טיול תרמילאים עם ילד במקסיקו
מאת: ארז חזן


לפני הנסיעה למקסיקו, עם בננו דקל בן השנתיים, היו הרבה חששות ודאגות – איך יהיה בנסיעות הלילה (היה ברור שנוסעים בתחבורה ציבורית, ואולי בעצם נשכור רכב?), איך דקל יתמודד עם זה שכל יום ישנים במקום אחר? לאיזו מדינה לנסוע? ומה לקחת – מנשא גב? עגלה? גם וגם? בקיצור הרבה שאלות ומעט תשובות.


חיפשנו מידע על משפחות שטיילו עם ילד בגילו של דקל, אבל כל מה שמצאנו היה טיולים באוסטרליה (אדיר, אבל טיול שונה לגמרי - טיול עם קרוואן צמוד) או טיולים לאירופה ולארה"במכיוון שלא מצאנו מידע לגבי טיול תרמילאים עם ילדים במקסיקו, החלטנו לשבת ולכתוב.
 

דקל ומקסיקני חביב (צילום: ארז חזן)

הכתבה מחולקת לשני חלקים:
החלק הראשון תרמילאים עם ילד במקסיקו, הוא מדריך כללי למטיילים עם ילדים במקסיקו.
החלק השני טיול משפחתי במקסיקו, עוסק במסלול עצמו ואיך אנחנו עשינו אותו עם ילד. 
 

טיולי אופניים
 

השלב הראשון: לאן לנסוע?

כמו בכל טיול, ההחלטה הראשונה היא להיכן בכלל לנסוע? כבר מההתחלה היה ברור שהטיול יהיה טיול תרמילאים – טיול הרבה יותר רגוע, בו לא "נעולים" 3 אנשים באוטו, אלא מתחככים עם הרבה אנשים (מה שמקל בהרבה על הטיול עם הילד – אין ספור חברים חדשים). אנחנו מאמינים שככל שהמדינה פחות מפותחת, כך האנשים יותר נחמדים ופתוחים אחד לשני, שלא לדבר עם פתיחות לילדים קטנים, שלפעמים גם בוכים.
לשנינו היסטוריה ארוכה של טיולים במזרח ובדרום אמריקה, כך שמהר מאוד התמקדנו במרכז אמריקה. הגענו למסקנה שקוסטה ריקה מודרנית מידי, גואטמלה יותר מידי לא מפותחת בשביל טיול ראשון עם ילד, וכך נשארנו עם מקסיקו.
כתבות על טיולי משפחות עם ילדים בעולם

מה לקחת, או בעצם – מה לא לקחת?

השלב הבא הוא מה לקחת? ההתלבטות בין טיול באוטובוסים לשכירת רכב היתה קצרה, ומהר מאוד הבנו שהטיול יהיה באוטובוסים (תרמילאים או לא?). מכיוון שכך, ניסינו לחסוך בכמה שיותר משקל ונפח בתיקים – לדקל לקחנו מדבקות ומחברות (אצלנו מדבקות של חיות ופרצופים היו להיט), חיות קטנות, מכוניות מיניאטוריות, פאזלים של 6 חלקים (שלא תפסו הרבה מקום), וספרים קטנים שהוא אוהב.
התלבטות רצינית היתה האם לקחת עגלה או מנשא גב (מנשא אמיתי, כזה שקונים בחנויות טיולים, לא בחנויות לציוד תינוקות!), לבסוף החלטנו על שניהם – עגלה ליום יום ולערים, ומנשא גב לאתרי עתיקות, שווקים או טיולים רגליים.

קנינו עגלה במיוחד לטיול. חיפשנו שתהיה קלה ככל האפשר, אבל עם מצב שכיבה (לפחות חלקי) - מאוד חשוב לנוחות השינה לילד. בסוף קנינו את ה-Infinity, ששרתה אותנו בנאמנות ואפילו הגלגל שלה שרד דריסה של מכונית (לילד ולעגלה שלום). בהחלט לא נורא להיסחב גם עם עגלה וגם עם מנשא, ושניהם נחוצים.

טיפ שקראנו בזמנו מאחת מהמשפחות המטיילות והתגלה כדבר הטוב ביותר שלקחנו - מצלמת וידיאו עם קלטות לדקל. הקלטנו על קלטת של מצלמת הווידאו שלנו מספר סרטים שלו שהוא אוהב והשתמשנו בהם ברגעי משבר, או ברגעים שהיינו חייבים 10 דקות פנויות, כך יצא שטיילנו חודש במקסיקו עם מצלמת וידיאו, ולא צילמנו אפילו דקה אחת!
כתבה על ציוד מומלץ לטיול משפחתי
 
טאוטיווקאן - ילד קטן ופירמידה גדולה (צילום: ארז חזן)
 

לפני היציאה מהארץ

נכון לכל טיול, אבל במיוחד נכון כשמטיילים עם ילד – מאוד לא נוח להשאיר את אחד מבני הזוג עם התיקים ועם העולל הקטן וללכת לחפש בית מלון - הכינו רשימה של מקומות לינה כבר מהארץ, והזמינו מקום ללילה הראשון (אחרי טיסה טראנס אטלנטית, כשכל הדרך הוצאתם את מרצכם לשעשע את הילד, הדבר האחרון שתרצו יהיה לנחות ולהתחיל לחפש מלון...)
לינה במקסיקו סיטי
 
חיסונים – אנחנו לא הכתובת המוסמכת לנושא. לנו אמרו שילד עד גיל שנתיים מקבל אוטומטית את כל החיסונים שצריך, למעט טיפוס הבטן, שלא מומלץ לילדים בגיל זה. אך בכל נסיעה, לא כל שכן בנסיעה עם ילדים, חובה להתייעץ באחד ממרכזי בריאות המטיילים המוסמכים.
 
דקל ואבא באגם Hierve el Agua  (צילום: ארז חזן)
 
 

נסיעות וטיסות

בטיסה הלוך טסנו במשך היום, מה שהיה יותר קשה, אבל סידר לכולנו כמעט לחלוטין את בעיית הג'ט לג (נחתנו לפנות ערב כשכולנו עייפים).  בדרך חזרה הטיסה הייתה בלילה, כך שהבחור הצעיר ישן כל הטיסה (כנראה שהוא כבר התרגל, אחרי כל נסיעות הלילה...).

אוטובוסים - חששנו מאוד מנסיעות ארוכות עם הילד (רוב הנסיעות במקסיקו הן נסיעות לילה של 8-12 שעות), וחשבנו אפילו לפצל נסיעות לילה לנסיעות של מספר שעות כל אחת. מהר מאוד גילינו שהרבה יותר קל בנסיעות לילה - הילד מבסוט, הוא נרדם וישן כמו ענק כל הדרך. דווקא נסיעות של מספר שעות היו יותר קשות והיה צריך לדאוג לו לתעסוקה (עוד סיבה למה לטייל באוטובוסים ולא לשכור רכב). בכלל, כמו שתקראו בכל הטיפים על מקסיקו, במדינה יש אוטובוסים במספר רמות, לנסיעות ארוכות נסענו ברמה תיירותית, אבל אף פעם לא ברמה הכי גבוהה, וכל האוטובוסים היו מ-ד-ה-י-מ-י-ם.
נסענו עם הילד גם ברכבת התחתית במקסיקו סיטי והוא אהב כל רגע. בתחתית יש הרבה מדרגות ומחסומים, כשהיינו בזוג היה די קל לעבור את המחסומים והמדרגות, גם כשהיינו עם העגלה, שקצת מסרבלת את כל העניין.
 

קצב הטיול וסגנון הטיול

בארץ תכננו טיול איטי ורגוע, עם הרבה זמן לעצירות בשביל הילד. אולם בדיעבד אם היינו מטיילים לבד לא היינו צריכים לשנות דבר. לא נדרשנו להישאר במקום מסוים יותר זמן כדי לנוח (יום מנוחה גם הוא יום עבודה עם זעטוט...), ולא עשינו עצירות מיוחדות בגלל הילד. מה שכן, השתדלנו שהחדרים בבתי המלון ששהינו בהם יהיו עם מקלחת צמודה.
 

אוכל לילדים במקסיקו

הסתדרנו. לקחנו איתנו דגני בוקר (להשכמות המוקדמות), חטיפים וכדומה. לא התעקשנו על אוכל בריאות כמו בבית והילד אכל מאכלים ושתה משקאות ומיצים, שבבית הוא מעולם קיבל. הוא גם אכל הרבה עוף בגריל, תירס על מקל, לחם עם ריבה, פירות טריים, ותאמינו לנו שהוא לא סבל.
 
דקל והסבלים (צילום: ארז חזן)

התארגנות כלכלית לטיול

רגע לפני שעולים על המטוס, כדאי לזכור שלכל טיול יש עלות... במקרה שלנו, העלות הייתה סבירה בהתחשב בתמורה ועמדה בציפיות שלנו.

כסף: הכי נוח להחליף כסף בבנקים, אין בעיה להחליף טרוולרס צ'קס, ישנם בנקים שלוקחים עמלה על ההחלפה וישנם כאלה שלא, אצלם גם השער היה יותר טוב. בסה"כ פשוט וקל. רק תזכרו שביום ראשון רוב הבנקים סגורים. לקחנו איתנו גם מזומן אבל בעיקר טרוולרס צ'קס. 
 
עלות: שהות של חודש לזוג + ילד עלתה לנו 2500$ (ללא כרטיסי הטיסה). הלינה היתה תמיד בחדרים עם מקלחת צמודה, נסענו באוטובוסים במחלקה ראשונה (בנסיעות הארוכות) ולא חסכנו בכניסות לאתרים.
 
מילה לגבי סיורים מאורגנים במקסיקו – הטיולים הנ"ל בד"כ לחוצים בזמן, יורדים, מצלמים וממשיכים, מה גם שלחלק מהמקומות אין בעיה להגיע לבד. בגדול, התחבורה הציבורית מצוינת, אבל אני לא בטוח שאפשר להגיע איתה לכל מקום. לפעמים הסיורים המאורגנים כן יכולים לחסוך זמן. אם אתם לא לחוצים בזמן, כמעט תמיד כדאי לנסוע לבד ולוותר על הסיורים המאורגנים.

טיול עם ילד במקסיקו, בקצרה ולסיכום

נפתח ונאמר שהטיול היה בשבילנו ולא בשביל דקל. מבחינתו להיות חודש בבית עם אבא ואמא, לנסוע כל יום לספארי או לג'ימבורי היה מרגש באותה מידה כמו הטיול למקסיקו.

בכל זאת דקל מאוד נהנה בטיול (כנראה...), בחודש ימים הוא עשה דברים שלא עשה מעולם (נסע באוטובוס, רכבת, סירה), למד שפה חדשה (
Gracias, Adios, Hola, Si Seneor), העשיר את אוצר המילים שלו, בעשרות אם לא מאות מילים חדשות ("הולכים", "הגענו", "קקטוס"...). הבונוס הגדול – המון זמן איכות עם אמא ואבא.
קצת עצות על התמודדות עם ילד קטן בטיול בארץ זרה – זה לא קל להיות עם ילד בן כמעט שנתיים 24 שעות ביממה, גם בבית ואחת כמה על כמה בטיול. לאורך זמן זה אפילו קשה. יש צורך בשיתוף פעולה מלא בין ההורים, סבלנות ורוגע.
טעות שאנו עשינו, ועלתה לנו במספר ימי קיטורים – חשוב מאד להקפיד על סדר היום. לנו לא היתה בעיה לדחות את ארוחת הצהריים במספר שעות, לדקל זה לא עשה טוב, הוא לא אמר שהוא רעב, אבל הוא פשוט הפך לבלתי נסבל! אחרי שהתחלנו להקפיד על לוחות הזמנים שלו המצב השתפר פלאים.
השתדלנו ל"שחרר" אותו במקומות בטוחים, כמו בכיכרות, פארקים, אתרי עתיקות רחבי ידיים. לא לשכוח שבמקסיקו סיטי יש סכנת חטיפות ילדים. הלכנו איתו (פעמיים) לגן החיות במקסיקו סיטי, שהוא מקסים! ובחינם.
מהר מאוד למדנו שהבחור כל הזמן מחפש את חברתם של ילדים אחרים, וילדים לא חסרים במקסיקו. כדאי לנצל זאת גם כדי שיוציא אנרגיה וגם כדי שאנחנו ההורים ננוח ורק נסתכל מהצד.
לסיכום, טיול תרמילאי עם פעוט הוא לא קל, אך בהחלט אפשרי. מדובר בטיול ולא בנופש או מנוחה, אך בהחלט מומלץ לכ-ו-ל-ם.
 
דייג חדש על חוף פוארטו אסקונדידו, מקסיקו (צילום: ארז חזן)
 
לחלק השני של הכתבה: טיול משפחתי במקסיקו 
 


ארז חזן
 
אודות הכותב
ארז חזן, מהנדס אלקטרוניקה וחובב טיולים, אופניים, סקי, צלילה וצילום. חרש את העולם כתרמילאי וממשיך לעשות זאת גם עם ילדיו.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר