח אתיופיה, טקס האוקולי של בני שבט האמר (צילום: CC Rod Waddington)
 

 ברירת מחדלשבט האמר – הגדול בשבטי עמק אומו

לפני הטקס, כמה מילים על בני שבט האמר (Hamer). זהו השבט הגדול ביותר בעמק נהר האומו והוא מונה קרוב לחמישים אלף איש. בני השבט, נשים וגברים כאחד, מקפידים על הופעתם החיצונית ומקדישים לשם כך זמן רב. בעיני רבים הם גם היפים והססגוניים ביותר מקרב תושבי עמק אומו.

בני השבט מאופיינים במבנה עצמות לחיים גבוהות, המייחד אותם משאר שבטי העמק. הם עונדים תכשיטים רבים ותסרוקתם המיוחדת מסמלת את מעמדם החברתי. שיער הנשים נראה כקסדה עגולה, העשויה מרסטות בוהקות בצבע אדום טבעי ומשומן. שיער הגברים נראה אחרת לגמרי. מעט השיער בקדמת ראשם צבוע באדום ועל קודקוד ראשם עיסת בוץ קשיחה, היוצרת מעין כתר על הראש. הם גם נוהגים לנעוץ נוצות יען בשערם, לשם הקישוט או להפגנת אומץ לב, אקט המסמן שבן השבט הרג או צד בעל חיים טורף.
כתבה על השבטים מעמק אומו
 
שיער הגברים, שבט האמר
מעט השיער בקדמת ראשם של הגברים צבוע באדום ועל קודקוד ראשם

עיסת בוץ קשיחה שיוצרת מעין כתר על הראש (צילום: ד"ר חזי שקד)

 

טקס הבגרות – האוקלי

טקס האוקולי הוא טקס התבגרות או טקס מבחן חשוב, המציין את הפיכתו של הגבר ההאמרי הצעיר לכשיר לנישואין, כלומר לגבר שבעתיד יוכל לבחור לו את כלתו. אולם כדי להגיע למעמד זה עליו לעבור כברת דרך ארוכה: בתחילת התהליך יסתובב הגבר ההאמרי הצעיר עם תסרוקת אפרו מוזרה המייחדת רק את הגברים הצעירים טרם בחינתם בטקס האוקולי ועם מלווה צמוד. שני אלה יעברו דרך כפרי הסביבה ויודיעו על הטקס שיתרחש בעוד מספר ימים. את מועד הטקס קובעים הגבר הצעיר ומשפחתו. הגבר הצעיר ומלווהו, שרק לו מותר לגעת בגבר הצעיר, מחלקים לאנשי הכפרים גבעול ירוק ורך ובו מספר קשרים, המציינים את מספר הימים שעד לטקס המבחן. זוהי למעשה ההזמנה.

בכל יום חותכים אנשי הכפרים קשר אחד מהגבעול, וכך יודעים המוזמנים כמה ימים נותרו עד לטקס ומתי הוא עתיד להתרחש. המוזמנים הם בעיקר גברים צעירים, שכבר עברו את טקס המבחן בעצמם, ולהם תפקיד חשוב בבחירת כלות ממשפחתו של הגבר הצעיר שעומד לעבור את המבחן. בעתיד יקבל הגבר הצעיר שלנו גם הוא הזמנה לטקס האוקולי של גבר צעיר אחר, וגם הוא יוכל ליהנות מהרשות לבחור כלה ממשפחתו של הגבר הנבחן הבא.
 
בתחילת התהליך יסתובב הגבר ההאמרי הצעיר עם תסרוקת אפרו מוזרה
בתחילת התהליך יסתובב הגבר ההאמרי הצעיר עם תסרוקת אפרו מוזרה
(צילום: ד"ר חזי שקד)


שיער הנשים נראה כקסדה עגולה, העשויה מרסטות בוהקות בצבע אדום טבעי ומשומן
שיער הנשים נראה כקסדה עגולה, העשויה מרסטות בוהקות בצבע אדום טבעי ומשומן (צילום: 
ד"ר חזי שקד)
 

ריקוד הבנות

משהגיעו צהריי היום המיוחל, יוצאות בנות משפחתו הצעירות והלא נשואות של הגבר הצעיר בריקודים ובמחולות המאפיינים את בנות שבט ההאמר. עם פעמונים הקשורים לרגליהן ועם שופרות מתכת פשוטים המייצרים רעש רב, וביחד עם שירתן הקולנית ותנועות הריקוד שכוללות הרבה קפיצות, נראות בנות המשפחה כמו נכנס בהן השד והן במצב של טרנס, אם כי לא כך הדבר. למעשה הן נמצאות במצב של ערות ושל פיכחון לאורך כל זמן הריקודים והמחולות. הן מחכות לגברי הסביבה הצעירים, אלה שכבר עברו את טקס מבחן האוקולי בעבר, אך טרם נישאו.

ומשאלה מגיעים מכל כפרי האזור, לעיתים יחדיו, לעיתים כל אחד בגפו, רצות בנות משפחת הגבר הנבחן לקראתם ומתגרות בהם. הן ניגשות קרוב מאוד לגברים, כמעט וממש דוחפות אותם, מתגרות בהם מילולית ודורשות מהם שיצליפו בהן בענף המשמש כשוט אכזרי. ואכן, הגברים הצעירים מצליפים בגבה של האישה הצעירה, גורמים לחתכים עמוקים ומדממים, כאלה שמשאירים את חותמם לכל החיים. כל אישה בתורה, חוטפת מכל גבר צעיר שמגיע, לפעמים יותר מפעם אחת, וכל המרבה הרי זה משובח. לפעמים מורחות הנשים את עצמן, בעיקר את הגב,בשומן על מנת להקל את הכאב, אולם מצד שני הן גם גורמות לזיהום מכוון של הפצעים הפתוחים על מנת שישאו צלקות גדולות יותר לכל החיים.
 
הגברים הצעירים מצליפים בגבה של האישה הצעירה, גורמים לחתכים עמוקים ומדממים
הגברים הצעירים מצליפים בגבה של האישה הצעירה, גורמים לחתכים עמוקים ומדממים 
(צילום: ד"ר חזי שקד)

 גבר שראוי לסבול למענו

במעשה זה מבטאות בנות משפחתו של הנבחן את מסירותן ונאמנותן למשפחה, ערך חשוב ביותר בחיי בני שבט ההאמר. זוהי מתנתן לגבר הנבחן. בדרך זו הן גם מפגינות את הכבוד שהן רוחשות לבן המשפחה הנבחן. בעודן חוטפות את ההצלפות הנוראיות הן למעשה מציגות את הגבר הנבחן כאחד שראוי לסבול למענו, אחד שראוי להתייחס אליו בכבוד הראוי, גבר שיביא הרבה כבוד למשפחתה של האישה לה הוא יינשא בעתיד.

אבל לא רק. במעשיהן הקיצוניים גם הן עצמן עומדות למבחן. הן מחכות לגברים המצליפים, מתגרות בהם ודורשות את ההצלפות על מנת שגברים מצליפים אלה יבחנו את יכולתן ונכונותן לשאת את הכאב, יבחנו את מבנה גופן, את חוסנן הגופני והנפשי, את מסירותן ונאמנותן. בחינה מדוקדקת, שבסופה ייתכן שאחת מהנשים תמצא חן בעיני אחד הגברים המצליפים וזה האחרון יבקש את ידה מאבי המשפחה. וכך, נסגר לו המשולש שבקודקודיו הגברים המצליפים, הגבר הנבחן, שבעוברו את הטקס יהפוך גם הוא לגבר מצליף, והנשים הצעירות שחוטפות את ההצלפות.
 
הנשים מחכות לגברים המצליפים, מתגרות בהן ודורשות את ההצלפות
הנשים מחכות לגברים המצליפים, מתגרות בהן ודורשות את ההצלפות 
(צילום: ד"ר חזי שקד)

 

קשרים בין המצליפים למוצלפות

ומהו מבחנו של הגבר הצעיר? ובכן, טרם מבחנו עליו להעביר את הכבוד להיות הנבחן הבא לאח צעיר ממנו או לקרוב משפחה צעיר ממנו. לאחר שטקס פרטי ואישי זה נערך, מגיע לו הרגע הגדול של הצעיר הנבחן. עליו לקפוץ עירום כביום היוולדו מעל גבם של 6 עד 10 שוורים, אותם מעמידים צמודים אחד לשני. את זה עליו לעשות ארבע פעמים, פעמיים מכל צד, וזאת מבלי ליפול. ברגע שנפל, עליו להתחיל מההתחלה. זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע. עליו להפגין כישורים אתלטיים, יציבות, שיווי משקל וחוסר פחד.

משעבר הגבר הנבחן את מבחנו, מתפזר לו ענן האבק שיצרו השוורים המבוהלים ולקראת ערב יחגגו בני השבט ויצאו במחולות ובריקודים. וכאן ירקמו להם הקשרים הרציניים הראשונים בין המצליפים לנשים הצעירות, קשרים שיובילו בעתיד הקרוב לקשרי נישואין. והבחור הצעיר והנרגש יתכונן גם הוא לטקס האוקולי הבא, רק שהפעם הוא יהיה גבר צעיר ומצליף, גבר שזכותו לבחון כל אישה צעירה ולבחור לו אחת מהן.
 
על הגבר לקפוץ עירום כביום היוולדו מעל גבם של 6 עד 10 שוורים
על הגבר לקפוץ עירום כביום היוולדו מעל גבם של 6 עד 10 שוורים 
(צילום: ד"ר חזי שקד)
 
 

מי הם בני שבט האמר?

שבט האמר חי בעמק נהר אומו, והוא מונה כ-60 אלף איש, המהווים פחות מפרומיל (0.8%) מ-80 מיליון תושבי אתיופיה.
99% מהם כפריים, ולדברי סגן המושל שלהם רק שישה אנשים מבני השבט זכו להשכלה אקדמית.
95% מהם מוסלמיים סונים, דבר שבקושי ניכר, מאחר שדתם מעורבת חזק עם מורשת אנימיסטית שבטית.


הנשים נישאות עם גברים מבוגרים מהן בהרבה, כך שביום מהימים מרביתן נשארות אלמנות, ורכוש המשפחה עובר לרשותן. אם הורי הבעל נפטרו, גם האחריות על האחים הצעירים של הבעל (וכן רכושם) עוברים לרשות האלמנה, לה אסור להתחתן בשנית, אך עתידה כאשה עמידה מובטח.

במהלך טקסי הבגרות, מוגש משקה אלכוהולי, העשוי מתסיסת סורגום (דורה, סוג דגן), המוגש על ידי משפחת הצעיר "קופץ הבקר". הבקר מעליו קופצים הוא פרות נקבות או פרים מסורסים, המוחזקים משני עבריהם, אולם הקפיצה עדיין דורשת אומץ לב ניכר ויכולות של שיווי משקל.

המחבר ממתין לתורו לטקס הבגרות, שבסיומו אולי יוכל לבחור אחת מהנערות...
המחבר ממתין לתורו לטקס הבגרות, שבסיומו אולי יוכל לבחור אחת מהנערות...
(באדיבות ד"ר חזי שקד)סרט וידאו של טקס האוקולי, מלווה בהסבר מפי מדריך מקומי
 

מידע נוסף

 

כתבות נוספות

חזי שקד אודות הכותב
ד"ר חזי שקדמנכ"ל ובעלים של חברת הטיולים Mouflon. אקולוג ואנתרופולוג, מרצה לקהל הרחב, מטפס הרים ומדריך טיולים ליעדים מגוונים ברחבי העולם. מתמחה בטיולי שטח ובטיולי עומק בדגש היסטורי, דתי, תרבותי, אנתרופולוגי ופולקלוריסטי. אוהב את שעושה ורואה בכך שליחות. 
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר